16 Temmuz 2019 Salı - 15:25:01

SON DAKİKA

MANİSA TİCARET VE SANAYİ ODASI

ENİS ÇANLI

17 Nisan 2018 Salı | 1366 Okunma


Geçtiğimiz hafta gıda toptancılığı gurubundan 17 yıl üyeliğini yaptığım MTSO’da seçimler vardı.

Önce meslek komitelerinin adayları yarıştı mı, savaştı mı, anlayamadık. Başkan adayı olan iki kişi kendi meslek guruplarından ancak kura ile meclis üyesi olabildiler. Bizzat kontrolünde ve inisiyatifinde yapılmış olmasına rağmen, seçimler konusunda “usulsüzlük” olduğu iddiası yüzünden eski başkanın kendi odası hakkında savcılığa şikayette bulunduğuna şahit olduk.

O da yetmedi. Dört adayın ikisi ki birisi eski başkan, (tahminim kendi meslek gurubundan ancak kura ile çıkması olabilir)adaylıktan vazgeçtiklerini öğrendik.

Anladığım kadarı ile Adnan beyin oda seçim manevraları konusunda deneyimi olmadığı belli. Yoksa bizde malum, dört kollu( o da kalktı) ile gidinceye kadar o koltuklara yapışılır, kalkılmaz! Adet nedense böyledir.

               YANLIŞ OLANI DÜZELTMEK ERDEMDİR

Bir tarihte, Manisa’nın yerli köklü iki evladı, MTSO ve MOSB üzerinden nüfuz kavgasına tutuştular.  

Manisa Organize Sanayi Bölgesi yönetimini MTSO’dan bağımsız, kendi sanayici üyelerinden oluşturan, halen bu görevi çok başarılı bir şekilde yöneten başkanı Dr. Sait Türek bir tarafta, diğer tarafta MTSO’nın o zaman ki başkanı merhum Bülent Koşmaz.

Nankörlük etmeyelim. Rahmetlinin MOSB’ne pozitif katkılarını asla görmezden gelemeyiz. Lakin iki kurum arasındaki doku uyuşmazlığı, sanayi adamakıllı büyüyünce temelli sırıttı. Mızrakta çuvala sığmağınca sorunlar birer, birer su yüzüne çıktı.

Yıllarca organize sanayinin yönetim kurullarında yönetmelik gereği koca, koca sanayicilerin yanında odadan seçilen terzilerin, esnafın, karo imalatçısının görev alma garabetine en sonunda haklı olarak isyan ve itiraz eden başkan Türek, mahkeme kararları ile sonuca ulaşabildi.

Hatta o tarihlerde rahmetli Koşmaz’ın çok yakını, eski siyasi dava arkadaşının esas mesleği “öğretmenlik” iken, uzun yıllar Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın meclis başkanlığını yapıyor olması zaman, zaman tartışmalara sebep olmuştur.

Başkan Sait beyin o tarihlerde çok doğru ve yerinde yaptığı hamlesinin meyvelerini, şimdi yayınlanan MOSB’un yönetim faaliyet raporlarındaki bilgilerden anlayabiliyoruz.

Hala unutmam. O tarihlerde adeta içime öfke ateşi dolmuştu.

Memleketimizin iki güzide evladı kıyasıya bir mücadelenin içine girdiler. Koca şehrin güya sözü dinlenen, yaşı büyük bir sürü kelli felli insanı aracılık yapmak yerine, utanmadan durup, seyrettiler. Kimisi de her iki tarafa “sen haklısın başkan” goygoyculuğuna soyundu. O yalaka ve dalkavukların kimler olduğunu hepiniz mutlaka tahmin edebiliyorsunuzdur!  

İşte bu yüzden yine bu şehirde ufku geniş insanlar hala az çıkıyor.

                         SİYASET-SEÇİM-STK

Yıllardan beri fırıncılar meslek komitesinden oda meclisinde ve yönetim kurullarında görev alan “fırın işletmecisi” Mehmet Yılmaz, kullanılan oyların yaklaşık 2/3’sini alarak MTSO’nın başkanı oldu. Şahsına ve yönetim kurulu arkadaşlarına hayırlı uğurlu olsun!

Seçimden bir gün sonra da basın manşetlerinden duyuyoruz ki, AKP il teşkilatının oda başkan seçimlerine dahli olmuş. Seçimi kaybeden kardeşimiz İdris Şendil lehine meclis üyelerine, iddiaya göre “baskı ve tehdit” ile oy istenmiş. Tanıdığım ve bildiğim sevgili İdris, şahıs olarak bu tarz “ucuz oyunların” içinde olmamıştır!

Siyaset acemisi olmak çok zor arkadaş! Bir yanlış strateji ile siyaset hayatın anında biter. Beceremeyeceğin işe neden soyunursun be mübarek? Ne oldu şimdi? “Güçlü iktidarın sözü geçmeyen parti il başkanı” durumuna düştün mü? O da yetmemiş, il başkanı olarak beceremediğinin tweet’ini atmışsın.

İl başkanı “Bize kazık attılar” diyor. Kaş yapacak güya, göz çıkartmış. Eeeee! Ne yapacaksın şimdi başkan? Hadi bakalım, şimdi çık işin içinden!

Bu saatten sonra intikam duygusu ile hareket etmeye kalkışılırsa, önce muhalif partililer, sonra da yönetime seçilenler size bunu pahalıya ödetir. Bu bir. Karizmanızı kendiniz çizdirttiniz, buda iki. Bundan sonra kusura bakmayın ama sizi kim ciddiye alır? Yukarı tükür bıyık, aşağısı sakal.

             ESKİ BEYİN, YENİ KAFA OLMAYIN

Seçilen başkan ve yönetim kurulunda görev alanların bazılarını şahsen, bazılarını da sima olarak tanıyorum. Kendi meslek gurubunu temsil eden kişiler.

Mevcut 5147 sayılı TOBB kanunu esas alan, yönetmeliklerle de desteklenen yönetim oluşumları görüş ve izin alındığı takdirde değiştirilebiliyor.

Yıllardan beri süre gelen bir eksiği tamamlamanın tam zamanı.

             SANAYİ VE TİCARET ODALARINI BİRBİRİNDEN AYIRIN!
  1. Yılmaz başkan;


Uzun yıllar yönetimlerde görev aldın. Odanın girdisini, çıktısını en iyi bilen birkaç kişiden birisisin.

Manisa ili 1.4 milyon il nüfusu ile artık mega bir kent. Nüfus, yerleşim, konum olarak il büyüklüğünde ilçelerinin bazılarında ihtisas(!) olmak üzere organize sanayiler kuruldu, büyüyorlar.

Belediyecilik yönetimi olarak 4 yıldan beri yavaş, yavaş taşlarını yerine oturtan Büyükşehir Belediyesi ve dirayetli bir başkanı da var.

Tüccar, toptancı, küçük-orta işletme sahibi, büyük esnaf olmak başka, sanayici olmak bambaşka. Herkes gibi sende biliyorsun ki MTSO’nın MOSB ile hiçbir organik bağı ve yakınlığı kalmadı.

Sanayicilik anlamında şehir merkezinin ilçelerle olan bağlantısı giderek zayıflıyor, yakında da kaybolacak. Tamam; her ilçenin kendi odası var. TOBB’da, Ankara bürokrasisinde ve siyaset kurumları üzerinde lobicilik faaliyetlerinde bulunurken bütünsellik nasıl sağlanacak?

Mehmet başkan;

Senin de başkanlık koltuğunda yapacağın en ciddi, büyük çalışmalardan ve iyilikten birisi de, tıpkı 8 büyük ilimizin yaptığı gibi yapılanman.

Yasa ve tüzük gereği sadece TOBB’nin izni ile ve tüm ilçelerimizi de kapsayacak şekilde “TİCARET ODASI-SANAYİ ODASI” olarak ikiye ayrılmak.

Bu bir iki başlılık değildir. Hiçbir metropol de karışıklık ve karmaşa olmadan odalar çok rahat bir şekilde çalışıyor. İzmir burnunuzun dibinde, gidin araştırın. Her iki ayrı oda da ayrı meclisleri, başkanları ile sadece kendi sorunları ve çıkarları için mücadele vermekte ve sonuç almaktadır.

Eğer bu ayrımı yaparsanız Sanayi Odası ile MOSB tekrar birbirine yaklaşabilir. İlçelerle olan bilgi ve faaliyet alışverişi artabilir. Ankara’da güçlü görüntü verebilirsiniz.

Bak;

Bülent Arınç gitti. Manisa’nın üç ayrı partiden iki güçlü gurup başkanvekili m.vekili var. AKP genel idare kurulu üyesi vekili de dahil olmak üzere, hem hükümette, hem iktidarda ve hem de muhalefette güç olarak neden yokuz?

Bırak bakanımızın olmasını, icraatçı bakanlıkların komisyonlarında bile üyemiz yok! Ne acı değil mi?

İşiniz yoksa Ankara’da TOBB başkanı R.Hisarcıklıoğlu’nu devreye sokacak, desteğini talep edecek, sonuç alacaksınız öyle mi? A-la-maz-sı-nız!

Teknolojinin bu kadar hızlı ivme kazandığı günümüzde, odamızın mevcut yapısı ile ileri adım atmanız mümkün mü? Nerede üretkenlik?

Bu şehirde zengin olmanın yolu sadece “çiftçinin sırtından ve belediye üzerinden arsa rantı devşirmekle mi” olmalı?

Memleketimizdeki STK’ların en büyük hastalığı, “koltuk sevdasının” adamın gözünü kör etmesi ve hiçbir şey üretmemesidir.

Umarım “tıpkısının kopyası” olmazsın, “Mehmet Yılmaz” başkan!

ENİS ÇANLI

17 Nisan 2018 Salı | 1366 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

ALAŞEHİR'İN 25 MİLYONLUK YATIRIMI DEVAM EDİYOR
SIYASET
MASKİ Genel Müdürlüğü, Alaşehir ilçe merkezi için 25 milyon TL yatırım bedeli ile inşaatına başladığı atıksu arıtma tesisinde betonarme imalatlara devam ediyor.
16.7.2019

20

SELENDİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANILDI
SIYASET
Selendi Kaymakamlığı tarafından düzenlenen 15 Temmuz Şehitlerini Anma ve Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri yoğun katılımla gerçekleştirildi.
16.7.2019

17

SARIGÖL'ÜN İLK ÜZÜMLERİ RUSYA'YA
SIYASET
Manisa'nın Sarıgöl Ovasından ilk üzüm hasadına başlandı. Erkence üzüm olarak bilinen Trakya İlkeren türü üzümlerin hasadına başlanırken ilk üzümlerin Rusya'ya ihracatının yapılacağı öğrenildi.
16.7.2019

22

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks