16 Temmuz 2019 Salı - 15:20:12

SON DAKİKA

OSMANLI TOKADI

ENİS ÇANLI

20 Kasım 2018 Salı | 1059 Okunma

Mahalli idareler seçimine yaklaşık 130 gün kaldı.

  Sayısız miktarda sorunu olan ülkem ve vatandaşının işi gücü bırakıp, kimin belediye başkanı olabileceğini tartışıyor olması, bana İstanbul'un fethedilişi esnasında "kilise de meleklerin erkek mi, dişi mi olduğunun tartışılması" anekdotu, ya da "köy yanıyor, millet taranıyor" söylemini hatırlattı. Ne diyelim? Sağlık olsun!

          KIRK KATIR....KIRK SATIR

  Mart-2019 seçimleri, tıpkı 24 Haziran 2018 seçimleri gibi, bir çeşit "referandum havasında" geçmeye aday.

  Devlet Bahçeli'nin icat ettiği "ittifak usulü" seçim şekli, bu seçimde kanunen yasak olmasına rağmen millet iradesi üzerinden uygulanacak gibi görünüyor. Bunun adı, kimse gevelemesin, "güdümlü demokrasidir"! Aklı olan, hür irade sahibi hiçbir parti seçmeni bu oldu, bittiye daha şimdiden nasıl tahammül ediyor, onu da anlamış değilim!

  Oysa bu ülkede “aydın ve entelektüel” geçinen yüzlerce yazar, çizer, düşünür, akademisyen, akil adam var.

“Siz kim oluyorsunuz da bana sormadan, benim adıma ittifaklar kurarak, siyasi ikbal peşinde koşmak için, bizleri kullanıyorsunuz” diyen yok! Yok kardeşim! Resmen tepeden tırnağa dökülür haldeyiz!

  Sizlere her zaman söylüyorum:

  Devleti ve milleti ile bölünmez bir “Ortadoğu ülkesiyiz”!

  Rezil Arap mantalitesi bu işte: “Her şeyi kitabına uydurma metodu”.

      İTTİFAK MAYASI TUTAR MI?

  Sayın Erdoğan, 24 Haziran genel seçimi öncesi "koltuk kaybetme endişesi" yüzünden Sayın Bahçeli'nin ittifak teklifini kabul ederek, yıllardır sürdürdüğü AKP=İktidar paradigmasını seçmeni gözünde yerle bir etti. Bu bir çeşit tek başına siyasi iktidar olma olgusunun altına dinamit koymakla eşdeğer. Yeni bir seçime doğru gittiğimiz şu günlerde, 16 yıldan beri ilk defa AKP seçmeninde“özgüven” sorunu baş gösterdi.

     SİYASET ORTAKLARINI YOK EDEN MHP

  Cumhurbaşkanı Sayın R.T.E gibi deneyimli bir siyasi liderin, böyle bir tuzağa nasıl düştüğünü hala anlamış değilim. Halbuki Sayın Bahçeli benzeri bir durumu 2002'de Sayın Ecevit ve Sayın Yılmaz'a da yapmış, ihtiyaç olmadığı halde erken seçim kararı aldırmış, kendisi mecburen bir dönem ara vermiş, diğer ikisinin de siyasi hayatını bitirmişti.

  24 Haziran 2018 seçim öncesini hatırlayacak olursak, ittifak cephesi kurulunca, bir anda karşı cephede, özellikle CHP kanadında parti ve seçmeni oksijen çadırından çıkarak mucize bir şekilde nefes almaya başladı. Başta liderleri olmak üzere adayı ve seçmeni de ümitlendiler. 24 Haziran seçimlerinde c.başkanlığını kaybetseler bile, meclis aritmetiğinde AKP'yi "azınlığa düşürmeyi başardılar". Böylece 16 yıl sonra siyasi moral eşiğinden atlanılmış oldu.

  Şimdi de Mart-2019 seçimlerine daha bir iddialı girecekler. Bu da konuşmalara ve anketlere yansımaya başladı.

  Seçim yaklaştıkça "özgüven sorunu" CHP ve MHP’de pekiştikçe, AKP'de "panik havası “ şekline dönüşmeye başladı.

  Bunun en canlı örneği ise, Manisa'da 10 vekilden beş tanesini alan AKP teşkilatının cemaat, tarikat tandanslı ve eski milletvekilleri haricinde aday bulamaması, tek vekil çıkaran MHP'ye rakip olacak bir adayı bile çıkaramamanın aczini örnek gösterebiliriz. Şu anda Manisa siyasetine yön verecek siyasi açıdan çap ve kabiliyette vekillerinin olmaması, iktidar açısından ne hazin bir tablo değil mi dostlar?

  Tuzağı fark eden Sayın Erdoğan, sakal-bıyık misali bu sefer Sayın Bahçeli'ye ittifak kapısını ne açıyor, ne de kapatıyor. Üstelik MHP seçmeni ve de adayları bu ittifakın önümüzdeki seçimde psikolojik etkisinden pozitif manada faydalanacak gibi görünüyor. Bu yüzden Anadolu'nun pek çok şehrinde seçimlere asılmaya başladılar. Ulusal basının MHP’ye umut aşılamasını da göz ardı edemeyiz.

         AKP-ANAP BENZERLİĞİ

  ANAP "dört eğilimi" temsil ediyordu. AKP ise "üç eğilimi". AKP de, tıpkı ANAP gibi doktrin değil, "misyon partisi" dir. ANAP'ın toplamda 19 yıl siyaset ömrü oldu ve hazin bir şekilde tamamladı. Şu anda da "siyaset mezarlığında" yatıyor.

  AKP'liler kusura bakmasınlar, ama bir önceki yerel seçim kazanımlarını bu seçim sonrası koruyamazlarsa, gidişleri maalesef hızlı olur.

   Bizim Türk seçmeni çok sabırlıdır. Lakin damarına çok basılırsa örneği çok,"Osmanlı tokadını" atmasını da iyi bilir.

   Ama Mart-2019'da bu tokadı kim, kime çakacak henüz bilmiyoruz.

  AKP'nin mi fiyakası bozulur, yoksa CHP ile İYİ parti mi? Ya da seçim sonuçları yüzünden oluşacak siyasi krizde millet tokadı kendisine mi atmış olur?

  Başta da dedik. Bu seçim "referandum" gibi olacak!

 

  

ENİS ÇANLI

20 Kasım 2018 Salı | 1059 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

ALAŞEHİR'İN 25 MİLYONLUK YATIRIMI DEVAM EDİYOR
SIYASET
MASKİ Genel Müdürlüğü, Alaşehir ilçe merkezi için 25 milyon TL yatırım bedeli ile inşaatına başladığı atıksu arıtma tesisinde betonarme imalatlara devam ediyor.
16.7.2019

20

SELENDİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANILDI
SIYASET
Selendi Kaymakamlığı tarafından düzenlenen 15 Temmuz Şehitlerini Anma ve Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri yoğun katılımla gerçekleştirildi.
16.7.2019

17

SARIGÖL'ÜN İLK ÜZÜMLERİ RUSYA'YA
SIYASET
Manisa'nın Sarıgöl Ovasından ilk üzüm hasadına başlandı. Erkence üzüm olarak bilinen Trakya İlkeren türü üzümlerin hasadına başlanırken ilk üzümlerin Rusya'ya ihracatının yapılacağı öğrenildi.
16.7.2019

22

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks