16 Temmuz 2019 Salı - 15:35:17

SON DAKİKA

SAYIN VALİ

ENİS ÇANLI

8 Ocak 2019 Salı | 955 Okunma

  Şehrimize hoş geldiniz.

  Size ve muhterem ailenize, hayırlı, uğurlu olsun! Manisa’da yararlı ve güzel işler yapmanızı gönülden temenni ederim.

  Umarım ve dilerim, "devlette devamlılık esastır" ilkesi içerisinde Manisa'mızın özelliklerini ve meselelerini öğrenip, halledecek kadar bir zaman diliminde kalır, güzel hizmetler verirsiniz.

  Manisa, Manisalılara bırakılamayacak kadar önemli ve değerli bir taşra kenti. Zira büyüklüğüne ve potansiyeline yakışmayacak ölçüde sığ fikirlerin üretildiği bir kent. Kültür yapısı da buna paralel son derece arabesk.

  Dünya da ABD-Mississipi, İtalya-Po ovaları ile tarım ürünleri çeşitliliği ile ender ovalardan bir üçüncüsü olan Gediz ovasına sahip bir kenttir Manisa.

  Halihazırdaki tarım sektörümüzün modern ve atılımcılık alanında entegre ve kompleks bir yapıdan uzak kalması nedeniyle, tahmini yıllık 7.5 milyar dolarlık bir katma değeri heba ettiğini söylersek, yalan olmaz. Yapılan yatırım hamlelerinin küçük işletmeler düzeyinde kalmasının en büyük nedeni aşağıdaki tespitlerimdir.

      ŞEHRİN SAHİBİ YOK

  Nüfusunun yüzde 60'dan fazlası son yüzyılda, geri kalanı ise 70’lerden sonra ağırlıklı olarak doğudan göç etmiş, yerleşmiş göçmen insanlar topluluğu. Bu göçlerle birlikte nitelikli ara eleman yetiştirme ve sanayiye entegrasyonu sağlamada çok geç kalınmıştır. Çoğu tarımda istihdam yoluyla heba edilmiştir, edilmektedir.

  Özellikle son 20 yılda da il bazında iç göç yaşamış bir kent dokumuz var. Üç kuşak geçmesine rağmen hala koskoca kentte "Manisalılık bilinci ve ruhu ile aidiyet duygusu" gelişmemiş desek, yeridir. Kişi kendisini Manisalı yerine "Giritli, Aksekili, Arnavut, Pomak, Muhacir, Serezli, Laz, güneydoğunun değişik vilayetlerinden" diye tanıtır, durur. Zaten bu durumu hemşeri derneklerinin çokluğundan anlayabilirsiniz.

  Ne hikmetse "Manisalı, Manisalıyı sevmez”!

  İki kişi bir araya gelir dedikodu yapar, ama ortak iş yapmaz. Yapanı da 10 yılda kanlı-bıçaklı olur. Esnaf dayanışması yoktur. Projeci, yatırımcı kafaları zor bulursunuz.

  Manisalı sanayiciliği bilmez, yapmak istemez. İşadamı geçinen çoğu insanımızın yazlık sevdası olduğu için işletmeciliği bile sezonluktur. Zaten tüccar zihniyetteki kafalardan sanayi çıkmaz! Yapanı da, kendisini düzene sokunca İzmir'e yerleşir. Oradan Manisa’ya gelir, gider. Sanayiciliğe yatkın ilçelerimiz olan Kula ve Demirci girişimcileri Manisa yerine İzmir’e yerleşmeyi tercih etmişlerdir.

  Manisa’nın çalakalem zengin çoktur.

  İki tip zengini vardır. Birisi çiftçisinin sırtından kazananlar, diğeri de belediye imar planları, arsa, inşaat rantçılığından. Geri kalanı ise bir elin parmağını geçmez.

  Manisa'nın mevcut devasa yatırımları yanında, devasa yatırım alanları da vardır. Olanların bir kısmını ya yurtdışı yabancılar, ya da Manisa’ya yabancı, ülkemiz insanı tarafından işletilir.

         CİDDİ SORUNLARIMIZ VAR

  Manisa’mızın çok ciddi sorunları var.

  Diyebilirsiniz ki bir sürü önemli STK'larınız var, onlar ne iş yapar? Ben onların ne yaptığını bilemem, bilmekte istemiyorum.

  Diyebilirsiniz ki 10 tane milletvekiliniz var. Yazmayayım, isterseniz. İçlerinde ses getirecek bir projeyi hayata geçiren var mı, bende çok merak ediyorum doğrusu. Çünkü bu konular medyatik olmadığı takdirde angarya gibi üzerlerine yük.

  Devlete ait kısımlarını yazayım. Takdir, zat-ı alinizin.

  Mutlaka, geldiğinizden beri şehrimiz ile alakalı çeşitli konuları içeren bilgilendirme toplantılarında size brifingler verilmiştir.

  Öncelikle başınızı ağrıtacak iki konuyu yazayım.

  Susuzluk, kuraklık, doğa ve çevre felaketleri.

  Adım gibi eminim, önünüze tozlu raflardan indirilip, tıpkı sizden önce gelen-giden valilerimize yaptıkları gibi bazı dosyaları koyup, uzun nutuk atan daire müdürlerinizi dinlediniz veya dinleyeceksiniz.

  Ben size o dosyalarla alakalı bir kaç konu ismi vereyim, yetkilisinden dinleyin, inceleyin. Sonrasında söylenenlerle, olanların nasıl örtüşmediğini çağırırsınız, gelir anlatırım, yerinde gösteririm.

  DSİ Gediz sulama sisteminin iflası ve el sürülmemesi.

  Demirköprü barajının tükenişi ve atık su deposuna dönüşümü.

  Gölmarmara su rezerv kaybı.

  Alaşehir-Sarıgöl jeotermal çevre felaketi.

  Gördes Sülfürik asit katliamı.

  Nif çayı ve Gediz aşağı havzası ağır metal kirliliği.

  Yeraltı sularının yanlış kullanımı. İzmir’e gönderilmesi.

  Plansız tarımsal üretim yatırımları.

  İhtisas organize sanayi plansızlığı.

  İzniniz ile şimdilik bu kadar olsun. Daha sonraki dönemlerde yenilerini de ilave ederim.

       UTANAYIM MI, ÜZÜLEYİM Mİ BİLEMEDİM

  Sayın cumhurbaşkanı geçtiğimiz hafta sonu şehrimizin gözbebeği MOSB'de iki fabrikanın açılışını yaptılar. Hayırlı olsun.

  Fotoğraflara baktım, içim buruldu. Ne yalan söyleyeyim, birazda kızdım.

  Koskoca kentin sözüm ona önemli STK'ları var. Arada bir basında başkanlarının boy, boy fotoğraflarını görüyor, beyanatlarını okuyoruz. Hiç birisi orada yok, iyi mi?

  Bir iki Manisalı parlamenterimiz vardı herhalde. Kurdele keserken görmedik. Var ama yoklar.

  Manisa'da bir fabrika açılıyor, protokolde bile yoklar.

  Kimler?

  Malum ve muhteşem "güç birliği".

  

 

 

 

 

ENİS ÇANLI

8 Ocak 2019 Salı | 955 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

ALAŞEHİR'İN 25 MİLYONLUK YATIRIMI DEVAM EDİYOR
SIYASET
MASKİ Genel Müdürlüğü, Alaşehir ilçe merkezi için 25 milyon TL yatırım bedeli ile inşaatına başladığı atıksu arıtma tesisinde betonarme imalatlara devam ediyor.
16.7.2019

22

SELENDİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANILDI
SIYASET
Selendi Kaymakamlığı tarafından düzenlenen 15 Temmuz Şehitlerini Anma ve Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri yoğun katılımla gerçekleştirildi.
16.7.2019

19

SARIGÖL'ÜN İLK ÜZÜMLERİ RUSYA'YA
SIYASET
Manisa'nın Sarıgöl Ovasından ilk üzüm hasadına başlandı. Erkence üzüm olarak bilinen Trakya İlkeren türü üzümlerin hasadına başlanırken ilk üzümlerin Rusya'ya ihracatının yapılacağı öğrenildi.
16.7.2019

23

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks