21 Mart 2019 Perşembe - 10:56:42

SON DAKİKA

BODRUM TURİZM MEVSİMİNE HAZIRLANIYOR

ERTUĞRUL AYTAÇ

4 Nisan 2016 Pazartesi | 2173 Okunma
Bodrum… Bodrum… Halikarnas Balıkçısı'nın ömrünü geçirdiği, İstanbul sosyetesinin, yazar-çizer ve şairlerin mesken tuttuğu, Türk turizminin gözbebeği Bodrum… Rahmetli Zeki Müren'in yaz aylarını geçirdiği sağlıklı yaşam merkezi.
BODRUM'A GİTMEYELİ UZUN ZAMAN OLDU
Tercüman ve Hürriyet'te çalıştığım yıllarda Bodrum'daki aktiviteleri izlemem için hocam Öcal Uluç ve Nedim Demirağ beni görevlendirirdi. Sonra Anemon Otelleri'nin Onursal Başkanı İsmail Akçura Rüya Kent'i yaparken yaz aylarının büyük bölümünü Bodrum'da geçirirdim. Manisa siyasetinin gözdesi Sümer Oral'ı da sık sık ziyaret ederdim. "Son zamanlarda Bodrum'a gitmedim" desem yeridir. Geçen kış Büyükşehir Belediyespor maçı için Fikret Taşçı ile gitmiştim, o kadar.
BURASI ANLATILMAZ, YAŞANIR
Bodrum'u anlatması zor, mutlaka görülmesi, gezilmesi ve yaşanması gerekir. Bodrum'un antik çağdaki adı Halikarnassos'dur. Türkçe Halikarnas olarak okunur. Aziz Petrus'un adı verilen kale ile birlikte anılan şehre Petrium adı verilmiş. Bu isim zaman içerisinde önce Petrum, sonra Potrum ve en sonunda da Bodrum olarak okunur olmuş. Dünyanın yedi harikasından biri olan ‘Mausoleum' buradadır. Anadolu toprakları üzerinde en son ele geçirilen hristiyan toprağıdır. Şehir II. Mehmed zamanında kuşatılır, ancak I. Süleyman'ın Rodos Seferi sırasında ele geçirilir. Kale bugün dünyanın en büyük ikinci Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veriyor. Doğu Akdeniz'de ayakta kalan en sağlam kale, Bodrum için pek çok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Burada 2003 yılından beri her yıl yaz aylarında Uluslararası Bodrum Bale Festivali düzenleniyor. Bu festival Türkiye'nin ilk ve tek bale festivali olma özelliğini taşıyor. 2010 yılından beri Bodrum Barok Müzik Festivali, 2014'den beri de Uluslararası Bodrum Bienali düzenleniyor.
HASİP AĞA'NIN DAVETİNE GİTTİM
Cuma günü Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile Turgutlu'da yaptığı hizmetlerin toplu açılış törenine katıldıktan sonra Bodrum'a gittim. Her yerin bir ağası vardır, Bodrum'un da Hasip ağası var, Harita Mühendisi. Bodrum'un yerlisi Hasip Konday. Yıllara dayanan bir dostluğumuz var. Her yıl çağırır, ama bir türlü gidemiyordum. Nisan'ın güzel havası beni heveslendirdi, Hasip ağanın davetine koşa koşa gittim.
HASRET GİDERDİK
Hasip Konday'ın Bodrum'un dünyaca ünlü meşhur eğlence merkezi Halikarnas Disko'nun arkasında kendisine yaptırdığı malikanesinin inşaatında buluştuk. Hasip ağa, "Bu sefer beni yanılttın, ‘Geleceği' deyip, gelmiyordun" dedi. Beraberce inşaatı gezdik, terasından Bodrum'un manzarasını izledik. Hasip Konday'la Akyarlar'da denize sıfır balık restoranında hasret giderdik. Hatıralarımızı tazeledik. Çiftliğini gezdik. Bodrum'da hava çok güzeldi. Herkes turizm sezonu için hazırlık yapıyordu. Görmeyeli Bodrum çok değişmiş. Gümüşlük'te kahvaltı yaparken ‘Kardak Krizi' sırasında gazetecilik yaptığım yıllar aklıma geldi. Hasip abinin Rüya Kent'teki yazlığında kaldım. Beraberce Yunan adalarını seyrettik.
Bodrum kritik turizm sezonuna harıl harıl hazırlanıyor.
ERTUĞRUL AYTAÇ

4 Nisan 2016 Pazartesi | 2173 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

VALİ DENİZ KURUM ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR
GÜNDEM
Manisa Valisi Ahmet Deniz kurumları ziyaret etmeye devam ediyor
20.3.2019

149

KULALILAR AYKUT KUŞKAYA İLE COŞTU
GÜNDEM
Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Kula Belediyesi ortaklığında Kula'da Aykut Kuşkaya Vatan Ezgileri konseri düzenlendi
20.3.2019

143

AKHİSARLI İŞLETMELERE KREDİ DESTEĞİ
GÜNDEM
Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Akhisar Ticaret Borsası, üyelerinin ihtiyaç duyduğu uygun faizli kredi için protokol imzaladı
20.3.2019

163

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks