18 Haziran 2019 Salı - 08:11:22

SON DAKİKA

BAŞKANLIK SİSTEMİNİN OYLANMASINDA AK PARTİ"DE FİRE OLUR MU?

ERTUĞRUL AYTAÇ

5 Ocak 2017 Perşembe | 1136 Okunma
Yılbaşı gecesi Reina'daki katliamın failini yakalamak için emniyet güçlerinin olağanüstü çabaları sürerken, Meclis'te başkanlık sisteminin komisyondan geçmesi üzerine Başkent'te gözler oylamaya çevrildi. Devlet Bahçeli'nin evet oyu vereceğini açıklamasından sonar MHP Genel Başkan Yardımcısı Atilla Kaya görevinden istifa ederek hayırcılar safhına geçtiğini açıkladı. MHP'nin Meclis'te 39 milletvekili olmasına rağmen başkanlık sisteminin oylanmasında Devlet Bahçeli ile birlikte 20 milletvekilin oylamada evet oyu kullanacağı yönünde Başkent'in siyasi kulislerinde konuşuluyor. AK Parti'de fire olup olmayacağı da merak konusu. Bu konuda çeşitli söylemler ve tahminler yapılıyor. AK Parti'de kendi milletvekillerinin durumunu değerlendiriyor. Fire olmaması önlemlerini almaya çalışıyor. Ancak Başkent kulislerinde konuşulan dün itibariyle 18 AK Parti milletvekilinin başkanlığa ‘hayır' diyeceği yönünde. AK Parti Genel Merkezi de bu duyumları ciddiye almış görünüyor. 9 Ocak itibariyle meclis genel kurulunda görüşülmeye başlanacak başkanlık sisteminin oylamasına bu milletvekillerinin iknası sağlandıktan sonar geçileceği yönünde bilgiler de bende mevcut. Ancak benim görüşüm Meclis'ten 330 üzerinde bir oyla geçeceği yönünde. MHP'de 10 firenin olma ihtimali bekleniyor. AK Parti'nin de içindeki fireleri halledeceği varsayımı yüksek. Ancak siyasette her zaman sürprizlerle karşılaşılabilir. Geçmişte Demirel hükümetin bütçe oylamasında düşürüldüğüne de tanık olmuş biriyim. Meclis'te rahmetli Süleyman Demirel'in oylama sonundaki durumunu oturduğu koltuktan uzun bir sure kalkamadığını da biliyorum. AK Parti onun için en küçük ihtimalleri bile düşenerek oylama öncesi tedbirlerini alması gerekir.
DOLARIN DURUMU NE OLACAK?
Doların yükselişinin devam etmesi ekonomi uzmanlarını endişelendiriyor. Doların bozdurulma kampanyasının yanlış olduğu doları olan vatandaş ve iş çevrelerine dolarlarını devlet bankalarına yatırılması tavsiye edilseydi daha sonuçların alınacağı tezini ortaya süren iktisatçılar da var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1993 yılında Tansu Çiller'in hatasına düşmemesi gerektiğini de ifade ediyorlar. O tarihte Çiller yüksek faize savaş açıp faizi emirle düşük tutmaya çalıştığı yıl düşük faiz uygulamasının üzerinden bir yıl geçmeden 1994 Nisanı'nda dolarda büyük patlama ile karşılandı. Bir gecede dolar 19 bin liradan 38 bin liraya fırladı (tabii bu rakam TL'den 6 sıfır atılmadan önce) ve ekonomik kriz başını gösterdi. Düşük faiz herkesin özlemi olması gereken bu ancak emirle faiz indiriminde ısrarcı olunursa 2017 yılı içinde doların 4 TL aşacağı yönünde iddialar da var. Bazı ekonomistler 2017 yılı sonunda doların 4.5'e kadar çıkmasından korkuyorlar. Tansu Çiller'in devlet bakanlarından Ufuk Söylemez bu konuda şu yorumu yapıyor: "Siyasi iktidar, sıcak parayla ağır biçimde borçlanarak ithalata dayalı bir tüketim ve israf ekonomisinde ısrarcı oldu. El parası ile yaşanan lale devrinin sonu hiç gelmeyecek zannetti. Ama artık deniz bitti, ekonomi tıkandı. 2010 yılında 173 milyar TL olan bireysel kredilerin toplamı 2016 yılı itibarıyla 403 milyar TL'ye fırladı. Durgunluk içinde enflasyon yaşanıyor. Hane halkı gırtlağına kadar tüketici kredileri ve kredi kartlarıyla borca battı. Krediler donmuş, piyasalar durmuz vaziyette." Bana gore hükümet durumu görüyor. Bir dizi tedbirler alıyor. 2017'nin zor geçeceği belli. Bu milletin büyük bir bölümü lideri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a güveniyor. İktidarı sürdüren ve alip götüren de ekonomidir. Bunu da unutmayalım.

ERTUĞRUL AYTAÇ

5 Ocak 2017 Perşembe | 1136 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

BAŞKAN DUTLULU, İSTANBUL'DAKİ AKHİSARLILAR İLE BULUŞTU
SIYASET
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, İstanbul'da yaşayan Akhisarlılar ile bir araya geldi.
17.6.2019

129

ALAŞEHİR'DE DERE TAŞTI SEL SULARI 2 TRAKTÖRÜ SÜRÜKLEDİ
GÜNDEM
Manisa'nın Alaşehir ilçesinde aniden bastıran şiddetli yağmur sonrası taşan derenin suları derede kum yükleyen iki traktörü metrelerce sürükledi.
17.6.2019

129

ANA BORU PATLADI MAHALLE SU ALTINDA KALDI
SIYASET
Manisa'da şehre su veren ana borulardan birinin patlaması sonucu yollar çöktü, evleri su bastı
16.6.2019

224

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks