18 Haziran 2019 Salı - 08:30:08

SON DAKİKA

DAYIOĞLU"NU ÇOK SEVDİĞİ SPİL"İN ETEKLERİNE EMANET ETTİK

ERTUĞRUL AYTAÇ

1 Mart 2016 Salı | 1177 Okunma
Manisa'nın renkli, güler yüzlü siyasetçisi, iki dönem Belediye Başkanlığı yapan Avukat Ertuğrul Dayıoğlu'nu dün son yolculuğuna uğurladık. Ertuğrul Dayıoğlu genç yaşta Demokrat Parti'de siyasete atılmış, 1973-77 yıllarında Adalet Partisi'nden Belediye Başkanlığı'na seçilmişti. Dayıoğlu ile tanışmamız ve birlikte olmamızda rahmetli Ahmet Kurşun'un payı büyüktü. Doğa ile iç içeydi. Tarzın'ın yakın arkadaşıydı. Dağcılık sporuna büyük önem verir, Spil'e özen gösterirdi. İlk dönem Belediye Başkanlığında Spil'e teleferik yapılmasını çok arzu etmişti. Bugünlerde teleferik yapımına başlanıyor.
DOLU DOLU YAŞADI
Kendisine has bir yapısı vardı. Yaşamını dolu dolu geçirmeye eşi Hesna hanım ve çocuklarıyla büyük özen gösteriyordu. Kültüre ve sanata büyük önem verirdi. O'nun zamanında gazetecilik dalında benim gibi çalışanlar hiç haber sıkıntısı çekmezdi. Lafını esirgemez, dobra dobra konuşurdu. Manisa kenti için, özellikle imar konusunda yaptıkları, o günün şartlarında imkansız gibi görünse de, altında hep Ertuğrul Dayıoğlu'nun imzası vardır.
RENKLİ BİR SİYASETÇİYDİ
12 Eylül ihtilalinden sonra Anavatan Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı. Rahmetli Turgut Özal'la birlikte çalıştı. Özal'ın Milletvekilliği teklifini, "Bana Meclis'te tahammül edemezsiniz. Ben bir daha Belediye Başkanı olmak istiyorum" diyerek ret etmişti. Milletvekilliği sıralamasını da Manisa'da kendisi yapmıştı. Emin Uz, Ali Filizkan ve bana da Milletvekili olmamız için teklif getirmişti. Biz o zaman rahmetli Demirel'in peşine takılmıştık. Ertuğrul Dayıoğlu'nun ikinci dönem Belediye Başkanlığı da renkli geçmiştir.
HEP GÖREVİNİN BAŞINDAYDI
Hayat dolu bir insandı. Yaşadığı hatıraları defalarca dinlemekten bıkmazdık. En son Önal Şakar'ın cenaze töreninde beraberdik. Ekrem Pakdemirli'nin durumu için de Erdinç Yumrukaya'nın bürosunda bir araya gelmiştik. Yaşamının son dakikasına kadar, 84 yaşında olmasına rağmen avukatlık mesleğini adliye koridorlarında sürdürüyordu. Birden bire aramızdan ayrıldı.
SEVENLERİ UĞURLADI
Dün iki dönem Belediye Başkanlığı yaptığı binanın önünde Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ve dostlarının da katıldığı törende bulundum. Herkes üzgündü. Hesna hanım hayat arkadaşını kaybetmenin üzüntüsü içinde ayakta durmaya çalışıyordu. Naaşını belediye önünden Hatuniye Camii'ne kadar Cengiz Ergün, Ömer Faruk Çelik ve dostları birlikte taşıdık. Camii'nin avlusu ise sevenleriyle doluydu. Ertuğrul Dayıoğlu ile iki dönem Belediye Başkanlığı sırasında Meclis Üyesi olarak görev yapan Haşim Akçura ve oğulları Cem ve Can da törendeydi. Çetin Terim de vardı. Faruk Saydam çok üzgündü. Baba Nejat oradaydı. Cengiz Ergün, Tanju Balatlı, Hasan Geriter, Cengiz Yurdabekçi, Hasan Eryılmaz, Ahmet Songüler, Bilal Demir, Ahmet Erken, Semih Vardarer ve Hasan Çoksöyler ile birlikte olduk. Öğle yemeğini Ömer Faruk Çelik ısmarladı. Manisaspor Başkanı Abdullah Mergen, Erdinç Yumrukaya, Ahmet Karakaş ve ANAP döneminde Akhisar Belediye Başkanlığı yapan Hüsnü Kahraman'la Dayıoğlu'nu andık. CHP Milletvekili Tur Yıldız Biçer'le de karşılaştık.
Cenaze töreni çok kalabalıktı. Sevenleri Ertuğrul Dayıoğlu'na son görevlerini yerine getirebilmek için Hatuniye Camii'nin avlusundaydı. Manisa seni uğurlarken unutmadı, nur içinde yat.
ERTUĞRUL AYTAÇ

1 Mart 2016 Salı | 1177 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

BAŞKAN DUTLULU, İSTANBUL'DAKİ AKHİSARLILAR İLE BULUŞTU
SIYASET
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, İstanbul'da yaşayan Akhisarlılar ile bir araya geldi.
17.6.2019

131

ALAŞEHİR'DE DERE TAŞTI SEL SULARI 2 TRAKTÖRÜ SÜRÜKLEDİ
GÜNDEM
Manisa'nın Alaşehir ilçesinde aniden bastıran şiddetli yağmur sonrası taşan derenin suları derede kum yükleyen iki traktörü metrelerce sürükledi.
17.6.2019

131

ANA BORU PATLADI MAHALLE SU ALTINDA KALDI
SIYASET
Manisa'da şehre su veren ana borulardan birinin patlaması sonucu yollar çöktü, evleri su bastı
16.6.2019

227

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks