19 Eylül 2019 Perşembe - 08:55:17

SON DAKİKA

OYUN İÇİNDE OYUN

ENİS ÇANLI

22 Mart 2018 Perşembe | 1705 Okunma


Efendim; bugünlerde “baş şeytan ve müritleri ile cinler” pek dertlilermiş. Nedeni de yaklaşan seçimler. Gerçi daha çok zaman var ama, insanlar erken angaje olunca, cehennemde panik artmış.

Siyasetle uğraşan, eskiden uğraşmış olanlar bilir. Seçim sath-ı mailine girildiğinde malum, “şeytanın aklına bile gelmeyen” her türlü siyasi atraksiyon, “cin fikirli” insanların aklına gelir. İşin içinde siyaset varsa kuyuya ister bir deli, ister bir ulu taş atsın, bırak kırk akıllıyı, milletçe çıkarmak için uğraşılır. Hani derler ya,”deli ile devletlinin ne halt yiyeceğini kimse bilemez”, işte o hesap.

                                     TEMCİT PİLAVI

Ben ve benim gibi orta düzey zeka sahibi, okuyan, okuduğunu genellikle anlayan, hindi gibi düşünmeyen, kaz gibi davranmayan, etrafında olan bitene “mal” gibi bakmayan insanımız var mı? Elbette çok var!

Önümüzdeki seçimler malumunuz yerel olanları Mart 2019’da, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği Kasım-2019’da.

Yani önümüzde bir hayli uzun zaman var.

Herhangi bir savaş, inanılmaz doğal afet, suikast, aşırı terör, velhasıl ülke gündemini allak bullak edecek olaylar olmadığı takdirde, iki önemli seçim yaşayacağız. Neden ikisi de önemli? Anlatalım.

Bu sefer İstanbul ve Ankara BŞB başkanlıkları iktidar ve ana muhalefet açısından hem prestij, hem de siyasi güç kazanımını daha da güçlendirmek ve moral motivasyon açısından çok önemli hale geldi.

Sonuç ne olur bilemem! Biliyorum da, bilemem! Devam!

Bir tarafta “aciz muhalefetin” her seçimde iktidara taşıdığı, yıpranması gerekirken sadece hırpalanan, 2019’da seçim zamanı geldiğinde (tam 17 yıllık “tek başına iktidar” olmayı becermiş olacak) demokrasi tarihimizin rekorunu resmen parçalamış bir kitle partisi AKP gerçeği var.

Diğer tarafta başta ana muhalefet partisi CHP olmak üzere, siyaset adına söylenebilecek her türlü negatif cümleleri köküne kadar hak eden partiler mevcut.  

                            SEÇMENDE SAÇMALAMAYA BAŞLADI

İktidar koltuğunda oturanlar haklı. Diyorlar ki: “Demokrasiye inanıyorsan seçimle geldim, seçimle giderim. Seçimde hile var, şaibe var diyeceğine, becerebiliyorsan sandıkta beni alt et, bu koltuğa sen otur”!

Yanıt: “çek, git”! Ne ucuz mantık!

Hadi oradan, kendine Müslüman, tatlı su demokratları!

Bir tarafta neredeyse apartman yöneticiliği veya okul aile birliği seçimi dahi olsa kolayca seçilebilen bir parti, diğer tarafta sınıf başkanı seçimini bile kaybedecek kadar beceriksiz bir diğer parti.

Peki! Sizce bu ülkede yaşayan vatandaş, daha doğrusu seçmen ne düşünüyor?

“İktidar gitsin diyoruz, oy atıyoruz muhalefete, hepsi ziyan olup gidiyor. Daha önceki seçimde iktidara oy attık, ama icraatlarını beğenmiyor, üstelik kızıyoruz, pişmanız, atacak parti ve lider arıyoruz, bakıyoruz muhalefete, hep aynı yüzler, sayısız kereler seçim kaybetmiş aynı lider, aynı kişiler, zaten onlara oy atanların oyları ziyan olmuş, alıyor bizi de bir sıkıntı”.

Vatandaş devam ediyor söylenmeye: “İktidara atmayıp muhalefete atsam 9 kere olmuş, duman olmuşlar seçim kaybede, kaybede. Şimdi de 10.uncusu sıra da, oyum da ziyan olacak, ben ne yapayım”!

Boşu boşuna düşünme! Dokuz defa ne yaptıysan yine aynısını yapacaksın! Tıngır, mıngır dosdoğru gideceksin sandık başına. Var mı başka alternatifin?

Hayırlı uğurlu olsun!

               BİLİŞİM-İLETİŞİM-TEKNOLOJİ ÇAĞI BU MU?

Bilişim ve iletişim çağının teknolojisi hızlanarak gelişirken, farkında mısınız bilmem, algıladığımız ve yaşadığımız şu günlerimizde, insan faktörü yavaş, yavaş geri plana itiliyor.

Bizlerin adına düşünen, karar veren, işleme koyan, yapan segmentler hızla devreye girmekte. Gelecek 30 yıl içinde düşünen, yapan, üreten beyinler, yani biz insan ırkı “ıskartaya çıkarılacak”! Görüntü bu!

             DÜNYAYI “ALGI OLUŞTURMA” ÇILGINLIĞI SARDI

Bunun ilk sinyalleri IRAK-ABD körfez savaşı ile başladı. Üç ayda en az 210 bin masum sivil Iraklı, çoluk, çocuk, yaşlı, genç demeden öldürüldü. Katliamı yapanlar, sözüm ona “koalisyon güçleri”. ABD, İngiltere, S. Arabistan, Almanya, vs.

Tüm dünya ölen o insanlar yerine, bombalanan petrol kuyularından denize akan petrole bulanmış, çırpınan bir karabatak kuşuna üzüldü, ağladı.

İşte bütün insanlığı kanser gibi saran “ALGI OPERASYONLARI” böyle ivme kazandı, çoğaldı, gitti.

Artık günümüzde ve gelecekte insanoğlunun elinde tuttuğu her elektronik cihaz, bir şekilde kendi idam ipi olacak.  

TÜRK SİYASET TARİHİNİN EN BÜYÜK OYUNU, OYNANMAYA BAŞLADI

Yaklaşık altı aydan beri Doğan medya ve Fox tv.de inanılmaz bir “algı” faaliyeti, sistematik olarak yürütülmeye başlandı.

Kızmadan, sinirlenmeden, öfke belirtileri göstermeden, son derece sevecen, cana yakın, tahtada ders anlatan ilkokul öğretmeni edası ile biraz safça, biraz ironik iktidar eleştirileri ki, genellikle vatandaş maili, mesajı, sosyal medya üzerinden yazılan tepkilerini ana haber kuşağında vererek bir nevi ALGI oluşturulmakta.

Buraya kadar her şey tamam ve de güzel. Medyada da muhalif sesler olmalı.

Yalnız, anlamaya çalıştığımız nokta aslında çok basit. Özetle şu:

İktidarda değişim var mı? Yok! Ne büyük şans değil mi? İcraatlarını istediğin gibi eleştirebilirsin.

Ya muhalefet? Yani iktidarın alternatifi olan parti veya partiler. Onlar ne vaziyette?

Sayısız seçimi kaybetmiş lider ve çekirdek kadroları aynı. Düşüncelerde gram değişiklik yok. Yani “eski hamam, eski tas”.

Ama bu iki medya kuruluşunda muhalefete yönelik tek satır eleştiri yok! Evet yok! Hem de hiç! Size de tuhaf gelmiyor mu? Sürekli seçim kaybeden bir muhalefet eleştirilmez mi?

O halde nasıl oluyor da anlı şanlı Merkez Medya(Doğan) ve dünyanın sayılı katışıksız ABD yanlısı siyasi tv kanalının Türkiye versiyonu Fox tv, yine aynı plağı, üstelik yine bozuk olmasına rağmen, çalmaya başladılar? Neden?

Eğitimli seçmene hitap eden bu iki medya kuruluşu, 9 kere seçim kaybetmiş özellikle CHP’yi, derleme toplama siyasetçilerle yola çıkan İYİ partiyi, ırkçılık, terör örgütü destekçiliği yapan, yüzde 10’da çakılıp kalan HDP’yi pohpohlamak, şişirmek, sanki bu sefer olacakmış gibi hava vermek, “iktidar gidiyor” heyecanı yaratmaya çalışmanın arkasında ne olabilir, dersiniz? Hiç düşündünüz mü?

İnsan “topal ata” bahis oynar mı?

Söyleyelim efendim:

Birincisi, muhalif cepheyi dağıtmamak olabilir. Yani % 35’lik kitle.

İkincisi, klişeleşmiş muhalif algıyı diri tutmak.

Üçüncüsü R.T.E adamakıllı yıpransın, yıprandıkça sertleşsin, diktatör havasına bürünsün, ileriki yıllarda öyle birisini bulalım ki, tüm halk itiraz etmesin. Yani bir çeşit 12 Eylül yapılma mantığı ile aynı. Önce terörü azdır, insan kıyımı artsın, sonra ihtilal yap!

             OYUN İÇİNDE OYUN

En çokta merak ettiğim, bu şekildeki medya manipülasyonlarına bakınca, sanki Doğan medya ile iktidar arasında “gizli bir uzlaşı varmış” gibi bir hava seziyorum. Yani “al gülüm, ver gülüm” havası.

Bakıyorum, AKP’nin ağır topları Doğan medya kanallarında, gazetelerinde. Özellikle CNN’de. Öyle ya, bana sert muhalefet yapan kanala niye çıkayım kardeşim? Hiçbir AKP M.vekili, CHP’li vekillerle aynı programa katılmıyorlar. Sizce neden olabilir?

Günler ilerledikçe kullanılan siyaset dilini daha iyi analiz edebiliriz. Bence tüm vatandaşlarımızın da siyasi oyunları dikkatlice takip etmelerinde yarar var.

 

ENİS ÇANLI

22 Mart 2018 Perşembe | 1705 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks