16 Temmuz 2019 Salı - 15:57:24

SON DAKİKA

SEÇMEN İTTİFAKI

ENİS ÇANLI

22 Mayıs 2018 Salı | 1023 Okunma


Okurlarım iyi bilir. Manisa’da 200-300 kişinin okuduğu köşe yazıları ile “Türkiye’yi kurtarmayı” düşünmedik. Bizim işimiz de değil zaten! O yüzden siyaseti hep Manisa ölçeklerinde değerlendirdik ve yazdık.

24 Haziranda yapılacak seçimle alakalı milletvekili aday listeleri açıklandı. Şehrimizde, seçilmesi muhtemel vekil adayları da belli oldu.

Şahısların kimliklerini değil, mesleklerini ve backround’larına incelemek lazım. Siyaseti doğru algılayan, proaktif meseleler üzerinde hızlı çözümler üretme, toplumun geniş kesimlerine hitap edecek projelere odaklanacak birileri var mı, biz Manisalılar olarak ona bakalım. Taşra vilayetlerinde vatandaşa lazım olan bilgiler, parti, lider, iktidar olmak dışında, şehrimizi temsil edecek adayların bireysel yetenekleri ve becerileri çok önemli. Artık eskisi gibi milletvekili seçerken parti, lider faktörü etkin rol oynamayacak! Kişiler çok daha önemli.

Yeni bir sisteme geçiyoruz. Tepemizde “tek adam” olacak! O yüzden tıpkı yerel seçimlerde belediye başkanı seçer gibi milletvekillerimizi de seçmemiz lazım. Yıllarca tek başına iktidar olmuş bir partinin çok vekil çıkarmasının şehrimize ne avantajı oldu, birisi çıksın söylesin! Hele Bülent Arınç’tan sonra AKP’nin Manisa’ya yaptığı, tek kelime ile “üvey evlat” muamelesi oldu.

               AKP MANİSA’DA CEMAAT KAZANDI

Aday gösterilen kişilerin ilk üç sırası halen mevcut milletvekillerimiz. Seçilecek yerlere cemaatlerin sıcak baktığı insanları aday gösterirseniz, sayınız da beşin bir hayli altına düşeceği ihtimaline de hazır olacaksınız!

Bu seferki seçimin özelliği şu:

Daha önceki seçimlerde başbakan seçiyorduk. Ve onun partisi ve yol arkadaşlarını. Lafın özü, “Reis” çalışıyor, oyları topluyor, yuvadaki kuşlar hazır mamayı götürüyordunuz.

İş değişti. Şimdi “Reis” kendine çalışacak, sizde kendinize. Arkanızda R.T.E’nın gücü olmadan nasıl oy alacaksınız, hep beraber göreceğiz.

Kendinize “Nakşi, Nur cemaati, Süleymancıyız biz” demekle çuvalla oy yok artık!

Burası İstanbul Fatih, Adıyaman Kahta ilçesi, İskerderağa külliyesi, Adapazarlı Ömer hoca dergahı değil, MANİSA!

Kendinizi paralasanız cemaat oyu % 15. Geri kalan “mütedeyyin, milliyetçi, muhafazakar Müslümanlar, M.K Atatürk’ü ve cumhuriyeti gönülden seven sağcı ANAP+DYP+DP seçmen kitlesinin yoğun olduğu MANİSA.

“Görmedim, duymadım” diyen STK’ların ağzının içine baka, baka, yıllarca sizlerden bir umut, ışık bekleyen esnafını, çiftçisini uyuttunuz durdunuz. Dini ritüelleri kullanarak insanları avuttunuz. Ne oldu? Bu insanlar Rahmetli Atatürk’ten bu yana en fazla icazeti R.T.E’nin şahsında sizlere verdi. Sizler ne verdiniz hemşerilerinize? Bu millet salak mı? Olan biteni görmüyor mu sanıyorsunuz?

Kağıt üzerinde ülke kalkındı. “İhracat rekoru kırdık” diye yeri göğü inlettiniz. Evet, söylediğiniz doğru idi. Ya ihracatın neredeyse iki katına ulaşan ithalat rekorunu PKK’ mı, FETÖ’mü fırlattı?

Türkiye’de duble yollar haricinde yapılan her şeyin sahibi “özel sektör”, parayı da harcayan yine onlar. Devlet ne yaptı, onu söyleyin bu millete?

Vatandaşa ne yansıdı? Neden cemaatler paranın içinde yüzüyor? Neden devlet dairelerinde onların çocukları cirit atıyor?

Şimdi hangi yüzle ilçeleri, beldeleri, kahvehaneleri, ova köy ve kasabalarını gezebileceksiniz? Ramazan mübarek günde millete ne diyeceksiniz?

Gidin, sorun: “halinizden memnun musunuz” deyin, bakın neler diyecekler size.

Bir yılda 80 bin aile reisi bağcı yerine 5-6 işletmenin cebine tam 600 miyon liranın girdiğini nasıl seyrettiğinizi gidin çiftçilere anlatın! Yıllardır aynı paraya dane mısır satanlara sorun hallerini. “Destek” adı altında nasıl “köstek” olduğunuzu anlatın millete!

Dört yıldır okul üzümü, TMO destekleme alımı, üzüm komisyonu diye, diye bizleri avuttunuz. Derdimiz çok para değil, hakkımızın teslimi.

Batan esnafı kurtarın diyen yok size! Çalışan, cirosunu arttıran, üreten insana destek olun! Koca, koca aile reisi insanları “esnaf kefalet” kapılarında “kredi” diye yalvartmayın! “Aylık cirosu kadar dükkan kirası ödeyene yardım etmeyin” dediğimizde nasıl kulak tıkadığınızı düşünün önce.

Yazdık, okumadınız. Çare söyledik, dinlemediniz. Yanlış yapıyorsunuz, devletin parası ziyan oluyor dedik, anlamadınız! Kendinizi vazgeçilmez sandınız, bu millette bir parça akıl varsa sonucu çok değil, bir ay sonra göreceğiz.

Ticaretinin % 75’i tarım-küçük sanayi-esnaf üçgeninde dönen 1.5 milyon nüfuslu bir ilde bir tane bu sektörlerden vekil adayı bulamadınız ya helal olsun size!

             CHP GÖMLEK DEĞİŞTİRDİ

Özgür beyin iradesi teşkilata doğru yansıtılınca milletvekilliği aday değişiklikleri elbette kaçınılmazdı ve oldu da. Uzun yılları boş protestolarla geçiren vekillerden sonra yeni adayların daha enerjik ve doğru projelere önayak olmalarını bekliyoruz.

Sayın Özel’in bundan sonra “Ankara politikası” yapacağı belli. Şehrimizin reklamı adına bir kazanç diyebiliriz. Yalnız seçilecek diğer iki vekilin yerelde “ucuz siyaset-demagoji” sarmalında dolaşması yerine, çiftçi-esnaf-küçük sanayici kitlesinin sorunlarının çözümüne yönelik katkı sağlamaları, Ankara’ya taşımaları veya STK’ları uyarmaya kadar çok önemli işlevleri yerine getirmeleri lazım. Umarım becerirler.

           MHP’DE MORALLER BOZUK

Erkan Akçay’ın tekrar aday gösterilmesi canla başla çalışan teşkilatın kaç seçimdir motivasyonunu bozan en büyük etken. Erkan beyin parti genel merkezi ve parlamentodaki görevleri sebebi ile Manisa meselelerinden ve teşkilattan uzak olmasına karşın, yerelde BŞ Belediyesisinin MHP’de olması ile kısmen ferahlıyor. Bu da haliyle ister istemez BŞB’nı Cengiz Ergün’ün sırtına ilave bir yük getiriyor.

Çok açık ve net söyleyeyim. Hiçbir belediye başkanı partisinin yerelde bu kadar yük ve sorumluluğunu üstünde taşımaz! Ergün başkanı kutlamak lazım.

Partide basına poz veren il başkanı ve vekil adaylarının resmine bakınca yüzlerdeki umutsuz ifadeyi görmek son derece üzücü. Sayın Bahçeliyi eleştirmek bize düşmez. Manisa teşkilatının saygılarından dolayı sustuklarını ve içine attıklarını düşünüyorum, ama Manisa’ya yaptığı bu “üvey evlat muamelesini de” söylemeden geçemeyeceğim.

Manisa gibi, parti kurulduğu günden beri “milliyetçiliğe kalelik” yapmış bir kentin tek vekille, üstelik Manisalı olmayan birisi ile temsil edilmesi, gerçekten ilimize yakışmıyor.

     VATANDAŞ KAFASINDA İKİ SEÇİMİ BİRBİRİNDEN AYIRMIŞ

Kiminle konuşsam hem “cumhur”, hem de “millet”, “ittifaklarına” müthiş öfkeli. Vatandaş haklı. Olaylara siyaset ve siyasetçi gözlüğü ile bakmıyor ki.

Bende siyasetin içinde bulundum. Bir türlü alışamadığım iki tane cümle var ki, inanın vatandaş gerçekten siyasetçiye ağzına geleni söylemekte yerden göğe kadar haklı.

“Siyaset uzlaşma sanatıdır”.

“Siyasette ebedi düşmanlık veya ebedi dostluk olmaz”!

Sen siyasi rakibine ağzına geleni söyle, hakaret et, küfür et, aşağıla, yerden yere vur, gün gelsin siyasi menfaatler çakışınca uzlaş, el ele, kol kola gir.

Sonrasında da “dün dündür, bugünde bugün” de, çık işin içinden?

Vatandaşta sana saydırınca da “pişmiş kelle” gibi sırıt dur.

               İYİ PARTİ SÜRPRİZ YAPABİLİR

Başka vilayetleri bilmem. Manisa’da AKP’ye karşı müthiş bir öfke var. Baş sorumluları da halen yine seçilecek sırada olan vekiller.

Ege’de” FETÖ kalelerinden” birisi olan şehrimizde bu örgütün AKP içindeki ayaklarını afişe etmeyen, “başıma iş almayayım” mantığı ile yargıya yardım etmemeleri vatandaşı çok kızdırdı.

MHP’nin, özellikle Devlet Bahçeli’nin AKP’ye “yamanıyor” tarzı yaklaşımı, “bizim AKP’nin desteğine ihtiyacımız yok” diyen milliyetçi camiada çok tepki çektiğini özellikle genç ülkülerden duyuyorum.

En çok merak ettiğim konulardan birisi de MHP’de il başkanlığı yapmış 1. Sıra adayı Tamer Akkal, 2. sırada MHP’den belediye başkanı seçildiği halde partisinden ve belediye başkanlığından istifa eden tıp doktoru. 3. Sırada ise veteriner, dolayısı ile hayvancılıktan anlayan bir aday. Şimdi hepsi seçilme ihtimali hiçte azımsanmayacak gibi duran İYİ Parti adayları.

Manisa bir yerde İYİ Parti, diğer tarafta AKP-CHP-MHP çekişmesine sahne olacak.

CHP’nin marjinal sol gurup ve PKK varlığını bünyesinde barındıran HDP ile bağlarından gerçekten rahatsız olan kitle ise, bildiğimiz “Atatürk sevdalısı, milliyetçi, sosyal demokrat, aydın, kültür ve eğitimli kitlelerin, özellikle K.Kılıçdaroğlu’nun partiyi sosyalistlere teslim ettiğini düşünenlerin m. vekili seçiminde İYİ partiye yöneldiğini partili seçmenlerden sık, sık duyuyoruz.

Gelelim oy oranının yoğun olduğu sessiz eski ANAP-DYP-DP seçmenine. Kapalı kutu gibi görünen bu kitleyi ben 1986 ara ve 1987 genel seçimlerinde iki kere gördüm, yaşadım. Tamam, Demirel gibi bir karizma vardı, ama vatandaş bir anda siyasetin önüne geçiverdi. Zamanın iktidar partisi ANAP’ı tuz-buz etti, Manisa’da üçüncü parti konumuna indiriverdi.

Eğer m.vekili adayı Tamer Akkal ve diğer iki vekil adayı da vatandaşa fikirlerini doğru anlatır ve vatandaşın düşüncelerini doğru okuyabilirlerse, İYİ Parti eskinin DYP’si gibi Manisa’da sürpriz yapabilir.

Seçime daha 30 gün var. Bayramda niyet okuma daha da netleşir.

 

ENİS ÇANLI

22 Mayıs 2018 Salı | 1023 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

İTFAİYE'DEN YAŞATAN DOKUNUŞ
GÜNDEM
Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri, yakılan anız ve ot yangınlarına karşı müdahalelerini sürdürürken, bu yangınlarda sadece otların yanmadığını, doğada bulunan hayvanların da zarar gördüğünü belirterek, vatandaşları uyardı.
16.7.2019

0

BAŞKAN AKIN 3 AYLIK SÜRECİ DEĞERLENDİRDİ
GÜNDEM
Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, "9 Nisan itibariyle belediyeyi 36 milyon 714 bin lira borçla devraldık. Bu geçen süre zarfında Turgutlu Belediyesinin borcu 35 milyon 355 bin 171 liraya düşmüştür.
16.7.2019

14

ALAŞEHİR'İN 25 MİLYONLUK YATIRIMI DEVAM EDİYOR
SIYASET
MASKİ Genel Müdürlüğü, Alaşehir ilçe merkezi için 25 milyon TL yatırım bedeli ile inşaatına başladığı atıksu arıtma tesisinde betonarme imalatlara devam ediyor.
16.7.2019

28

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks