19 Ağustos 2019 Pazartesi - 20:07:31

SON DAKİKA

MANİSANIN DERDİ BİTMEZ

ENİS ÇANLI

20 Mart 2018 Salı | 1354 Okunma


Geçenlerde küçük sanayimizdeki esnafımızı ziyarete giden AKP vekilleri M. Baybatur ve İsmail Bilen, değişik ve de şaşırtan bir istekle karşılaştılar.

Benimde ara sıra işim gereği gittiğimde hep sorduğum sorunun cevabını “hayır” olarak aldığım benzer cümleler, m.vekillerine de söylenmiş.

KÜÇÜK SANAYİ ESNAFI YENİ BİR YERE GİTMEK İSTEMİYOR.

“Bu işte rant var, bizi alet etmesinler” diyorlar.

Ciddi bir iddia.

İşyeri sahiplerine “buraya konutlar, apartmanlar yapılacak, mevcut dükkanlarınızın değeri en az 10 kat artacak, bakın Güzelyurt’a ” gibi ifadeler havada uçuşuyormuş.

Umarım yetkilileri bunu ilgililerine, küçük sanayi esnafına düzgünce anlatırlar.

Konunun muhatapları, elbette öncelikle konumu itibarı ile AKP’li Yunusemre belediyesi. Toplantılara katıldıklarına göre vilayet ve nedenini bilemediğim Şehzadeler belediyesi, esnaf ve sanatkarlar ile sanayi ve ticaret odası.

Nedense MHP ve CHP bu konuda hiçbir öneri veya fikir ileriye sürmediler. Zaman ne gösterecek, hep beraber göreceğiz.

               GENÇLİK VE SİGARA

Maalesef bizlerde bu lanet olasıca illete çok erken yaşta bulaştık. Sağlığımız bozuldu, öyle bıraktık. Rezil bir alışkanlık. Kendine, ailene, kesene ve çevreye, sağlık problemleri başladığında devletin hastanelerine, hatta devletin kesesine de zarar veren pis bir, sözüm ona “keyif verici bir madde”.

Geçenlerde sigaraya alıştırılma ile alakalı yaşı küçük çocuklarımıza sigara satıldığını, bu konuda Emniyet birimlerimizin sıkı çalışması gerektiğini yazmıştım. Polisimizin tüm çabasına rağmen, durum aynen devam ediyor. Demek ki cezalar caydırıcı değil!

Sağ olsunlar, teşkilattan bir arkadaş, bu konuda yapılan çalışmalarla ilgili beni bilgilendirdi.

Şimdi bende gözlemlediğim bir bilgiyi onlarla bu köşeden paylaşıyorum.

1.Anafartalar mah. 1616 sokak kuytu bir yer. İşyeri, dükkan, kafe hiç yok.

Öyle olduğu içinde yeni içmeye başlayan, çevreden gören olmasın diye korkanların park etmiş araba aralarında, kaldırımlarda sigara içtikleri bir sokak. Bir de garnizon komutanının evinin tam arkasındaki, endüstri meslek lisesine bakan sokak. Düşünün artık, Manisa’da böyle kaç tane yer var.

Genellikle öğle arası ve okul çıkışı saatleri çocuklar buralardalar.

           BU SENEDE PAÇAYI KURTARDIK

Son 45 günde yağan yağmurlar sayesinde bu senede Gediz ovasına barajdan yeteri kadar su verileceği müjdesini verebiliriz. Ta ki ciddi bir kuraklık yılına kadar sırt üstü yatmaya devam da edebiliriz. Malum bizim milletin tedbir konusunda aklı, “ya kaçarken, ya da s…ç..ken geldiği” gibi.

Bu sene aşırı soğuk, don, kırağı, kar gibi doğal ve olması gereken kış iklimini yaşamadığımız için zirai mücadele konusunda ovanın resmen zirai zehre boğulacağını söyleyebilirim.

           GÜYA DEVLET DESTEĞİ

“Mazot-gübre desteği” adı altında çiftçimize dekar başına 19.5 Tl. verildi. Başbakanımızın ifadesi ile “hayırlı(?) uğurlu(?) olsun”!

Bir mısır üreticisi olarak dekar başına en az hali ile bir hesap yapayım:

Ekiliş-hasat arası dekar başına sadece mazot( 20litre=100 lira) ve gübre (100-120 kg.=150Lira), toplamda en az 250 lira masrafımız var.

Destek 19.5 lira, 40 lirada kullandığımız tohum için sadece yediğimiz “kazık”, etti mi 290 lira. Destek % 6. Bunun içinde sulama, adam, biçerdöver, ara gübreleme, ilaç, icar paraları yok Gerçekten “hayırlı uğurlu olsun”!

             ÜRETİCİ-KÖYLÜ PAZAR YERİ İSTİYOR

İlçe belediye başkanları elbette vatandaşının menfaatini düşünmekle mükelleftirler. Yeni, yeni semt pazarları açılması, vatandaşın daha yakın yerlerden alışveriş imkanı yaratılması, belediyelerin asli görevleri arasında.

Artık sıra vatandaşına aracısız, daha ucuz, aynı zamanda talebe göre organik yiyecek teminine geldi. Bu konuda köyde yaşayan veya geçimini çiftçilikten temin eden üreticiler, organik de dahil, ürettiklerini profesyonel pazarcılardan ayrı olarak haftanın belirli gün ve değişik pazaryerlerinde satmak istiyorlar.

Mesela tarlada 30 krş. olan domatesin 10 km. uzaktaki şehir pazarlarında kilosunun 1 tl.den satılması, köyde yaşayan üreticilerin öfkesine neden oluyor.

Tabii bunu yapabilecek yürekli b.başkanlarına ihtiyaç var.

                SİYASET EKONOMİSİNDE TRAJİKOMİK GÖRÜŞLER

Yerelde politika yaparken, “memleket meseleleri” üzerine ahkam keseceksen, dersini iyi çalışacaksın! Atıp, tutayım derken, bazen insanın ağzından istemeden de komik laflar çıkabilir.

“OHAL kalkarsa faizler üç ayda, enflasyon bir yıl da düşermiş”.

“İşsizlik çift hanelere çıkmış”.

“Yüksek faizden sanayici ve esnaf önünü göremiyormuş”.

Daha çok ekonomik analizler de var da, burada keselim. Bu absürd ifadelere prim vermeyelim.

Hani İktisat fakültesinde okuyor olsak, “iktisadi teoriler ve sonuçları” üzerine “case” hazırlıyor ve yukarıdaki OHAL ile ilgili ifadeleri yazıyor olsak, kürsü hocası o notları bize yedirir, dışarı atar. Meslekten birisi olarak bugüne kadar duyduğum “en saçma ekonomik görüşlerden” bir tanesi.

İşsizlik oranında rakam doğru da, yüzde kaçı “vasıfsız, bilgisiz, tembel, iş bilmez, iş beğenmez kitle acaba? Tamamı. Evet! ANLADINIZ MI, TAMAMI!

Politikacının konuştuğu yer küçük sanayi. Bir sorsana kardeşim, yanında poz veren esnafa, “çırak, kalfa, usta bulma konusunda sıkıntısı var mı” diye? Neden demagoji yapıyorsun? BU MEMLEKETTE İŞSİZLİK YOK! TEMBEL İNSAN BOLLUĞU VAR!

         ZAVALLI OLAN EKONOMİMİZ DEĞİL, SİYASETE ALET EDENLERDİR.

Bak politikacı! Şunları öğren, öyle ilçe başkanlığı yap!

Sermaye ÜÇ çeşit. Özkaynak, yatırım, işletme-üretim. Bunlar en az ikisi sende yoksa, bu ülkede ne esnaf ol, ne de sanayici!

Çünkü bu ülkede esnaf enflasyonu ve sanayi üretimi arzında kapasite fazlalığı var. Yani pasta dilimi küçük, çatal sallayan kişi sayısı fazla. En basit anlatımla olan biten bu.

Böyle bir sanayici- esnaf tablosunda karlılık oranları düştükçe kullanılan kredinin risk faizi de yüksek olur, ilave yatırım için özkaynak da olmadığından kullandığı kredinin maliyeti de yüksek olur. Uluslar arası arenada rekabet şansın hiç olmaz!

Yabancı sermayenin gelip, gelmemesi siyasi değil, ticari karlılık kaygısı yüzündendir. Bunu öğrenin artık!

Ucuz işgücü ve ucuz enerji, düşük kar sanayiciliği Uzakdoğu yüzünden bizi de vurması kaçınılmazdır. Zaten vurdu da. Sektör bazlı bir yığın işletme kapandı.

Solculuk adına 450 dolarlık asgari ücreti beğenmezsen, 110 dolarlık işçi çalıştıran “çekik gözlü sanayiciler” karşısında erir gidersin! Sonra da başlarsın bağırmaya: “kurtar bizi devlet”! Yok ya!

Ne zaman katma değeri yüksek teknolojik ürünler üreteceksin, dünyaya satacaksın, o zaman çıkacaksın 1500 dolar ücret talep edeceksin!

Daha senin beş kıtaya hitap eden, enternasyonal bir markan bile yok.

Anladın mı şimdi ilçe başkanı, genç kardeşim!

  

 

 

 

 

ENİS ÇANLI

20 Mart 2018 Salı | 1354 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks