22 Şubat 2020 Cumartesi - 10:55:19

SON DAKİKA

OVADA SIKINTI VAR

ENİS ÇANLI

19 Ağustos 2019 Pazartesi | 2057 Okunma

Zeytin ve kuru üzüm.

Manisa tarım havzasına hayat veren iki ürün.

Üzümde "çile ve zorlu günler” başladı.

1.5 ay sonra da zeytinde aynı durum yaşanacak.

ZEYTİN

Çiçeklenme döneminde yağış-güneş-sıcak-serin-rüzgar derken dökülen çiçekler, tane tutumundaki zafiyet bu sene üretim kayıplarını da beraberinde getiriyor.

Gübre ve zirai ilaçta yaşanan aşırı fiyat artışına bağlı yüksek maliyet, işçi bulma sıkıntısı, rekolte kaybı ve uygulanan düşük fiyat politikası yüzünden zeytin ağacının kara gölgesi daha şimdiden üreticinin üzerine çökmeye başladı.

Zaten geçen yıldan devreden ciddi bir zeytin stoku var. O yetmezmiş gibi "Afrin-Cerablus-İdlib" hattından Türkiye'ye anlaşmalı giren “Suriye zeytini ve yağını da” hesap edecek olursak işin sonunun nereye varacağını artık siz düşünün.

KURU ÜZÜM

Bağlarda kullanılan gübre ve özellilikle zirai ilaç maliyetleri bir yıl öncesine göre yüzde 100 arttı. Şaka değil, gerçek!

Aşırı ve zamansız yağışlar, gece-gündüz sıcaklık farkının yarattığı stresi üzerinden atamayan bağlarda durum iç açıcı değil! Geçen yıla göre iki katı fazla salkım olmasına karşın, bağların yaklaşık yüzde 85'in de salkımlar uzamadı, dane iriliği son derece zayıf ve küçük.

Ayrıca iklim sarkmasından dolayı 15 günlük bir gecikme söz konusu. Henüz 20-21 briks (ideali 24) gelen üzüm, aslında kesilecek kıvamda değil. Kimisinin işçisi beklemiyor, kimisinin de cebi.

Abartmadan söylüyorum, geçen senenin iki salkımı bu senenin beş salkımı ile aynı ağırlıkta.

Yaklaşık 7 yıldır ülkemizde görev yapan ABD Türkiye büyükelçiliği “tarım ataşesi Mrs. Elizabeth Leonardi ve Türk yardımcısı ziraat mühendisi Vahap Kubilay Karabina 29.07.2019 tarih ve TR9018 no.lu “Türk sultanas kuru üzüm” raporunda rekolteyi 310 bin ton, ihracatı da 280 bin ton olarak öngörmüşler.

Bu iki deneyimli kişiyi aradım. Bağların durumunu izah ettim. Onlarda aynı duyumları almışlar. Rekolteyi aşağı yönde tekrar revize edecekler.

Bu hafta kuru üzüm rekoltesini açıklamak üzere İzmir’e gelecekti, orman yangınları yüzünden Tarım bakanı zaten İzmir’de.

Gittiği her yerde tarım ürününün taban fiyatını açıklarken, bizim kuru üzümün sadece rekoltesini açıklayacak olması sizce neden acaba?

Manisa bağcısına bu kadar “ahmak ve aptal” muamelesi yapılmasının arkasında hangi güçler var? Kim, kimlerin çıkarı için mücadele veriyor?

Neden TMO doğru düzgün “destekleme alımı” yapmıyor, yapamıyor? Bu işi de neden işletmelerin “dümen suyunda” hareket eden Tarım Kredi kooperatif’lerine veriyorlar? Üzümü almamak için adeta üreticiye bin bir zorluk çıkaran eksperlere ne demeli?

Manisa’nın kuru üzüm problemini çözecek, üzüm üreticisini rahatlatacak tek adres var:

TARİŞ.

Manisa’nın AKP m. vekillerinin “destekleme alım” işini Tariş’e verilmesini sağlaması durumunda işletmecilerin “düşük fiyat politikaları” sona erecektir.

Bizden aidat alıp, "yan gelip yatan, uyuyan güzeller":

"şeytan tayfası" k. üzümün harman zamanı fiyatlarını 1.5 dolara düşürünce sakın ola ki "çiftçilerin haklarını savunuyoruz" diye gazetelere demeç verme, bakanlığa, milletvekillerine seslenme, “TMO, TKK destekleme alımları yapsın” gevezelikleri, tezgahları yapmaya kalkışmayın! Bıktık artık sizin pasifliğinizden, acizliğinizden!

Haram olsun verdiğimiz aidatlar!

 

BÖYLE OSB OLMAZ!

ÖMER FARUK ÇELİK…

Sayın Başkan!

Doğru amaca hizmete edecek alacağınız ve uygulayacağınız her kararın arkasında olacağımı şahsınıza söylediğimi iyi hatırlıyorum.

Düşüncesi doğru, yeri ve uygulaması son derece yanlış bir projeyi daha, meclisten karar aldırıp size imza attırdılar.

O bölge ve civarı Manisa’nın değil, Türkiye’nin değil, dünyanın en iyi, en kaliteli ve en erken cinslerinin yetiştiği KİRAZ ürününün ANAVATANI. Yarın bir gün, “COĞRAFİ BÖLGE İŞARETİ” alınması için müracaat edildiğinde eğer civarında metal işlerinin de olduğu sanayi bölgesi varsa belge yerine HAVANIZI ALIRSINIZ! Alsanız bile iptal edilir.

Turgutlu OSB kuruldu. Zamanın belediye başkanı Serhat Orhan’a başkan burayı “ İHTİSAS VE NİTELİKLİ OSB” yap” dedim, tamam dedi, yapmadı.

Turgutlu-Parsa-Ören- K. Paşa hattındaki pek çok salamura ve konserve tesislerinin yanında, tarım aletleri, makine kalıp, talaşlı yan sanayileri de buraya hücum etti. Sonuç?

Gıda tesislerinin üzerinde demir tozları uçuşuyor. Bütün gıda tesisleri, özellikle ihracata çalışan salamura ve konserveciler panik ve telaşta. Beter olsunlar!

Eski bir yazımda zamanın valisine hitaben Akhisar OSB’yi “İHTİSAS OSB” kapsamına almasını, böylece Akhisar’ın özellikle AB ve ABD piyasasında çok tutulan, aperatif içkilerde çok tüketilen “KOKTEYL YEŞİL DOMAT ZEYTİN”, “sertifikalı coğrafi bölge” belgesini alacağını hem söyleyip, hem de köşemde yazdım. Küfreder gibi onlarca zeytin tesisinin bulunduğu sanayi bölgesinin ortasına “KESKİNOĞLU YEM FABRİKASI KURULDU”!

Arkadaş! Ben yem ve yağ sanayinde tam 7 yıl üst düzey yöneticilik yaptım. Hiçbir gün evime temiz, tozsuz takım elbise ile dönemedim. Şimdi tüm zeytinciler yem tozundan şikayetçi, iyi mi?

Onlarda beter olsunlar!

Volkswagen’in Manisa’ya gelme ihtimali konuşuluyor. Mevcut MOSB içinde zaten zar, zor yer temin edilecek. Üstelik yakını bir yere yine aynı büyüklükte “NİTELİKLİ OTOMOTİV YAN SANAYİSİNE” ihtiyaç olacak.

Zamanında “sanayi rezerv alanını”, yer yokmuş gibi GÜZELYURT semti olarak konuta açan “aç gözlü arsa hırsızları” yüzünden yer bulunamıyor şimdi! Sizin kafa yorduğunuz, yapmaya çalıştığınız işe bak! Bir de olası taleplere!

Neymiş?

“ÇOK MAKSATLI OSB” kurulmasına karar verilmiş-miş!

Ne kadar alan? 1800 dekar. Üstelik içinde sorunlu parseli olan bir bölge. Mevcut alan aslında 900 dekar. Kendinize güldürmeyin!

Bugün Vestel “araç yakıt pili yapacağım” dese ona yetmez, o kadar arazi. İnsanlarla alay mı ediyorsunuz, dalga mı geçiyorsunuz?

Ne demek “çok maksatlı OSB”?

Yapsanıza sadece “GIDA İŞLEME VE PAKETLEME OSB”!

İsteyen gelsin. Zaten her belde de küçük-orta sanayi siteleri var.

Başkan, size ve yardımcılarınıza son seçimden önce bir “ucuz gıda projesinden” bahsettim”. Hatırlarsınız umarım. “Kooperatif- ambalaj ve paketleme tesisleri ve sevkiyat”. Ne oldu? Ne bu şimdi yaptığınız?

Bölge yaş sebze-meyve üretimi yapılan yer. Sadece “eternit altı satış pazarı” ile gıda sanayi gelişir mi?

Bu şekilde yapılmasının amacı ne? Kimlerin ne çıkarı var? Yakında o yerleri alanlardan bu işin kokusu zaten ortaya çıkar, bize de hazır malzeme olur, yazarız!

Şahsınızı tenzih ederek söylüyorum, “Manisa için bir şeyler yapıyorum” adı altında “MANİSA’NIN GAYRIMENKUL RANTİYECİSİ ŞEYTANLARINDAN” bıktık, usandık be kardeşim!

Bu iş de “hastane kavşağı inşaatı” işine benzemez inşallah!

 

 

 

 

ENİS ÇANLI

19 Ağustos 2019 Pazartesi | 2057 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks