23 Ekim 2018 Salı - 21:27:10

SON DAKİKA

MANİSA'DA SANAYİCİ OLMAK

ENİS ÇANLI

31 Mayıs 2016 Salı | 1139 Okunma
Geçen haftaki bir yazımda"tefeci"den bahsedince telefonum susmak bilmedi.Teşekkür edenlerin çokluğu ne diyeyim,beni bir hayli şaşırttı.Bazıları da yazımın sonunu yanlış anlamışlar,isim vereceğimi zannetmişler.
Hayır! O tipleri herkes gibi bende tanırım,bilirim ama, hiç işim olmadı.Allah'ta hepimizi o"şerefsizlerden"uzak eylesin!.
Boş verin şimdi onları!Bu şehirde az da olsa güzel şeylerde oluyor.
Güzel insanlarda var.Biz onlara bakalım.
****
Siz değerli okurlarımıza şehrimin yüz akı,para kazanırken adamlığı,insanlığı,iş bilirliği,mütevazılığı ön planda tutan, şehrimizden ve şehrin rantlarından faydalanma"cingözlüğü" yerine zoru seçen,gerçek sanayiciliğe soyunan bir ailenin fertlerinden bahsedeceğim.
****
EGE YAĞ SANAYİ...
YONCA YAĞ SANAYİ...
YONCA GIDA SANAYİ...
70'li yılların sonları..Manisa'nın en eski sanayi kuruluşlarından birisinde yöneticiyim.
Bölgemizde söz sahibi Gomel,Altınyağ,Ekiz yağ,Tariş yağ, Turyağ ve biz Cidersan yağ var.
Manisa'da gerçek sanayilik 60 ihtilali sonrasına dayanır. 60'lı yılların ortasında ticaret ve sanayi odasına gerçek hüviyetini kazandıran kişi ise Hasan Türek'tir.
Özellikle Manisa Organize Sanayinin bugünkü mükemmel hale gelmesinin temelinde rahmetlinin başkanlığı ve önderliğini, arkadaşlarının emeğini,gayretini anlatmaya kalksam,kitap olur.
Adanalı,Kayserili iş adamlarının memleketlerini bırakıp, İstanbul'a yerleştiği yıllar.Bursa ile aynı zamanda kurulan Türkiye'nin ilk organize sanayisidir Manisa.
Manisa organize de ekmek yiyen,iş yapan,para kazanan zengin olan,fabrika kuran,çalışan kim varsa öteki aleme geçmiş yakınlarına dua ederken mutlaka rahmetli Hasan Türek ve arkadaşlarını da unutmaması lazım.
****
Herkeslerin çiftçinin sırtından çuvalla para kazandığı günler olan 80'li yılların başında dört ortağı ile "Ege yağ sanayi"ni kuran Hasan Türek,daha işin başında ortağından yediği hurda makine kazığına rağmen yılmamış,yağ sektöründe dev gibi rakiplerine karşın ayakta kalmayı başarmıştır.O yıllarda likit yemeklik yağ sektöründe devlerin arasında ayakta kalmak,otobüsle ABD'ye gitmek gibi bir şey.Yürek,bilek,beceri ister.
O sıkıntılı dönemlerinin bilfiil tanığı oldum.Sanayiciliğe atılışının Hasan amcaya ilk kazancı şeker ve yüksek tansiyon hastalığı olmuştur.
İki kızının yanında,tek oğlu Sait'in tıp eğitimi alması,doktor olmasına rağmen babasını mutlu etmediğini gördüm,ondan bizzat dinledim.
Ege yağ sanayinin büyüyüp gelişip,Yonca markası ve adı ile ulusal ve uluslararası tanınır bir gıda sanayine,Karaağaçlı konserve gıda ürünleri işletmeleri de dahil olmasına rağmen,kızlarının evlerini kurmasına,oğlunun yuva sahibi olmasına rağmen Hasan amca hep biraz durgundu.
Ta ki,oğlu Sait organize sanayi bölgesine adımını atıncaya kadar..
****
Patron çocuğu.Eğitimi tıp.Mesleği doktorluk.
Ne sanayicilik,ne gıda,ne de fabrika,işletme.Hiç bir ciddi deneyim yok.Bilgi sınırlı.
Ne yalan söyleyeyim.Eski bir yağ sanayi yöneticisi olarak bu zor zahmet emeğin kısa zamanda yok olabileceği düşüncesine kapılmadım değil.
Ama gen faktörü devreye girince baba yeteneği ticaret adamlığının üstüne,sanayici kıyafetini de oturtunca ortaya çıkan çıkan elbette başarı ve "iş adamlığı" olacaktır.Nitekim de öyle oldu...
****
Ziraat bankası arka sokağında küçük bir dükkanda başlayan bir serüvenin geldiği aşama,aynı sokağı ve aile dostluklarımızı paylaştığımız insanlar eli ile başarıya ulaşması,elbette bizleri de mutlu ediyor,gururlandırıyor.
Rahmetli hacı ağabeyin son zamanlarındaki gözündeki mutluluk ışığını gözlemlediğim için,bunun sadece oğlunun işin başında olmaktan kaynaklanmadığı bilecek kadar da yaşlandık.
"Türek"soyadının sadece servet ile değil,yüzlerce insana aş,iş,ekmek, umut kapısı"olarak bilinmesini de sağladığı için huzur-u kalp ile terk-i diyar ettiğini söyleyebilirim.Mekanı cennet olsun.
****
"Sanayici"olmak ile"zengin"olmak arasındaki hassas dengeyi her daim mütevazılığı ile muhafaza eden kardeşimiz Sait Türek! Allah yolunu,bahtını açık etsin!
Manisa'mızın yüz akı oldun.Olmaya da devam edeceksin.Eminim.

ENİS ÇANLI

31 Mayıs 2016 Salı | 1139 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

AYAK İZİYLE ETHEM İŞİ AYAKKABI
GÜNDEM
Müşterilerinin ayak ölçülerini 58 yıldır arşivinde muhafaza eden 83 yaşındaki Manisalı usta, gelen talebe göre kendine özgü el işi ayakkabı üretiyor
23.10.2018

151

TOBB VE MANİSA TSO'DAN GELENEKSEL KIŞ YARDIMI
GÜNDEM
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası'nın işbirliği ile her yıl gelenekselleşen ihtiyaç sahibi öğrencilere mont yardımı bu yılda gerçekleştirildi
23.10.2018

27

SALİHLİ'NİN BÜTÇESİ 116 MİLYON LİRA
GÜNDEM
Salihli Belediyesi'nin 2019 yılı bütçesi 116 milyon lira olarak kabul edildi.
23.10.2018

45

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks