25 Ağustos 2019 Pazar - 14:31:20

SON DAKİKA

ZAMPİYON

ENİS ÇANLI

4 Aralık 2018 Salı | 1160 Okunma

Kasım ayı enflasyonu eksi çıktı. Yine de yıllık bazda çok yüksek. Yani Avrupa rekoru bizde, dünya sıralamasında da ilk beşin içindeyiz. Allah nazarlardan saklasın(!).

  Pazartesi açıklanan rakamdan sonra düşmesi beklenen dolar, aksine 8 kuruş yükseldi. Bu aralar dolar Ege'nin havası gibi, "çok oynak".

"Milli damat" Sayın maliye bakanımız, enflasyondaki düşüşün "alınan ekonomik tedbirlerin iç piyasaya yansımasının sonucu" olduğunu söyledi de, inanan var mı bilemiyorum?

  Rakamlar açıklanınca adeta “eşeğini kaybedip, günler sonra bulan Hoca Nasreddin” gibi sevinir olduk. Ringte 12 raunt sürekli dayak yiyip de perişan olan boksöre, maçı tamamladı diye antrenörün “çok iyi dövüştün” demesi gibiyiz. Ya da 90 dakika hiçbir varlık gösteremeden 5-0 yenilen takımın hocasının futbolcularına “yenildik, ama ezilmedik çocuklar” sözü aklıma geliyor.

  Bu kadar yüksek vergi (KDV,ÖTV) indirimine rağmen, yüzde -1.25'lik düşüş çok az. Aylık cari açığımız 5-6 milyar dolardan bir milyar doların altına geriledi. İhracatımızda da artış var. O zaman sıkıntı nerede?

         EKONOMİNİN DÜMENİ BU SEFER HALKTA

  Serbest piyasa ekonomisini aşırı karlılık, zam üstüne zam, haksız kazanç, düşük gelir vergisi, ucuz işçi gücü, müşterisi olan halkı da “yolunacak kaz” zanneden sanayici- toptancı- perakendeci tayfası sokağın ateşini arttırdı. Dolar kurunun geri gelmesine rağmen enflasyonu da aşan oranlarda fiyatlarla piyasayı manipüle etmelerine iktidar adeta göz yumdu.

  Ne zaman "insanlar ürktü", piyasadan çekildi, ekonominin çarkları tam olmasa bile doğru yönde çalışmaya başladı. Çarşı ve pazarda panik var. Gıdada, özellikle sebze ve meyvede kendiliğinden hızlı düşmeler yaşanıyor. Yoksa halk protesto edip, pazara çıkmayacaktı.

  Tüm vergi ve fiyat indirimlerine, hurda araç teşvikine rağmen araba alan yok denecek kadar az. İkinci elde bile tık yok. Dolar kurunun 2018 yılının ilk 8 ayında yüzde 55 yükselmesi araba satışlarını tamamen durdurdu. Yazmıştım. Çin malları da dolar kurunun kurbanı oldu.

  Şayet millet olarak cıvıtmaz isek, kredi kartlarından, bireysel kredilerden, yeni araba alımı, Çin malı kullanımı, yeni ev alma ve tatil işinden bir yıl uzak durursak, bu enflasyon bir yılda tek haneli rakama inebilir. Sokağa çıkarken kredi kartlarınızı evde bırakın! Ba-ta-cak-sı-nız!

  Diyelim ki dişimizi sıktık, her şeyden kıstık, ne olur?

  İç piyasaya mal üreten tembel, hımbıl, asalak, açgözlü, aşırı kar peşinde koşan, sayısı piyasa ihtiyacından bir hayli fazla olan sanayici, esnaf tayfasından, özellikle borcu olanlardan batanlar olur.

  Önemli bir kısmı da bakarlar çare yok, kaliteyi ve düşük karı göze alarak ihracata yönelir. Ülke bu ekonomik krizi ancak böyle aşabilir. Bizim insanımızla bu işler yapılır mı, tam bilemem! Çünkü iş hayatımızda sanıldığı kadar dürüst ve ahlaklı değiliz! Yapılmazsa da, piyasa herkesin ebesini gözlerinden öpecek haberiniz olsun!

  Halkın isyanından korkarak vergileri düşüren, bazılarını sıfırlayan devletimiz, 65 milyar lira bütçe açığı ile karşı karşıya. Bu yüksek faiz oranları ile 30-35 milyar liralık iç borçlanmaya gidiyor. Sizce yeni yılda çıkarılacak bu tahvillerin tamamına yakınını kimler alacak? Elbette bankalar. Devlet bankaları olmayacağına göre, yabancı bankalar alacak. Bir kısmını da küçük yatırımcıya satacak. “Yağma Hasan’ın böreği”. Faizini kim ödeyecek? Sen-ben. Bunun adına “yerli İMF operasyonu” da diyebiliriz.

             KURU ÜZÜMDE SIKINTI BİTMEZ

  Fiyatlar iyiymiş(!). 2018 üretim yılı, dekarında 600-700 kg. yerine, tabiat şartları yüzünden 350-400 kg. ürün almışsak bana fiyatın iyiliğinden bahsetmeyin! Diyelim ki sezon kötü idi, idare edelim.

  Ocak 2019’dan itibaren bağlarda budak, gübreleme, ilaçlama başlayacak. Ovadan feryatlar yükselmeye başlayınca bu yazıyı hatırlayın! İşçilikte zam en az yüzde 20. Gübre ve ilaçtaki artış hiç abartmıyorum, zira yeni fiyatlar açıklanmaya başladı. Yüzde 100. Düşen mazot fiyatının dekara katkısı şaka gibi, 7 lira. Kısır döngüye giriyoruz. Bu fiyatlar ile çok zannedilen kazancımızı, devlet-tüccar-işletme eli ile bizim cebimizde bırakırlar mı sanıyorsunuz?

  Bu sezon bankalar yerine işletmelere krediyi biz bağcılar açtık. Üstelik “sıfır faizli”.

  Yılın modası 4-6 tediye adı altında “vadeli alım”. Yani çiftçi tabiri ile “çay taşı ile çay kuşunu vurma sezonunu” idrak etmekteyiz. Al üzümü işle, ihraç et, döviz geldi dediğiniz süre 50 gün. Ver bağcının parasını, oldu, bitti.

  “Eğilerek yürürsen, sırtına semer vuran çok olur” misali.

  OLAN ÜZÜM YENİ SEZONA KADAR İHRACAT TALEBİNİ KARŞILAMAZ

  2018-19 sezonu üç aylık ihracatımız 92.802 ton. Kasım ayı ortalama ihraç fiyatı 1840 dolar/ton. Kasım ayı dolar kuru ortalaması 5.45 TL. İhracatı destek fonunun parasını katmıyoruz. Hesabı düzgün yapın!

  Dünyada tonu 2000 doların altında bizim ayar üzüm yokken,  bizimkilerin yaptığına bak! Beyler rahat, rahat satsınlar diye fatura bize çıkıyor. 1840 dolar.

  Geçen sezonun eski stok dahil rekoltesi 320 bin ton idi. İhracat 280 bin ton, iç piyasa 20 bin ton, toplam 300 bin ton tüketildi.

  Bu sene stok dahil, 260 bin ton kuru üzümümüz var. 93 bin tonu üç ayda sadece ihracata gitti. İç piyasa ve içki fabrikaları ne aldı bilmiyoruz. Önümüzde yeni sezona kadar tam 9 ay var. Kalan yeter mi, yetmez mi, hesabı siz yapın artık!

  Eğer Çin bile bizden kuru üzüm alıyorsa, ABD “çok ucuz” diye bizden “bandırmasız k.üzüm” almak için talepte bulunuyorsa, 70 yıllık ABD kuru üzüm piyasasının baş müşterisi Japonya Türkiye’den almak üzere hazırlık yapıyorsa, ambargo yüzünden İran piyasadan çekilmek zorunda bırakıldıysa, birileri çıkıp bize “açgözlülük yapma” deme lüksüne sahip değildir!

  Devlet “açgözlüleri” başka yerlerde arasın! Yükün altında kalan “eşek” değil, bizleriz.

 

 

  

 

 

 

 

ENİS ÇANLI

4 Aralık 2018 Salı | 1160 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks