25 Ağustos 2019 Pazar - 14:21:31

SON DAKİKA

YERİNDE SAYMAK

ENİS ÇANLI

28 Aralık 2017 Perşembe | 1428 Okunma


Manisa’dan Ankara siyasetini yazmak, bizim işimiz değil! Manisa’dan Manisa’yı yazalım,   da…

   Ankara’da ülke siyasetini yürütmekle görevli Manisalıların, acemiliklerinden de, kabadayı tavırlarından da bıktık, usandık.

Şehrimizde ne olup, ne bitiyor, B.şehir belediyesinin görev alanları dışında yapılacak neler var, 1.4 milyon insanın yaşadığı koskoca bir metropolde yaşayanların bilinen klasik sıkıntıları haricinde, ne tür talepleri ve şikayetleri var, Allah selamet versin sormayı bırakın, kimseden ses seda çıkmıyor. Siyasetçisi de, STK’ları da, televizyonlarda ve yazılı basında ne varsa onları satmakla meşguller.

Tam tarihini bilemedikleri olması muhtemel bir “erken seçim”, hepsinin aklını başlarından şimdiden almış vaziyette.

***

Farkında mısınız bilmem; 2002 yılının seçim arifesindeki seçmende, yılların “koalisyon bıkkınlığının” verdiği heyecan vardı. AKP teşkilatlarında ise, tıpkı bugünün İyi Partisi gibi,”acaba ne olacak” heyecan havası hakimdi.

Sizler ne dersiniz bilemem, ama bende “siyasi zihin bulanıklığı” var.

Nasıl olmasın ki?

Sanki ülke yönetilmiyor,”söz ve hakaret savaşları” yaşıyoruz.                                                                             Ülke yönetimlerinde söz sahibi olanların, vatandaşından ne kadar uzak olduklarını görünce, gerçekten üzüleyim mi, kızayım mı anlayamadım.

Aslında daha açık ve net yazılacak şeyler var. Lakin bu yaştan sonra milletin “aferin delisi” olup, “düşünce ve fikir suçlarından” dolayı adliye köşelerinde vakit geçiremem.

 

                     DÜNYA DEĞİŞMİYOR!

Hep aynı muhabbet .

“Dünya değişiyor”!

Hayır kardeşim! Değişen biz insanlarız. Modernizasyon adı altında her yeni gelen nesil, tıpkı bizden önceki nesli bizim algılamakta zorluk çektiğimiz gibi, gençlerinde mental düşünceleri bizi algılamıyor. “Bazılarının kuşak çatışması” dediği bu duruma hiç kafa yormayın!

Asla değiştiremezsiniz!

Zaten değiştirmek isteyenlerin aklından da şüphe etmek lazım.

“Muhafazakarlık, gelenekler” diyerek baskı altına alınmaya çalışılan toplumlarda, işler daha da çok zıvanadan çıkabiliyor. Ve de gençler daha çabuk dejenere oluyorlar.

              2018 VE SONRASI

Dünyada doğal afetler ve kişisel ecelimiz haricinde hiçbir şey, ne tesadüftür, ne de acayip karşılanacak bir durumdadır. Ülke ile alakalı olacak her türlü olaylar ve yaşanacak her iyi ve kötü günler, bizlerin ve bizi yönetenlerin eseridir.

Hepimizin beyninde var olan, lüzumlu, lüzumsuz her şeyimizi “Allah’a havale etme” dürtüsü yüzünden, “aklını işlet” diyen rabbimize inat, yemediğimiz herze kalmadı. Temenni de bulunmak başka, olacakları görmek başka.

Ülkemizin ekonomik parametrelerindeki kötü gelişmeler, iyi olanlardan daha fazla ise, “bu sene ekonomimiz fevkaladenin fevkinde olacak” demek sizce doğru mu?

Milyonlarca kredi kartı borçlusu varken, “insanımız çok güzel bir yıl geçirecek”, veya vurdumduymaz yöneticilerimiz sayesinde “bu sene gıda fiyatları yarı yarıya düşecek, vatandaş rahatlayacak” diyebilir miyiz”?

Etrafımız ateş çemberi içinde iken, “terörsüz bir yıl geçireceğimizi” kim iddia edebilir?

Temennilerimizi olacakmış gibi lanse edenlere kesinlikle inanmayın!

            BEŞTEPE SİYASETİ

Herkes kendini “yeni Türkiye siyasetine” şimdiden alıştırmaya başlasa, iyi olacak!

“O ne ya” deyip, aptal durumuna düşmeyin!

Ülke olası ilk seçimden sonra “ Beştepe’ den yö-ne-ti-le-cek”!!! Bu bir..

İçinde başbakanı, bakanları olmayan milletin meclisinde, bol kavgalı, bol salvolu, bol demeçli manzaralar eşliğinde eğer becerebilirlerse bazı lüzumsuz yasalar çıkartılacak! Bu iki.                                                                               Devlet başkanı ve icranın başı aynı kişi olacağı için, meclis istenen kanunları ister çıkartsın, ister zamanında çıkartmasın, kanun hükmünde kararnamelerle devlet bir şekilde işletilecek! Bu da üç..

Yok “meclis devre dışı bırakılıyor muş”, yok “demokrasilerde böyle bir tavır olur muymuş”, “AYM’ sine giderler miş”…Hepsi boşuna çene yorma ve çaba olacak.

Bu da dört..

                             CHP

Bundan da anlaşılacağı üzere, yapılacak ilk seçimde CHP, “cumhuriyet tarihinin en ağır vebalini şimdiden sırtına almış vaziyette” dörtnala seçime gidecek!

Ülkeyi “ipotek altına” almaya çalışanların değirmenine su taşımalarından dolayı, tüm sosyal demokratların hepsini ayrı, ayrı kutlarım!

Yeni yılda da hepinize sağlık dilerim.

ENİS ÇANLI

28 Aralık 2017 Perşembe | 1428 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks