19 Eylül 2019 Perşembe - 08:29:33

SON DAKİKA

MANİSA SANAYİ ve TİCARET ODASI

ENİS ÇANLI

1 Mayıs 2016 Pazar | 2184 Okunma
14 yıl İzmir'de,yaklaşık olarak Manisa'da da 20 yıl gıda sektörü kolundan bir zamanlar üyesi olduğum odanın son zamanda ki tutumu ile iyice ayyuka çıkan çekişmelerden artık herkese gına geldi.
Bu odamız önce tabelasından "sanayi" kelimesini sildirse iyi olacak.Zira sanayinin "S"si ile zaten alakaları yok.Ortada sanayici var da biz mi bilmiyoruz acaba?
Yıllarca terzi bir ağabeyimizi organize sanayi yönetim kurullarında üye olarak oda kontenjanından tutan,öğretmen emeklilerini oda meclis başkanı yapan, kasapları,manavları,mobilya,beyaz eşya satıcılarını bizim verdiğimiz aidatlardan toplanan oda parası ile yurt dışı sanayi fuarlarını ziyaret adı altında turistik seyahatlere götüren bir zihniyetten kurtulduk mu acaba derken,sözüm ona iş adamlarından kurulu Manisa için çok önemli bir kurumun gelip odaya ait kredi kartına toslamasını izah etmek,gerçekten çok zor.
10 yönetim kurulu üyesinden 9'unun kendisine muhalif olduğu bir kurula başkanlık etmeye çalışmak, çok çelişkili,düşündüren,adeta günah çıkartır gibi açıklamalar yaparak,savunma konumuna geçmek yerine,istifa eder,gidersin.
Eğer ki,kendi onuruna dokunan bir şeyler yapıldığı duygusuna kapılıyorsan da belirttiğin gibi ilgili şahısları mahkemeye verirsin olur biter başkan!
****
Ayrıca,yeri gelmişken söyleyelim.Nedendir bilinmez. Allah selamet versin.Koltuklara oturan tüm başkanlar tabuta girinceye kadar adeta zamkla yapışmış vaziyette duruyorlar.Bende bunu yıllardır anlamış değilim.
****
VİLAYET
"Manisa proje geliştirme eylem planı" geçenlerde yapılan bir toplantı ile basına tanıtılmış. "Mış"diyorum.Çünkü valimizin tüm makam temasları, çalışmaları,fotoğrafları detaylı bilgilerle gönderilir iken, ne hikmetse toplantıların programı ve tarihi tarafımıza maille bile bildirilmiyor.Gereksiz görülüyor ise, diğerlerini de göndermezsiniz,olur biter.
Fotoğraf karesine bakıyorum.Valimiz, kaymakamlarımız,rektörümüz,herhalde ilgili daire müdürlerimiz.Birde sanırım personel..Başka?
Yazıya göre sivil toplum kuruluşları da katılmış. Ama ben şahsen göremedim.Bilen,gören varsa söylesin,bizde yazar,düzeltiriz.
****
Mesele Manisayı ilgilendiriyor,üstelik devletin yapacağı yatırımlarla alakalı ise,orada tüm milletvekillerimiz olacak!Tüm belediye başkanları, tüm oda başkanları olacak!Hatta iş adamlarımız, ticaret erbabı ve ileri gelen esnaflarımızda olacak!
2020-2023 projeksiyonunu herkesin bilmesi, konulara dahil olması,fikir vermesi istenecek, tartışılacak.
"Daha önceden görüş alınarak yapıldı"sözü askıda kalmayacak!
Manisa'ya ait konularda sadece bürokrasinin kendi kendine aldığı kararlarla şehrimizi bir yerlere taşıyamayız.
Bu gün herkesin gururla bahsettiği "MOSB ve SOMA TERMİK SANTRALİ ile GEDİZ PLANLAMANIN" yapılmasında Manisalı iş adamı ve vekillerinin direkt müdahalesi ve inisiyatifi vardır.
Örnek mi?
1950'lerin başında Soma termik santralı ile beraber Gördes dağlarındaki kömüründe yerinde değerlendirilip, oraya da santral yapma konusu gündeme gelince bacalardan çıkacak gaz ve külün rakım farkı yüzünden rüzgarla beraber önce Akhisar,sonrada Saruhanlı ovasına taşınacağı,oraları da kirleteceği için,en başında karşı çıkan bir kişi olmuştur.
Aslen Gördesli olan,Manisa'ya göç eden,halı tüccarı ve çiftçisi,1954'lü yılların(doğum tarihim) Manisa Demokrat parti ilçe başkanı HİLMİ UZ.Ve santral oraya yaptırılmamıştır.
Hilmi Uz ve arkadaşları termik santral yerine,kendisinin ve rahmetli babamında bir zamanlar çiftçilik yaptığı Salihli-Dombaylı'nın ilerisine enerji ve sulama amaçlı bir barajın yapılması tavsiye ve teşvik etmişlerdir.Bu konuda eski Saruhan vekili,ve zamanının C.Başkanı Celal Bayar'ın da desteğini alarak, su işleri genel müdürü Süleyman Demirel'e 1960 ihtilaline kadar barajı bitirmesini sağlamışlardır.
Gördes giden yolların sağı,solu her taraf ormanlık olarak kalmıştır. Halende öyledir.Aşağıdaki ovalar olan Akhisar ve Saruhanlı ovaları Yatağan gibi olmaktan kurtulmuştur.
Bu meseleyi çözen rahmetli HİLMİ UZ ayıptır söylemesi benim annemin babası,yani DEDEM olur,biraz...
*****
Dönelim toplantıya..
Yok! Eğer bu hayati değerdeki çalışmalara Manisalı, ilgili,yetkili sivil inisiyatifin temsilcileri davet edilmedi, veya eksik davet varsa sıkıntı büyük demektir.Davete icabet yoksa o daha da bir felakettir.
Katılmıyor,sırt çeviriyor iseler söylersiniz, "Manisa sevdalıları" olarak bizde kalemimizle onları hizaya sokmasını biliriz.
*****
İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜ faaliyet toplantısında da ilginç gelişmeler var.Bir ara geç kalsak da yazmamız gerekenler var.Orada olmaması gerekenlerin biz çiftçiler adına ahkam kesmesine nasıl izin veriliyor,hayret!

ENİS ÇANLI

1 Mayıs 2016 Pazar | 2184 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks