19 Ağustos 2019 Pazartesi - 19:33:51

SON DAKİKA

SEBEP-SONUÇ İLİŞKİSİ

ENİS ÇANLI

25 Aralık 2018 Salı | 1149 Okunma

Ünlü düşünürler İmmanuel Kant ve Francis Bacon sebep-sonuç ilişkisini “nedensellik” kavramı üzerinden yorumlamış iki önemli çağdaş felsefeci.

  Devlet yönetiminde deneme-yanılma metodunu uygulamanın acı sonuçlar verdiğini görünce, konunun veya olayın nedenini araştırmanın, sonuca ulaşılması açısından daha önemli olduğunu savunmuşlar. Yani ortada istemediğiniz bir sonuç varsa, mutlaka bu duruma bir sebep yüzünden gelinmiş demektir.

  Tıpkı günümüzün “kalıplaşmış iktidarı” ile “köhneleşmiş muhalefeti” gibi.

   SEBEP CHP-MHP MUHALEFETİ, SONUÇ AKP İKTİDARI

  Bugün AKP iktidarı yüzünden başımıza olumsuz olarak ne geldiyse, geliyorsa, bunun iki sorumlusu var. Birisi CHP, diğeri de MHP. Şimdi bunlara İYİ partide eklendi.

  Aslında ülkemizde her dönem işlevini yürütmesi ve de ihtiyaçtan kurulmuş iki parti var. MHP 53 yıllık “milletçilik fikriyatını”, CHP 95 yıllık “kurucu iradeyi” temsil ediyor. Ediyor da, temsilden öteye, halkın önüne çare-çözüm üretecek fikirler koyma noktasında neden beceriksizler? Neden geç kalıyorlar? Esas konuşulması ve araştırılması gereken bunlar.

  “AKP iktidar, CHP ana muhalefet, MHP yavru muhalefet” çizgisine bozuk plak gibi takıldık kaldık. Alternatifsiz demokrasi olur mu? Araştıran, soruşturan, çözüm ve sonuç odaklı farklı bir siyaset modeli neden bulunamıyor? Kimin işine gelmiyor? İktidarın mı, yoksa “kokmayayım, bulaşmayayım” diyen muhalefetin mi?

  Bir boksörü, hep aynı rakibi ile ringe çıkarıp sürekli ve seri şekilde dayak yemesini seyredip, arka arkaya 9 maç yaptırmanın mantığı ne?

          ÇEREZ PARTİSİ OLUNUR MU?

  HDP ve İYİ partinin “konjonkturel ve proje partisi” olduğuna inanmayan var mı? Birisi yurtdışı destekli, kendilerine biçtikleri “Kürtçülük şovenizmi” ile ayakta kalmaya çalışıyor, diğeri günün siyasi koşulları ve dünyadaki gelişmeler eşliğinde rüzgara göre pozisyon alan bir parti görünümünde. Bu tarz siyasi yapılara geçmişte de rastladık, bugünde oluşmasını yadırgamıyoruz. Siyaset mezarlığı zaten benzer partilerle dolu.

  Önemli olan, vatandaşın bu tür siyasi yapılara nasıl baktığıdır. Eğer bu partilere “kurtarıcı” gözü ile bakan, gelecek arayan varsa, hayal kırıklıkları kaos ve kabus olarak başlarına çöküyor demektir.

        AKP PROJE Mİ?

  “Ilımlı İslam” kavramı üzerinden inşa edildiği iddia edilen AKP, ekonomik ve ticari savaşları kaybetmesine karşın, gerek yurtiçi siyaset ve gerekse uluslar arası ilişkilerdeki çıkışları ve hamleleri tam sonuç odaklı olmasa da, ses getirecek boyutta devam ediyor. Fakat FETÖ operasyonları sonrasında devlet bürokrasisinde yeniden yapılanma aşamasında,  diğer cemaat ve tarikatların hızlı bir şekilde devlet çatısı altına yuvalanmalarına maalesef engel olunamamaktadır.

  ABD ile yaşanan “ucu açık çıkar çatışması”, Rusya ile yaşanan ağırlıklı olarak “tek taraflı menfaat ilişkisini” dengede tutmak, AB’nin ağır topu Almanya ile “taviz vererek yürütülen politikalar” yüzünden vatandaşın da kafası bir hayli karışmış vaziyette.

  İki de birde devletin en tepesinden Suriye topraklarına “giriş sinyali” veriliyor olması hem halkı, hem de ekonomiyi tedirgin ediyor. Ciddi bütçe açıkları, sürdürülebilir olmaktan çıkan yüksek faiz kısır döngüsü bumerang tahtası gibi geri dönüp vatandaşı vuruyor, vurmaya da devam edecek.

      CHP’NİN KAYA BUZULU HER GEÇEN GÜN ERİYOR

  CHP’de ise parti “fabrika ayarlarına, yani gerçek kimliği olan “sosyal demokratlığına” acilen dönmelidir. Siyasi fikirlerini de güncelleştirmesi gerekmektedir. Kadro yapılanmasında “Atatürk seviciliği” terk edilmelidir. M.K. Atatürk, CHP’nin var olma nedeni değil, Türkiye Cumhuriyeti devletinin varlık nedenidir. Bu manevi ikliminin mirasını AKP’ye karşı “kalkan” gibi kullanmaktan vazgeçilmelidir.

  Altı ok’un ülke gerçeklerine bakışı, yeni dünya düzeni ve onun reel politikalarına uygun olarak yeniden tefsir edilmesi elzemdir.

  İçinde bulunduğumuz siyasi atmosferde kendisine yer bulamayan aşırı sol, sol Kürtçülük ve fraksiyonların özellikle büyük metropollerde parti kurullarını ele geçirmeleri, gerçek CHP’lileri ve muhalefet bıkkınlarını tedirgin etmektedir.

  Basının da içinde yuvalanan bu kitleden korkan mevcut yöneticilerin korkak, pısırık ve tribünlere oynayan tavırları yüzünden ülkede “AKP bağımlısı seçmen profili” oluşması tamamlanmak üzeredir. 31 Mart seçimleri “Kılıçdaroğlu CHP’sinin” son seçimi olacaktır.

  MHP’deki sorun ise, giderek “veteran topluğuna” dönüşmesidir. Genel başkan koltuğunu kaptırmaktan çekindiği için Sayın Bahçeli’nin parti üst düzey yönetici kadrolarına Kuzey Kore başkanı gibi yaşlıları doldurmasının mantığını iyi çözmek, doğru algılamak lazım.

  Bu aşamadan sonra MHP için biçilen rol “iktidar alternatifi” olmak değil, iktidar kanadı içinde “check-balance” rolü olduğunu unutmayalım.

 

  

ENİS ÇANLI

25 Aralık 2018 Salı | 1149 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks