23 Mart 2019 Cumartesi - 15:44:56

SON DAKİKA

BAŞKENT"TE SİYASİ HAVA BUZ KESTİ

ERTUĞRUL AYTAÇ

12 Mayıs 2016 Perşembe | 1083 Okunma
Başkent manzaraları 40 yıl önce neyse, bugün de öyle… Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Kurulu için Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) delegeleri ile Ankara'ya gittim. Hava alanından direk kongre merkezine gittik. MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, Meclis Başkanı Hayati Dolman ve Genel Sekreter Fatih Özsümer bizleri karşıladı. Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşu olan TOBB'un Genel Kurulu için yurdun her ilinden oda başkanları, delegeler ve iş adamları buradaydı. Manisa ekibinde yer alan Tevfik Aslaner, Ahmet İgan, Avni Karagül, Cüneyt Çatalcalı, Hüseyin Hasacar, İhsan Övünç, Mehmet Ali Altunkuş, Mustafa Yücel, Necdet Özgürler ve Ümit Türek ile öğlen yemeğe oturduk. Borsa'dan Cavit Yaman'ı gördüm.
CUMHURBAŞKANIMIZ DA GELDİ
Kongrenin ilk gününe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılacaktı ve geniş güvenlik önlemleri altında geldi. Bakanlar Kurulu'nun, Başbakan Ahmet Davutoğlu dışında bütün üyeleri TOBB'un kongresinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikteydi. Rıfat Hisarcıklıoğlu ile yan yana oturdu. Erdoğan konuşmasında ‘Yeni Anayasa' ve ‘Başkanlık Sistemi'nin gerekliliğini iş adamlarına anlattı. Güçlü bir muhalefetin de olmadığına değindi. Vize konusunda Avrupa ülkelerine değişik mesajlar verdi.
KILIÇDAROĞLU SERT KONUŞTU
İkinci gün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sert konuşması gündemin karışmasına neden oldu. CHP liderinin, "Bir kişi konuşacak, Türkiye susacak. Böyle bir Başkanlık Sistemi'ni kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz" sözleri, ortalığın karışmasına neden oldu. AK Parti sözcüleri Kılıçdaroğlu'na hemen cevap verdi. Kongrenin tadı tuzu kalmamıştı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ayrıca TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'na da yüklenince kongre salonunda buz gibi bir hava esti.
HİSARCIKLIOĞLU CEVAP VERDİ
TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu tecrübeli ve teşkilatı tarafından sevilen, sayılan bir başkan. Kürsüye çıktı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na gerekli cevabı verdi. Başkan Hisarcıklıoğlu, "Kendi konumu ile benim konumumu karıştırıyor. Ben ana muhalefet lideri değilim. TOBB Başkanı'yım. Bana muhalefet etmek istiyorsa seneye gelir. Türkiye'de beceremedi, gelir odalar birliğinde boyunun ölçüsünü alır. Kılıçdaroğlu bize muhalefet görevi yüklemek istiyor, doğru, Türkiye'de bir ana muhalefet boşluğu var. Ama ana muhalefet boşluğunu doldurma yeri TOBB değil. Burası ekonomik kuruluş" dedi. Başkent gündemi Çarşamba günü TOBB'un kongresindeki tabloyu konuşur hale geldi.
İŞ ADAMLARI SIKINTILI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Kan dökmeden" cümlesi ağır oldu. Gerilimden umut bekleyenler siyasette başarı sağlayamaz. Anadolu'dan gelen tüccar ve iş adamlarının da ekonomi ile ilgili sıkıntılarının bir gerçek olduğunu delegelerle yaptığım görüşmelerde anladım. MHP'de kongre olup olmayacağı konusunda da delegeler fikirlerini beyan ediyorlardı. Merkez sağda yeni bir oluşumun MHP'nin durumunu belirleyeceğini de söylüyorlardı. Rahmetli Bülent Koşmaz başkanlığında katıldığım TOBB toplantılarının havasını bu kongrede göremedim.
DOSTLARI GÖRDÜM
Kongre için gittiğim Başkent'te yılların dostları ile buluşma fırsatını yakaladım. Ankara Anemon'da önceki Bakanlarımız, Valimiz, bürokratlar, Manisa'nın siyasi değeri Bülent Arınç, Milletvekillerimiz ve Sabah Gazetesi'nin usta yazarı, dostum Yavuz Donat'la da bir araya geldik. Sümer Oral, Valilerimizden Muzaffer Ecemiş ve Necati Çetinkaya ile bol bol sohbet ettim, hepsini yazacağım…ERTUĞRUL AYTAÇ

12 Mayıs 2016 Perşembe | 1083 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

KESKİN AİLESİNİN ACI GÜNÜ
GÜNDEM
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Fatih Keskin'in vefat eden babaannesi Ayşe Keskin'in cenaze törenine katıldı. Başkan Ergün, Keskin ailesine başsağlığı diledi.
22.3.2019

207

CHP'Lİ İNCE SARUHANLI'DA MİTİNG YAPTI
GÜNDEM
CUMHURİYET Halk Partisi'nin (CHP) geçen 24 Haziran'daki seçimde Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde yaptığı konuşmada, "Belediye başkanlığı seçimleri bir beka problemi olamaz" dedi.
22.3.2019

193

ÇİFTÇİYE 1 MİLYAR 432 MİLYON LİRA DESTEK ÖDEMESİ
GÜNDEM
Manisa'nın Akhisar ilçesinde basın toplantısı düzenleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, müjdeli haberi verdi
22.3.2019

194

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks