20 Haziran 2019 Perşembe - 10:21:53

SON DAKİKA

BAŞKENT"TE SİYASİ HAVA BUZ KESTİ

ERTUĞRUL AYTAÇ

12 Mayıs 2016 Perşembe | 1351 Okunma
Başkent manzaraları 40 yıl önce neyse, bugün de öyle… Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Kurulu için Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) delegeleri ile Ankara'ya gittim. Hava alanından direk kongre merkezine gittik. MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, Meclis Başkanı Hayati Dolman ve Genel Sekreter Fatih Özsümer bizleri karşıladı. Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşu olan TOBB'un Genel Kurulu için yurdun her ilinden oda başkanları, delegeler ve iş adamları buradaydı. Manisa ekibinde yer alan Tevfik Aslaner, Ahmet İgan, Avni Karagül, Cüneyt Çatalcalı, Hüseyin Hasacar, İhsan Övünç, Mehmet Ali Altunkuş, Mustafa Yücel, Necdet Özgürler ve Ümit Türek ile öğlen yemeğe oturduk. Borsa'dan Cavit Yaman'ı gördüm.
CUMHURBAŞKANIMIZ DA GELDİ
Kongrenin ilk gününe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılacaktı ve geniş güvenlik önlemleri altında geldi. Bakanlar Kurulu'nun, Başbakan Ahmet Davutoğlu dışında bütün üyeleri TOBB'un kongresinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikteydi. Rıfat Hisarcıklıoğlu ile yan yana oturdu. Erdoğan konuşmasında ‘Yeni Anayasa' ve ‘Başkanlık Sistemi'nin gerekliliğini iş adamlarına anlattı. Güçlü bir muhalefetin de olmadığına değindi. Vize konusunda Avrupa ülkelerine değişik mesajlar verdi.
KILIÇDAROĞLU SERT KONUŞTU
İkinci gün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sert konuşması gündemin karışmasına neden oldu. CHP liderinin, "Bir kişi konuşacak, Türkiye susacak. Böyle bir Başkanlık Sistemi'ni kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz" sözleri, ortalığın karışmasına neden oldu. AK Parti sözcüleri Kılıçdaroğlu'na hemen cevap verdi. Kongrenin tadı tuzu kalmamıştı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ayrıca TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'na da yüklenince kongre salonunda buz gibi bir hava esti.
HİSARCIKLIOĞLU CEVAP VERDİ
TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu tecrübeli ve teşkilatı tarafından sevilen, sayılan bir başkan. Kürsüye çıktı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na gerekli cevabı verdi. Başkan Hisarcıklıoğlu, "Kendi konumu ile benim konumumu karıştırıyor. Ben ana muhalefet lideri değilim. TOBB Başkanı'yım. Bana muhalefet etmek istiyorsa seneye gelir. Türkiye'de beceremedi, gelir odalar birliğinde boyunun ölçüsünü alır. Kılıçdaroğlu bize muhalefet görevi yüklemek istiyor, doğru, Türkiye'de bir ana muhalefet boşluğu var. Ama ana muhalefet boşluğunu doldurma yeri TOBB değil. Burası ekonomik kuruluş" dedi. Başkent gündemi Çarşamba günü TOBB'un kongresindeki tabloyu konuşur hale geldi.
İŞ ADAMLARI SIKINTILI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Kan dökmeden" cümlesi ağır oldu. Gerilimden umut bekleyenler siyasette başarı sağlayamaz. Anadolu'dan gelen tüccar ve iş adamlarının da ekonomi ile ilgili sıkıntılarının bir gerçek olduğunu delegelerle yaptığım görüşmelerde anladım. MHP'de kongre olup olmayacağı konusunda da delegeler fikirlerini beyan ediyorlardı. Merkez sağda yeni bir oluşumun MHP'nin durumunu belirleyeceğini de söylüyorlardı. Rahmetli Bülent Koşmaz başkanlığında katıldığım TOBB toplantılarının havasını bu kongrede göremedim.
DOSTLARI GÖRDÜM
Kongre için gittiğim Başkent'te yılların dostları ile buluşma fırsatını yakaladım. Ankara Anemon'da önceki Bakanlarımız, Valimiz, bürokratlar, Manisa'nın siyasi değeri Bülent Arınç, Milletvekillerimiz ve Sabah Gazetesi'nin usta yazarı, dostum Yavuz Donat'la da bir araya geldik. Sümer Oral, Valilerimizden Muzaffer Ecemiş ve Necati Çetinkaya ile bol bol sohbet ettim, hepsini yazacağım…ERTUĞRUL AYTAÇ

12 Mayıs 2016 Perşembe | 1351 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

BAŞKAN DUTLULU, İSTANBUL'DAKİ AKHİSARLILAR İLE BULUŞTU
SIYASET
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, İstanbul'da yaşayan Akhisarlılar ile bir araya geldi.
17.6.2019

474

ALAŞEHİR'DE DERE TAŞTI SEL SULARI 2 TRAKTÖRÜ SÜRÜKLEDİ
GÜNDEM
Manisa'nın Alaşehir ilçesinde aniden bastıran şiddetli yağmur sonrası taşan derenin suları derede kum yükleyen iki traktörü metrelerce sürükledi.
17.6.2019

445

ANA BORU PATLADI MAHALLE SU ALTINDA KALDI
SIYASET
Manisa'da şehre su veren ana borulardan birinin patlaması sonucu yollar çöktü, evleri su bastı
16.6.2019

548

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks