25 Ağustos 2019 Pazar - 07:55:27

SON DAKİKA

SEÇİM OTOBÜSÜ

ENİS ÇANLI

4 Mart 2018 Pazar | 1245 Okunma


Bir zamanlar AP ve DYP saflarında siyaset yapmıştım. 1995’de bıraktım. Şimdi ise “adı var, kendi ve liderleri yok, tabela partisi” olduğu için “pasaportsuz siyasetçi” konumundayım.

Siyaset bilimi ve Türk siyasi yaşamı ile alakalı konularda, sosyal ve psikolojik siyasetin kuralları ile ilgili çalışmaları okudum, öğrendim. Merakım politik hırstan ziyade bilgilenmek adına idi.

Bunun yanında uygar dünyanın siyasi doktrinleri ve parti programları üzerine tez yazacak kadar da, eser okudum. Dünya siyaset ve diplomasi tarihini etüt etme fırsatım oldu.

“Sana ne faydası var” derseniz, boş konuşmak yerine, en azından ülke siyasi gerçeklerine yönelik bilgi sahibi olmak çok güzel. Televizyon karşısına kurulup, halkımızın kerameti kendinden menkul “siyasi allamelerimiz” sayesinde nasıl “aptal ve enayi” yerine konulmaya çalışıldığını izliyorum. İzlediklerimden hemen etkilenmek yerine, düşünmek, analiz yapmak ayrı bir keyif, bazen de sinir bozucu olabiliyor.

         “KENDİMİZİ ANLATAMIYORUZ” KOMEDİSİ

Televizyonlarda koca, koca profesörlerin, siyaset bilimci geçinen akademisyenlerin, hukukçuların, tarihçilerin, üst düzey emekli bürokratların hala “acaba batı ne der, kamu diplomasisi ile kendimizi anlatalım, haklılığımızı anlatamıyoruz” gibi aşağılık kompleksi kokan söylemlerini izlemekten şahsen çok sıkıldım. Bu tarz insanlardan bilim ve insanlık adına resmen tiksinir oldum.

Batının seni dinlemek, senin haklılığını anlamak, sana hak vermek gibi bir derdi ve niyeti yok ki! Türkiye ağzı ile kuş tutsa yaranamaz!

Artık o kadar aleni oldu ki, eğer meselenin içinde Türkiye varsa, bırak terör örgütlerini, bizi zora sokmak adına şeytanla bile işbirliği yapacak konumdalar.

Batı dünyasının sadece kendi çıkarlarına “uygarlık” adını verdiği, barış, demokrasi, özgürlük, yaşam hakkı, hukukun üstünlüğü gibi kavramları geriye kalan bizim gibi ülkeler için hem lüks, hem de yok saydığı günlerden geçerken ki şaşkınlığımızı bir türlü üzerimizden atamıyoruz? Uygar batı değişmedi. Eskiden de bu idi, şimdi de aynısı. Bizden tek farkları, diplomasi dilini iyi kullanmaları.

Her zaman söylüyorum. Batının gözünde “Türkiye bir orta doğu ülkesidir”.

                    SİYASET VE İLKELER

Aslında siyaseti amaçtan ziyade bir araç gibi gördüğünüzde, mantık yürütmek, akılcı çözümler önermek, başarı çizgisini yakalamak açısından çok kolay.

Yıllara ve gelişmelere göre seçmen eğilimlerindeki değişikliklere ayak uydurmada geç kalmadığın sürece, şeytani plan ve seçmen üzerinde siyasi manipülasyon yapmana da gerek yok!

Siyasetin anası ve doğası “seçim”dir. Sandık, siyasetin tapu senedidir.

Seçmen açısından seçim, bir olgu değil, değişim, etkileşim ve başkalaşımdır. Bir günlükte olsa “adam yerine konmanın” tezahürüdür.

       SEÇMEN PARTİLERE “OTOBÜS” GİBİ BAKAR

Araba sağlam mı, yeni mi, yeni değilse motoru, lastikleri, koltukları yeni ve bakımlı mı?

Şoförü, yardımcı şoförünün direksiyonu sağlam mı, arabayı yolunda götürebilir mi, hızlı mı yoksa çok mu ağır gider, muavinleri iş bilir, becerikli mi? Seçmen bunlara dikkat eder.

Siyaset otobüsü vatandaşı barış, huzur, mutluluk, refah ve rahata götüren bir araçtır sadece. Sahtekarlığa, cingözlüğe, vatandaşına yalan söylemeye, aşırıya kaçan vaatlerde bulunmaya gerek yoktur!

           HİPERAKTİF VE TELAŞLI TOPLUM

13 ay var yerel seçimlere, 19 ay var, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine.

Çok ciddi bir “zeytin dalı harekatı”, onlarca şehit verirken, işi gücü bıraktık, tüm ülke olarak uğraştığımız işe bak! Sanki her işimiz on numara, bütün derdimiz 2019 seçimleri.

Şu aralar şeytanın bile yaklaşmaktan uzak durduğu siyaset kurumlarında, vatandaşın ve aynı zamanda seçmenin gözleri önünde, utanmadan, sıkılmadan bizim adımıza, atacağımız oylar üzerinden pazarlıklar yapılıyor. Bir Allahın kulu da çıkıp, “yahu biraz utanın! Millet siz ittifak yapınca fikri değişecek mi sanıyorsunuz” demiyor, diyemiyor. Ne basın, ne de STK’lar. Onlarda resmen bu işin, bu oyunun tarafı ve figüranı konumundalar.

               SEÇMEN SAÇMALIĞI

Ülkemizin tüm partilerinin toplamının % 52 seçmeni, kayıtsız, şartsız “kurbanlık koyun” gibi gideceği yeri biliyor. Bu çoğunluk kitlenin tüm siyasi partilerin gözünde zerre kadar değerleri yok. Yani ister “çantada keklik” deyin, isterseniz “uysal koyun”.

Bu gurup seçmen “fanatiklerdir”. İkna etmek çok kolaydır. İki süslü laf, biraz hamaset, biraz racon kesme, kendinizi “aptal-enayi” hissetmezsiniz bile.

Geriye kalan ve oy kullanan %35 seçmen de “seçenek olmadığından kerhen oy veren, kafasına göre takılan” kesim. Kürt isen HDP, olmadı AKP, Türk veya liberal isen AKP, CHP, MHP’ye gibi. Marjinal solcu isen, ya HDP, ya da CHP.

İşte bütün kavga, gürültü, şamata, ittifak girişimleri, kardeş parti numaraları, siyasi kumpaslar, basın pompalamaları, siyasi muta (geçici) nikahları hep o % 35’lik kesimi tavlamak için.

           SEÇMEN TİPİ

Ülkemiz siyasetinde değişmeyen, değişmesi yılları alacak bir seçmen profili var. Aslında bir değil, üç.

Birisi beyninle düşünen seçmen, diğeri kafatası ile düşünen, öbürü de at gözlüğü takanlar.

Uzun, uzun anlatmama gerek yok. Herkes kendini iyi biliyor.

     DAHA ÇOK ERKEN…AMA…

Üç değişik seçim yaşayacağız.

Birincisi Mart 2019 sonunda yapılacak olan yerel seçimler.

Her zamanki gibi adayın kimliği, kişiliği, konumu ön planda olacak. Yöresine göre alt kimlik, cemaatçilik, mezhebi, meşrebi, en son kertede partisi ve de iktidar da olması. Yani çok zor değil.

Üç büyük şehrin belediyesini ele geçirmek, prestijden, çene yapmaktan başka hiçbir halta yaramıyor.

Kasım 2019’da yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimini ise çok dikkatli ve ayrı, ayrı düşünmekte yarar var.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin nasıl geçeceğini bilmek sanıldığı kadar zor değil!

1 haziran ve 1 kasım 2015 seçimlerini dikkatli izleyince anlayabilirsiniz.

Vatandaş 1 Haziranda AKP iktidarına kızdı, çoğunluğu elinden aldı. Sonra bir baktı ki, “eyvah ben ne yaptım! Bu ülkede uzlaşı kültürü diye bir şey yok! Herkes kamplaşmış vaziyette. Bu yüzden oluşan koalisyon hükümetlerini çok gördük. PKK iyice bela oldu. Kabak benim başıma patlayacak” dedi ve 1 kasım seçimlerinde AKP’yi çok istemese de yine çoğunluk iktidarına taşıdı.

Açık ve net söylemek gerekirse ister birinci tur, isterse ikinci tur, bu ülkenin insanı, seçmeni, hele bu konjonktürde, kendine yeni bir macera arayacağını zannedenler yanılır.

Bir diğer konuda, devletin tüm üst düzey bürokrasisini barındıran kurumlarında inisiyatifi elinde tutan AKP’nin, yeni ve farklı bir koltuk sahibine rahat vereceğini hiç sanmıyorum.

Milleti hafife almayın! Herkesi “enayi, aptal, koyun” yerine koymaya kalkmayın, aldanırsınız!

Proje ve gelecek umutları yerine sırf “R.T.E düşmanlığına” yönelik bir kampanya ile yola çıkanları, bu millet “hüsran durağında” indirir!

Muhalefet unutma: “DENİZE DÜŞEN YILANA SARILIR”!

Yapılacak her türlü ittifakların sadece milletvekili seçimlerine pozitif yansıması olacaktır.

Zaten 2019 seçimlerinde en büyük şoklar ve gelişmeler milletvekilliği seçimlerinde olacak.

Milletvekilliği seçimi ve Manisa’da yaşanacak olan siyasi sürprizleri, tarihi örnekleri ile gelecek yazımda yazacağım.

 

 

 

 

ENİS ÇANLI

4 Mart 2018 Pazar | 1245 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks