18 Haziran 2019 Salı - 08:13:00

SON DAKİKA

CHP DE KILIÇDAROĞLU GİTSE İNCE GELSE İKTİDARA MI GELECEK

ERTUĞRUL AYTAÇ

4 Temmuz 2018 Çarşamba | 782 Okunma


24 Haziran seçimlerinde Erdoğan karşısında hezimete uğrayan, yenilgiyi kabul eden Muharrem İnce, gözünü CHP liderliğine dikti. Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi, İnce ve eşini bir otelde yemeğe davet etti.

Kılıçdaroğlu’nun nezaket yemeğinde Muharrem İnce konuşulanları bir gün sonra basın toplantısında açıkladı.

 

İnce, “Sohbet ettik, seçimi değerlendirdik, konuştuk. Sayın Kılıçdaroğlu’ndan bana bir teklif gelmedi. Ama benden gitti. Sayın Genel Başkana, büyük bir devlet adamlığı yaptığını, bu devlet adamlığının devam etmesi gerektiğini anlattım. İsterse olağanüstü kurultayı kendisi toplayarak benim genel başkan olabileceğimi kendisinin onursal genel başkanı olacağını ve bir abi-kardeş ilişkisi içerisinde kendisi grup başkanı olarak parlamentoda çalışmalarını yürüteceğini ve benim de genel başkan olarak Edirne’den Ardahan’a kadar çalışacağımı söyledim… Böyle bir teklifte bulundum, dedi.

Kılıçdaroğlu’nun cevabı ise “Özel bir yemekti. Bağlamından koparmak siyasi nezaketsizlik oldu” şeklinde oldu.

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan “Olağanüstü kurultay gündemimizde yok” dedi.

Yani görünen o ki, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, bugün toplantıya çağırdığı Merkez Yönetim Kurulu’ndan ne karar çıkacağını kestirmek mümkün değil.CHP’de her seçim yenilgisinden sonra ortalık karışır. Bugün de bunları yaşıyoruz. Yerel seçim sonrası bir kurultay olur mu olmaz mı, Kılıçdaroğlu’na bağlı.

Varsayalım kurultay oldu. Muharrem İnce CHP Genel başkanı oldu. CHP iktidara mı yürüyecek? Ülkenin siyasi yapısı belli. Yüzde 65-70 merkez sağa oy veriliyor olması 60 yıldır değişmeyen bir gerçek.

CHP bu yapısıyla iktidara gelme düşüncesi gerçekleşmez. Bu nedenle, Kılıçdaroğlu gitse ve İnce gelse değişen bir şey olmaz. Sandığa gelen seçmen ülkeyi yöneteceğine inandıklarına oy verir. Gerisi teferruat.

CHP belki bir gün bu güveni verirse iktidar olabilir. Ne zaman derseniz ben göremem de, belki çocuklarım ve torunlarım görür.

CHP’deki bu karışıklığı ulusal medyadan köşe yazarları, değişik fikirlerle yorumluyor.

Ben de Güneri Cıvaoğlu’nun Milliyet’teki yorumu ile Takvim Gazetesi’nde Ege’nin topuklu efesi Şebnem Bursalı’nın CHP değerlendirmesini köşeme taşıyorum.

 

CHP’DE İKİLEM

 

 

Muharrem İnce “ters köşeye yatırdı.”

Ben de “CHP’de tansiyon düştü. Yerel seçimlere kadar kurultay yok” diye yazanlardanım.

/* */

Öyle ya...

 

İnce, “Kurultay toplama işinde olmam. Beni cumhurbaşkanı adayı gösteren Sayın Kılıçdaroğlu’nun karşısına aday çıkmak gibi bir vefasızlık yapmam” demişti.

 

Kılıçdaroğlu da “Muharrem İnce değerimizdir” söylemiyle ortamı yumuşatmıştı.

 

Altan Öymen ve Murat Karayalçın gibi CHP’nin eski başkanlarının/abilerin devreye girmeleri suların durulmasına katkıda bulunmuştu.

 

Ve...

 

Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi, İnce ve eşini yemeğe davet etmişti.

 

“Eşli” bir yemek “nezaket daveti” niteliğindeydi.

 

“Radikal” konuların konuşulmayacağı düşünülüyordu.

 

......................

 

Ancak...

 

Yazının başında da belirttiğim gibi, “İnce, herkesi ters köşeye yatırdı.”

 

Dün sabah TV ekranlarına “Şok... şok... şok” diye akabilecek “sürpriz” bir açıklama yaptı.

 

“Sayın Kılıçdaroğlu’na, kurultayı toplantıya çağırın.

 

Genel Başkanlık’tan istifa edin.

 

Onursal Genel Başkan olun.

 

Ben de partinin genel başkanı olayım dedim.”

 

......................

 

Gerçekten hiç beklenmeyen bir öneri bu.

 

Kılıçdaroğlu olumlu ya da olumsuz bir cevap vermemiş.

 

O sırada Kemal Bey’in yüz ifadesini nasıldı?

 

Merak ediyorum.

 

Davet sahibi olduğu için tatsızlık çıkarmamıştır.

 

Sanıyorum o bildiğimiz “gülümseyişi” oturtmuştur yüzüne.

 

Muharrem İnce’yi parti genel merkezinde kabul etmemiş, otelde yemeğe çağırmış.

 

Üstelik “eşli...”

 

Yani...

 

Verdiği mesaj net:

 

“Siyaset konuşmayalım, ortamı yumuşatalım. Önümüzde yerel seçim var. Çatlak, patlak kırgınlık olmadan, omuz omuza yerel seçimler için birlikte hareket edelim...”

 

Ama...

 

İnce “öngörülemez” siyasetçilerden olduğunu bir kez daha vurguladı.

 

.......................

 

Şimdi ne olur?

 

Kemal Kılıçdaroğlu MYK’yı toplantıya çağırdı.

 

Büyük olasılıkla “Kurultaya gerek yok, önümüzdeki yerel seçimlere odaklanmalıyız” kararı çıkar.

 

Bunun üzerine fotoğrafta İnce görünmese de taraftarları kurultay toplamak için 635 delege imzasını bulmaya çalışacaklar.

 

İnce de kurultayı örgütün istediğini söyleyerek, “Sayın Kılıçdaroğlu’na Onursal Başkanlık teklif ettim ama kabul etmedi” gibi gerekçelerle CHP zirvesine oynayabilir.

 

Ya 635 imza ?

 

“Zor...”

 

Fakat “imkânsız” değil.

 

Tutun ki imzalar tamamlandı, kurultay toplanacak.

 

En az 3 ay gerekir.

 

Kurultay sonrası yetkili kurulların yerine oturması falan da 1 ay.

 

Yerel seçimlere kalır, sadece 5 ay.

 

Binlerce belediye başkanı ve belediye meclisi üyeleri adaylarının tespiti için çalışmalar hiç değilse 3 ay alacaktır.

 

Sadece 2 ayda mı seçim stratejileri, vaat bildirgeleri, stratejileri oluşacak, seçim kampanyası düzenlenecek?

 

Çok “sıkıştırılmış” bir takvim bu.

 

.......................

 

Bir bakış açısından durum şöyle:

 

“Kurultay yapılmasa bile Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında CHP gene yüzde 25’lerde kalacaktır.

 

İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa gibi büyükşehirler gene kaybedilecektir.

 

O halde zaten yüzde 25 cepteyken, CHP’deki değişim yapılsın, belki de İnce’nin genel başkanlığıyla oylar yüzde 30’lara yükselebilir.”

 

Diğer bakış açısına göre, “kendi içinde hesaplaşmalarla, kargaşayla yerel seçimlere gidecek bir CHP dışa dönük çalışmalarda yetersiz kalacak ve oyları daha da düşecek olabilir.”

 

CHP BİLDİĞİNİZ GİBİ....

 

BATI cephesinde bir değişiklik yok. Yani; CHP, bildiğiniz gibi. Seçim sonrası hesaplaşma bekleniyordu ve daha 24 Haziran gecesi başlayan hesaplaşma 10 gün içinde katlanıp dönüşerek ve anlık sürprizlerle devam ediyor.

Daha 2 gün öncesine kadar Muharrem İnce, kurultay sürecini yerel seçim sonrasına bıraktığı ile ilgili beklenti ve kulisler hakim iken, Pazartesi akşam eşlerle yenilen yemekte konuşulanları dün sürpriz biçimde gazetecilere açıklayınca; olayın seyri yine değişti.

"Olağanüstü kurultayı toplayın. Siz Onursal Başkan olun ben Genel Başkan olayım" teklifi yaptığı açıklayan İnce, siyaseten çok büyük bir hamle de yaptı.

Her ne kadar Kılıçdaroğlu tarafından "özel bir yemekte konuşulanların dışarı sızdırılması siyasi nezakete aykırı" olduğu şeklinde yorumlansa da; Muharrem İnce'nin yaptığı apaçık; siyasettir.

Yani; siz iki siyasetçi ve siz iki rakip siyasetçinin bir yemek yemesi, hem de eşlerle yemek yemesi; evet bir siyasi nezakettir.

Ama; hem o yemekte konuşulanların paylaşılması hem de İnce'nin kurultay ısrarından vazgeçmemesi de nezaketle veya siyasi nezaketle alakası olmayan bir durumdur. Ve, attığı bu adımla Muharrem İnce, siyaset satrancında iddiasını, en azından kendi partisi içindeki iddiasını devam ettirmektedir.

Bunun da nezaket veya nezaketsizlikle bir ilgisi yoktur.

Çünkü; siyaset yapıyorsunuz ve elbette hedefiniz kazanmak.

Tabi, rakibinin bu beklenmedik açılımından rahatsız olan Kılıçdaroğlu da boş durmadı ve soluğu kurmaylarıyla toplantı yapmakta aldı.

Bununla da yetinmedi, normalde Pazartesi günü toplanan CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Perşembe günü olağanüstü toplantıya çağırdı.

Kılıçdaroğlu'nun en yakın kurmayı Bülent Tezcan: "Bizim gündemimizde de Genel Başkan'ın gündeminde de erken seçim yok.

Son dönemde inisiyatif alan bir parti ve Genel başkan olarak ne amaçla toplanacak kurultay" sorusunu sordu.

Bugünden itibaren kurultay toplanır ya da toplanmaz ama şu bir gerçek ki; CHP'de artık macun tüpten çıkmıştır ve bir daha da geri dönülmez.

Yani, er ya da geç CHP kurultayı bu ikilinin koltuk savaşına sahne olacaktır..

BAŞARI DA BAŞARISIZLIK DA MERCEK ALTINDA

AK PARTİ'NİN 16 yıldır girdiği her seçimi neden kazandığına dair Pazartesi günü yazdığımız yazı epey ses getirdi.

Sandıktan çıkan sonucu; hiçbir komplekse veya itiraza gerek duymadan en objektif şekilde yorumlayan ve seçmenin verdiği bu mesaja uygun değişim ve dönüşümü yapabilen AK Parti ve Erdoğan, bir sonraki seçimde de sandıktan açık ara çıkmayı hep başardı.

Hiçbir zaman "ben seçimin galibiyim, en yakın rakibimle aramda yüzde 20 fark var" kibrine kapılmaksızın, hiçbir zaman zafer sarhoşluğuna girmeksizin sonuçları masaya yatırmayı bir görev bildi.

Son seçimde de bu gelenek değişmedi, şimdi partinin yetkili kurulları il il, ilçe ilçe ve sonunda bölgesel olarak tüm sonuçları irdeliyor.

Kasım 2015 seçimleri ve Haziran 2015 seçimleri ile 16 Nisan referandumunda alınan sonuçları da içine alan 4'lü bir kıyaslama ile geniş bir rapor hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde alınan sonuç ile AK Parti'nin milletvekili seçiminde aldığı oylar çok farklılık gösterdiğinden; partinin aldığı oylar üzerinden değerlendirme daha önem kazanıyor.

Sadece oyların düştüğü 71 il üzerinde bir araştırma yapılmıyor, oyların arttığı Güneydoğu illeri ve bölgesi de aynı araştırmanın konusu.

Yani, her boyutuyla kelimenin tam anlamıyla masaya yatırılıyor 24 Haziran sonuçları.

Bu yılın Kasım ayında veya 2019'un Mart'ında yapılacak yerel seçimler öncesinde; aday belirleme sürecine ışık tutacak bu çalışma çok önemli.

Bundan sonra, yerelde ve seçim bölgesinde adayların bir karşılığının olmasının önemi daha da arttığından; bu tür objektif değerlendirmeler de daha sağlıklı sonuçlar verecek kuşkusuz.

Ve; belediye seçimlerinde aday gösterilecek isimler üzerinde hem teşkilat hem de seçim bölgesinde kamuoyu yoklamaları da yapılarak; bu süreç en doğru şekilde tamamlanacak.

Yazının başında dediğim gibi; işte böyle bir sorgulama ve ders çıkarma yöntemi uygulandığı sürece AK Parti'nin başarılı olmasına kimse şaşırmasın zaten..

.

ERTUĞRUL AYTAÇ

4 Temmuz 2018 Çarşamba | 782 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

BAŞKAN DUTLULU, İSTANBUL'DAKİ AKHİSARLILAR İLE BULUŞTU
SIYASET
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, İstanbul'da yaşayan Akhisarlılar ile bir araya geldi.
17.6.2019

130

ALAŞEHİR'DE DERE TAŞTI SEL SULARI 2 TRAKTÖRÜ SÜRÜKLEDİ
GÜNDEM
Manisa'nın Alaşehir ilçesinde aniden bastıran şiddetli yağmur sonrası taşan derenin suları derede kum yükleyen iki traktörü metrelerce sürükledi.
17.6.2019

130

ANA BORU PATLADI MAHALLE SU ALTINDA KALDI
SIYASET
Manisa'da şehre su veren ana borulardan birinin patlaması sonucu yollar çöktü, evleri su bastı
16.6.2019

226

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks