25 Ağustos 2019 Pazar - 14:33:09

SON DAKİKA

SİYASET SARMALI

ENİS ÇANLI

11 Ocak 2018 Perşembe | 1549 Okunma


Bazı insanlar, ister devlette, ister siyasette, ister spor, isterse STK’lar da, önemli koltuklara oturunca şaşırır.  Eskilerin deyimi ile “ne oldum delisi” haline bürünür.  Kendilerini “dut” gibi görür, halka tepeden bakarlar. Ne zaman kendilerini seçenler veya atayanlar onları bir silkeler, bu seferde hepsi “dut yemiş bülbüle” döner.                                                                                                    

***   

Ülkemizin insanı birilerini tanışırken, incelerken veya irdelerken, ya sosyal, ya da parasal statüsüne bakar. Kişinin davranışları ve sosyal psikolojisi asla dikkate alınmaz. Bir siyasetçi bu tarz bir tuzağa düşerse, hep muhalif cephede yer almaya mahkum kalır.                               ***        

  SİYASİ PATİNAJ                                                                                                                                                                     

 Devlet Bahçeli sayesinde R.T.E artık resmen “tek adam” oldu.  Sakın “tek adamlık” ile “diktatörlüğü” birbirine karıştırmayın! Yanılırsınız!  Hiçbir diktatör yüzde 50-55 oyla seçilme riskini göze almaz!                                                                                                                    

Seçim ayları yaklaştıkça, duyacağınız iki kelime olacak:  AKP-ERDOĞAN. Başka üçüncü bir sözcük, kişi asla gündeme gelmeyecek.                          ***                 

Aksine baksanıza CHP’ye!                                                                       

  K.Kılıçdaroğlu daha şimdiden olası seçim kaybını perdelemek adına, gurup başkanvekillerini öne sürüp, arkalarına gizleniyor.                            CHP’nin üç hedefi var.                                                                                                               Parlamento çatısı altında “güçlü ana muhalefet” çizgisinde kalmak. Yani “güdük siyaset”.                                                                                            AKP’yi parlamento iktidardan düşürmek.                                                                      Ankara, İstanbul ve Antalya metropol belediye başkanlıklarını almak. Hesap bu.                                                                                                       ***              

                             R.T. ERDOĞAN FARKI                                                                                                                         

 Liderler arasında seçmenin tavrını, pozitif manada en iyi manipüle eden kişi R.T. Erdoğan’dır. Nasıl mı?                                                  Standart ve kemik AKP seçmeni partiye değil, sayın Erdoğan’a oy veriyor. Bu kitle cemaat-tarikat-milli görüş oylarını kapsamakta.  Geri kalan daha büyük bir kitle ise ne “AKP, ne de Erdoğan sevdalısı”. O seçmen kitlesinin derdi, daha iyi yaşam koşulları, krizsiz ve istikrarsızlıktan uzak ortam halinin sağlanması. Kısacası bu çoğunluk kitle, mevcut iktidarın değil, kendi sonunun ne olacağı ile ilgilenmektedir.  Sanayinin “kaymak tabakası” ve eskinin meşhur “orta direği”, ehven-i şer kabilinde “güvenli liman” olarak AKP’yi tercih etmekte ve alternatif üreten olmadığından, etmeye de devam edecek gibi duruyor.     Ayrıca diğer partilerin hiçbirisi “iktidar ve muktedir olma güveni” veremedikleri içinde, adres dönüp dolaşıp AKP’ye yöneliyor. İşte, bunu en iyi sezen lider R.T. Erdoğan tüm finansal desteği bu kitleye yönlendirme gayreti ve söylemi içinde.                                                               ***                                                                                                                  

    “Kararsız seçmen”, sözü seçim atmosferine heyecan katmaktan başka bir şey değil! “Kararsızım” diyenlere sorun. Yüzde itibarı ile ezici çoğunluğu geçmiş iki seçimde üst üste mutlaka aynı partiye oy atmıştır.                                                                                                                 ***                                                                                                                 R.T.Erdoğan’ın önümüzdeki süreçte dikkate alacağı iki kesim var. Bir tanesi DP-AP-ANAP-DYP çizgisinden gelen seçmenin (çok az bir kısmının İYİ Partiye gideceğini zannediyorum), gönlünün hoş tutulması. Diğeri de G.Doğu Anadolu’da ki “Kürt aşiretler”.  PKK’ya mesafeli durmaya başlayan bu kitlelerle sıcak diyaloglara da, MHP’nin ses çıkarmayacağını da herkes iyi bilsin.                                         ***
  •  M.VEKİLLİĞİ SEÇİMİNDE SÜRPRİZ OLABİLİR!                                                                                                                          
  •   Bu arada herkesin atladığı çok önemli bir konu var.                                                           
  •  “M.vekilliği seçimi”.                                                                                                                          
  •  Bugünü dikkate alarak söylemeliyim ki, sayının 600’e çıkarılmasına rağmen AKP “parlamento iktidarını kaybetme” olasılığı çok yüksek.                                         
  •    Eğer CHP,MHP ve İYİ parti bulundukları şehirlerde geniş seçmen kitlesine hitap edebilecek, siyasetten ziyade, kendi iş alanlarına ve projeci fikirlere yönelebilen adayları vitrine çıkartırsa, AKP parlamento seçimlerinde ciddi yara alır. Seçmenin tavrı bu yönde.                          
  • Zira seçmen seçtiği mevcut m.vekillerinin çoğunluğundan parti ayırt etmeksizin hiç memnun değil! Bu arada AKP aday belirleme kriterlerinde “cemaatçi vekil, imam-hatipli vekil” döngüsüne takılır kalırsa, sonucuna da katlanır.                       
  •  Sade vatandaş “din eksenli siyaset” söyleminden bıktı. İyi yaşamak adına “üretken politikacı” görmek istiyor.


                         CAMBAZ GERİ GELDİ                                                                                                                                       

  Bilmem dikkatinizi çekiyor mu? Belediye seçimlerine 14 ay, c.başkanlık ve m.vekilliğine de 22 ay var. Sizce neden ülke erkenden seçim havasına sokuldu veya sokulmaya çalışılıyor? Çünkü meşhur “cambaza bak” moduna geçtik.         

Sosyal hayatlar felaket ve rezalet ötesi. Ekonomi? Konuştukça her şey elinde kalıyor ve dökülüyor. Televizyon desen “eğlence cihazı” olmaktan çıktı, “işkence aletine” dönüştü.                                                         

 Tam bir algı operasyonu. Vahşet ve dehşet kolkola.                             

   Hepimiz cinayetten, kandan, kadın dayağından, işkenceden, bıçaklı, satırlı kavgalardan, araba altında kalıp parçalanan insanlardan, hırsızlık ve gasptan besleniyor olduk.                                                                     

Yemeğe oturunca ilk iş, hemen televizyonlar açılıyor. Hem hayretle, hem ibretle, hem kızgınlıkla, küfürle utanmadan, sıkılmadan, kapatmadan, merakla izliyor, ertesi akşamı iple çekiyoruz.                                                                                                               

  Bizler bu yaşam tarzını ve olanı, biteni hak etmiyoruz.

ENİS ÇANLI

11 Ocak 2018 Perşembe | 1549 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks