26 Mart 2019 Salı - 09:42:03

SON DAKİKA

ASKERLİK BİZİM GENLERİMİZDE VAR

ERTUĞRUL AYTAÇ

27 Mayıs 2016 Cuma | 1986 Okunma
Son dönemde Güneydoğu'da yaşanan terör olayları ve sonrasında gelen şehit haberleri yüreğimizi yaktı. Dün de Manisa 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı'nda, yani Batı Kışla'da eğitimlerini tamamlayan kısa dönem askerlerin yemin töreni vardı. Tugay Komutanımız Tuğgeneral Yavuz Ekrem Aslan davet edince Nezih Varol'la birlikte gittik. Törene Eğitim Kolordu Komutanı Korgeneral Mehmet Faruk Şengün de katılmıştı. Nizamiyeden girdiğimiz andan itibaren askeri düzen ve disiplin kendini hissettiriyordu. Böyle olmasına karşın sıcak bir ilgi, gözle görülür bir heyecan ve coşku vardı.
GÖZLERİM DOLDU
Hani derler ya "Ana, baba günü" diye, gerçekten de tören sahası ana aba günüydü. Yemin edecek askerlerin ana, baba, eş, çocuk ve hatta dedeleri bile tören alanını çevreleyen tribünleri doldurmuştu. Yaklaşık 5 bin kişinin olduğu söylendi. Yüreğimizin kan ağladığı şu günlerde böylesi güzel bir tabloyla karşılaşmak, Türk milletinin vatana bağlılığını ve bölünmez bütünlüğüne inancını ortaya koyması bakımından çok önemliydi benim için. Orada bulunan herkes gibi yüreğim kabardı, gözlerim doldu.
BABALAR VE DEDELER DE VARDI
Tugay Komutanımız Tuğgeneral Yavuz Ekrem Aslan çok güzel bir hazırlık yapmış, programa koyduğu bir uygulamaya da hayran kaldım. Yemin edecek kısa dönem askerlerin bazılarının, daha önce yine Manisa'da askerlik yapmış olan babalarını, hatta dedelerini kayıtlardan bulmuşlar ve onları yemin törenine özellikle davet etmişler. Yıllar önce vatan borcunu ödemek için Manisa'da askerlik yapan kişilerin, yine aynı yerde askerlik yapan oğulları ve torunlarıyla tören alanında ikinci defa yaşadıkları heyecan, anlam ve duygu yüklüydü. Kolordu Komutanı Şengün, Tugay Komutanı Aslan ve diğer komutanlar asker baba ve dedelerine katılım belgesi ve hediye takdim ettiler. Sancağın platformdaki yerini alması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda Türk bayrağı ve silahların bulunduğu masaların üstüne ellerini koyan askerler, yemin etti. Bir askerin yaptığı konuşma ile Mehmetçiklerin milletimize sadakatle hizmet edeceğine ve Atatürkçü düşünce sistemine gönülden bağlı kalacaklarına dikkat çekildi.
ASLAN, ASKERLERLE KUCAKLAŞTI
Konuşmaların ardından marş eşliğinde askerler geçiş yaptı. Tören sonrasında askerlerin aileleri ile buluşmasında ise duygu dolu anlar yaşandı. Yurdun dört bir yanından Manisa'ya gelen asker aileleri yemin töreninin ardından evlatlarıyla hasret giderdi. Oğullarını asker kıyafetleri içinde gören anneler göz yaşlarına hakim olamadı. Bazı aileler bu anları fotoğraf çekerek ölümsüzleştirdi. Kolordu Komutanımız Korgeneral Mehmet Faruk Şengün ile Tugay Komutanımız Tuğgeneral Yavuz Ekrem Aslan da ailelerin arasına karıştı, onları kutladı, gururlarını paylaştı. Daha sonra gazilerle de bir araya gelip sohbet etti. Sohbet sonrasında da askerler, aileleri ve gaziler hep birlikte yemek yedik.
Bir kez daha gördüm ki, her Türk asker doğuyor ve asker gibi yaşıyor. Bu bizim genlerimizde var.ERTUĞRUL AYTAÇ

27 Mayıs 2016 Cuma | 1986 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA SAVUNMA SANAYİNİN MERKEZİ OLACAK
GÜNDEM
Manisa'yı savunma sanayinin merkezi yapacak adımlardan biri olan 'Savunma Sanayine Yön Verecek İşletmelerin Nitelikleri Geliştirilmesi' projesi başladı
25.3.2019

136

KULA HAYVAN PAZARINA KAVUŞTU
GÜNDEM
Kula Belediyesi tarafından, 16 bin 140 metrekarelik alan üzerine inşa edilen ve 2 bin 370 küçükbaş ve 140 büyükbaş hayvan kapasiteli modern canlı hayvan pazarı tören ile hizmete açıldı.
25.3.2019

133

BARAJLAR DOLDU
GÜNDEM
2018'in son aylarında, su seviyesi bir hayli düşen barajlar, son yağışlarla birlikte doldu
25.3.2019

127

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks