19 Ağustos 2019 Pazartesi - 20:00:23

SON DAKİKA

UCUBE DEMOKRASİ

ENİS ÇANLI

25 Kasım 2018 Pazar | 1260 Okunma

31 Mart 2019 pazar günü belediye ve muhtarlık seçimleri var. Demokrasiye ve kurallarına bağlı, saygılı her ülke ve vatandaşları gibi bizlerde seçim yapacağız.

  Yapacağız yapmasına da, nedense bizde yapılan her seçim öncesi ve sonrası yaşananları bir türlü "uygar ülke standartlarına" taşıyamadık.

  Her zaman vurgu yapacağım, sizde okuyacaksınız!

  Türkiye tipik bir "orta doğu ülkesidir"!

                ALGIMIZ BU MU?

  30 büyükşehir, 51 şehir, 957 ilçe belediyesinde başkan ve meclis üyeleri seçilecek. Siyasetle resmiyette ilgisi olmayan, 50 bin 192 adet muhtarı da seçeceğiz. Buraya kadar her şey güzel!

  Uygar dünyada muhtarlık müessesesi yok. Ama bizde var, üstelik devletten maaşlı. Faydasına sizler karar verin artık. Tıpkı 600 adet milletvekilimiz gibi.

  5 yıllık görev için seçilen, genel seçimlerin aksine seçim tarihi konusunda istikrar gösteren mahalli seçimlerine bu sefer "Arap mantalitesi de" sokulacak! Nasıl mı?

  Tıpkı Sayın cumhur "reisin" seçimi gibi, ittifaklar yine devreye alındı. Bir tarafta AKP-MHP "cumhur ittifakı", diğer cephede ise CHP-İYİP-HDP-SP “millet ittifakı".

  Hiç kimse kıvırmasın kardeşim! Bunun konulmamış adı "kapalı kapılar arkası siyasi koalisyon" modelidir. "İttifak" deme saçmalığından vazgeçmek lazım! Ne parti tüzükleri, ne de seçim kanunları bu tarz arkadan dolanma tarzı demokrasi atraksiyonlarını, ilkesel olarak nasıl kabulleniyor, anlamış değilim! Hele seçmenimizi hiç anlayamadım!

  Genel seçimlerde tutan bu siyasi fikri yerelde halka nasıl yutturacaklar, hep birlikte göreceğiz? Vatandaş direkt kendini yönetecek adaya mı oy atacak, yoksa ittifakın liderlerini memnun etmek için partilere mi?

  Bunun adına "seçmen iradesine ipotek koymak" denir.

  Umarım ve dilerim sağduyu, akıl ve irade seçmenimizin beynine yerleşmiştir. Yoksa vatandaşın özgüven sorunu tartışmaya açılır.

                UYGAR DÜNYADA DEMOKRASİ

  Avrupa'da bu yıl Başta Almanya ve İtalya olmak üzere seçim ve referandumlar yapıldı.

  Merkel'in partisi 40 yıl sonra kalesi olan eyalette seçim kaybetti. Koalisyon hükümetini zorla kurdu. Belediye seçimlerinde hezimete uğradı.

  Deutsche Bank Almanya'nın gözbebeği, en büyük bankası idi. İflasını isteyecek noktaya geldi. Bir zamanlar (2007 de) "ne AB'ye girmesi, Türkiye batmak üzere, almayın" diyen ve bir hisse değeri o günlerde 110 Euro iken, bugün sadece 6 Euro değer biçilen bu rezil bankayı koskoca Alman devleti yardıma rağmen ayakta tutamıyor. Vatandaşından tık yok!

  Düşünsenize, Allah korusun Ziraat-İş-Halk bankalarından birinin böyle duruma düşürüldüğünü. Bizler neler yapardık acaba?

  İtalya ekonomisi bizden de berbat. İşinden olan sayısı son bir yılda 200 bin kişi. GSMH'sı resmen eridi. Son üç yıldır yatırımları yok! "erken seçim yapın" diyen var mı?

  İspanya tarihinin en kötü ekonomik dönemini yaşıyor. Kamuoyu yoklamalarında iktidar partisi erimiş. Ama hükümet çalışıyor. Ses yok!

  Hollanda'da ekonomisi sallanınca yasadışı göçmenleri geri göndermesini, ya da başbakandan istifa etmesini isteyenlerin sayısı hızla artıyor. Ulusal gelirleri ve ihracatı hızla geriliyor. Nedense kimsenin ağzından "erken seçim" lafı çıkmıyor.

  Fransa Paris'te geçtiğimiz pazar günü tarihinin en büyük “düşük maaş protestosu” vardı. Onlarda yabancılar kovulsun istiyor. "Macron istifa" diyen var mı? 

  İngiltere'de Brexit yüzünden Başbakan T.May bugün seçim olsa kaybedecek. Ne muhalefet, ne basın, ne kamuoyu, kimseden çıt çıkmıyor."Erken seçim" isteyen yok! Belediyeleri muhalefet alıyor, "hükümet istifa" diyeni okumadım, görmedim.

  Bu ayın başında ABD'de seçim oldu. Cumhuriyetçiler temsilciler meclisinde iktidarı kaybettiler. "Trump istifa" ya da "Trump erken seçim" diyene şahit oldunuz mu?

             BEDEVİ KAFASI

  Neymiş?

  "Efendim, İstanbul ve Ankara'yı kim alırsa kaybedeni istifaya davet edermiş"!

  Bundan 4.5 ay önce Sayın Cumhurbaşkanı ve parti milletvekillerini seçtik. O seçimde de "bu bir seçim değil, referandumdur" diye yaygara koparanlar boylarının ölçülerini almadılar mı?

  Hani bir tabir vardır:

  "İstenmeyen yere davulcu ile zurnacı gider", ya da "davet edilmeyen yerde arsız ile yüzsüz kalır" derler, o misal.

  İstanbul ve Ankara'da yapılacak seçimlerde halkımız belediye başkanı seçecek. Bu seçimin adı "mahalli idareler seçimi". Hangi akıl, mantık ve zekanın ürünü ki, bazı kesimler bu seçimi " iktidara güven referandumuna” çevirmeye kalkışıyor?

  Diyelim ki AKP kazandı.

  K. Kılıçdaroğlu koltuğunu terk edecek mi? Ağzından öyle bir laf duydunuz mu? Ya da böyle bir umudunuz var mı? Neden bir Allah'ın kulu gazeteci ortaya çıkıp genel başkan koltuğuna yapışmış kalmış Sayın Kılıçdaroğlu'na şu soruyu sormuyor:

  “Sayın genel başkan! Kaybederseniz, CHP genel başkanlığından istifa edecek misiniz”?

  Sormazlar, soramazlar kardeşim! Neden mi?

  Eğer sorarlar ve K.Kılıçdaroğlu "kaybedersem bu sefer mutlaka genel başkanlığı bırakırım" derse, benim bildiğim gerçek Atatürkçü, sosyal demokrat klasik, yurtsever CHP'li, sırf Kılıçdaroğlu çekip gitsin diye sandık başına gitmez!

  Görün, bakın soracaklar mı?

  Diyelim ki CHP kazandı.

  Ne olacak yani, "Cumhurbaşkanı istifa" mı diyecekler?

  Ben AKP'li değilim! Siyaset yolculuğum eskilerde kaldı kardeşim!

  Biz bu ülkenin başına demokratik seçimle 5 yıllığına cumhurbaşkanını seçtik. Eğer karın ağrınız varsa parlamento orada! Gidersiniz, parlamentoda oylama ile demokrasi ve anayasanın gereğini yaparsınız.

  Yaparsınız, ama avucunuzu yalarsınız. Bu ülke ve seçmeni sizlerin oyuncağı değil! İki de birde seçim-referandum lafı duymaktan hepimize gına geldi.

  Seçim günü geldiğinde halk icraatlarını beğenmezse Tayyip beyi indirir, başkasını seçer. Bu kadar basit.

  Reel politika ve siyaseti doğru okuyanlara sesleniyorum:

  Ülke yönetiminde siyaseten güçlü olmayan bir liderin dünya sahnesinde prestiji ve söz dinlenirliği sizce nasıl olur?

  İki önemli metropolü kaybetti diye örselenen, alternatifi de olmadığı halde ülkesinde, hele günümüz olaylarının yaşandığı bu coğrafyada huzurumuz kalır mı acaba?

  Birileri yine yüksek perdeden oynamaya başladı.

  

 

  

                     

 

ENİS ÇANLI

25 Kasım 2018 Pazar | 1260 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks