16 Temmuz 2019 Salı - 15:22:29

SON DAKİKA

SİYASETTEN SEÇMELER

ENİS ÇANLI

15 Mayıs 2018 Salı | 1026 Okunma


Geçtiğimiz hafta ortak bir dostumuz kanalıyla CHP il başkanı Semih beye ulaşmaya çalıştım. Olmadı.

Amacım, geçen Pazar CHP c.başkanı adayı Muharrem İnce’nin Manisa’da yaptığı miting de Manisa tarımı ve tarıma dayalı sanayisi ile alakalı bilgilendirmek, siyasetten arındırdığım gerçek sorunları aktarmaktı. Diyeceksiniz, “koskoca CHP’de çiftçilikten ve tarım sanayisinden anlayan adam kalmadı da, sen mi bilgilendireceksin”?

Anlatayım.

             CHP MANİSA DERSİNİ İYİ ÇALIŞMAMIŞ

Alanda Muharrem beyi dinledim. Adam fizik öğretmeni, her şeyi bilmesi gerekmiyor. Tıpkı “Reis”gibi. Manisa’nın “üzümün başkenti” olduğunu, başkan olduğu takdirde de kuru üzüme 2 dolar(8.88 Tl.) taban fiyat vereceğini söyledi. Sevineceğimin aksine dondum, kaldım. Bir zamanlar Mesut Yılmaz’a inat bizim lider Demirel’de aynı meydanda tütün için “ne verirlerse 5 lira fazlası” demişti, o misal. En sonunda Tekel İngiliz-ABD ortaklığına satıldı, devlette tütünleri yakmaktan kurtulmuş oldu.

Gördünüz mü? CHP adayı nasıl yanıltıldı? Afaki fiyata bak!

Ben halen aktif çiftçi ve bağcıyım kardeşim! Bu kuru üzümü devletten beş kuruş destek almadan, köstek olan TMO olmadan, gerçek destekleme alımı yapacak ne bileyim Tariş gibi kooperatif olduğu takdirde piyasada doların bugünkü(Salı-16.30) kuruna göre (4.44 Tl.) kilosunu 1.40 dolara satarsam “iyi para” kazanmış olurum. Şayet ortağına bağ tutmuşsam bile yine de elime geçen para bana yeter!

Üzüm işletmecilerini günahım kadar sevmem! Çünkü ticaret yapma karakterlerini beğenmiyorum. AKP’li Manisalı vekilleri, özellikle son 5 senede çok fena yanılttılar. Onları da sayısız kereler ikaz etmeme rağmen hep işletmelerden yana tavır aldılar. 2016 senesinde totalde 600 milyon lira parayı bir sezonda ceplerine biz üreticiler koyduk.

Neyse bu konuları çok yazdım ve de bıktım. Bugün dünya piyasalarında bizim kuru üzüm 2- 2.20 dolarlar civarında. Kiloda 0.50 dolar bir işletme için büyük kar. Herkes hakkını almasını bilsin!

Yaklaşık 1 milyar dolarlık katma değer yaratan kuru üzüm entegrasyona tabi tutulup, komplex tesisler kurulsa, yani katma değerini 2-3 milyar dolara çıkaracak gıda tesisleri kurulsa, fena mı olur?

“Köylü kafalı işletmecilerle” sanayicilik yapılmaz! Ey CHP’liler! Şimdi oldu mu? Öğrendiniz mi?

Manisa’da 34 bin işsiz var. Yüzlerce hazır yiyici Suriyeli var. Karaoğlanlı’da, Bozköy’de kirazı toplayacak işçi yok. Neden? O yörenin çocuklarının hepsi organize sanayinde asgari ücretle çalışıyor da, ondan!

Öğrendin mi, CHP’li kardeş?

                             AKP VE M.VEKİLİ SELÇUK ÖZDAĞ

Selçuk beyi gazetem kanalı ile tanıdım. Manisa meselelerini biliyor. Lakin çözüm noktasında diğer dört milletvekili arkadaşından farkı yok!

Geçenlerde verdiği bir beyanatta AKP’nin Manisa’da “7 vekil çıkaracağını” iddia etmiş. Sevgili dostumuza “drama köprüsü türküsünü” ara sıra söylemesini tavsiye ederim.

Manisa 1986 ara seçimleri gibi yeni bir “siyasi sürprize” hazırlansa iyi olacak!

Üzerinden bir ay geçti. Daha önce yazdım. “Reis”, kesin c.başkanı. Hem de ilk turda. AKP sempatizanları sevinsin!

Parlamento da ise, HDP barajı aşarsa(biraz zor görünüyor) AKP’nin “tek başına iktidar” serüveni sona erecek!

Gelen haberlere göre ki, benimde kanaatim o yönde, R.T.E, vekillerinin veriminden ve siyasi bitikliğinden son derece rahatsız. Bu yüzden parlamentoda muhalefet olmamak için Türkiye genelinde AKP milletvekili gurubunun en az % 65’i değiştirecek. Oynayacak son kozu bu. Manisa’da piyango kimlere çarpar bilemem! Eski yazılarımda AKP’li vekillerimizi tarım, özellikle kuru üzüm konusunda çok uyardım. “Gün gelince bu işletmeler sizi kurtarmayacak” dedim, “Reis’e yazdım” dedim, dalga geçtiniz. Yakında sizlerde dalgayı göreceksiniz! 80 bin bağcı ailesini hiçe saydınız! AKP’li ziraat odası başkanlarına güvendiniz. Manisa’da AKP olarak“hayal kırıklığına” hazır olun!

Diğer partilerin iyi olduğundan değil, sizlerin çok kötü performanslarınızdan dolayı hemşerileriniz (tarikat ve cemaatler haricindeler) oy vermeyecek!

                        GELELİM MHP’YE

MHP’nin genç ve dinamik bir il başkanı ve ülkücü gençlik başkanı var. Partisi ile alakalı konularda çok hassas ve duyarlı.

AKP ile c.başkanlığı konusunda işbirliği yapıyor olmaları milletvekilliği konusunda sahayı boş bırakmalarını gerektirmez.

2011 ve 2015 seçimlerinde aday belirleme konularında genel merkezce yapılan hatalardan Manisa MHP teşkilatı çok çekti.

Siyaset ömrünü tamamlamış MHP’li olmayan Sümer Oral’ın ve Manisalı olmayan Erkan Akçay’ın MHP Manisa’nın en az bir vekilliklerine mal olmasını şahsen bir Manisalı olarak doğru bulmadığımı ifade etmeliyim.

MHP yerel teşkilatlarının siyaseti, siyaset büyüklerine saygı çerçevesinde yapmasına bir sözümüz olmaz. Lakin asıl olan “parti menfaati” ise, doğru olanı yapmak içinde gerçek kamuoyu raporlarının gerekli yerlere aktarılması lazım. Bunu yapacak iki kişi var.

BŞBB’nı Cengiz Ergün ve MHP il başkanı. Devlet bey bir şekilde ikna edilmeli. Yine MHP’nin aynı adayla ve tek vekilde kalması, seneye yapılacak belediye seçimlerinde Cengiz başkanın elini rahatlatmaz, sıkıntıya sokar.

Üstelik milletvekilliği seçimlerinde MHP’nin en büyük propaganda silahının Başkan Ergün olduğunu kimse unutmasın! Benim bildiğim başkan, yabancı kökenli vekiller(Erkan bey dahil) için hiçbir yere oy istemeye gitmez!

Benden söylemesi.

         İYİ PARTİ BİLMECESİ

Manisa’da eskinin “merkez sağ muhafazakar” denilen ANAP’lı ve DYP-DP’li seçmeni ve bir kısım K. Kılıçdaroğlu’na kızgın klasik CHP’li seçmen, İYİ partiye yönelmekte iken eski MHP’li başkan, İYİ parti yeni kurucu il başkanı Tamer beyin pat diye istifa edip m. vekili aday adayı olması(sakın alınmasın, layık görmediğimden falan değil) hiç doğru olmadı.

Partinin Manisa teşkilatı kapalı kutu. Bir de teşkilatı Manisa’da alıp götürecek örgütçü bir il başkanı olmadan il merkezindeki kişilerin siyaset yeteneklerinin olmaması çok ciddi bir handikap. Eski bir siyasetçi olarak söylüyorum. Manisa’da AKP’ye karşı çok ciddi bir “tepki oyu” oluşmuş durumda. Bu potansiyeli harcamayın!

Seçilmesi kuvvetle muhtemel iki sıraya merkezden tek aday haricinde yine merkezden başkası da konulursa avucunuzu ovalarsınız! Merkez-Akhisar-Salihli-Turgutlu.. Bu sırayı şaşırmayın!

     FİLİSTİN..TÜRK LİRASI BAŞAŞAĞI..AKARYAKIT ZAMMI..İNGİLTERE

Aylardır beklenen elçilik açılışı. 59 Filistinli katledildi. Ölenlere Allah rahmet etsin.Bizde -3- gün milli yas. Sanki sürpriz yaşandı. Sonuç?

Kimsenin umurunda bile değil. Paris’te Fransız vatandaşı bir kişi öldü. Başsağlığı için tüm dünya liderlerini bırak, Başkan Macron’u dağdaki çoban bile aradı.

Arap ve İslam aleminde, AB devletlerinin tamamında, Çin’de, Rusya’da, İngiltere’de, Almanya’da, Japonya’da, Kanada’da ve tüm Amerika kıtasında TIK yok! Ya biz?

Hop oturup hop kalkıyoruz. “Katil-terörist İsrail”! Yahu üç gündür Londra’da Yahudi kökenli banka ve İngilizlerle para pazarlığı yapıyorsun, yatırım yapın diye “ülkemize davet ediyorsun”, bu ne biçim iş?          

Türk lirası “dünya değer kaybı şampiyonu” oldu.

Akaryakıta yine tamamına 20 krş. zam var. Yenisi yolda.

Reis niye Londra’da, bilen var mı? Söyleyelim: “likit döviz sıkıntısı”. “Dünya liderimiz birazcık zorda”.

                           FİLİSTİN SAKIZI

Vallahi şu Filistin olaylarının zamanlaması müthiş. AKP’ye ilaç gibi geldi. Ramazan cuması, mitingler, “kardeşlerimiz öldürüldü yasları”, Filistin bayrakları, cemaatler, tarikatlar, gösteri yarışı. Bu memlekette yüzlerce şehidimizin cenazeleri kalktı. Kaçında bu cemaatler, tarikatlar top yekun vardı? Bir fotoğraf karesi gösterin, boynuma asıp, sokak, sokak gezeceğim, söz!

          İNSAN ATASININ İZİNDEN GİDER
  1. Kemal paşa komutasındaki 7. Ordu Kudüs’te bozguna uğramış,şehri resmen terk ediyor. Doğu kapısında yaralıları Halep’e taşımak için develerin üzerine koyanlara yardım ederken sırtından vurulan, Yemen gazisi Molla Abdürrahim efendinin oğlu, 7. ordu baş imamı gazi Hafız hoca İsmail efendi, sevgili dedem, rahat uyu.


İngiliz tüfeği ve onun İngiliz mermisi ile seni vuran, senin kanını Kudüs kapısına akıtan, Osmanlı’nın 300 yıl boyunca burnunu dahi kanatmadığı o “Müslüman(!) Filistinlilerin” torunları için üç gün yas tutacakmışız. Tutana mübarek olsun!

Değerli okurlarım. Siyasete ve seçimlere alet edilecek olan mübarek “Ramazan ayı”, içinde Allah sevgisi ve de korkusu olan siz değerli sade vatandaşlarımıza sağlık, huzur ve bereket getirsin.

 

ENİS ÇANLI

15 Mayıs 2018 Salı | 1026 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

ALAŞEHİR'İN 25 MİLYONLUK YATIRIMI DEVAM EDİYOR
SIYASET
MASKİ Genel Müdürlüğü, Alaşehir ilçe merkezi için 25 milyon TL yatırım bedeli ile inşaatına başladığı atıksu arıtma tesisinde betonarme imalatlara devam ediyor.
16.7.2019

20

SELENDİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANILDI
SIYASET
Selendi Kaymakamlığı tarafından düzenlenen 15 Temmuz Şehitlerini Anma ve Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri yoğun katılımla gerçekleştirildi.
16.7.2019

17

SARIGÖL'ÜN İLK ÜZÜMLERİ RUSYA'YA
SIYASET
Manisa'nın Sarıgöl Ovasından ilk üzüm hasadına başlandı. Erkence üzüm olarak bilinen Trakya İlkeren türü üzümlerin hasadına başlanırken ilk üzümlerin Rusya'ya ihracatının yapılacağı öğrenildi.
16.7.2019

22

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks