19 Ağustos 2019 Pazartesi - 20:23:28

SON DAKİKA

TARIMDA YALANLAR BİTMEZ

ENİS ÇANLI

22 Kasım 2018 Perşembe | 1395 Okunma

Beni tanıyan ve yazılarımı okuyan dostlar bilir. 1971 yılına kadar çiftçi çocuğu, 1975'e kadar üniversite hayatı, 1976 yılından beri de iş hayatında tarım ve tarıma dayalı çiftçilik, üreticilik, sanayicilik, işletmecilik, toptancılık, komisyonculuk, ihracat, ithalat ve mesleki çıkış olarak tarımsal pazarlama ve de gross market kuruculuğu.

  Hayatım bu sektörde inişli çıkışlı bir şekilde sürdü, sürüyor.

           LİYAKAT ÇOK UCUZLADI

  Makamı ne olursa olsun özellikle son 20 yılda, liyakat ve saha bilgisi yoksunu insanlar tarafından yönetilmenin cezasını çok şiddetli bir şekilde çekmeye başladık.

  Bildiğimiz klasik bürokratın yerini, sosyal hayatın gerçeklerinden kopuk bir şekilde büyümüş, cemaatlerin kapalı kültürü ve eğitim anlayışı ile yetişmiş, okumuş, eğitim almış, ama saha tecrübesi ve bilgisi olmayan, inisiyatif gerektiren durumları yanlış kullanan bürokrat tiplerinin devlet çarklarını döndürmekte ne kadar zorlandıklarını görebiliyoruz.

  Ülke adeta akordu bozuk müzik enstrümanından çıkan kötü sese dönüştü.

      TARIMDA HABABAM KÜLTÜRÜ

  Yüksek lisans eğitimi tarım olan zümrenin, planlı büyüme ve kalkınmadan uzak proje ve yatırımlarını gördükçe inanın saçımı, başımı yolasım geliyor. Anlatmaya kalksam sayfalar yetmez.

  En çok ne istiyorum biliyor musunuz? Birileri çıksın, bana "ne biliyorsun da, ahkam kesiyorsun" desin. Bildiğimi veya metodolojik ve rasyonel yatırım projelerini değil, sadece gördüğümü anlatsam haftalar yetmez.

  780 bin km. karede, 81 il, 957 ilçede ne yetişiyor, ne yetişmesi lazım, lojistik ve pazarlaması ve de ihracatına kadar tek, tek anlatırım. Sektörde çalışırken ülkemde gitmediğim yer kalmadı.

  Devletin “üreticimi ve çiftçimi destekliyorum” adı altında yaptığı sübvansiyonların, verdiği teşvik ve primlerin birileri tarafından nasıl “soyup, soğana çevrildiğini “anlatabilirim.

  Bu satırları kendimi tatmin veya şişirmek, methetmek için yazmıyorum. İnanın içim acıyor.

  Bilineni, yani resmisi, 17 milyon ton meyve, 29 milyon sebze üretilen bu ülkede, 1.7 milyar adet ekmek, 18 milyon ton(18 milyar kilo) sebze-meyve çöpe gidiyor.

  Bugünkü rakamla 311 milyar liramız buhar olup, havaya savruluyor. Bu duruma çare arayan, söyleyen, kafa yoran bürokrat, siyasetçi var mı acaba ?

    TARIMDA İTHALATTA YAPILIR

  "Bu ülkede neden ithalat yapılıyor, neden kendimiz üretmiyoruz, neden çiftçimiz desteklenmiyor" lafını bilmeyerek söyleyenleri tenzih ederek, "kalın kafalılar" için bir iki satır bir şeyler yazayım.

  Türkiye son 5 yıldır artık 81 milyon değil.

  Savaş yüzünden tarımı perişan halde olan Irak ve Suriye ile sürekli ABD ambargosu yüzünden tarımı da felç geçiren İran'ın bir kısmını da dahil edersek, yaklaşık 135 milyon insanın parası ile olsa da, karnını biz doyuruyoruz.

  Ayrıca, Rusya ve Ukrayna'ya, daha üst segment kalite bazı gıda ürünlerini sattığımız AB ülkelerini de hesaba katarsak, neden gıda ve hammaddesi ithalatı yapmak zorunda olduğumuzu daha rahat anlatmış olurum.

  Üç konuda örnek vereyim anlayın.

  Birisi et.

  İran, Irak ve Suriye. Üçü de küçükbaş hayvan tüketir. Çünkü sıcak, çorak alanlarda, hele dağlık alanlarda sığır beslenemez. Sağlıklı diyerek “aptal gibi” sığır etine alıştırılan ve tüketen aslında bizleriz. Eskiden bu ülkeler yetiştirdikleri büyükbaşları genellikle kaçak yollardan bize satarlardı. Sıkışınca da bizden koyun-keçi alırlardı. Ya şimdi? Bu ülkelerde savaş-ambargo yüzünden hayvan varlığı yok denecek kadar azaldı! Bizde de terör yüzünden. Ne küçükbaş, ne de büyükbaş. Hadi sen yetiştir de sen onlara sat! Otlağın, meran yok! Yem bitkisi yetiştirecek alanın yok. Kış aylarında boşu boşuna boş tutulan milyonlarca dekar boş arazimiz var. “Ne dikelim de boş kalmasın” diye kafa yoran yok!

  Her tarafımız dağlık. "Sığır kafalılar", dağda büyükbaş değil, küçükbaş beslenir! Çık Toroslara, çık Anadolu yaylalarına! O orman içlerinde, kayalıkların arasında hangi cins hayvan beslenir, öğren! Karadeniz’e ne bakıyorsun? Herkeste iki tane sığır var, o kadar. Doğu deme senenin 8 ayı kış. Sığır etinde ısrar ediyorsan, kusura bakma pahalı yiyeceksin! Sebebini bir gün “hayvancılık” bahsinde yazarım.

  İkinci zeytin.

  Söz temsil, sen ülke olarak bir kilo zeytin üretecek potansiyele sahipken, Suriye'de 1.5 kilo üretiliyordu. Ya şimdi? Tek başına Afrin bölgesi Suriye'nin Akhisar'ı, Ayvalık'ı. Bütün güney vilayetleri resmi, kaçak, oranın zeytin ve yağını tüketiyor. Oraya da her türlü ticari mal satıyor. Sende "aptal olma", al, işle sen başka ülkelere pazarla! Dünyanın en büyük, en natürel, en sağlıklı ve besleyici ürününden, Kuran’ın baş tacı yaptığı, Allah’ın üzerine yemin ettiği meyveden bahsediyoruz.

  Ne dedi tarım bakanı? "Artık zeytin ağacı dikmeyin".

  Ya Manisa’da? 300 metre rakımdan yukarıda hava yüzünden verim kaybı yaşanacağını bile, bile belediyelerimiz ve tarım müdürlüğü, en az 400-500 rakımlı yerlerde oturan çiftçiye güya “bedava zeytin fidanı” dağıtıyor. Hem de gelişigüzel. Ya sabır!

  Allah Sayın cumhurbaşkanımıza Eyüp peygamber sabrı versin! Ülke kilere emanet, anlayın artık!

  Kuru soğan.

  "Aç köpekler"! Soğan çok para edince tarladan söküm tarihi ortalama temmuz ayı sonlarında olması gerekirken, Haziran 2018 başında sıcak ve kuru toprak altında tam olgunlaşıp, kurumasını beklemeden, üstelik yağmur ve çamur altında soğan sökümü yaptılar. Sonuç?

  Haliyle depoda kızışma sonunda fermente olan soğan çürümeye başladı. Bu seferde piyasaya sürüp ucuza satılır, çürük firesinden dolayı zarar etmek yerine, ayıklama yapıp depoda tuttular. Her yerde olduğu gibi tüccar tayfası burada da yalana başvurdu: "soğanımız bu sene küf’e bağlı çürüme hastalığı yüzünden verimsiz oldu, halkımız bu sene maalesef pahalıya soğan tüketecek" dediler, çıktılar işin içinden. "Alçak oğlu alçaklar"!

  Üç tane muhalefet lideri de soğan fiyatları için, “polisiye tedbirlerle olmaz” deyip, Sayın cumhurbaşkanına “çareyi sen bul” dediler!

  Peki, bu çürük yalanını bunların yüzüne kim vurdu? Kim depoları açtırdı da, fiyatlar anında düştü?

  Bakan bey mi, işgüzar tarım bürokratları mı? Hayır!

  Bizzat Recep Tayyip Erdoğan. Bu adam "pazarcı Recep" değil kardeşim! Bu ülkenin, devletin "bir numaralı koltuğunda oturan zat"!

  Bu nasıl bir ülke? Kaddafi'nin çadırında mı yaşıyoruz?

  Bakın! Ben Tarım bakanı olsam utanır, hemen istifamı sunarım!

  Sayfa bitti. Sizlere aslında incirin bir çekirdeğinin zarını bile yazamadım. Anlayın sorunların büyüklüğünü.

  En çok ne zoruma gidiyor biliyor musunuz dostlar? İnanın atıp, tutmuyorum. Hepsinin çözümü var, biliyor musunuz?

      MANİSA İSTANBUL’U GEÇTİ

  Size bir önerim var dostlar, lütfen araştırın, çok basit!

  Televizyon haberlerinde İstanbul'un zengin-fakir muhit, değişik semt pazarlarını gösteriyorlar. Ümraniye, Beylikdüzü, Kadıköy, Üsküdar, Sarıyer, Şişli, Topkapı, Kuştepe.

  Biliyorsunuz, İstanbul'da sebze ve meyve fiyatları her zaman Manisa dahil tüm Anadolu şehirlerinin pazarlarından en az bir kat pahalı olur. Ben dikkatli takip ediyorum.

  Artık Manisa merkez semt pazarları İstanbul'dan daha pahalı hale geldi. Sizde dikkat edin. Özellikle meyvelerde.

  Mesela, balık fiyatları. Bizde tam iki katı fiyata. Sebze ise, hicran yarası.

 

 

 

 

 

ENİS ÇANLI

22 Kasım 2018 Perşembe | 1395 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks