20 Haziran 2019 Perşembe - 10:54:19

SON DAKİKA

BALABAN MI, TOKUL MU CHP İL BAŞKANI OLACAK?

ERTUĞRUL AYTAÇ

14 Aralık 2017 Perşembe | 1134 Okunma


 

Ana muhalefet partisi CHP’nin 24 Aralık’ta Manisa İl Başkanlığı kongresi olacak. Kongreye 10 gün kala mevcut İl Başkanı Halil Tokul’un karşısına, 2 Aralık’ta gerçekleştirilen seçimlerde Şehzadeler İlçe Başkanlığı’na yeniden aday olmayarak, koltuğunu Zerrin İşnel’e bırakan Semih Balaban çıktı. Semih Balaban da il başkanlığına aday olduğunu Çarşamba günü açıkladı.

 

CHP İl Başkanı Halil Tokul’u kırk yıla yakın zamandır tanırım. Rakibi eğitimci Semih Balaban’ı da rahmetli büyüğüm Selçuk Balaban’ın oğlu olduğu için küçüklüğünden beri severim.

 

Düne kadar da Semih Balaban ile Halil Tokul, CHP’de siyaseti birlikte götürüyorlardı. 24 Aralık’taki il kongresinde hangi şartların Halil Tokul ve Semih Balaban’ı karşı karşıya getirdiğini de bilmiyorum.

 

Gazetemde Salı günü Yazı İşleri Müdürü Esra Kale, CHP’nin İl Kongresinden bahsedince; kendisine, “Halil Tokul’un rakibi var mı?” diye sordum. Esra Kale “Şimdilik yok ama Semih Balaban’ın aday olacağı söyleniyor” dedi.

 

Masamın başına geçtim. Bir iki telefon görüşmesinden sonra Semih Balaban’ın aday olma ihtimalinin yüksek olduğunu anladım. Bunun üzerine aday olup olmayacağını kendisinden öğreneyim diyerek, Semih Balaban’ı aradım. Hal hatır sorma faslından sonra durumu kendisine sordum. Semih Balaban Salı günü saatler 18.34’ü gösterirken, “Başkanım duydukların doğru. Yarın saat 12.45’te (Çarşamba) basın toplantısı yaparak, adaylığımı açıklayacağım” dedi.

 

Dediği gibi de Semih Balaban CHP’nin İl Kongresinde mevcut il başkanı ve aday olan Halil Tokul’un karşısına rakip olarak çıktı. Semih Balaban’ın eğitimci olarak hesap ve kitabı iyi bildiğini bildiğim için CHP İl Kongresinin şimdiden kıran kırana geçeceği görüşümü yazabilirim.

 

Kongre öncesi CHP’de durum nedir? diye de bir araştırma yaptım. CHP’nin yenilenen ilçe kongrelerinde değişim rüzgarı esmiş. Büyük çapta ilçe başkanları ve yönetim kadroları değişmiş. CHP’nin ülke çapında tanınan Grup Başkan Vekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel’in, bildiğim kadarı ile İl Başkanı Halil Tokul ve Şehzadeler İlçe Başkanı Semih Balaban’la ilişkileri iyi. İkisi arasında orta yolu bulacak gücü de var. Ne oldu da duruma müdahale etmedi ve Halil Tokul ile Semih Balaban’ı ortak bir listede buluşturamadı, bilemiyorum. Belki de parti içi demokrasileri gereği, bunu kendine uygun görmedi.

 

Bundan sonra Balaban ve Tokul CHP İl Başkanlığı için varlarını, yoklarını ortaya koyarak, seçimi kazanmak için büyük mücadele verecekler. 24 Aralık Pazar günü kongre Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür sitesi Lale Salonu’nda saat11.00’de başlayacak. Kongrenin kaderini 649 delegenin vereceği oy belirleyecek.

 

Bu kongrede Semih Balaban’ın şansı ne diye sorarsanız. Cevabım şu: Halil Tokul’un başkanlık şansı kadar eşit noktada derim. Semih Balaban İl Başkanlığı adaylığı için ilçelerden gelecek baskılara göre kendini hazırlamış, Şehzadeler ve Yunusemre il delegelerini bana gelen bilgilere göre sağlam yapmış. Ekibinde CHP’nin siyaset uzmanlarından Hamza Kopal’ın olduğunu öğrendim. Hamza Kopal’ı gençlik yıllarından tanırım. CHP’nin geçmiş her kongresinde önemli roller oynamıştır.

 

Halil Tokul’un bazı ilçelerde delege bazında ağırlığı olduğu söyleniyor. Özgür Özel’in mevcut il başkanının yanında yer alacağı da CHP kulislerinde konuşuluyor.

 

Salihli bölgesinin seçtiği milletvekili Mazlum Nurlu’nun bu kongrede nasıl bir tavır takınacağı da merak konusu. Bu kongrenin galibini yani CHP İl Başkanını belirleyecek ilçenin Salihli olduğunu yazabilirim. İki adaya da şimdiden başarılar dilerim.

ERTUĞRUL AYTAÇ

14 Aralık 2017 Perşembe | 1134 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

BAŞKAN DUTLULU, İSTANBUL'DAKİ AKHİSARLILAR İLE BULUŞTU
SIYASET
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, İstanbul'da yaşayan Akhisarlılar ile bir araya geldi.
17.6.2019

479

ALAŞEHİR'DE DERE TAŞTI SEL SULARI 2 TRAKTÖRÜ SÜRÜKLEDİ
GÜNDEM
Manisa'nın Alaşehir ilçesinde aniden bastıran şiddetli yağmur sonrası taşan derenin suları derede kum yükleyen iki traktörü metrelerce sürükledi.
17.6.2019

449

ANA BORU PATLADI MAHALLE SU ALTINDA KALDI
SIYASET
Manisa'da şehre su veren ana borulardan birinin patlaması sonucu yollar çöktü, evleri su bastı
16.6.2019

552

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks