19 Ağustos 2019 Pazartesi - 19:48:56

SON DAKİKA

NEYİN NESİ BİR SEÇİM

ENİS ÇANLI

6 Ocak 2019 Pazar | 1139 Okunma

82 gün sonra seçim var.

  Bu seçimde belediye başkanlarını, belediye meclis üyelerini, muhtarları seçeceğiz. Kağıt üstünde böyle. Siz öyle zannedin!

  Son 8 değişik seçimi gözünüzün önüne getirin. Referandumları, cumhurbaşkanlığını, milletvekillerini, belediye başkanlarını, muhtarları oyladık, seçtik. Aklımızda ne kaldı?

  “R.T.Erdoğan mı, yoksa K. Kılıçdaroğlu mu kazanacak, D. Bahçeli, HDP barajı aşacak mı, takılacaklar mı”?

  Yıllarca Muharrem İnce, Mustafa Sarıgül, Melih Gökçek, Mansur Yavaş, Kadir Topbaş, Bin Ali Yıldırım diye, diye resmen içimizi baydılar. Tam 8 seçim bu zatları ve benzeri kişileri konuştuk, durduk. Siyasetin saçma sapan gevezeliklerinden resmen beynimiz uyuştu. "Hangi lider ötekine ne dedi, nasıl laf soktu, kim kime hakaret etti" safsataları haricinde 50 milyon seçmenin aklında bir şeylerin kalması için, önce akıl olması lazım. Olanını da zaten bunlar yok etti.

               SİYASİ REKOR

  Dediler ki “cumhurbaşkanı değil, diktatör”, söylediler ki “koltuğu illegal”, saçmaladılar ki “ihtilal, zehirleme, ayağından asma”. Sorsan, “demokratız” der bu ahmaklar!

  Bir adam, tek bir adam, üstelik halkın oyu ile seçilerek gelmiş, tam tamına 25 senedir bu ülkenin gündemine ve iradesine bir şekilde hakim, hırsla, azimle ve şevkle çalışıyor.

  M.K. Atatürk 15 yıl cumhurbaşkanı, üç yıl kurucu meclis başkanı toplam 18 yıl, İ. İnönü 11.5 yıl cumhurbaşkanlığı, 16 yıl Atatürk tarafından atanmış başbakanlık toplam 27.5 yıl, C. Bayar 10 yıl cumhurbaşkanı, A. Menderes 10 yıl başbakan, S. Demirel 10.5 yıl başbakan, 7 yılda cumhurbaşkanlığı toplam 17.5 devletin en tepesinde, karar alma, talimat verme mekanizmalarını yönettiler.

  Tek parti diktatörlük dönemi hariç, hür ve serbest irade ile yapılan seçimlerle bir lider ve partisi iktidara geliyor ve orada 16 yılı yaşanmış, 4.5 yılı daha olan, iktidar ve muktedir olarak kalıyorsa, elbette bu bir “seçilmişler rekorudur”.

  Sayın R.T. Erdoğan bugün devletin en tepesindeki makamda oturuyorsa, kendisine oy atan AKP seçmeni kadar, aynı zamanda çapsız, beceriksiz, vizyon ve siyasi iradeden yoksun ana ve yavru muhalefete, onların başındaki zat’lara ve ekiplerine de borçludur.

         BANA NE ÜÇ BÜYÜK İLDEN!

  Ben Manisa'da yaşıyorum kardeşim! Benim şehrimi, ilçemi, mahallemi kim yönetecek, ben ona bakarım, bakıyorum.

  8 senedir "Bay Kemal" ya da "Recep bey" zırvalarından, “Hacivat-Karagöz triplerinden” sizlere de gına gelmedi mi? Ey seçmen! Siyaset oyununun "İbiş'i, Beberuhi'si" olmaktan bıkmadınız mı? Birisinden "inşallah, maşallah", diğerinden "güzel şeyler olacak" tekerlemelerini dinlemekten kafanız şişmedi mi?

          KUTSAL İTTİFAK

   Dünyanın neresinde, hangi demokratik ülkesinde güçlü iktidar partisi ile kuvvetli ana muhalefet partisinin, destek vermesen baraj altında kalıp, parlamentoya giremeyecek iki küçük partinin seçim oyuncağı olduğunu gördünüz? Yeryüzünde başka bir örneği var mı?

  Kimse kusura bakmasın! Mahalli seçimlerde hem hukuken, hem de ahlaken “ittifak” falan olamaz, olmamalı! Siyaset, seçim ve iktidar olma hevesi, seçmenin üzerinden kedi-fare oyunu oynamak demek değildir!

       SİYASETİN DÖRT ATLISI

  Bizim neslin seçmeni tam 40 yıl" mahşerin dört atlısı" olan Demirel-Ecevit-Erbakan-Türkeş sayesinde "politika sersemine" dönmüştü. Hele son 1985-2000 yılları arası bu ülke huzurevinden yönetilmedi mi? Allah tarafından Azrail devreye girdi de, nefes aldık.

  Şimdi de Erdoğan- Kılıçdaroğlu-Bahçeli-HDP ve ilave Akşener. Şimdilik çok şükür hepsi de sağlıklı.

  Hadi Sayın Erdoğan'ı anlıyoruz. Allah'ı var seçilip, geliyor. Ya diğer mindere yapışıp kalan "yalancı pehlivanlara" ne diyeceğiz?

  "Siyasi fikrime göre atacak başka parti mi var ki, atayım, o yüzden CHP'ye mecburen atıyorum" diyen zihniyete ne demeli? Bu nasıl bir ruh hali, algı ve IQ durumu? Her seçim öncesi nasıl oluyor da "Formula-1" yarışını "traktör" ile kazanacağını zannedip heyecanlanırlar, heveslenirler, birisi bana bir anlatsın.

           YÜZDE ELLİ APTAL

  Her seçim sonucunda bir iki puana farkla iktidar ile tüm muhalefet aşağı yukarı yarı yarıya oy alıyor. Komedyen Müjdat Gezen "oy atan bu milletin yarısının aptal olduğunu" söylemişti. Ama hangi seçmene?

  Güya, muhalefete göre "beceriksiz, yetersiz, yeteneksiz iktidar"a oy atanlar "aptal". İktidara göre ise,"beceriksiz, çapsız, vizyonsuz, tekrar, tekrar deneyip bir türlü iktidarı ele geçiremeyen muhalefete" oy atanlar "aptal". Kim veya kimlerin aptal olduğuna artık siz karar verin.

  Yeni bir seçime giriyoruz. Varsa İstanbul, yoksa Ankara.

  Liderler de aynı. Söylemler de aynı.

 

 

ENİS ÇANLI

6 Ocak 2019 Pazar | 1139 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks