25 Ağustos 2019 Pazar - 15:06:51

SON DAKİKA

MHP-MANİSA

ENİS ÇANLI

15 Şubat 2018 Perşembe | 1380 Okunma


90’lı yıllara kadar hep “CHP’nin kalesi” olarak anılan Gördes, özellikle Akhisar, Turgutlu, Salihli gibi Manisa’nın nüfus, ticaret, tarım ve sanayisinin yoğun olduğu ilçelerinde, politik rüzgarlar yön değiştirmiş, MHP adayları belediye başkanı olmuşlardı.

Herkes bu durumu, ilçelerine gelen“şehit cenazelerine ve milliyetçi atmosfere” bağlasa da, işin aslı, vatansever halkın tercihini siyasetten yana değil de, ülkesinden yana koyduğunun bilinmesini istemesidir.

MHP Manisa il teşkilatı, 2009 yılında aldığı bir karar ile, şehrin belediyecilik tarihine damga vuracak, parti teşkilatının alt yapısından yetişmeyen, teşkilatta hiç görev almamış ve üyesi dahi olmadığı halde, Manisalı müteahhit-işadamı Cengiz Ergün’e belediye başkan adaylığı teklifini götürmüştür. Kabul etmesi ile de yapılan seçim sonunda, müthiş bir siyasi zafer elde etmiştir. Zaten yapılan son iki yerel seçimde, aday tercihinin doğruluğunu da ispat etmektedir.

2009 BELEDİYE                                                  2011 M.VEKİLLİĞİ  

MHP…. % 38.70 (C.Ergün)                                     MHP… % 16.88

AKP…. % 34.70 (B.Kar)                                         AKP … % 49.92

CHP…. % 13.90 (Ö.Özel)                                       CHP… % 28.78

HDP…   %   4.90                                                     HDP … %  2.68

                                                                

2014 BELEDİYE               1HAZİRAN M.VEKİLLİĞİ (2015) 1 KASIM M.VEKİLLİĞİ

MHP… % 40.10 (C.Ergün)           %   23.76                               %   18.00

AKP… % 36.70 (H.Tanrıverdi)    %   36.83                                %   44.00

CHP… % 18.30                            %   29.22                                %   29.70

HDP… %   2.50                            %     6.73                                %     5.40

REFERANDUM-2017 : EVET % 45.7….HAYIR % 54.3                                                                        Referandumda hayır oylarının önde çıkmasında en büyük katkıyı CHP’den fazla MHP ve bir kısım eski DYP-ANAP seçmeninin verdiği oylardır.

                      CENGİZ ERGÜN FARKI

Yukarıdaki tablolarda olan rakamları değerlendirecek olursak, belediye başkanlığı seçimlerinde başkanın şahsından kaynaklanan oy potansiyel gücü, partisinin üstünde olduğu gerçeğidir.

Cengiz Ergün, megalomanlık yapmadan, ilk belediye başkanlığı görevini AKP iktidarının tüm baskıcı tutumuna rağmen düzgün ve dürüst yapınca, ikinci kez, bu defa da büyükşehir belediye başkanlığına, başta MHP olmak üzere, her parti seçmeninin de desteğini alarak kazandı.

AKP’nin H.Tanrıverdi ile yanlış tercihi, koltuğun çok rahat bir şekilde Cengiz beyde kalmasını sağlamıştır. Bir diğer kanıtta B.şehir’de oyunu MHP’ye veren merkez seçmeni, Şehzadeler’de ve Y.Emre’de tam tersine AKP adaylarını seçerek, partiye değil, adaya oy verdiğini işaret etmiştir.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

   Bu satırları yazmamın gerekçesi, Cengiz beyin şahsına methiyeler düzmek değil, doğru analizi yapmak. Başkanın performansını değerlendirecek olan, bizler değil, kentte yaşayan vatandaşlarımızdır.                                                                                                                               

                 İTTİFAK OLACAK

AKP teşkilatlarında hava, Devlet bey ve MHP’nin AKP’ye “yamandığı” şeklinde esiyor. CHP, HDP, İYİ parti kanadında da, görüşler aşağı, yukarı bu yönde.                                                                                    Bir kere bu tespit, bana göre son derece yanlış. Konumuzda bu değil zaten.

Tarihinde ilk defa Manisa siyaseti, önümüzdeki zaman diliminde doğaüstü olaylar olmadığı, Cengiz Ergün’ün b.başkanlığı adaylığını kabul etmezlik yapmadığı takdirde, koltuğun sahibi şimdiden belli.

Lakin aynı cümleleri ilçe belediyeleri için söyleyemeyeceğim.                                  Türkiye’de muhalefet partisi olup da, b.şehir belediye başkanlığı makamına banko oturan üç il ve üç isim var. Birisi Eskişehir’in b.başkanı CHP’li Yılmaz Büyükerşen, diğeri CHP’li Aydın b. Başkanı Özlem Çerçioğlu ve Manisa’nın b. başkanı MHP’li Cengiz Ergün.

           MHP TARİHİ FIRSATI TEPMEMELİ

MHP Manisa teşkilatı, uzun yıllardan beri genel merkezde kendini doğru ifade edemediğinden, son iki milletvekilliği seçiminde çok büyük taktiksel hata yaptı ve her iki dönem de, birer ilave vekillerden oldu. Birisi siyaset heyecanını yitirmiş Sümer Oral tercihi, diğeri de sadece “Devlet beyin arkadaşı kontenjanından” iki dönemdir Manisa’dan m. vekili seçilen, Burdurlu Erkan Akçay. Her zaman dediğim ve yazdığım gibi, bizim şahısların şahsiyetleri ile alakalı bir sözümüz olamaz!

       MANİSA, MANİSALILARIN OLMALIDIR

Burası Manisa! Bizler Manisalıyız!

Manisa iline, siyaset penceresinden laf olsun diye bakılmaz! Bizim lisanımızdan, bizim işimizden, gücümüzden, sıkıntılarımız ve dertlerimizin hallinden anlayacak, tarımından ekonomisine, esnafından, işçisine varıncaya kadar çözüm üretecek, proje kovalayacak, en önemlisi de babasının, atasının mezarı Manisa’da olan, siyaset hayatı bittiğinde, en azından Manisa’da bir ayağı olacak milletvekillerine ihtiyacımız var.

Çok açık söylemelim ki, bugün B.Şehir Belediye başkanlığı MHP’de olmasa, acaba parti binasının kapısı her dakika açık ve de heyecan dolu olur muydu?

Teşkilatta canla başla çalışan genç arkadaşların, siyasi gelecek açısından şevk ve heyecanlarını köreltmeye kimin ne hakkı var?

Bu STK’lar hangi akla hizmet ederler, ağırlıklarını koymazlar? Sadece “kazananın yanında olalım” düşüncesi, ne kadar ahlaki bir davranıştır?

Üç partinin üçünde de “Manisalı olmayan” vekiller var.                                                        Manisa göç alan bir şehir olabilir. Ama “diyaspora kenti” değildir!                            Manisa’ya işini, aşını, eşini, kısacası ailesini taşımış, yerleşmiş insanlar, elbette başımızın tacıdır. 1.5 milyon nüfuslu metropolde avukatından, doktoruna, mühendisinden, iktisatçısına 10 tane donanımlı ve “Manisalı” insan bulup, aday gösterip, seçmekten aciz miyiz?

Nüfus kağıdında doğum yerin Manisa yazsında, git Muş’ta, Kırıkkale Keskin’de, Burdur’da, Tunceli’de bırak vekil olmayı, aday bile yapmazlar Manisalıyı.

Kimse henüz farkında değil! Açık söyleyeyim. Şu anda bir zamanların DYP, DP, ANAP ve bir kısım AKP, MHP ve CHP dahil, büyük bir seçmen kitlesinin oy atacak parti, daha doğrusu kendine yakın hissedeceği vekil arayışında olduğunu biliyor muydunuz?

Eğer Devlet bey “az olalım, benim arkadaşlarım olsun” demez, “ithal aday” yerine, 1.5 milyon nüfuslu Manisa’da şehrine yakışır donanımlı, memleket evlatlarını aday gösterirse, sanıyorum MHP en az 3 vekil çıkarır.

MHP-Manisa teşkilatı tıpkı Cengiz Ergün tercihinde olduğu gibi, parti ve siyasette yüzü yıpranmamış, aşırı politize olmamış, şehrin bütününde halkın güveneceği, kendi insanının beklentilerine cevap verecek kişileri aday gösterirse, bir kez daha Manisa siyaset tarihine adını yazdırabilir.

Önüne gelen partilinin aday adayı olmasının önüne geçilmelidir. Aksi takdirde eskiden olduğu gibi bu karmaşaya genel başkan el koyar, her kafadan ayrı bir sesin çıktığı il teşkilatını dinlemez ve yerel teşkilatın benimsemediği kişiler aday gösterilir. Ne çıkarsa bahtına misali.

Biraz siyaseti biliyor, birazda MHP liderini tanıyorsam, milletvekilliği konusunda sayın Bahçeli’ye durumu izah edecek, akılcı tekliflerle sözünü dinletecek tek kişi de Cengiz Ergün’dür.

Günümüz reel politik penceresinden baktığımızda görünen manzara, ülke bütünlüğü açısından MHP’ye çok işin düştüğünü görebiliyoruz.

 

 

ENİS ÇANLI

15 Şubat 2018 Perşembe | 1380 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks