19 Ağustos 2019 Pazartesi - 20:04:10

SON DAKİKA

NE YAZAYIM

ENİS ÇANLI

1 Kasım 2018 Perşembe | 1207 Okunma

Klavyenin başına oturmadan önce yazacağım makalenin ana temasını düşünüp, tasarlayıp, bilgi ve belgeleri araştırıyorum.

  Kolay değil. Ahkam keselim derken, rezil olmakta, komik duruma düşmekte var.

  Birde yazacak bir şey kalmamış da, eski konu ve yazıları temcit pilavı gibi ısıtıp, ısıtıp önünüze koymayayım diye kontrol ederken bir şey dikkatimi çok çekti.

  Özellikle Manisa'daki sosyal hayatımızı etkileyecek pek çok aksaklıklar konusunda, yazdığım yazıların okunup, sorunların düzeltilmesi, giderilmesi beni önemli insan yapmaz. Ama yapılmıyor olduğunu görmek sizler gibi beni de çok rahatsız ediyor. Yazmışım, yapanı, düzelteni gösterin, dişimi kırayım misali.

  En büyük sıkıntı da bunları yapıyor görünüp, yapmayan kurumlar. Gerçekten adamakıllı "adam sendeci, tembel, işgüzar" olduk çıktık.

  Peki neden?

  Eskiler güzel söylemiş: "balık baştan kokar"..

              ANNELER, BABALAR DİKKAT!

  Küçük çocuğu olan anne, babalar.

  Çocuklarınızı asla oyun parklarına götürmeyin, sokmayın!

  Kendisine "hayvansever" süsü veren ne kadar köpek sahibi varsa alayı kendine Müslüman, pis ve saygısız. Sabahları 07-09, akşam üzerileri 18-20 saatleri arası ne kadar ev köpeği varsa en yakın çocuk oyun alanlarının içindeki çim, sunni plastik kaplı yerlere çişi, kakası yaptırılıyor. Gece o kokuya gelen köpeklere ev artığı yemekler plastik poşetlerde veriliyor. Her taraf yağ, kir içinde. O çocuklar çimlerde, yerlerde yuvarlanıyor. Bir tanesi evimin önünde."Gereken temizlik yapılıyor" diyen çıkarsa kayda aldım, utandırırım.

  Çocuğu oynarken banklarda oturan, çiğdem pisliğini yere atan ebeveynler, orada rahatsız edilmezler diye gelen, uluorta öpüşen, sigara içen öğrenciler, gençler. Geceleri yetişkinlerin gelişi güzel işemeleri, her türlü rezilliğinin yaşandığı yerlere, mikrop yuvalarına çocuğunuzu götürmeyin. Çünkü denetimin D'si, temizliğin T'si yok!

  Sokaklar, caddeler, kaldırımlar leş gibi. Çöp konteynerlerinin çevresi hayvanlara bırakılan yemek artıkları yüzünden koku ve pislik içinde. Bunu temizlemek kimin işi sizce?

                 ŞEHZADELER BELEDİYESİ

  Ben Şehzadeler Belediyesinde yaşıyorum. Diğer belediye ve rant dedikodularından zaten bıktık, usandık! Resmen imar katliamı yaşanan, başı bozuk bir bölge.

  Sadece enformasyondan başkana methiyeler düzmekle, bir iki pazar yeri gezip, sıradan, yapılması gereken rutin yatırımların reklamını yapmakla belediyecilik olmaz!

  Sevgili Ömer F. Çelik; ara sıra o makam arabasından in de, yaya olarak Şehzadeler'in sokaklarını bir gez! Yanına, temizlik işleri, park-bahçe ve zabıta müdürlerini de al, istersen haber ver, bende geleyim, eski bir belediyeci olarak müdürlerinin yüzünü ben kızartayım!

  Kasım ayı "ağaç katliam ayı" olma halini aynen sürdürüyor. O ağaçları bu şekilde budayan, budattıranların elleri kırılsın! Evlerine yakacak götürecekler diye ağaçları resmen kele çevirip, ömrünü kısaltanlara söylenecek başka söz yok!

  Kaldırımlar yetmiyormuş gibi sokaklara taşan esnafa dur demek bu kadar mı zor? Hiçbirinizin muhterem eşleri size şikayet etmiyor mu? Kadınlarımızı, kızlarımızı dikizleyen, gözleri ile rahatsız eden "kaldırım magandaları" için, onları oraya oturtan esnaf için ne düşünüyorsunuz? Dükkanının içinden çok malı dışarıya koyanlar sizi rahatsız etmiyor mu?

  İzmir midye  çıkartma ve imalat şehri. Seyyar tezgahı olan tek bir midyeci kalmadı. Ya Manisa? Tepsi ile dolaşan bu midyecilere sesini çıkartmayan, mani olmayan kim? Neden engel olunmadığının sebebinin rüşvet olma ihtimali var mı? Üstelik midyeyi dükkan tutup, satan esnafta var. Ayıp! Bu sağlık düşmanlarını görmeye devam edersem, sorumlusunu “rüşvet alıyor” diye ilan edeceğim!

  Sayın başkan; Şehzadeler büyük bir yerleşim yeri. Binalar eski. Cepheleri ise resmen dökülüyor. Bir seferberlik başlatıp makyajını düzelttirmek zor mu?

  Şehri doğusu olan yerler tarım alanı. En uzak 15 km. mesafeden gelen sebze ve meyveler, neden İstanbul semt pazarları ile aynı fiyata satılıyor? Pazarı denetlerken personeliniz havaya mı bakıyor? Bu nasıl esnaflık ki tarladan direkt gelen ürünün fiyatı en az iki katı oluyor? Yalan diyen çıksın da anında ispat edeyim. 150 gün sonra belediye seçimleri var. Kendi seçmenine pahalı yiyecek yedirenlere göz yumanları halk bir daha seçer mi?

  Size ucuzlukla alakalı ciddi ve başarı oranı yüksek önerilerde bulundum. Ya size söylemediler, ya kulak arkası yaptınız, ya da pazarcı esnafından çekindiniz.

  Kaç kere yazdım. Hadi okuyacak vaktiniz olmadı. Basın büronuzda sayısız elemanınız çalışıyor. Onlarda mı sizi uyarmadı?

  Namuslu, ahlaklı, dürüst olmak meziyet değil, insan ve adam olmanın gereğidir. O da sizde var. Ama iş bilir, iş bitirir, çalışkan olmak gerçekten meziyettir.

             EMNİYET VE SİGARA

  Bu illetten maddi, manevi, sağlık olarak çok çekmiş birisi olarak daha bir hassasiyetim arttı. Hele içenlerin yaşının 12-13'lere düştüğünü ve de özellikle parklarda, üzerilerinde okul formaları varken aleni elden ele dolaşan izmaritleri görünce resmen beyin sigortalarım atıyor.

  Çok sık geçtiğim Fatih parkında öğle okul arası saatlerinde hep aynı manzarayı görünce, çocukları ikaz ettim, azarladım, korkuttum. Değişmedi. 155'i aradım, söyledim. Cevap,"biz karışmıyoruz" olunca tepem attı, amirini bağlattım, söyledim. Sonuç sıfır.

  Sigara içmeyen kişiye esrarı içirtmek zordur. Sigara ise, bu işin ilk basamağıdır.

  Yeni çıkacak kanuna baktım. İnanın hazırlayan sanki sigara firmaları. Caydırıcılıktan uzak, sadece kapalı, camlı bölümlerde satışını düzenleyen bir kanun çıkarılacak.

  Ya arkadaş! Bu ülkede sigara bırakma büyüklerde artarken küçük yaşta başlama yüzdesi inanılmaz(3 kat) artmış. Avrupa'da içilmesin diye paketi 4.5 euro(29.5 lira), bizde 1/3'ü fiyat.

  Bu küçük çocuklara sigarayı tane ile satanlar kimler? Uyuşturucu satıcısını anında bulan polis bunları buluyor da biz mi bilmiyoruz, yoksa okumuyoruz acaba? Sigarayı çocuklara satanlara neden uyuşturucu satıcısı gibi cezalar verilmiyor?

  Hastaneler giderek çoluk çocuklarla dolmaya başladı. Kimse görmüyor mu? "Şehir hastaneleri açmakla" övünen tek uygar ülke herhalde bizleriz. "İlaç ve sağlık sektörlerini zengin etmenin yolu halkın sağlığını bozmaktan geçer" kuralı sadece bizim gibi ülkelerin kaderi mi?

  Diyebilirsiniz ki; "Bu iş seçtiğimiz m. vekillerinin işi. Kanunu düzgün çıkartsınlar"! Şimdi beni söyletmeyin, yazdırmayın da başım derde girmesin!

                         TRAFİK

  Dün bir bankanın önünde trafik cezası yazan fiziği biraz çelimsiz bir polis memurumuzun sözlü tacize uğramasına şahit oldum. Hem üzüldüm, hem de kızdım. Polis ısrarla anlatmak zorunda değil kardeşim! Cezayı yazar geçer. Cezayı yiyen tek kelime ederse hemen alın götürün arkadaş! Hiç dert anlatmak zorunda değilsiniz. Polis alttan alta aldıkça densizlerin şımarıklığı da hızla arttı. Ülkesini seven hiç bir sade vatandaş polisine "gaddar, katil, kaba" falan demez, demiyor. İkaz etmeyin. Sıfır tolerans, o kadar.

  Geceleri, özellikle gece yarıları çakarlı arabalarla değil, yaya olarak parkların içlerinin sessizce kontrol edilmesi lazım.

  Tarzan evinin civarlarında, Mevlana taraflarında gecenin ilerleyen saatlerinde silah sesleri çoğaldı. Kafayı bulan sıkıyor.

  Şehirde kasksız binen, egzozu bozuk motorsikletler yine artmaya başladı, dikkat!

BİRAZ SAYGI

  Bir şube müdürü vali konağının arkasındaki "yan hizmet binasının" önünde trafik karmaşasına bir zahmet dikkatlice izlesin.

  Yaşlı ve engelli insanların kesinlikle geçmesi mümkün değil. Genç insanlar birbirine çarparak, gelişigüzel park etmiş arabalar yüzünden resmen slalom yaparak geçiyor. O beton duvarlar yerine hidrolikli, iner-kalkar duba yapılamaz mı? Zaten yol daralıyor, tıkanıyor, korna çalan çalana.

  Bir gün birisi arabanın altında kalınca akıllar başa gelecek herhalde.

    

  

ENİS ÇANLI

1 Kasım 2018 Perşembe | 1207 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks