19 Eylül 2019 Perşembe - 08:30:50

SON DAKİKA

MİLLETVEKİLİ OLUN!

ENİS ÇANLI

28 Ocak 2018 Pazar | 1438 Okunma


Milletvekili seçimlerine bir hayli zaman var. Vekil olma niyetiniz varsa, şimdiden faaliyete geçseniz, teşkilatlarda görev alıp, çalışmalara başlasanız iyi olur.

***

Diyelim ki derdin vekil falan olmak değil! Kendi kayığını yüzdürmen gerekiyor. Ne bileyim ihale, teşvik, kredi, yatırım işleri, yönetim kurulu üyeliği, çocuğuna, akrabana iş, vs.

Kimin iktidar olacağını kestirebiliyorsan, başvuru parasına acımadan o partiden aday, adayı olmalısın! Aday gösterilmesen bile, çıkarsın, “ben değil, ama partim kazansın” dersin. Geleceğine yatırım olur.

***

Bu seferki seçimin müşterisi, daha da çok! M. vekili sayısı 50 arttı.

Eskiden “vekilin parası pul, karısı dul, kendisi de kul” olurdu.

Şimdi öyle mi?

Bu ülkede “maaş almak için milletvekili olanlar” var.

***

5 yıl lak, lak, gelsin kaymaklı emeklilik. Emekli maaşı, başbakan müsteşar maaşından bile fazla. “PKK’lı emekli vekil” bile alıyor. Ömrün yettiğince yersin, yiyemediğin de dul karına, sonra da, bekar veya dul kızına kalır. Zaten devletin de arkanda her zaman.

***

Vekil mi oldun? Bir yere mi gideceksin? Sabah bin uçağa. İşini, seçmenini gör, akşam uçağı, hooop, tekrar Ankara’da, evindesin.          

Hele bir de muhalefet vekili olmuşsan, sıkıntı hiç yok. Öyle şehrine yatırım, tayin, işe yerleştirme, iş takibi derdin olmaz. Baktın ki delegen, partilin çok sıkıştırıyor, “İktidara gelince söz, hallederiz” dersin, olur, biter. Ankara’ya gelen, gidenin de az olur.

Bol, bol iktidara çatar, mecliste birkaç tane soru önergesi verir, iki suç duyurusunda bulunur, bir iki protesto eylemine katılırsın.

Bir de bakmışsın, göz açıp, kapayıncaya kadar 5 yıllık dönem biti vermiş.

SEÇMEN SAÇMALAMASI

Sorumluluktan kaçan insanların veya işi bozukların ikide birde, siyasetçileri kötülemesine ve aşağılamasına tanık olmuşsunuzdur. Çünkü böyle tiplerden ülkemizde çok fazla miktarda var.

***

Eğer kendini zeki ve yeterli bulduğun halde, ülken için iyi bir şeyler yapmak adına siyasetle uğraşmıyorsan, o zaman “aptal, hırsız, ahlaksız, namussuz, bundan vekil mi olur” demeyeceksin! Seçilmişlerin sen ve senin gibilerini yönetmesine, razı olacak, ses çıkartmayacaksın!

Çünkü onlara oy atan, seçen, sen ve senin gibiler dahil, herkes! 

***

VATANDAŞ OLMAK DA ZOR

Demokrasiye ve kurallarına gerçekten inanıyorsan, en başta kendin uygulayacaksın! Şahısları bahane etmeden, ülkene sadakatle bağlı kalacaksın!

Lakin hükümete veya partine sadakat, hak ettikleri takdirde, olsun!

***

Bizim ülkemizde ne hikmettir, iktidara kim gelse “vatandaş” değil, “köle” istiyor. “Özgürlük ve demokrasi” ise, lafta kalmalı.

İyi de kardeşim, yarısı köle, yarısı özgür toplum olmaz ki! Yok olur, gidersin!

Hata yapmak insana özgüdür. Suçu başkasına atmak ise politikadır. Maşallah bizim iktidar, bu konuda çok becerikli.

AŞİRET MECLİSİ

Meclisten manzaralar dedik mi, aklımızda kalan, bir yığın bağırış, küfür ve hakaret dolu ilkellik! Bir siyasetçinin aldığı aile terbiyesinin kalitesini, meclisteki konuşmalarından ölçebilirsiniz.

MİLLETVEKİLLERİMİZİN DE HALİ ORTADA

Vekillerimizin çoğunluğu aldıkları eğitim gereği kendi mesleklerinde bilgili ve donanımlılar. Peki, neden iki de birde çuvallıyorlar, ya da tökezliyorlar? Aslında o da, çok basit!

Ne hikmetse hepsi de “Türk tarımını, esnafını, sanayicisini kurtarma” derdinde. Sonuç? Elbette fiyasko! Çünkü meslekleri uyuşmuyor.   

***

Sanki ülkenin kamu maliyesi, ekonomisi taş gibi, hukuku dünya normlarına ulaşmış, uygulanıyor, sağlığı ultra hale gelmiş, sporda üstün başarılar var, her iş bitmişte, sıra “çiftçinin derdine, esnafın çilesine, sanayicinin feryadına” derman bulmaya gelmiş. Pes ötesi! Allah’tan TOBB, TUSİAD ve MÜSİAD var da, çark dönüyor.

***

Ülkemizde “siyaset, bilim falan değildir” diyenler çıkabilir.

Şu bir gerçek ki, yolgeçen hanı da, hiç değildir!

Öyle taşrada teşkilata girdim. Bir, iki sene takıldım. Sonra da pat diye vekil oldum, bakan oldum.

Olursun.

Olursun da, “anca soğan başı” olursun. Ya da “maaşının vekili”.

***

Sadece kendi mesleğini bilmek yetmez!

Uluslar arası ilişkiler, sosyoloji ve toplum bilimi, psikoloji, davranış bilimleri, özel sektör deneyimi..vs.. Az da olsa bilgin, birikimin olacak!

Varsa, sorun yok. Kırıntısı olmayınca ne yapacaksın? Çok kolay!

“Demagoji üstadı” olursun, herkeste seni bir halt zanneder!                                   

***

Vekil olmakla iş bitse, amenna!

Kendi şehrindeki gittiğin semt lokali muhabbetini, vekil olunca parlamento çatısı altına taşımaya kalkarsan, boyaların çabuk dökülür, kalitesizliğin ortaya çıkar.

Bir bakmışsın kürsüde bağıran, çağıran, hakaret eden, sözüm ona “milletvekili veya parti gurubu sözcüsü” olmuşsun. Senin yüzünden bütün şehrinde töhmet altında kalır.

Sonuçta da, sadece “kabadayı kılıklı taşra politikacısı” olmuş, çıkmışsındır.

ENİS ÇANLI

28 Ocak 2018 Pazar | 1438 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks