16 Temmuz 2019 Salı - 16:01:55

SON DAKİKA

SOYGUN SEZONU BAŞLIYOR

ENİS ÇANLI

13 Aralık 2018 Perşembe | 1045 Okunma

Değerli çiftçi kardeşlerim, meslektaşlarım;

  2019 yılı “soygun ve soyulma sezonumuz” bağ budakları ve kış gübrelerinin alımı ile Aralık ayının ortasında başlamış bulunmaktadır.

  Hem üretirken, hem de ürününüzü satarken yiyeceğiniz kazıklar şimdiden hayırlara vesile olsun!

  Kiminize icra geldi, kiminiz tarla, traktör sattı, bazılarınız bankalarda, tefecilerin elinde oyuncak oldunuz. Gerçi alışkanlık ve bağışıklık kazandınız, ama “hamdolsun” bayağı dayanıklı çıktınız.

  Tüccardan, işletmeciden döviz cinsinden “avans” almasını, yerine ucuza mahsul nasıl ve hangi şartlarla verilir, bankadaki her çeşit kredi operasyonları nasıldır, öğrendiniz. Okumadan, diploma almadan “borç ekonomisi” üzerine akademik kariyer yaptınız. Kiminizin ar damarı çatladı, “borcuna sadık çiftçi” kimliğinizden çıkıp, “yalancı, sahtekar, üçkağıtçı pozisyonuna” düşürüldünüz. Devletin kapısında “borç erteletme” durumuna geldiniz, gıkınız çıkmadı.

  Velhasıl Atatürk’ün çiftçiler ve üreticiler için dediği “milletin efendisi” yerine, “rezillerin efendisi” olup, çıktınız. Tebrik ederiz!

  Bu düşüncelerle, bir meslektaşınız olarak, yıkılmadan ayakta durmamız için gecesini gündüzüne katan, başta siyasi vekillerimiz olmak üzere, mevcut iktidara ve muhalefete, kalbi bizim için çarpan, üstümüze titreyen, tüccar ve işletme sahiplerine, bankaları aratmayan tefeci kardeşlerimize teşekkürlerimizi iletiyoruz.

                   YASAL SOYGUN

  Ekonominin bozulmasına bağlı insafsızca yapılan zamların altından nasıl kalkılacak, daha şimdiden çiftçinin ensesini karartmaya başladı. Yüzde 75-110'a yakın yapılmış zamları mı düşünecekler, yoksa bir elleri üreticinin ceplerinde gezinen tüccar ve işletme tayfasını mı?

  Hemen sıcak bir bilgi vereyim.

  Bağ budama faaliyetleri başladı. Geçen sene 90-100 tl. olan budak yevmiyeleri hemen 120 tl. oldu. 6 saat mesai, 120 tl. yevmiye. Üstüne üstlük tel, direk tamiri, değişimi, çubuk bağlama vs. Bismillah ilk tokat işçilik ücretinden geldi.

  Ocak 2017 tarihinde Tarım Kredi Kooperatiflerinde satılan bir torbası 50 kg. olan ve 75 liradan satılan kısa adı TSP olan “triple süper fosfat” kış gübresinin 11 ay sonra yine TKK’deki 10.12.2018 tarihinde tarafımdan alınmış olup, torba fiyatı 128 liradır. Yapılan zam yüzde 78. Daha doğrusu buna zam değil, resmen “devlet eliyle soygun” denir! 

  2018 sezonunda bağlara tam tamına 14 kez ayrı, ayrı zirai ilaç atmışım. Anlayın artık 2019’da bizleri neler bekliyor.

  Ocak 2018’de dolar 3.77 tl. idi, şimdi 5.37tl. Pamukta güya “istikbal var” dediler, çiftçi ekti. Dolar arttı, fiyatlar 1lira düştü. Zeytin tarlada toptan 4 lira, sofrada 20 lira. Üstelik tuz ilaveli. K.üzümde ise hastalık ve kısır bir yıl yüzünden yüzde 50’e yakın ürün kaybı yaşadık. Fiyatlar 5.5 liradan 9 liraya çıktı. Markette 20 lira. Şimdi de dünyanın en ucuz üzüm ihraç fiyatı bizde. Bandırmasız k.üzümün kilosu dünyada 3.5 dolar, bizde 1.70 dolar.

  ABD’li firmalar, kendi menşeli mısır tohumunu kendi ülkesinde çiftçisine 2018 sezonunda 55 dolara satarken, benim ülkemde üretip, bana 127 dolara sattı. Bu sene ne olacak bilen yok! İlgililerin de umurunda değil.

  İktidarı uyur, muhalefeti esner, milletvekillerimiz, odalar, borsalar omuz silker.

  Ne diyelim? Topunuzu öpsek, yeridir!

               EY VEKİLLER!

  Biliyoruz, çok meşgulsünüz. Gerçi olan bitenden de bihabersiniz, ama olsun, alıştık artık. Birkaç önerimiz olacak. “Çiçeği burnunda tarım bakanımıza” belki iletirsiniz. 

  Bizler ürettiğimiz ürün için komik miktarda olan primi istemiyoruz! Uyduruk mazot-gübre desteği de istemiyoruz. Dilenci değiliz! Üreticiyiz, çiftçiyiz!

  Bizlere Tarım Kredi Kooperatifleri kanalı ile tohum, gübre ve zirai ilacı geçen senenin fiyatından, ekeceğimiz ürünün cinsine göre ise harcanan miktar mazot bedelini de, tıpkı balıkçı teknelerine verdiğiniz gibi cari fiyatın yarısına verin. Başka hiç bir destek, prim vermeyin!

  Bizler bir şekilde tüccar ve işletmelerle boğuşur, günün cari fiyatlarını oluşturmaya çalışırız. Siz isteyin müstahsil makbuzu da alırız.

  Bir kere de Allah rızası için şu çiftçileri bir dinleyin! Derdimiz belli.

  "DEVLETİMİZ PRİM-DESTEK ADI ALTINDA SOYULUYOR"..

  Bugüne kadar verilen tüm primler üreticilerin değil, tüccar ve işletmelerin cebine girdi, girmeye de devam ediyor.

  Nasıl bir sorumsuzluktur ki, bizleri kullanarak "devletin soyulmasına seyirci kalıyorsunuz”? Hiç mi vicdanınız yok? Hiç mi bir çabanız olmayacak?

  Kabahat biz "dangalak, aptal sürüsünde" diyeceğim, aklıma “müzmin muhalefet” geliyor, vallahi hepinize söyleyecek söz bulamaz haldeyiz.

  Hepsinden vazgeçtim.

  25 bin liralık maaş çekini alırken "ülkem ve insanım adına acaba ben bu parayı-maaşı hak edecek bir şeyler yaptım mı” diye vicdanlar sızlıyor mu acaba"?

 

 

 

 

  

  

ENİS ÇANLI

13 Aralık 2018 Perşembe | 1045 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

İTFAİYE'DEN YAŞATAN DOKUNUŞ
GÜNDEM
Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri, yakılan anız ve ot yangınlarına karşı müdahalelerini sürdürürken, bu yangınlarda sadece otların yanmadığını, doğada bulunan hayvanların da zarar gördüğünü belirterek, vatandaşları uyardı.
16.7.2019

3

BAŞKAN AKIN 3 AYLIK SÜRECİ DEĞERLENDİRDİ
GÜNDEM
Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, "9 Nisan itibariyle belediyeyi 36 milyon 714 bin lira borçla devraldık. Bu geçen süre zarfında Turgutlu Belediyesinin borcu 35 milyon 355 bin 171 liraya düşmüştür.
16.7.2019

14

ALAŞEHİR'İN 25 MİLYONLUK YATIRIMI DEVAM EDİYOR
SIYASET
MASKİ Genel Müdürlüğü, Alaşehir ilçe merkezi için 25 milyon TL yatırım bedeli ile inşaatına başladığı atıksu arıtma tesisinde betonarme imalatlara devam ediyor.
16.7.2019

28

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks