26 Mart 2019 Salı - 09:17:18

SON DAKİKA

BABADAN ÇAĞ KEBABI ARTIK MANİSA"DA…

ERTUĞRUL AYTAÇ

10 Haziran 2016 Cuma | 1951 Okunma
Geçtiğimiz hafta sonuna doğru güzel bir mekanın açılış seremonisi için işletme sahiplerinden davet aldım. ‘Manisa'da Bir Çağ Açtık' sloganının da üzerinde yazılı olduğu davetiye, zaten gideceğim mekanın kalitesini ortaya koyuyordu. Erzurumlu iki kardeş, Mehmet ve Saffet Atiş, uzun yıllar İzmir'in birçok ilçesinde bu işi yapıyorlar ve iyi de bir namları var. ‘Babadan' hepinizin yakından duyduğu ve hatta gittiğiniz, gördüğünüz bir mekan. İşte Atiş kardeşler siz uzaklara gitmeyesiniz diye, şimdi Manisa'da bir şube açtı ve hizmeti ayağımıza kadar getirdi. Ben de davete icabet ederek Babadan Manisa Şubesi'nin açılışına Nezih Varol'la birlikte gittim.
ORTAM GÜZEL, HİZMET MÜKEMMEL
Babadan'a geldiğimizde işletme sahipleri ve yetkilileri bizi kapıda karşıladı. Açılışın kurdele kesimi sırasında dua okuyacak hoca, hem hafız, hem de Hatip olan, kendisini çok sevdiğim, bana da saygıda hiçbir kusur göstermeyen İzmir Karşıyaka Camii İmamı Sırrı Özdemir'di. O da yanımıza gelip, sağ olsun bizi başköşeye davet etti. Önce etrafı dolaşarak mekanı gezdim. Temizlik desen temizlik, kalite desen kalite, bir de geniş mekan, çocukların oyun alanı dahi düşünülmüş, daha ne olsun? Babadan, geniş iç hacmi, toplantılara özel bölümleri, otantik yer sofrası, ferah camekanlı dizaynı ve çocuk oyun alanıyla bütün dikkatleri üzerine çektiğinden katılım da bir o kadar fazlaydı.
TV KANALINA KONUŞTUM
Ben tam Babadan'ı gezerken yanıma bir TV kanalının muhabir ve kameramanı geldi, düşüncelerimi sordu. O ana kadar her yeri gezip gördüğümden tüm izlenimlerimi anlattım. Yukarıda sizlere anlattığım her detayı Ege bölgesindeki tüm vatandaşlar benim görüntümle izledi, belki siz de televizyonlarınızdan görmüşsünüzdür. Tabi sırada lezzeti tatmak vardı, kurdele kesim töreni ve duaların okunmasının ardından davetliler yemeğe alındı.
ERZURUM YEMEKLERİNİ TATDIM
Yepyeni bir vizyonla Keçiliköy'deki mekanında Erzurum lezzetlerini Manisalılarla buluşturan Babadan'ın sahipleri Atiş kardeşler gerçekten bu işi biliyor. Burada yalnız çağ kebabı değil, Erzurum yöresinin eşsiz yemekleri de isteğe göre sunuluyor. Erzurum yemeklerinin içinde en önemlisi olan Çağ Kebabı, İspir Kuru Fasulye ve Kadayıf Dolması'nın sadece ülkemizde değil, tüm Dünya'ya beğenildiğini ve ciddi bir seven kitlesinin bulunduğunu ifade eden Atiş kardeşler, bu müthiş lezzetlerin doğru ellerde hazırlanarak müşterisiyle buluşması gerektiğini de bana ifade ettiler.
Artık Ramazan ayındayız. Babadan, iftar açmak isteyenler için hem lezzetli yemekleri, hem de hizmet kalitesiyle tam size göre bir yer. En kısa zamanda orucumu orada bozmayı düşünüyorum.

ERTUĞRUL AYTAÇ

10 Haziran 2016 Cuma | 1951 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA SAVUNMA SANAYİNİN MERKEZİ OLACAK
GÜNDEM
Manisa'yı savunma sanayinin merkezi yapacak adımlardan biri olan 'Savunma Sanayine Yön Verecek İşletmelerin Nitelikleri Geliştirilmesi' projesi başladı
25.3.2019

131

KULA HAYVAN PAZARINA KAVUŞTU
GÜNDEM
Kula Belediyesi tarafından, 16 bin 140 metrekarelik alan üzerine inşa edilen ve 2 bin 370 küçükbaş ve 140 büyükbaş hayvan kapasiteli modern canlı hayvan pazarı tören ile hizmete açıldı.
25.3.2019

130

BARAJLAR DOLDU
GÜNDEM
2018'in son aylarında, su seviyesi bir hayli düşen barajlar, son yağışlarla birlikte doldu
25.3.2019

124

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks