25 Ağustos 2019 Pazar - 15:13:13

SON DAKİKA

ZABITA EKONOMİSİ

ENİS ÇANLI

18 Ekim 2018 Perşembe | 1252 Okunma

Hoca Nasreddin, eşeğini kaybetmiş, çok üzgün. Düzlük yerine tepenin yamacında aramaya kalkışınca köylüler" hoca yanlış yerde arama, orada otta yok, suda yok" deyince,"benim eşek aksinin tekidir, ondan buradayım" demiş.

  Aradan zaman geçmiş, hoca eşeğini bulmuş, ama yüzü gülmüyor. Ahali sorunca DA,"buldum, ama bir bacağını kurtlar yemiş, üç ayaklı eşeğin nesine sevineyim? Yük saramam, semer vurup, üstüne binemem, üstelik hazırdan yiyecek".

  İşte bizim ekonomimizin hali de aynen böyle. Enflasyon, devalüasyon, çarşı, pazar, döviz, altın, almış başını gitmiş, her üründe en az olanına yüzde 50 zam, sözüm ona "başkomutan emri" ile yüzde 10 indirim. Yersen hesabı.

  İster gülün, sevinin, isterseniz hayıflanın, üzülün, karar sizlerin. Ekonomimiz döndü “üç ayaklı eşek modeli"ne. Sıkıyorsa "Reis'in talimatına uymayın"! Uykusundan uyanan zabıtalar, artık ensenizde.

                BANA MALUM OLMUŞ

  Geçen dönemde ekonomimiz ile alakalı yazdığım uyarı ve öneri içeren köşe yazılarımda sanki müneccim içime kaçmış gibi bu günleri yazmışım. Benim gibi düşük düzey zekaya sahip birisinin bile aklına gelenler, herhalde hepinize en azından benden daha fazla gelmiştir.

  Belki internetten "manisaolaygazetesi.com" sitesine girer, ekonomi ile alakalı eski köşe yazılarımı bulup okuyunca, kendimi daha doğru ifade etmiş olduğumu görürsünüz.

  Şunu da düşünebilirsiniz:"ya Enis Manisa'da yazsan ne olur, yazmasan ne olur. Dinleyen, soran var mı? Önersen bile, senden daha iyi bilenler yok mu"? Yok! Olsa çözülmez miydi?

  Zeka, meslek, bilgi, birikim ve yetenek erbabı insanlara hep saygı duymuşumdur. Gıda, özelikle gıda ürünleri temin ve fiyat belirleme çözüm noktasında maalesef taaa Tarım ve ekonomi bakanlarından, en alt kademesine kadar ne yapılacağını söyleyen, yaptığından netice alan bir kitle var mı? Yok. YOK!

  Örnek mi? Ucuz et. Süt. Fındık, kuru üzüm, bakliyat, sebze ve meyve fiyatları, ekmek. Say, say bitmez. Hangisi çözüldü? Hangisine çare bulundu?

  İşletme kredi reel faiz oranı tam tamına yüzde 40 oldu. Al da, gör ebeni?

  Başkasını bilmem. Ben şikayet etmem, öneririm. Benim okul çıkışım ve uzmanlık alanım gıda işletmeciliği, bakliyat, hububat toptancılığı ve pazarlaması. Baba mesleği ve halen aktif olarak yaptığım çiftçilik ve tarımsal faaliyetler de cabası.

  Vatandaşını gerçekten düşünen yerel yönetimler ve siyaset kurumları bana göre yokta, neden yapamadıkları veya beceremedikleri sorusunu bende kendime çok sordum. Açık söyleyeyim, BİLMİYORLAR. TEMBELLER. SORMUYORLAR. YAZIYORSUN, OKUMUYORLAR. ARAŞTIRMIYORLAR.

         İLÇE BELEDİYELERİNİN DİKKATİNE.......

  Son günlerde ülkemizde üç konu, çok gündemde.

  Birisi pazaryerleri, diğeri marketler, öteki de fırınlar ve ekmek.

  Üçü de çözüm noktasında son derece sıkıntılı, ama çözümü son derece kolay konular.

  Ekmekten başlayalım;

  Öncelikler iktidarın “cambaza bak” oyununu söyleyelim. Sadece ekmek fiyatına müdahale ederek bu milleti kan-dı-ra-maz-sı-nız! Heybedeki turpun küçüğünü “hallediyoruz” diye kimseye yutturamazsınız!

  Ekmek hem fırınlarda, hem de bakkal, market ve şarküterilerde satılıyor. Ekmekte tek sıkıntı, standart olan "halk tipi" ekmek" fiyatının belirlenmesin de. Diğer tipleri fırınına göre saçma sapan isimler adı altında her fırıncı kafasına göre takılıyor, fiyatlandırılıyor. Fırıncı zamlar yüzünden sıkıntıda.

  Önerim:

  Vatandaş ekmeğini fırından 200 gr. ekmeği 1.25 liradan alsın, diğer satış noktalarından alıyor ise 1.50 liradan alsın. Yani bakkal, market karını fırına gitmeye üşenen vatandaş karşılasın!

  Gelelim sebze-meyve meselesine;

  İlçe belediyeleri, merkezlerinde yaklaşık 500 metrekare bir kapalı alan kiralayıp içine ürünün cinsine ve kalibresine göre stantlar açarak, sadece ambalajlı(1-2 kg.lık olacak şekilde) sebze ve meyve satışı yapacak. Ürünü üretici direkt kendisi ambalajlayıp, kendisi buradaki belediye görevlilerine teslim edecek, fiyatını belediye yetkilileri belirleyecek, belediye hiç bir şekilde kar almayıp, ya da yüzde 1-2 karla(dükkan kirası, eleman maaşı vs. için) satışa sunacak. Tabi her çeşit ürünü değil, mevsimine göre ana kalemler ve ambalajlanması kolay ürünler.

  En sonda da, ambalajlı bakliyat ve yemeklik likit yağ işine geleyim;

  Toprak Mahsulleri Ofisi ülkenin en ucuz yurtiçi ve ithalat alımını gerçekleştiren kurumu. Çok basit ambalajlarla kalibresine göre halka pirinç, mercimek, nohut, fasulye vs. temin eder, belediyeler vasıtası ile halka ulaştırır. Yağ fabrikaları da yağlarını direkt belediyelere verip, sattırır. Köylerde ise, bakliyat ve yağ Tarım Kredi Kooperatifleri kanalı ile düşük karla satılır.

  Bu işler ambalajlı ürün nedeniyle asla fireli olmaz! Belediyeler kar amacı gütmeyeceğinden bir çiftçi, eski gıda toptancısı olarak söylüyorum, şu an harcadığınız bir liranın en az yarısı vatandaşın cebinde kalır.

  Zabıtayı çarşıya, pazara, markete salarak ne esnafı tehdit edin, ceza kesin, ne kimsenin gözünü boyayın, kendinizi de gülünç duruma düşürmeyin!

  En basit örnek: Şehzadeler'e bağlı Hacıhaliller mahallesi benim çiftçilik yaptığım köyüm. Tarla çıkışı kasasında arabaya yüklü teslim 70 krş. olan salçalık domates, 14 km. ötedeki Merkez ilçe pazarlarında 2.5 liradan satıldı.                         Ey benim aval insanım! Doğru koltuklara yanlış insanları oturtmayın!

  Bir çiftçi olarak tarlamın şu anda koca kışı boş geçirmesinden hicap duyuyorum. Bana engel olan düşünce ise, bin bir emekle soğuk, yağmur, çamur ürettiğim 1,5 liraya benden aldığı karnabaharı pazarda vatandaşa 4-5 liraya satana."Ben enayi değilim" deyip, ekmiyorum. Halbuki 1.5 tl. fiyat bana yetiyor. Kimse, kimseyi "aptal yerine" koymasın! Tamam mı arkadaş!

  Ne halleri kapatabilirsin, ne de komisyonculuğu kaldırabilirsin! Ne de bu şekilde vatandaşını soygun düzeninden kurtara bilirsin. Bunun adı "serbest piyasa ekonomisi" değil, "soygun düzeni ekonomisi"dir. "Reis'in tüm çabaları da, sıkıntıyı bu kafalar ile çözemez!

  Çare var. Çözüm var. Yapacak akıl ve irade nerede, bende merak ediyorum doğrusu.

  Koltuk baronları....

  "Lay lay lom siyasetinize, körler-sağırlar birbirini ağırlar muhabbetinize" devam ede durun!

  Üç mektup zamanı hızla yaklaşıyor.

 

  

  

ENİS ÇANLI

18 Ekim 2018 Perşembe | 1252 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks