16 Haziran 2019 Pazar - 09:50:58

SON DAKİKA

TRUMP"UN TURPU

ENİS ÇANLI

5 Nisan 2018 Perşembe | 1050 OkunmaABD başkanı eski işadamı. Tabiri yerinde ise, S. Arabistan veliaht prensine “üç maymunu” oynattırıyor. Pentagon ise, koca başkanına.

Dünya siyasetinde şaka gibi işler olmaya başladı.
  1. Arabistan’a gitti. Kullanacak ne pilotu, ne şoförü olan 150 milyar dolarlık uçakları, tankları, füze bataryalarını sattı.Baktı ki satış az geldi. Önce kral baba tahttan indirildi, evine yollandı. Yerine oğlu getirildi. Yeni kralda aldığı talimatla bütün saray hanedanındaki zengin prensleri Riyad’da bir otele hapsettirdi. Bir güzel dayak, işkence. ABD’deki bankalarda bulunan yaklaşık 1 trilyon dolarları ABD devletinin hesaplarına geçirildi. Neymiş? Gelecekte yapılacak “silah antlaşmaları(?)” için kaparo imiş.

En sonunda da dün dilindeki baklayı da çıkardı. “Bizim orta doğuda kalmamızı istiyorsanız parasını vereceksiniz” dedi. Dünyada haraca bağlamadığı ülke bırakmayan ABD ilk defa “at pazarlığı” yapar gibi resmen başka bir ülkeden “haraç” istedi.

Koca ABD’de basın, akademisyenler, akil adamlar, STK’lar, yargı, ordu, kongre dahil hiçbir ABD’li kurum, kuruluş ve önemli bir şahıs çıkıp da “kendine gel! Sen koskoca ABD’nin başkanısın! Ağzından çıkanı kulağın duysun” demedi.

ABD başkanı ne demeç veriyorsa “derin devlet” aksini söylüyor, yapıyor. İnanılır gibi değil! Resmen akıl tutulması. Kendi halkı ise şaşkın vaziyette.

BİR DE BİZE BAK

Bizim “Reisin” benzere yakın cümleleri Esed’e söylediğini bir düşünsenize. “Senin halkına 30 milyar dolar harcadık. Faizi ile beraber istiyoruz”.

Acaba neler denirdi? Hadi ondan vazgeçtik. Bu ülkede öyle hastalıklı beyinler var ki, R.T.Erdoğan’a olan öfkesini dindirmek, yeter ki başarısız olsun diye, “askerimiz Afrin’de telef olsunmuş, bu ülke Suriye’den beter olur inşallah” diyen, düşünen, söyleyen aşağılık, şerefsiz insanlar var. Adama sorsan “demokrat” geçinir. Be sefil insan! Seçimle gelen, seçimle gider! Öğren artık!

ABD BATMIŞ(?)

Ülkemizde ekonominin iyi gitmediğini, dağdaki çoban bile fark edebiliyor. Ama “battık, bittik” lafı edenler var ya, söyleyeni hayvan barınağına kapatsak, köpekler bile isyan eder, istemez.

ABD’nin ulusal geliri 18.5 trilyon dolar. Bizim 23 katımız. Buraya dikkat, özel sektör borcu hariç, devletin borcu 19.1 trilyon dolar. 326 milyon Amerikalı hiçbir şey tüketmeden 14 ay çalışırsa borcu anca kapanıyor. Biz ise 4 ay çalışsak yeter. Bundan başka ihraç edilen tahvil borçları, özel sektör borçları çok garip ama inanın tamamının ne kadar olduğunu kendileri bile bilmiyor. Dikkat ederseniz faiz artışları sıklaşmaya başladı.

Mesela dünyada ne kadar ABD doları emisyon da belli değil. FED basmış, CİA basmış, Pentagon basmış. Ekonomistler bile olayı çözmekten vazgeçti. Koca dünya seyrediyor, “bu nasıl iş” diyen, daha doğrusu diyebilen yok!

Bütçe açıkları 666 milyar dolar. Bizim ulusal gelirimizin 2/3 si. Cari açıkları ise 300 milyar doları üzerinde (Biz bu konuda onlardan beter vaziyetteyiz). Hani neredeyse acıyıp aramızda para toplasak olacak. Dünyanın büyük denilen iki ekonomisi Çin ve Japonya borçlular sıralamasında 2. ve 3. sıralardalar, iyi mi?

Sakın bu verilerden sonra “reisimizi” omuzlara almayı düşünmeyin! Sadece “beterin beteri var dostum” demek istedim. Allah dağına göre kış veriyor.

Ticari ambargolar, yüksek vergi duvarları. Resmen “ekonomik tsunami” yaşanıyor. Yakında bizim gibi ülkelerin ekonomilerinde dalga, dalga domino etkisi hissedilecek!

Biz de, cari açıkta hızla dibe doğru iniyoruz. 2001’in sesleri tekrar yavaş, yavaş duyulmaya başladı. O tarihte dünyada Petro-dolar boldu. Şimdi ceplere fermuar dikildi. Yine ortalığa bakıp,” biz iyiyiz” demek yerine daha ciddi konulara odaklansak iyi olacak!

SAĞ-SOL-FETÖ-PKK-DİNCİ

Çok şey bildiğim halde yazmak istemediğim konulardan bir tanesi, ülkenin enerjisini emen, CİA’in ülkemizde uyguladığı sayısız parçala-böl-yönet taktiğinin son versiyonu olan FETÖ.

Köylerden toplanan “zeki çocuklar” eğitildi yetiştirildi. Birileri 10.yıl marşı ile bayrak sallayıp uyutulurken, onlar yurtlarda geleceğin “Fetullah gestapoları” gibi yetiştirildiler. Takriben sayıları 100 bin civarında “altın nesil” denilen bir kuşak, kimisi firari, kimisi hapiste, kimisi hala işinde, ama kendisini bir şekilde gizliyor. Ne büyük bir kıyım. Atsan atılmaz, kovalasan, alan olmaz!

Bizim nesle de aynısı yaptılar. 60’lı yaşlardayız. Üzerinden 49 yıl geçti, hala sağcı-solcu ayrımı beyinlerimizin korteks tabakasının içinde duruyor. Selamlaşmamız bile yarım yamalak.

PKK-DHKP/C de böyle peydahlandı. Gençler hapse girdi. Islah olmak yerine, daha azgın militan olarak çıktılar. Kimisini devlet kullandı, kimisi de yabancı servislerin oyuncağı, kripto terörist olarak, kimisi basında, kimisi de uyuşturucu nakliyesinde faaliyet sürdürüyorlar.

Bu işler için eleman yetiştirmek hiç zor değil. Gençleri önce fikri ideallerle eğiteceksin, beynini yıkayacaksın, sonra da sokağa süreceksin. Polisin önüne atacaksın. Bir kaç kez coplanacak, gaz yiyecek, tutuklanacak. Sonra ciddi bir terör eylemi. Doğru hapis hayatı. Çıkınca iş yok. Ol uyuşturucu kuryesi, al eğitim, ol maaşlı bombacı, gösterici. Ta ki mezara veya cezaevine dönene kadar. Neyse…

FETÖ mahkemelerinde iş ciddiye binip, kararlar açıklandıkça, alınan cezalar içerdekilerin kabus gibi üstlerine çökünce, “hoca efendinin selamı var, kardeşle(ri)miz sabretsin kurtaracağız” lafları işe yaramaz oldu. Takke düştü kel göründü. Dilekçe veren on binlerce mağdur(?), affedilmeyi bekliyor.

GEÇ BUNLARI ANAM, BABAM

2010 yılı KPSS mağduru bir öğretmenin babası olarak şunu söylemeliyim. Aldatılmak, hele dindar geçinenler tarafından, imanlı ve inançlı insanlar için tarifi imkansız bir acıdır.

Fakat, aman bu cemaate, “hizmet hareketine” bizde dahi olalım, çocuğumuzu kolaylıkla devlette polis, subay, hakim, savcı, memur, öğretmen işçi, sağlıkçı vs yaptırırız” diyenler, üstelik dindar geçinip, “yahu biz yanlış yapıyoruz, ya gerçekten hak eden birisinin hakkı çiğnenirse ne olur” demeden, düşünmeden olaya balıklama anlayanlar oldu. On binlerce. Çocuğu okula, işe, devlete kapağı atsın diye para vermek için ziynet eşyalarını, dövizini, parasını, hatta mülkünün tapusunu “himmet-sadaka” adı altında bunlara veren, dershanelerine çocuklarını kayıt ettirenler oldu.

Kendi işinde, daha da zengin olmak için bunların arasına karışan çok oldu. Çoğu için gereken yapılıyor. İnanıyorum ve biliyorum ki 15 Temmuzda olanları görünce, çoğu büyük pişmanlık içinde kaldı.

Devletin içine bir şekilde girenlere gelince;

İstedikleri kadar masum olsunlar, ne olurlarsa olsunlar, devlet çatısı altında hak etmeden veya kayırılarak alınan, işe yerleştirilenler, hatta sonradan bunlara katılan, yalakalık yapan, emrinde gayri kanuni işler çeviren kimler varsa, hepsi “haindir” ve topunun canı cehenneme!

Çünkü bu devlet 81 milyon insana hizmet kapısı. Sende ondan maaş alıyorsun, sefil yaratık!

Bırakın kışlaya, ordu evi bahçesine bile izinsiz kedinin bile giremediği TSK’yı arka bahçeleri yapanları görmezden gelerek, “biz rapor yazdık, siyasiler dinlemedi” diyecek kadar küçülen anlı şanlı emekli kuvvet komutanlarının da ifadesine başvurmak yerine, “neden uyudunuz, bunları bünyenize aldınız” diye yargılasanıza!

İşler soğudukça işin “borsası da kurulur”, “yazık bu insanlara, boşu boşuna işlerinden oldu, ne var canım onlarında aileleri var” demeye başlandı.

Bu işlere göz yuman siyasilerin arsız, arsız bir şey yokmuş gibi ortalıkta dolanmalarına ne diyeceğiz? Yazıklar olsun! Hepiniz suçlusunuz!

Sizlerin, yediğiniz haltların sebep olduğu “ordunun onuruna el uzatan şerefsizlerin yaptığı kalkışma rezaletini” 253 şehit, 2 bin gazi vatan evladı temizledi! Utanmadan, sıkılmadan dernek kurup, hamaset yapıp, bu kahramanların üzerinden kendinizi AKlamaya kalkışmayın!ENİS ÇANLI

5 Nisan 2018 Perşembe | 1050 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

VALİ DENİZ JANDARMA TEŞKİLATINI AĞIRLADI
SIYASET
Manisa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Can ve jandarma personeli, 180. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Vali Ahmet Deniz'i ziyaret etti.
14.6.2019

232

VALİ DENİZ, İZMİR CADDESİ ESNAFINI ZİYARET ETTİ
SIYASET
Her fırsatta vatandaşlarla iç içe olan ve esnaf ziyaretleri gerçekleştiren Manisa Valisi Ahmet Deniz İzmir Caddesi esnafını ziyaret ederek hem hayırlı işler diledi hem de sohbet ederek esnafın sıkıntılarını dinledi.
14.6.2019

212

TÜRKMEN ŞELALESİNE BIRAKILAN ATIKLARI ÖĞRENCİLER TEMİZLEDİ
GÜNDEM
Yunusemre Belediyesi ve Manisa Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri örnek bir duyarlılık çalışmasına imza attı.
14.6.2019

233

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks