18 Haziran 2019 Salı - 07:53:42

SON DAKİKA

SADE VATANDAŞ MAĞDUR

ENİS ÇANLI

10 Ocak 2019 Perşembe | 793 Okunma

Borç yapılandırmaları, maaş zamları, geliri düşük vatandaşlara yapılan sosyal yardımları içimize sindirmekte zorlanmıyoruz. Muhalefetin suçu mevcut iktidara atmasının aksine, takdirle karşılıyoruz.

  Bu kadar sık zaman aralığında seçim yapılırsa, seçmenin de kendini naza çekip, talepte bulunması da kaçınılmaz oluyor. İnşallah 2023 yılına kadar başka seçim veya referandum yaşamayız. Yoksa hazinemiz iflas edecek!

  Bu arada her türlü işlere hesapsız, kitapsız harcamalara kalkışarak borç batağına gömülen vatandaşımızda artık dersini alır inşallah, demekten başka bir şey, aklımıza gelmiyor.

            AKP’NİN REYTİNGİ DÜŞTÜ

  Eski bir siyasetçi olarak bu aralar siyasi tabloda gördüğüm manzara, AKP iktidarının yıldız ve umut ışığı hızla sönüyor. “Reis” de işin farkında ki, teşvik, destek, borç öteleme, vergi ve ceza aflarının sayısını arttırdı. Gerçi çok fazla abartınca da kabak tadı vermeye başladı.

  AKP’nin açık-kapalı alan miting ve toplantılarında tribünlerde ve alanları dolduran kalabalıklardaki azalmayı cemaat-tarikat üyeleri ile kapatma telaşını görmezden gelemeyiz.

     ZİRAAT BANKASINA BU FACİAYI YAŞATMAYIN

  Bana göre "kredi kartları borçlanma" batağına düşen sorumsuz, duyarsız, tasarruftan ve akıldan yoksun, asalak ve aptal insanlarımıza tanınan bir çeşit “borç öteleme” imkanı, “yeter artık” dedirtecek cinsten.

  Devletinin koyduğu yasalara göre mali sorumluluklarını yerine getiren "sade vatandaş", siyasi iktidar tarafından kendisini kandırılmış, aptal yerine konulmuşmuş gibi hissederse, içinden isyan eder, ama sebep olanları da sandıkta cezalandırırsa hiç şaşmayalım!

  Doğal afet geçiren bölgeler ve bireysel felaketler yaşayan aileler hariç, ülkemizdeki kredi kartı borcu olanlara "mağdur" diyen aptaldır! “Geçinemiyoruz” palavrasının arkasına saklanan kart borçlusuna şahsen ne inanırım, ne de zerre kadar acımadığımı ifade etmek isterim.

  “Ülkede kredi kartlı borçlu sayısı bu iktidar yüzünden arttı” diyen muhalefet;

  Olmayan paraları sorumsuzca harcayıp, borçlanan bu mağdurları çok düşünüyorsanız, borçlarını bir zahmet siz kapatıverin!

        BÖYLE NE DEVLET, NE DE TOPLUM OLUNMAZ

  Diyelim ki 2 bin lira maaşın var. Önce bir bankadan kredi kartı aldın. Normalde kartının risk limiti ne olmalı? Bir aylık maaşın kadar, değil mi?

  Hayır, öyle değil işte! Banka üstünde gayrimenkul varlığın varsa da, yoksa da, ara, ara sana sormadan maaşının en az 4 katına kadar limitini yükseltiyor. Geri ödenmedi mi? Tefeci faizi devreye giriyor. O borcu kapatmak için başka bir bankaya kredi kartı başvurusu, o da yetmedi, diğer bir bankaya kart başvurusu derken, bırak kıçındaki donunu, tüm geleceğin, halı gibi altından çekiliyor.

  Şimdi eğri oturup, doğru konuşma zamanı.

  Sakın kimselere "geçinemiyorum, o yüzden kredi kartı borcum arttı" palavrası sıkmayın!

  Ya paran kadar yaşayacaksın, tutumlu olacaksın, ya da ek iş bulacaksın, ya da evde kim varsa çalışacak! Zorunlu ihtiyaç zannettiğin ne kadar lüzumsuz harcaman varsa vazgeçeceksin!

  Eşinden ve çocuklarından çekinip, mahcup duruma düşmemek adına olmayan paralarla harcamalar yaparsan, sonunda ya hep beraber ailecek Kızılay çadırına taşınırsın, ya da karını boşar, sıkıyorsa çocuklarla beraber anasına gönderirsin!

       BÖYLE KREDİLENDİRME SİSTEMİ OLMAZ KARDEŞİM

  Ne dedi Sayın cumhurbaşkanı? "Gel Ziraat Bankasına sana kredi kartının borcu kadar aylık yüzde 1.1 faizle toptan kredi verelim, git özel bankalara olan aylık yüzde 2.5 faizli borcunu bir seferde öde, kapat! Bana 24-60 ay taksitle bilahare ödersin"!

  Sayın Erdoğan! Etme, eyleme!

  O bankadan üretim yapmak amacı ile kredi almaya çalışan çiftçiden bir liralık kredi için biz çiftçilerden beş liralık tarla ipoteği ve de kefil isteniyor. Üstelik o insanlar üretici, üreten insanlar. O insanlara TKK kanalıyla verilen nakit ve girdi malları için uygulanan bileşik faiz yıllık yüzde 17’yi buluyor. Kredi kartı borçlusuna vereceğiniz paranın yıllık bileşik faizi ise yüzde 15’i geçmiyor.

  Tatillerde, alışveriş merkezlerinde yaptıkları aptalca ve sorumsuzca harcamalarla, israfla oluşan vatandaşın kredi kartı borcunu devletin bankasının sırtına yıkarsanız, yarın, bir gün sosyal güvenlik prim ve vergi borcu gibi kimse ödemez, tekrar, tekrar borç ertelemesi, taksitlendirmesi yapmak zorunda kalırsınız!

  Ziraat Bankası, devletin olduğu kadar esas tüm biz üreticilerin, çiftçilerin tek dayanağıdır.

  Esnaf zor da, gitti Halk Bankasına, ne oldu? Bu seferde esnaf borç ötelemesi istiyor. Halk Bankası da zorda. Bizi İMF'mi kurtaracak?

  Neden özel bankalara talimat verilmiyor veya yasa çıkarılmıyor? "Risk kredi" tutarları neden banka müşterisinin bir maaşı kadar sabitte tutulamıyor. Neden herkeste birden fazla bankanın kartı, çalışmayan aile bireylerinin ek kartları var?

  Madem bu paralar verilecek, borçlunun borcunu kapatacağı son güne kadar aynı evde yaşayan tüm yakınları dahil, kredi kartı edinme hakları da kısıtlansın! Ki, bir daha aynı duruma düşmesinler!

  Bir yanda devlet, diğer yanda kredi kartı borcu olan vatandaş, çoğunluğu yabancı kökenli olan bankalara her yıl ödediği faiz miktarı, bütçe gelirlerinin yüzde 17'sini geçti. Bu da kazancımızın yasal faizciler tarafından hortumlandığını gösterir.

    SORUMLU VATANDAŞ OLMAK SUÇ MU?

  Ben çiftçiyim. Bir sezon boyunca tarlaya para saçarım. Mahsulümü sattığım gün ise elime toplu para geçer. Bugüne kadar hiç kredi kartı kullanmadım. Zengin, bir eli yağda, diğeri balda veya tuzu kurumuyum? Kesinlikle hayır! Şimdi sizlere soruyorum. Eğer yaptığınız başka bir işiniz yok ise bir çiftçinin, üreticinin kredi kartı kullanmasının avantajını bana söyleyebilir misiniz? Sıfır! Para işlemlerini yaptığın bankadan alırsın bir bankamatik kartı, olur, biter!

  Memleketin haline bak! “Devenin boynu” hikayesi gibiyiz.

 

 

 

 

 

 

ENİS ÇANLI

10 Ocak 2019 Perşembe | 793 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

BAŞKAN DUTLULU, İSTANBUL'DAKİ AKHİSARLILAR İLE BULUŞTU
SIYASET
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, İstanbul'da yaşayan Akhisarlılar ile bir araya geldi.
17.6.2019

128

ALAŞEHİR'DE DERE TAŞTI SEL SULARI 2 TRAKTÖRÜ SÜRÜKLEDİ
GÜNDEM
Manisa'nın Alaşehir ilçesinde aniden bastıran şiddetli yağmur sonrası taşan derenin suları derede kum yükleyen iki traktörü metrelerce sürükledi.
17.6.2019

128

ANA BORU PATLADI MAHALLE SU ALTINDA KALDI
SIYASET
Manisa'da şehre su veren ana borulardan birinin patlaması sonucu yollar çöktü, evleri su bastı
16.6.2019

223

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks