16 Haziran 2019 Pazar - 10:05:58

SON DAKİKA

MANİSA'DA SANAYİCİ OLMAK

ENİS ÇANLI

31 Mayıs 2016 Salı | 1658 Okunma
Geçen haftaki bir yazımda"tefeci"den bahsedince telefonum susmak bilmedi.Teşekkür edenlerin çokluğu ne diyeyim,beni bir hayli şaşırttı.Bazıları da yazımın sonunu yanlış anlamışlar,isim vereceğimi zannetmişler.
Hayır! O tipleri herkes gibi bende tanırım,bilirim ama, hiç işim olmadı.Allah'ta hepimizi o"şerefsizlerden"uzak eylesin!.
Boş verin şimdi onları!Bu şehirde az da olsa güzel şeylerde oluyor.
Güzel insanlarda var.Biz onlara bakalım.
****
Siz değerli okurlarımıza şehrimin yüz akı,para kazanırken adamlığı,insanlığı,iş bilirliği,mütevazılığı ön planda tutan, şehrimizden ve şehrin rantlarından faydalanma"cingözlüğü" yerine zoru seçen,gerçek sanayiciliğe soyunan bir ailenin fertlerinden bahsedeceğim.
****
EGE YAĞ SANAYİ...
YONCA YAĞ SANAYİ...
YONCA GIDA SANAYİ...
70'li yılların sonları..Manisa'nın en eski sanayi kuruluşlarından birisinde yöneticiyim.
Bölgemizde söz sahibi Gomel,Altınyağ,Ekiz yağ,Tariş yağ, Turyağ ve biz Cidersan yağ var.
Manisa'da gerçek sanayilik 60 ihtilali sonrasına dayanır. 60'lı yılların ortasında ticaret ve sanayi odasına gerçek hüviyetini kazandıran kişi ise Hasan Türek'tir.
Özellikle Manisa Organize Sanayinin bugünkü mükemmel hale gelmesinin temelinde rahmetlinin başkanlığı ve önderliğini, arkadaşlarının emeğini,gayretini anlatmaya kalksam,kitap olur.
Adanalı,Kayserili iş adamlarının memleketlerini bırakıp, İstanbul'a yerleştiği yıllar.Bursa ile aynı zamanda kurulan Türkiye'nin ilk organize sanayisidir Manisa.
Manisa organize de ekmek yiyen,iş yapan,para kazanan zengin olan,fabrika kuran,çalışan kim varsa öteki aleme geçmiş yakınlarına dua ederken mutlaka rahmetli Hasan Türek ve arkadaşlarını da unutmaması lazım.
****
Herkeslerin çiftçinin sırtından çuvalla para kazandığı günler olan 80'li yılların başında dört ortağı ile "Ege yağ sanayi"ni kuran Hasan Türek,daha işin başında ortağından yediği hurda makine kazığına rağmen yılmamış,yağ sektöründe dev gibi rakiplerine karşın ayakta kalmayı başarmıştır.O yıllarda likit yemeklik yağ sektöründe devlerin arasında ayakta kalmak,otobüsle ABD'ye gitmek gibi bir şey.Yürek,bilek,beceri ister.
O sıkıntılı dönemlerinin bilfiil tanığı oldum.Sanayiciliğe atılışının Hasan amcaya ilk kazancı şeker ve yüksek tansiyon hastalığı olmuştur.
İki kızının yanında,tek oğlu Sait'in tıp eğitimi alması,doktor olmasına rağmen babasını mutlu etmediğini gördüm,ondan bizzat dinledim.
Ege yağ sanayinin büyüyüp gelişip,Yonca markası ve adı ile ulusal ve uluslararası tanınır bir gıda sanayine,Karaağaçlı konserve gıda ürünleri işletmeleri de dahil olmasına rağmen,kızlarının evlerini kurmasına,oğlunun yuva sahibi olmasına rağmen Hasan amca hep biraz durgundu.
Ta ki,oğlu Sait organize sanayi bölgesine adımını atıncaya kadar..
****
Patron çocuğu.Eğitimi tıp.Mesleği doktorluk.
Ne sanayicilik,ne gıda,ne de fabrika,işletme.Hiç bir ciddi deneyim yok.Bilgi sınırlı.
Ne yalan söyleyeyim.Eski bir yağ sanayi yöneticisi olarak bu zor zahmet emeğin kısa zamanda yok olabileceği düşüncesine kapılmadım değil.
Ama gen faktörü devreye girince baba yeteneği ticaret adamlığının üstüne,sanayici kıyafetini de oturtunca ortaya çıkan çıkan elbette başarı ve "iş adamlığı" olacaktır.Nitekim de öyle oldu...
****
Ziraat bankası arka sokağında küçük bir dükkanda başlayan bir serüvenin geldiği aşama,aynı sokağı ve aile dostluklarımızı paylaştığımız insanlar eli ile başarıya ulaşması,elbette bizleri de mutlu ediyor,gururlandırıyor.
Rahmetli hacı ağabeyin son zamanlarındaki gözündeki mutluluk ışığını gözlemlediğim için,bunun sadece oğlunun işin başında olmaktan kaynaklanmadığı bilecek kadar da yaşlandık.
"Türek"soyadının sadece servet ile değil,yüzlerce insana aş,iş,ekmek, umut kapısı"olarak bilinmesini de sağladığı için huzur-u kalp ile terk-i diyar ettiğini söyleyebilirim.Mekanı cennet olsun.
****
"Sanayici"olmak ile"zengin"olmak arasındaki hassas dengeyi her daim mütevazılığı ile muhafaza eden kardeşimiz Sait Türek! Allah yolunu,bahtını açık etsin!
Manisa'mızın yüz akı oldun.Olmaya da devam edeceksin.Eminim.

ENİS ÇANLI

31 Mayıs 2016 Salı | 1658 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

VALİ DENİZ JANDARMA TEŞKİLATINI AĞIRLADI
SIYASET
Manisa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Can ve jandarma personeli, 180. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Vali Ahmet Deniz'i ziyaret etti.
14.6.2019

234

VALİ DENİZ, İZMİR CADDESİ ESNAFINI ZİYARET ETTİ
SIYASET
Her fırsatta vatandaşlarla iç içe olan ve esnaf ziyaretleri gerçekleştiren Manisa Valisi Ahmet Deniz İzmir Caddesi esnafını ziyaret ederek hem hayırlı işler diledi hem de sohbet ederek esnafın sıkıntılarını dinledi.
14.6.2019

214

TÜRKMEN ŞELALESİNE BIRAKILAN ATIKLARI ÖĞRENCİLER TEMİZLEDİ
GÜNDEM
Yunusemre Belediyesi ve Manisa Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri örnek bir duyarlılık çalışmasına imza attı.
14.6.2019

235

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks