20 Haziran 2019 Perşembe - 10:26:01

SON DAKİKA

DEMİRELİN KARA KUTUSU EKREM CEYHUNU KAYBETTİK

ERTUĞRUL AYTAÇ

12 Nisan 2017 Çarşamba | 1099 Okunma
16.Dönem İstanbul ve 19. Dönem Balıkesir milletvekilliği yapan; Demirel Hükümetlerinde uzun yıllar devlet bakanlığı görevlerini üstlenen ve Demirel'in sırdaşı olarak bilinen Ekrem Ceyhun'u geçen hafta sonu kaybettik.
Ekrem Ceyhun siyasete adım attığı 1977 yılı öncesinde, yüksek inşaat mühendisi olarak, önce karayollarında çalışmış daha sonra Devlet Planlama Teşkilatı'nda Koordinasyon Daire Başkanı, Ulaştırma Bakanlığı ve Başbakanlık Müsteşarlıkları görevlerinde bulunmuştur.
Ekrem Ceyhun'un bugün belki birçok hemşerimizin hatırlamadığı , Manisa'mızla ilgili bir dönemi olmuştu.
14 Ekim 1973 Milletvekili Genel Seçimlerinde Ekrem Ceyhun Manisa'dan Adalet Partisi listesinde kontenjan adayı olarak gösterilmişti. Ancak listede 7. sırada idi. Kontenjan adaylığı açısından bu sıralama pek rastlanan bir şey de değildi. Ön seçim sonucu ortaya çıkan listenin kesinlikle değişikliğe uğramaması ısrarı, Demirel 'e rağmen böyle bir sonucu ortaya çıkardı. Sonunda Ceyhun seçilememişti.
Ancak bu süreçte Muradiye 'de yaşanan çok hoş bir anekdot da hala hafızalardadır. Seçim çalışmaları kapsamında bir akşam Muradiye'ye gidilir. Toplantının yapıldığı kahve tamamen doludur. Merhum Hamdi Mergen ev sahibidir. Mevsim müsait olduğu için kalabalık sokağa da taşmıştır. Konuşma sırası Ekrem Bey'e geldiğinde , Manisa'mızın sevilen ve babacan senatörü Ruhi Tunakan Ekrem Bey'i tanıtan kısa bir konuşma yapar. Onun meslek hayatında ki gelişmeleri ve yaptığı görevleri tek tek sayar; Demirel'in çok sevdiği kıymetli bir kişi olduğundan söz eder. Tam yerine otururken kahvenin uç köşesinde oturan bir Muradiyeli ayağa kalkar ve söz ister. Der ki II Peki Ruhi Bey, Ekrem bey bu derece değerli bir kişi de niçin onu listenin 7. Sırasına koydunuz?" Ruhi Bey bu haklı soru karşısında duraklar ve sonra zekice şöyle cevaplar. 11 Bu soruya Ekrem Bey kendi cevaplayacak." Ekrem Bey ne desin "Askerlik de generallik de olur, erlik de . Önemli olan vatandır" der. Şunu da ifade edeyim Ekrem Ceyhun benim eski Maliye Bakanı Sümer Oral abimin çok sevdiği bir değerli abisidir.
Allah gani gani rahmet eylesin.

ERTUĞRUL AYTAÇ

12 Nisan 2017 Çarşamba | 1099 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

BAŞKAN DUTLULU, İSTANBUL'DAKİ AKHİSARLILAR İLE BULUŞTU
SIYASET
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, İstanbul'da yaşayan Akhisarlılar ile bir araya geldi.
17.6.2019

476

ALAŞEHİR'DE DERE TAŞTI SEL SULARI 2 TRAKTÖRÜ SÜRÜKLEDİ
GÜNDEM
Manisa'nın Alaşehir ilçesinde aniden bastıran şiddetli yağmur sonrası taşan derenin suları derede kum yükleyen iki traktörü metrelerce sürükledi.
17.6.2019

447

ANA BORU PATLADI MAHALLE SU ALTINDA KALDI
SIYASET
Manisa'da şehre su veren ana borulardan birinin patlaması sonucu yollar çöktü, evleri su bastı
16.6.2019

550

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks