25 Ağustos 2019 Pazar - 08:59:09

SON DAKİKA

Yurttan sesler

ENİS ÇANLI

6 Şubat 2019 Çarşamba | 1056 Okunma


Ülkenin hali, TRT'nin "yurttan sesler programı" gibi. Hangi yöreden, hangi özellikte şarkı, türkü, uzun hava, Türk sanat, arabesk, pop, ne ararsan var. "Kakofoni" makamında, ister "kafam, içim şişti" de, istersen de "yeter artık", tepemize düşmüş saksı gibi neyi düşünüp, neyi konuşacağımızı düşünemez haldeyiz.

TAMER AKKAL

Yıllarca MHP Manisa merkez ilçe ve il başkanlığı yapmış, Devlet Bahçeli'nin Manisalıkla alakası olmayan Burdurlu Erkan Akçay'ı ısrarla ve inatla Manisa milletvekili yapması yüzünden bıkıp, yeni kurulan İYİ parti Manisa kurucu il başkanı olarak ilk girdiği seçimde Manisa İYİ parti milletvekili seçilmiştir.

İYİ partinin CHP ittifakına ses çıkarmayan, ancak kapalı kapılar arkasında "terör örgütü PKK'nın partisi HDP" ile iş tutmasını hazmedemeyen bir milliyetçi duruş sergilemiştir. Sayın Bahçeli'nin ketum ve inatçı tutumu yüzünden tek adres olan AKP'ye geçişini yadırgamayı doğru bulmadığımı ifade edeyim.

31 Mart 2019 sonrası İYİ parti içinden kuvvetle muhtemel, mecliste gurubu olacak rakamda yeni bir partinin kurulacağını, birazcık siyaset bilenlerin herhalde anlayabileceği bir durumdur. Mesela Koray Aydın, Ümit Özdağ, Yusuf Halaçoğlu gibi İYİ partinin ağır toplarının derin suskunluğu sizce neyin habercisi?

Bu saatten sonra hiçbir İYİ partili vekil, malum sebeplerden dolayı MHP'ye biraz zor döner.

CHP MANİSA MİLLETVEKİLİ AHMET VEHBİ BAKIRLIOĞLU

Konu: Manisa Milli Eğitimindeki lime, lime dökülme.

Yine TBMM kürsüsünde bir Manisa milletvekili, yine bir gensoru. Türkiye'nin geçmiş ve bugünkü  iktidar partileri tarafından bir zamanlar FETÖ’ ye teslim ettiği, mahvedilen Milli Eğitimin Manisa'daki yansıması ve kötü gidişat tablosunu anlatması.

Bir eğitimci babası olarak söylüyorum, baştan aşağıya doğru tespit. Ama hepsi o kadar!

Sayın vekil; görevinizi yaptığınızı falan sanmayın! Manisa'nın meselesi meclis kürsüsünden değil, ilk ayağı olarak önce Manisa'da çözülür!

Topu, topu 10 tane vekilsiniz. Dokuz taneniz Manisalı. Şehrimizin çözüm bekleyen çok sorunu var. Bir araya gelip, bir masa etrafında toplanıp, sorunları masaya yatırıp "ne yapalım" diye partiler üstü kafa yormuyorsanız, çözüm bulmuyorsanız, topunuz birden "bizim vekilimiz" falan değilsiniz! Sizleri ayda bir kez bir araya getirmekten aciz, düğme ilikleyici Manisalı STK'ları saymıyorum bile.

Sadece Milli Eğitim mi, bütün kurumlar adeta kış uykusunda. Sebepse, onlardan hesap sormayan siz vekillersiniz!

DEDE KORKUT MASALLARI

Kürsüde "asrın lideri", pembe bir ekonomik tablo açıklıyor. Nasreddin hoca gibi eşeğimizi kaybetmişiz de bulmuş gibiyiz. Adeta kanat tak, uç! Zannedersin ki İsviçre'de yaşıyoruz, rezervasyon yaptır, haftaya tatile çık. Bu arada arabanı da yenile.

Kürsüde muhalefet lideri, "İMF öcüsü" kapıda, Azrail gibi canımızı alacak, yandık, bittik, çarşı-pazar felaket, feci bir ekonomik tablo. İyisi mi iç bir kutu hap, hayatına son ver!

Düşünün artık, sade vatandaşlar! Biz o kadar aptalız, geri zekalıyız ki, çocukların bile kanmayacağı masalları biz kalın kafalılara yutturmaya çalışıyorlar. Kimler?

Sözüm ona bizden daha akıllı ve zeki siyasiler!

Yani bu seçimde kendimize belediye başkanı değil de sanki devlet başkanı seçeceğiz. Allah’tan muhtar seçimlerine karışmıyorlar da, mahalleler birbirine girmiyor.

ÇİFTÇİNİN IQ SORUNU VAR

Yeni üretim sezonu başladı.

Gübre-Tohum-Mazot. Çiftçinin kabusu bu üçlü çete.

Ne yapılması lazım? Kaç kere yazdık, ilgilisine söyledik. Eğitimli insanlar anlamadıysa sorun ciddi, yok anlayıp, umursamayıp, “adam sende” deyip yapmıyorlarsa sorunun ciddiyetini boş verin, bunun adına resmen "aymazlık" ya da "adam yerine koymamak" demek lazım.

Tamam, biz üretici-çiftçi-köylü cinsi yaratıkların "beka"dan vazgeçtik, çok ciddi zeka sorunu var. Peki siz vatandaşın temsilcisi ziraat odaları, milletvekilleri sizin sorununuz ne?

Çözüm tek ve basit. Tüm üretim destek ve primlerini tamamen ortadan kaldırın. Ülkenin her yerinde fiks bir fiyattan, mesela 2017 cari fiyatları üzerinden gübre-tohum-mazot üçlüsünü Tarım Kredi kooperatifleri kanalıyla verin, zırıltı, dırıltı kesilsin, herkes işine gücüne baksın!

KURU ÜZÜM

1Eylül-1Şubat 2019 tarihleri arası itibarı ile ihraç edilen kuru üzüm miktarı 134 bin ton. Geçen yıla göre 3 bin ton fazla. Ya iç piyasa? 30 bin ton da öyle satıldı diyelim. Birim fiyatı ise 1.90 dolar/kg.

Bu tempoda ihracat devam ederse Mayıs-2019 tarihinde kuru üzüm diye bir ürünümüz çok şükür kalmayacak. Yani yeni sezona, sıfır stokla girilecek. Bu arada elde bulunan 80 bin ton kuru üzümün fiyatının yükselmesine nasıl engel olunacak, bütün dert, tasa bu.

Bu konuda yeni geliştirilecek taktikleri ve ayak oyunlarını bağlardaki uyanışı ve üzüm salkımlarını gördüğümüzde ve de ömrümüz varsa Nisan ayı başında açıklarım. Unutmadan, bandırılmış üzümün dünya piyasalarındaki fiyatı hala 2.5 dolar/kg.

BELEDİYE-REHAVET

Cumhur ittifakının Manisa belediye başkanı adayları il ve ilçeler olarak adeta rehavet halindeler. Seçime 53 gün kala rakipleri hala belli olmayınca herkese bir haller oldu. Sanki 31 Mart akşama saat 21.00 havası ile tebrikler şimdiden kabul edilmeye başlandı.

Eski bir siyasetçi olarak söyleyeyim, 69 yıllık çok partili siyaset tarihinin yüzde olarak en az katılımlı seçimini yaşarız, partiler dikkatli olsun!

Çok uzatmadan adaylara da bir çift sözüm var!

Önümüzdeki seçimin propaganda çalışmalarını "kadınların ev günü"ne döndürdünüz.

Nezaket ziyaretleri, karşılıklı övgüler, methiyeler, çiçek buketi alıp-vermeler, körler-sağırlar-ağırlar, kah-kah, kih-kih.

Yeni döneme ait projeleriniz ne beyler? Zahmet olmazsa açıklar mısınız? Yoksa biz mi öneride bulunalım?

Vatandaşın dedikodusunu yaptığı, kapalı kapılar arkasında söyleyip, ortalık yerde söylemekten ikiyüzlülükleri yüzünden kaçındığı şeyleri yazalım mı?

Geçmiş 5 yılda yaptıklarınızı değil, yapamadıklarınızı söyleyin! Kimlerin elinin uzadığını anlatın! Bu kişileri bu dönem belediyelerinizden uzak tutun! Manisa “büyük şehir”, lakin olan bitenin de bilindiği kadar “küçük bir şehir”!

Malum, belediye deyince insanın içine şeytanlar çok girer!

Biz nelerini gördük, yazdık, kimse de üstüne alınmadı.

     

 

 

 

ENİS ÇANLI

6 Şubat 2019 Çarşamba | 1056 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks