18 Haziran 2019 Salı - 07:54:46

SON DAKİKA

DR. FLEXER"İN TAKLİTLERİNDEN SAKININ

ERTUĞRUL AYTAÇ

1 Şubat 2016 Pazartesi | 1562 Okunma
Manisa'da doğan ve ünü dünyayı saran ÜÇ-EL Ayakkabı firmasının bugünlere nasıl geldiğini bilmeyenimiz yoktur. Ben, bu firmanın ne emeklerle, ne gayretlerle bugünlere geldiğini en iyi bilenlerdenim. 2000 yılında Madrid'de aldığı kalite ödülü ve Türkiye'den Çin'e ihracat yapan ilk ülke olmasıyla rakipleri arasında öne çıkan, Dr. Flexer adı verilen anatomik ayakkabı modeliyle adından söz ettiren ÜÇ-EL bu başarıları durduğu yerde elde etmedi. Büyük emekler verildi, çabalar harcandı, yatırımlar yapıldı.
ZOR DÖNEMLERDEN GEÇTİLER
Sevgili dostum, kardeşim Rıfat Sarı, ailesiyle birlikte memleketi Kars'tan Manisa'ya geldiğinde henüz 7 yaşındaymış. 8 çocuklu Sarı ailesi zor şartlar altında geçimlerini sürdürürken, okul masraflarını çıkarabilmek için ilkokul 4'üncü sınıfta çalışmaya başlayan Rıfat, o yıllarda boyacılık yaparak ayakkabılarla tanışmış. O zamandan beri de ayakkabılara aşık olmuş. Ortaokulu bitirdikten sonra ayakkabı atölyelerinde çıraklık yaptı, usta olduktan sonra da kendi atölyesini açmaya karar verdi. O yıllarda tanıdığı bugünkü ortakları Mehmet Oflamaz ve Mehmet Baru'nun yeni kurdukları atölyeye, tanıdıklarından topladığı borç parayla ortak oldu. Manisa şehir merkezinde zor şartlar altında kurulan küçük atölye, bugün ödüllü ayakkabılar üreten bir fabrikaya dönüştü.
BİR DÜNYA MARKASI YARATTILAR
O günden bugünlere sürekli gelişen ve markalaşan firma yurtiçi bayi ağını geliştirirken, yurtdışı pazarlarda da söz sahibi oldu. Türkiye'de TSE ve Toplam Kalite Belgesi'ne sahip sektördeki ilk firmalardan olan ÜÇ-EL, 2000 yılında İspanya'da verilen Dünya Kalite Ödülü'ne layık görüldüğü gibi, 2006 yılında da ülkemizden Çin'e ayakkabı ihraç eden ilk firma olma unvanını kazandı. Bununla da yetinmeyen Rıfat Sarı ve arkadaşları hem şık, hem rahat, hem de sağlıklı bir ayakkabı modeli üretmek içinde konunun uzmanları bir araya geldi ve her açıdan en iyi ayakkabıyı meydana getirmek için uğraştı. Yılların tecrübesiyle Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorlarının da görüş ve desteği alınarak üretilen Dr. Flexer işte böyle doğdu ve bir dünya markası oldu.
ŞİMDİ TAKLİT EDİLİYORLAR
Tüm bu uğraşlardan sonra ÜÇ-EL Ayakkabı'nın yeni modeli Dr. Flexer'ın, özellikle Manisalı bir firma tarafından taklit edilmesine çok üzülen dostum Rıfat Sarı, beraberinde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Erbil'le Saruhan Otel'de düzenlediği kahvaltılı basın toplantısına beni de davet etti. Nezih Varol'la gittim. ÜÇ-EL'in ortaklarından Mehmet Baru, Şirket Avukatları Gökalp Kurut ve Ceyda Turhan ile ulusal ve yerel basın organlarının muhabirlerinin de bulunduğu toplantıda Rıfat Sarı, yıllarca uğraşarak, emek ve sermaye harcayarak oluşturduğu markanın, sorumsuz, adalet duygularından yoksun kişilerce haksız yere taklit edilerek kullanılmasının kabul edilir bir durum olmadığını söyledi. Erbil de, hukuki sürecin tamamlandığını, kanunların gerekeni yaptığını, oda olarak yönetmelikler çerçevesinde emek hırsızlarına gereken yaptırımları uygulayacaklarını söyledi. Ben de çok üzüldüm. Olmaması gereken bir şey bu yaşananlar.
TAKLİT ASLINI YAŞATIR
Oysa herkes bilir ki, "Taklit aslını yaşatır". Bu bir emek hırsızlığı. Bunu yapanların en şiddetli biçimde cezalandırılması gerekir. Evet, mahkemelerin bu konudaki kararları uzun zaman alıyor, ama hak ve adalet her zaman yerini bulur. Telif eserlerinin korunmasında olduğu gibi markaların korunmasında da hassas davranılmalı, ivedilikle ve etkin bir şekilde sonuca gitmelidir.
ÜÇ-EL dünya devidir. Başarılarının devamını dilerim.

ERTUĞRUL AYTAÇ

1 Şubat 2016 Pazartesi | 1562 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

BAŞKAN DUTLULU, İSTANBUL'DAKİ AKHİSARLILAR İLE BULUŞTU
SIYASET
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, İstanbul'da yaşayan Akhisarlılar ile bir araya geldi.
17.6.2019

128

ALAŞEHİR'DE DERE TAŞTI SEL SULARI 2 TRAKTÖRÜ SÜRÜKLEDİ
GÜNDEM
Manisa'nın Alaşehir ilçesinde aniden bastıran şiddetli yağmur sonrası taşan derenin suları derede kum yükleyen iki traktörü metrelerce sürükledi.
17.6.2019

128

ANA BORU PATLADI MAHALLE SU ALTINDA KALDI
SIYASET
Manisa'da şehre su veren ana borulardan birinin patlaması sonucu yollar çöktü, evleri su bastı
16.6.2019

223

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks