16 Haziran 2019 Pazar - 09:52:26

SON DAKİKA

MİLLETİN VEKİLLERİ

ENİS ÇANLI

6 Mart 2018 Salı | 1033 Okunma


   Hangi devir olursa olsun, ister cahil, ister okumuş, devlet geleneğini iyi bilen, sağduyu sahibi bir halkımız var.

                               ETKİ Mİ? AL SANA TEPKİ!

Türk halkı, yapıla gelen her seçimde veya askeri müdahalede kendi iradesine kim ipotek koymaya kalkışmışsa, tepkisini göstermiş, çoğu parti ve liderinin biletini anında kesmiştir.

   Yıl 1946.

İ.İnönü’nün CHP’si ve 23 yıllık tek parti iktidarının rahatına alışanlar, çok partili siyasi hayata geçerken demokratik teamülleri aykırı bir seçim ile iktidar ellerinden gitmesin diye, Demokrat Partiyi saf dışı bıraktıklarını zannettiler.

Yıl 1950.Halkın demokrasi özlemi.

67 yıl önce “etki, tepkiyi doğurur” mantığı, halkı ezici bir çoğunluk ile DP saflarına itti.

Millet 1950 seçimlerinde devlete ve CHP’ye “yeter! Söz milletindir” dedi.

Yıl 1960. İhtilal.

   Demokrasiye “ordu yumruğu” indi. Halk pusturuldu.

   Vatandaş kendi işine karışılmasını sevmedi. İnönü dahil olmak üzere, tek başına iktidarı, 5 yıl boyunca hiçbir parti liderine vermedi.

   Yıl 1965.

Yapılan seçimde bu sefer halk devletine yumruğunu gösterdi. DP mirasına sahip çıkan Adalet partisi, S.Demirel önderliğinde tek başına iktidar koltuğuna oturtuldu. Yine “etki, tepkiyi doğurmuştu”.

Yıl 1971. Askeri muhtıra.

Ordu muhtıra ile siyasilerin kulağını çekince, başbakan Demirel istifa etti, halk öfkelendi. Kabak ana muhalefet lideri İ.İnönü’nün başında patladı.

Yıl 1972. Bir devrin sonu.

50 yıllık devrimin ikinci adamı, kendiliğinden gitmek varken, genel başkan koltuğundan seçimle uzaklaştırıldı. Politik hırsın, bir devi nasıl yerle bir ettiğinin örneği herkese ders olmalı idi, olmadı. Ecevit, Demirel, Türkeş, Erbakan hepsi de siyaseti, “politik enkaz” olarak bıraktılar.

1973 seçimleri ile CHP direksiyonuna geçen “karaoğlan” Ecevit, sola bir nefes, demokrasiye taze bir kan oldu. Lakin ortak Erbakan olunca büyü bozuldu. “Etki anında tepkiye” dönüştü.

Tam tamına 9 yıl (1971-1980) halk, hiçbir partiye tek başına iktidar olma yolunu açmadı. Siyaset bölündükçe, bölündü.

Yıl 1980. İhtilal.

Anarşinin ve siyasetçinin yıldırdığı halk, askere ilk defa ses etmedi. 3 yıl sessiz kaldı.

Yıl 1983.

General Evren halka kime oy atacağını söyleyince, halk inadına hiç hesapta olmayan T.Özal ANAP’ını ezici çoğunlukla tek başına iktidara taşıdı. Yine halkın işine karışılmasına kızarak “etkiye tepki vermesine” şahit olduk.

ANAP’ta devlet elitlerine tabi olunca, 1991’den itibaren de tam 11 yıl hiçbir partiye tek başına iktidar ruhsatı vermeyen yine bu halk oldu.

Yıl 2002. İkinci halk hareketi.

Halkın istekleri yerine, “cumhuriyeti kollamak” kılıfı adı altında kendi koltuklarını muhafaza etmek için dini değerleri acımasızca ezenleri, yine bu halk ebediyen evlerine postaladı. “Etkinin şiddetine, aynı şiddette tepki” ile cevap verildi. Tam 17 yıl kesintisiz sürecek AKP iktidarı işbaşına geldi. Zirveye hızlı çıkan dağcı, çabuk iner.

İktidar kanadı tarafından ne yapılırsa yapılsın, halkın mevcut iktidara olan “sevgi ve heyecan duyma ateşi”, artık yavaş, yavaş sönüyor.

                  SİYASETTE ESEN, SERT ARA RÜZGARLAR

Yıl 1979. Ara seçimler.

AP 5 ilde 5 m.vekilliği seçimlerinin 5’ini de alınca CHP koalisyon hükümeti dağıldı. Milletvekilliği transferleri, ortada dolaşan rüşvet ve paralar, terör, halkı bezdirdi. 1980 ihtilalinin kapısını, yine bu halk araladı. Vatandaş tepkisi.

Yıl 1986. Ara seçimler.

DYP Manisa da dahil olmak üzere 10 m.vekilliğinin 6’sını alınca, 3 yıllık ANAP fırtınası birden kesildi, fiyakası bozuldu.

Bu arada halk Halk Kenan Evren tarafından siyaset yapma yasağı getirilen Demirel, Erbakan, Türkeş ve Ecevit’in yasağını referandumla kaldırdı ve onları tekrar siyaset oyununa dahil etti. “Etki, yine müthiş tepki” olarak geri döndü.

Aslında halk devleti yöneten bürokrasiye ve C.başkanı Evren’e şunu diyordu: “sen kim olursan ol, haddini bileceksin! Ben seçerim, ben gönderirim! Benim seçtiklerimi sen cezalandıramazsın! O iş bana ait”!

                     2019 “REİS” FIRTINASI

Mevcut C.başkanına şu an için alternatifi bulunamadı. Seçimlere daha 19 ay var. Yorum yapmak için çok erken desek, siyasi hava öyle demiyor.

Bulunacak adayın da çokta fazla şansının olacağını sanmıyorum. Halk mevcut muhalefete zerre kadar güvenmiyor ki, adayına güvensin.

Yalnız eskinin o “reis fırtınası”, meltem esintisine döndü.“Reis” durumun farkında. Sıkıntı, şimdiden bastı.

           C.BAŞKANLIĞI SEÇİMİ..ÜÇLÜ SACAYAĞI

İttifakın bir ayağı belli oldu. AKP-MHP.

Diğer ayağında İYİ-SP ittifakı olası görünüyor. Şayet “reis” Saadet partisine fazla vekil vaadin de bulunursa, işin rengi değişir. O zaman “güle güle M. Akşener, doğru torun bakmaya” durumu olur. İYİ-SP ittifakı olursa ortak aday çıkartılır gibi geliyor bana. Çünkü halk lideri parlamentoya giremeyecek bir partiye oy atmaz!

Üçüncü ayak CHP’si hiç kimse ile resmi ittifak yapmayacaktır. Zaten marjinal sol kendi bünyesinde yuvalandı. HDP ile ittifak yapması, ateşi maşa yerine elle karıştırmak gibi olur. Üstelik gerekte yok.

 

Şayet C.başkanlığı seçimi ikinci tura kalacak olursa(bence çok zor), CHP biliyor ki, HDP oyları kendisine gelecek. Olası mağlubiyette ise HDP oylarını kendi hanesinde gösterme kurnazlığını sergileyecektir.      

         2019 MİLLETVEKİLLİĞİ KRİTERLERİ

Halkın c.başkanı seçerken ki kararlılığını m.vekilliği seçiminde görmeyeceğiz.

AKP’nin cemaatler ağırlıklı “sadık kitlesi” var. Zaten kongrelerini dikkatli takip edecek olursanız, salonları ve meydanları cemaat yandaşları dolduruyor. Yaklaşık %18’ler civarında. Geri kalan seçmeni ise, ağırlıklı ANAP-DYP ile dini ve barajdan ötürü oyları çöpe giden bir kısım Saadet parti seçmeni.

Milletvekilliği seçiminde İYİ partinin hedef seçmen kitlesi, ANAP-DYP, birazda m.vekili seçimlerindeki aday tercihlerinden dolayı D.Bahçeli’ye kızan MHP seçmeni. Saadet partisinin ise AKP’ye verdiği emanet oylar ve “Erbakan’ın mirası “milli görüş” seçmeni.

Eğer İYİ-SP ittifakı kurulursa, m.vekilliği seçiminde AKP-MHP ittifakının kabusu olur. Ve de % 10 barajını aşacak duruma gelmeleri sürpriz olmaz. Eğer bu ittifak barajı aşamaz ama iyi oy alırsa, AKP-MHP milletvekili sayıları düşer, bu durum CHP ve HDP’ye yarar. Onların vekil sayısı artar.

2019’da m.vekil adayları tıpkı belediye başkan adayları gibi kriterlere sahip olmak zorunda. Geçen üç dönemdeki gibi, “ben istediğimi seçtiririm” dönemi artık sona erdi.

           MANİSANIN VEKİLLERİ

Özbeöz Manisalı olacak! Halkın bir şekilde tanıdığı simalar olacak! Oy veren kitlelerin yaptığı işlerle zamanında haşir, neşir olmuş olacak. Beynini cemaatine ipotek ettiren aday belki seçilir, lakin partisi çok oy kaybeder.

Bürokrasiden değil, halkın içinden gelen kişiler olması lazım. Taşra vekili olarak ülkeyi kurtarmaya değil, ülkesinin iç meselelerine kafa yoracak ve çalışacak, kişilere, zenginlerin çıkarlarına değil, seçmenine hizmet edeceğine inandıracağı adaylar tespit edilip, gösterilmek zorunda..

Halk artık partici değil, halkın çıkarını gözetecek, sırf yüklü maaş almak için, iki protesto eylemi yapan, iki önerge veren, üç laf söyleyerek göz boyayan vekil is-te-mi-yor.

Eğer İYİ parti teşkilatları “ben olayım, benden, içimizden olsun” demeden, parti dışından, özellikle tarım ve esnaf kesiminin benimseyeceği adayları ilçelerine göre belirleyebilirse, “AKP Manisa’da birinci parti olamaz” diye düşünüyorum.

Bunca yıl siyaset aritmetiğini iyi etüt etmiş birisi olarak çok açık ve net söylüyorum:

Hayatım da çiftçi ve esnaftan bu kadar kopuk ve uzak iktidar m.vekilleri görmedim.

Düğüm, AKP’de Murat Baybatur haricinde yaşanacak değişimde. Kısmet olursa bir yıl sonra daha net konuşabiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ENİS ÇANLI

6 Mart 2018 Salı | 1033 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

VALİ DENİZ JANDARMA TEŞKİLATINI AĞIRLADI
SIYASET
Manisa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Can ve jandarma personeli, 180. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Vali Ahmet Deniz'i ziyaret etti.
14.6.2019

232

VALİ DENİZ, İZMİR CADDESİ ESNAFINI ZİYARET ETTİ
SIYASET
Her fırsatta vatandaşlarla iç içe olan ve esnaf ziyaretleri gerçekleştiren Manisa Valisi Ahmet Deniz İzmir Caddesi esnafını ziyaret ederek hem hayırlı işler diledi hem de sohbet ederek esnafın sıkıntılarını dinledi.
14.6.2019

212

TÜRKMEN ŞELALESİNE BIRAKILAN ATIKLARI ÖĞRENCİLER TEMİZLEDİ
GÜNDEM
Yunusemre Belediyesi ve Manisa Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri örnek bir duyarlılık çalışmasına imza attı.
14.6.2019

233

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks