22 Ağustos 2019 Perşembe - 20:57:23

SON DAKİKA

OYNATMAYA AZ KALDI

ENİS ÇANLI

20 Nisan 2018 Cuma | 1207 Okunma


Bu ülkede yaşıyorsanız, sinir sisteminizin anatomik ve fizyolojik yapısı “paslanmaz İsveç çeliği” gibi sağlam olmak zorunda.

Elektrokimyasal iletişim ağınız ve onu tüm vücudunuza taşınması işlevini gören beyninizdeki yaklaşık 100 milyar nöron var. Her birisinin, dış dünyanın tüm sıkıntı ve tehlikelerinden uzak olması lazım ki, psikolojiniz sağlam kalsın.

Sizce bu mümkün mü?

Yaşadığımız bugünkü ortamda aldığımız her farklı karmaşık reaksiyonlara beynimizin farklı tepkiler verdiğini biliyoruz. Salgı ve enzimler yüzünden duyusal algılama, entegrasyon, mental aktivite, kas kümelerinin kontrolü, refleks hamleleri, sinir tellerindeki gevşeme ve sertleşmeler, sinir hücrelerindeki hareketlenmelerle baş etmek kolay değil! Etrafınıza iyi bakın! Eğitim seviyemiz arttıkça Manisa gibi yerde bile insan kalitemiz hak getire. İşin içinden nasıl çıkacağız?

Kaynaklara göre peygamberimizin “iki günü birbirine eşit olan zarardadır” hadisini galiba en iyi tatbik eden millet biziz. Bir düşünün! Devlet, hükümet, sosyal ve aile hayatımızda olan bitenler yüzünden üst üste iki günümüzü aynı şekilde yaşadığımız vaki mi?

               ÇAĞIN VEBASI VEYA BAHANESİ: STRES  

Sonunda gelip dayandığımız nokta, vatandaşa sakinleşsin diye doktorlar tarafından yazılan reçetelerle avuç, avuç içirilen “anksiyete ilaçları” veya uyuşturucu ve alkolde çare ararken, hayatını tüketen yeni nesil insanımız.

Sakinleştirici ilaç veya uyuşturucu içmeyi bırakmak, başlamak kadar kolay mı? Bırakınca ortaya çıkan manzara çok mu güzel!

İntiharlar, cinayetler, sebepsiz kavgalar, saldırılar, işkenceler, şiddet, tecavüz. Acılar karşısında tepkisizlik. Yakınının cenazesinde gülen, kedisi ölünce ağlayanlar. Merhamet konusunda çelişkiler yaşayan insanlar, sokak köpeğinin ölüsüne ağıt yakıp, bombalarla öldürülen binlerce çocuk ölümüne vah, vah diyenler. Sizce sebebi ne? Artık bu iş stresten çıktı, paranoya haline dönüştü.

Neyse bu kadar doktorculuk yeter!

                                   KÖY YANIYOR

Devletin vatandaşları ile alakalı tespit ve yaklaşımı, zannedersiniz burası Norveç, olay yok, varsa da önemsiz.

Vatandaş enflasyonu, devalüasyonu, stagflasyonu, zamları, hayat pahalılığını, işsizliği konuşuyor. İktidar, hükümet, Reis ise “Suriyeli kardeşlerini ve Afrin’i” anlatıyor.

Memleketin doğu yakasından her gün en az bir aslanın tabutu memleketine gönderiliyor. Duble yollar mezbahaya döndü, kan gölü, vatandaş iş, aş derdinde, “ana muhalefet” zannedersin burası Somali veya Mısır, “Demokrasi-Adalet-OHAL” peşinde.

Aslında dert başka. “Marjinal sol aktivist gurupları rahatça sokağa dökmek, hır çıkarmak”. “OHAL kalksın bahane, sokak karışsın, şahane”! Şark kurnazlığı.

                                       BASKIN SEÇİM

Daha iki hafta önceki yazımda ekonomideki dar boğaz yüzünden önümüzdeki “sonbaharda mutlaka erken seçim yapılmak zorunda” demiştim. Yanılmışım. Verdiğim tarihten 4 ay öne alındı. Demek ki ekonomik durumumuz sonbaharı bekleyemeyecek derecede sıkıntılı.

Muhalefete geçmiş olsun! Tongaya bastılar. Ne c. başkanı adayı, ne milletvekili aday belirlemesi, ne de sıralaması, bu saatten sonra yapılan hiçbir çalışmada muhalefet adına verim arama. Seçime kalmış 60 gün. Bunun da yarısı Ramazan ayı, bayram. Sonuç? “Avucunu yala” muhalefet!

                      BŞB BAŞKANI CENGİZ ERGÜN’ÜN DİKKATİNE

Sayın başkan;

9 yıldan beri “başkan koltuğunda” oturuyorsunuz. Çok büyük bir aksilik çıkmadığı takdirde, uzak ara oy oranı ile seçilerek bir 5 yıl daha bu görevi ifa edeceğinize eski bir siyasetçi olarak adım kadar eminim, iyi biliyorum.

Herkesin bildiği ve söylediklerini aktarayım.

Seçilmenizin ana sebebinin “harama uçkur çözmeyecek kadar hem zengin, hem de dürüst bir kişilik” olmanızdan kaynaklanmasıdır. Bunu anlamak için 2009 ve 2014 seçim sonuçları rakamlarına bakmamız yeterli. Manisa ilinde kendi partisi dışında AKP ve özellikle CHP’li vatandaşlarının oyunu alabilen tek başkan siz oldunuz.

Bana göre sizin icraatlarınızı ve yönetim tarzınızı eleştirmek veya methetmek vatandaşın işi. Uyarılarda bulunmak da, yanlışlarınızı yazmak da, okuyucuya ulaşan biz “köşe yazarlarının işi”.

Siz inşaatçısınız, babadan mesleğiniz müteahhitlik. Ada, arsa ve çevre düzenlemesinin nasıl yapılacağını, kent imarını, mimari ve sosyal dokunun düzenini, şehircilik planlamasını bırakın bilmeyi, herhalde hatim etmişsinizdir.

Bunun kısaca anlamı şehircilik, imar-mimar-inşaat konularında Manisa ili sınırları içinde size “külah giydirebilecek, sizi yanıltabilecek, Reis gibi kandırabilecek birisi” çıkamaz.! Bu da size müthiş bir sorumluluk yüklüyor.

Belediyecilik yaptığım çok eski yıllardan beri Manisa ve yerleşim yeri, inşaat, imar dendi mi, bir de yaşananları gördükçe tüylerim diken, diken oluyor.

Bu şehir büyüdü, ama arsa-ev rantiyecileri daha çok büyüdü.

Sizi takip ediyorum. Başka birisinin çok rahat deveyi havudu ile yutacak birkaç projeye göz yummadınız, bizzat engel oldunuz. O yüzden de mecliste önünüze engeller çıkartılıyor.

Şimdi;

Sizin görev alanınıza girip girmediğini bilmiyorum. Lakin iki tane olayı size kısaca yazayım. Gereğini yapacağınızı adım gibi biliyorum.

Mevcut yeri dar geliyormuş-da, mutlaka yeni bir yere taşınması gerekir-miş! Daha şimdiden apartman dikme sevdaları, dükkan el değiştirmeleri başladı. Ya düşünülen yeni yer? Orada kimler cirit atıyor acaba? Yeni yerin yeni arsa sahipleri kimler?

Büyük ve lezzetli bu lokmanın adı: “MANİSA KÜÇÜK SANAYİ”…

Diğeri de;

Daha kent müzesi bile yeni kuruluyor.

Beyler kendilerine öyle bir kılıf bulmuşlar ki şeytanın bile aklına gelmez. Neymiş? “Köy müzesi” kuracaklar-mış? O müze sayesinde köy(mahalle) turistik yer olacak, turist çekecek-miş. Köy kalkınacak-mış.

İşin “cingöz” tarafında ise, tek katlı, bahçeli, güya sade evler yapılacak-mış. İçine minik göl yapacaklar-mış? Orada da “sanayide çalışanlar” oturacak-mış.

Basbayağı “beşevler’in yeni versiyonu”.

Bu taşı da kaldırdığınız zaman altından karşınıza çıkan şahsı iyi tanırsınız. William Sheakspeare’in bir eserine adını veren “her devrin adamı” olan zat ve belediyeci fikir ortakları.

Bu “ballı lokmanın” adı da: GÜRLE..

Geçmiş tarihinde 5 tane su ile çalışan un değirmeninden geriye kala, kala sadece tek bir virane yarım duvar. Akan su dahil, başka hiçbir şey yok! Müzelik tek bir kalıntı, eser, değirmen malzemesi, öğütme taşları, zerresi yok!

Güzelyurt, “sanayi rezerv alanı” oldu diye “devecilerin hırsızlıklarından” bıkan eski tarla sahipleri yok paralara yerlerini malum şahıslara sattılar. Sonra ne oldu ise plan değişti, bir anda imara açıldı. Allah’ın dağına bakan, süs havuzlu, bekçili çok katlı özelliksiz binalar, milyon liralara satıldı. Birileri dede mülklerinden avucunu yalarken, “fırsatçılarda” milyoner oldu.

Sevgili Cengiz başkan;

Ben ve benim gibi düşünenler ki, senin de aynı düşünce de olduğunu gayet iyi biliyorum. Bu “arsa rantı” peşinde koşanlara bugüne kadar göz açtırmadın, bundan sonra da açtırma kardeşim!

   “Haramiliğin sonu yok”!

                  

 

 

 

 

 

 

ENİS ÇANLI

20 Nisan 2018 Cuma | 1207 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks