19 Eylül 2019 Perşembe - 08:31:14

SON DAKİKA

SALDIM ÇAYIRA….

ENİS ÇANLI

29 Kasım 2018 Perşembe | 1386 Okunma

Zannedersiniz burnumuz suyun üstüne çıktı, nefes alıyoruz, ya da işler rayına girdi, düzlüğe çıktık. Krizi unuttular. Biz hatırlatalım.

  2018 yılının başı 1 dolar 3.77 Tl. Ağustosta 6.68 Tl. yi, hatta çok kısa bir refleksle 7 Tl.yi zorladığını sanıyorum unutmadınız. Bugün Kasım’ın sonu günü, 1 dolar 5.22 lira. Yılsonu hedefi, 5.10 liralar civarı.

         FAİZ YÜKSELİR, KUR DÜŞER

   Türk halkının bankalarda açılmış tam 157.5 milyar dolarlık döviz mevduat parası var. Bunun yaklaşık 30 milyar doları maalesef bugünkü kurun çok, çok üstünde dolara çevrilmiş vaziyette duruyor. Ulusal gelir zararımız milyarlarca lira. Dolar’ın değer kaybı sadece "rahip Bronson’ın bırakılması” ile olmadı.

  Kur ateşini düşürmenin en belli başlı yöntemi faiz oranlarının yükseltilmesinden geçer. Merkez Bankamız 2013’de yüzde 6.5’lar da tuttuğu faizi bugüne kadar 4 kat arttırarak, yüzde 25,5 rayına oturtunca, banka reel kredi faizleri de, komisyonlar ve risk payı dahil en az yüzde 36’lara çıktı. Sektörlerin döviz veya likit kredi talebi anında durdu. Ama çok fazla sevinmeyelim. Hastayı oksijen çadırında gereğinden fazla tutarsak öldürürüz! 

  Duruşa geçen iç piyasaları hareketlendirmek için KDV ve ÖTV kaldırmak, alışverişlerde kredi kart taksitlerinin sayılarını arttırmak, batmakta olan teknenin motorunu çalıştırmak gibi, daha büyük bir hızla dibe inmemize sebep olur. Eğer çarklar dönsün, işçiler çalışsın isteniyorsa, tek çare, üretim ve ona bağlı ihracatı hareketlendirmektir. Kamyonun üstü açık kasasında hep beraber gidiyoruz, devrilirse herkes altında kalacak.

            YÜKSEK FAİZ, SONUN BAŞLANGICI

  Dünyada kalkınmakta olan ülke sayısı 25. Türkiye yüksek faizde uzak ara ilk sırada. Bu durumda ülkemizde yatırım yapan olur mu? Ortalıkta böyle bir ahmak görüyor musunuz?

  Yeni yatırım amaçlı yabancı sermaye girişi var mı? Söyleyelim, yok! Peki, sıcak para girişi var mı? Gani.

  Katar şeyhi(dolar kasamız) yine İstanbul’da. İmzalar da tamam. Gelsin paralar, gitsin mülkler! Gün gelecek ev sahibimiz Araplar, kiracısı bizler olursak hiç şaşmayın!

          DOLARI BASAN, KURALI KOYAR

  Döviz kuru aşırı yükselince dış yatırımcılar ülkemizdeki yabancı bankalara tomarla döviz getirip bir doları 6.35 lira üzerinden TL.ye çevirdiler. Yüksek faizli devlet tahvil ve bonoları alınıyor. Banka mevduat hesaplarına da para aktardılar. Şimdi de likidite sıkıntısına düşen yerli sanayi sektör temsilcilerini avlamak için bekliyorlar.

  Konkordato ilanları arttı? Koca, koca dev firmalar antlaşmalar, daha doğrusu ölüm fermanlarını imzalıyorlar. Örnek mi? Ülker, Keskinoğlu, Ulusoy seyahat. Neden devlet konkordatoya sınırlandırma getiriyor? Adamlar sülük gibi kanımızı emecekler de ondan!

  Yabancı yatırımcı Eylül ayında ortalaması 6.35 Tl. ye sözgelimi 100 dolar getirdi. Bugün canı sıkılsa o parası ile 5.22 liradan 120 dolar alır, üstüne bir de artı faizi ile geri döner.

  Kendini “uyanık-cin” zanneden yerli yatırımcı “yılsonu dolar 7.50 lira olacak” hayali ile döviz hesabını 635 lira verdi,100 dolara çevirtti. Şu an bozdursa eline 522 lira geçecek. Bu şekilde sadece eylül ayında tam 7.5 milyar dolara çevrilmiş yerli mevduat parası var. Siz yapın artık hesabı. Paralarımız böyle buhar oluyor işte. Üstüne soğuk su içsinler artık! Yazık, hem de çok yazık!

          CARİ AÇIK MUCİZESİ(?)

  Ne oldu da, Eylül ve Ekim, Kasım aylarında cari açık kapanıp, fazla verdi? Her ay ortalama 5-6 milyar dolar açık veren ithalat-ihracat farkı neden kapandı? Hükümetin marifeti falan değil ha! Yazalım, anlaşılsın!

  En büyük ithalat kalemimiz olan otomotiv sanayi için lazım olan ham ve ara mamul madde ithalatı aniden durdu. Bu bir. İkinci sırada ucuz kalitesiz Çin ithal malları döviz kuruna takıldı. Üçüncüsü de enerji ithali. Cari açığımızın ana sebeplerinin başında bunlar geliyor. Fabrikası Türkiye'de olan otomotiv firmalarının sahiplerine Türk demeyin, orada çalışanlar Türk sadece. Kendinizi güldürmeyin!

  Bunların üretiminin yüzde 80'ini kimler alıyor biliyor musunuz? Bizler, yani Türkler! Otomotiv satışları bıçak gibi kesildi. Hükümet, ilk ekonomik tedbir olarak ne yaptı? Vatandaşın gıdasının ucuzlatılmasını düşünmek yerine, araba satışı artsın diye KDV ve ÖTV oranını şak diye düşürdü. Faydası oldu mu? Zinhar, hayır!

  Yeni bütçe yapılıyor. Açık 65 milyar lira. Bunun 8.5 milyar lirası düşürülen o KDV-ÖTV parası. Yine de satış yok, iç piyasa ölü. Salak olmayalım! Otomotiv firmalarına değil, bize ödetecekler o bütçe açığını!

  Varili 85 dolar olan ham petrol bir anda düştü 60 doların altına. Ekim ayının başından itibaren sadece petrolden aylık tasarrufumuz 750 milyon dolar civarında. Buna diğer petrol türevlerini de dahil edersek, aylık cari açığın yüzde 15’i buradan kapatılmış oluyor.

  Dolar pahalanınca, faizler artınca, enflasyon yükselince, üretim yavaşladı, araba satışları durdu. Ucuz Çin malı ithalatı azaldı. İnşaat sanayi çöktü. Millet korktu, zorunlu tasarrufa geçti. Al sana kendiliğinden oluşan “ekonomik tedbirler paketi”. Yersen misali.

   Anladınız mı millet? Ekonomiyi ne düzeltiyor, kimler bozuyor.

     

  

 

 

 

 

 

ENİS ÇANLI

29 Kasım 2018 Perşembe | 1386 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks