25 Ağustos 2019 Pazar - 07:53:59

SON DAKİKA

TATSIZ TUZSUZ SEÇİM HAVASI

ENİS ÇANLI

17 Mayıs 2018 Perşembe | 1525 Okunma


Sevgili okurlar.

Klavyenin başına oturdum. Tam on dakikadır neyi yazayım diye düşünüyorum.

Aslında günde üç öğün yazacak kadar olay ve konular var. Arıza ve aksaklıkları ilgilisi şahısların üzerinden yazmaktan yorgun düştüm. Tembel, işgüzar ve sorumsuz insanımız o kadar çok artmış ki, ne bileyim umudum gittikçe kırılıyor.                                      

           MÜJDE ÇOCUMUZ OLDU! ADI DA FİLİSTİN

Ülkenin gündemine pat diye “Filistin’i” soktular. Filistinlilerden daha fazla Filistinli olmamız isteniyor.

Döviz, cari-bütçe açığı, işsizlik, hayat pahalılığı, faizler, ısınan ekonomi, ohal, adalet. “Cambaza bak” filmi yine vizyonda ve kapalı gişe.

Yemin ediyorum, fanatik partililer ve R.T.E’nın iflah olmaz “koltuktan indirme” sevdalıları haricinde, yapılacak seçimler, hele kimin hangi partiden Manisa m.vekili olacağı kimsenin umurunda değil.

70 Filistinli “öldürüldü”! Elleri kırılsın alçakların! Her zaman yaptıkları şeylerin aynısı yine yaptılar.

   İnternette üç gündür FETÖ’nün ABD’de ki İngilizce sitelerini tarıyorum. Alçak oğlu şerefsizlerden tık yok! Sadece Filistin’e itidal tavsiye ediyor kansızlar!

   ZAMANINDA BİZDE DE KİMLER, KİMLER ÖLDÜRÜLDÜ

Ya arkadaş, bir anda gözümün önüne “kömür madeni, 301 tabut, pisi, pisine cinayete kurban giden 301 can” geliyor. Failleri belli. Kahrolası dava bir türlü sonuçlanamıyor.

Bugün(Cuma) dev bir miting tertiplenecek. Yüz binlerce cemaat, tarikat mensubu ellerinde Filistin bayrakları Yenikapı’ya mitinge gidecek.

301 vatan evladı ölürken, gazdan boğulurken, neredeydiniz be mübarekler? O cenazelerde neden yoktunuz? Ruhunuz kimin elinde ipotekli?

Afrin’de, G. Doğuda aslanlarımız al-yıldızlı bayraklara sarılı tabutlarda memleketlerinde sonsuzluğa uğurlanırken neredeydiniz? İçinize yılan mı kaçtı?

Bir zamanlar (12 eylül öncesi) ülkemizden terörist sol fraksiyon militanları, Filistin kamplarında eğitim almaya gittiler. Sonra dönüp buralarda terör estirdiler. Masum insanlarımızı, güvenlik güçlerimizi öldürdüler. Kızdık, bağırdık, Filistin’i protesto ettik. Hiç tınmadılar.

1974 Kıbrıs barış harekatını yaptık. BM’de tüm Arap devletleri “İşgalci Türk ordusunun derhal Kıbrıs’tan çıkması” tasarısını, yani Güney Kıbrıs Rum yönetimi lehine oy kullandılar. Parça, parça Filistin topraklarına el koyan İsraillilere tık diyen çıkmadı.

DEAŞ, EL-KAİDE yurdumuzda yüzlerce masum vatandaşımızı bombalarla parçaladılar, yaktılar. Filistin’den tek kınama gelmedi. Gıda yardımı yaptık, çocuklarına imtihansız burslu üniversitelerimizi açtık. Onlarsa “soykırım” oylaması açan Fransa’da ki Ermenilere kucak açtılar.

Bunlara “kardeş” diyen T.C. vatandaşı kim varsa “benim kardeşim asla olamaz”! Bilmem anlatabildim mi?

Yazmayayım diyorum, kaşınıyorlar! Teravih namazından sonra “hoca müsveddesi”, “aziz cemaat! 15 Temmuz ve Filistinli şehit kardeşlerimiz için hatim indirilmiş, duasını yapacağız” diyor. Bu devlet sana maaş veriyor, densiz! Her gün bir asker şehidimiz var. Onlar “köpek leşi” değil, “şehit-kahraman”! Sakın “unutmuşuz” demeyin! Sizin kanınızda bir arıza var! Her Cuma bile, sizi ikaz ederek “şehit duası” yaptırıyoruz.

İsrail devleti başkentini (statülerinde olmamasına ve BM kararlarına rağmen) Tel-aviv’den Kudüs’e taşıyalı yıllar oldu. Hükümet ve bakanlıklar o tarihten beri Kudüs’te. Kimsenin bir şey dediği yok,“ABD elçilik açmışmış da, neden açmış mış”? Malumun ilanı aylar önceden belli idi. Uyanın, sabah oldu!

Bir ay sonra Kudüs aklınıza gelirse ne olayım!

                                BAĞIMSIZ YARGI

AKP İstanbul eski il başkanı, şu an milletvekili Aziz Babuşçu “HDP c.başkanı adayı Selahattin Demirtaş serbest bırakılmalı” diyor. Sanki bu ülkede yargılama ve hüküm verme yetkisi kendilerinde. Sözüm ona birde demokratlık taslıyor. Sadece o mu? Muharrem İnce, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu. Say, say bitmez. Demirtaş şu anda vekil değil! Terör örgütü savunucusu ve övücüsü. Tutuklu yargılanmasına karar verilmiş. Bu ülkede yaşayan tüm vatandaşların bildiği gibi kendisi PKK’lıdır. O zaman herkes tutukluyu dışarı çıkartın, mahkeme-duruşma zamanı gelsinler, gitsinler!

Uzatmayalım..

Benim sözüm, bir türlü kendini bu ülkenin uygar vatandaşı olduğu bilincinde olmayan, sözüm ona okumuş, eğitimli, “at gözlüklü parti sevicilerine”.

Ünlü hekim-eczacı- felsefeci Paracelsus şöyle diyor:

Zavallı olmanız sizin suçunuz değil! Anneniz, babanız da öyle idi”.

                         KEM KÜM ADAYLARI

Açık oturum veya basın toplantısı, hiç fark etmez! Soruların acayipliğine mi, yoksa densizliğine mi yanayım.

Gazetecinin birisi soruyor;

C.başkanı olursanız yanınıza “Kürt yardımcı” alır mısınız?

Diğeri de adaya bir soru soruyor;

Ana dil de eğitime izin verecek misiniz?

Suriyelileri ne yapacaksınız? Eski sisteme dönecek misiniz?

İşsizliğe nasıl çözüm bulacaksınız?

Sünni isen, Alevilere ne vaat edeceksin? Hangi takımı tutuyorsun. Hayvan sever misin?

Dış politika, iç barış. PKK, FETÖ..

Say dur…..

Şu koltuk sevdası var ya, adama adını unutturur, mezhebi, meşrebi bile değişir.

Yeni adayların tamamı istisnasız “KEM KÜM” ediyor. Milletimize mübarek olsun.

Bundan sonra ABD başkanları gibi gittiğin yere göre kıyafet, din, sosyal tarz uygulamazsanız kardeşim avucunuzu yalarsınız. “İlkeli siyaset” falan demeyin, komik de olmayın!

Mesela ben anne tarafından Yörük, baba tarafından Kafkas Türkmeni’yim.

C.başkanı yardımcısı Yörük veya Türkmen olmazsa M. Kemal dirilip aday olsa oy atmam(!) kardeşim.

                   GÜNEYDOĞU DA İŞİN RENGİ DEĞİŞİYOR

   Siyaset ve seçimden anlayan, anlamayan herkes HDP’yi “barajı rahat aşacak gibi” gösterme eğiliminin yanında, hani Saadet partisinin de durumunu bilmesek “anahtar parti” yaptılar, çattılar.

   HDP’nin kendi bölgesindeki halkın üzerindeki “korku imparatorluğu” yoğun şekilde kalkmış vaziyette. Vatandaş sokaklarda daha bir rahat. Dükkanlar açık, ticaret canlanıyor. Yol kesen, haraç toplayan, sokak arbedeleri, lastik yakmalar bitmiş görünüyor.

HDP vekillerinin bir duruş sergileyememesi, sadece “Kandil talimatlı” hareket etmeleri, belediyeleri talan edenlere göz yummaları, siyaset balanslarını bozdu. Selahattin Demirtaş’ın bu sefer aynı oranda oy alması mümkün görünmüyor. Sadece FOX tv ve Halk tv. de şişirilmiş süslü balon gibi gösterilmesi ile bu hava dağılacak gibi durmuyor. Yöre halkı rahat ve bol maaşlı hayat süren vekillere felaket derecesinde öfke duyuyor.

İki gurubun bu seçimde oy vereceği partileri çok düşündüm. Birisi ister “beyaz Türkler” deyin, isterseniz “komünist- sosyalist” fraksiyonlar ile Ermeni azınlıklar, diğeri ise “FETÖ”cüler veya “Fetullahçı-hizmet cemaati”.

 

Anadolu’nun değişik vilayetlerinden bazı arkadaşlarla internette yazışıyoruz. Saadet partisine özellikle “Nakşi cemaatlerinden” çok büyük tepki var. FETÖ’den sonra devlette ciddi bir yapılanmaya giden, özellikle Erbakan hocadan sonra ağırlıklı olarak AKP’ye lanse olan “İskenderağa cemaati” ve diğerleri SP’den uzak durulmaları konusunda cemaati iyice sıkıştırıyorlar.

En büyük iddiaları ise, milletvekili seçiminde “Fetullahçıların İYİ partinin aksine Saadet partisine oy atacağı”!

Aşırı sol gurupların, marjinallerin ve Ermeni azınlığın ise c.başkanlığında CHP’ye, m. vekilliğinde ise baraj tehlikesi yüzünden yine geçen seferde olduğu gibi HDP’ye oy atacakları yönünde. Güneydoğuda ise Fetullahçı Kürtler her iki seçimde de HDP’ye oy atacaklar.

Ömrü hayatımda bu kadar parçalı ve ilkesiz siyaset mantığını ne işittim, ne de kitaplarda okudum. İnanın İtalya gibi parti sayısı rekoru kıran ülkede bile bu kadar “pespaye bir politika” yapılmadı.

Ben olsam % 10 barajını kaldırırım. İnanın totalde % 14 oyları olan en sağdan, en sola kadar ne kadar ırkçı, fundementalist dinci, marjinal gurup varsa toplasan 20 vekil çıkaramazlar. Samimi söylüyorum oy pusulasının boyu herhalde iki metre olur.

        

ENİS ÇANLI

17 Mayıs 2018 Perşembe | 1525 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks