25 Ağustos 2019 Pazar - 07:51:51

SON DAKİKA

MANİSA KÖYÜ

ENİS ÇANLI

15 Ocak 2019 Salı | 1146 Okunma

Başlığı merak ettiniz değil mi? Etmeyin!

  1.5 milyon nüfusu olan koskoca bir vilayette bu kadar acemi işlerin döndüğünü görünce içimdeki isyanı bastıramıyorum.

  Girişimcilik ve iş bitiricilik ruhundan zerre kadar nasibini alamamış insanların aynı şehirde bir araya gelmesi herhalde tesadüf olamaz. Bu şehrin havasında ve suyunda bir arıza var. Bu kesin. İşin bir diğer yönü de neden yapılması gerekenleri yapmak yerine yalana, mazerete başvuruluyor, anlaşılır gibi değil!

  Herhangi bir köyümüzde bile bu kadar “kör gözüm parmağına” misali acemice işler yapılmaz!

   KURU ÜZÜM REKOLTE TESPİT KOMİSYONU

  Eylül 2018 başı.

  Dediler ki; “2018 yılı kuru üzüm rekolte çalışmasını tamamladık”. Tahmini rekolte 260 bin ton”. Tahmini stok devri de olsun 25 bin ton. Etti mi size 285 bin ton. “Bu kadar k.üzümümüz var” dediler.

  Bu demektir ki, diğer verimli yıllar ortalamasına göre yaklaşık 70 bin ton eksik ürün elde edecekmişiz. Üstelik İl Tarım Müdürlüğünün “yanlış ilaçlama dönemi ikazı” yüzünden yaşadığımız çürüme ve kalite bozukluğu da dahil edilerek. Hani hep deriz ya “zarar ziyan köylüye yüklenir”, işte o misal, ne Ziraat odası, ne de üzüm işletmelerinin sadık temsilcisi ve savunucusu Ticaret borsasından “ ne yaptın İl Tarım, hesap ver” diye tık çıkmadı. Hesap soran da olmadı. STK’ların arızası bu işte!

  Şimdi gelelim şu “rekolte oyununa”.

  Ülkemiz insanı ve rakı firmaları dahil iç piyasa ortalama 25 bin ton k. üzüm tükettiği söyleniyor. Yılbaşı itibarı ile 113.579 ton ihracatı da eklersek eder yaklaşık 140 bin ton. Geriye komisyonun tespitine göre ne kadar stok kalması gerekiyor. 145 bin ton.

  Çok iyimser rakamla söyleyeceğim; eğer 100 bin tondan bir kilo fazla k. üzüm işletme-üretici elinde, stokta varsa adımı değiştireceğim. Zaten yalan yazıyorsam eylül-2019 başında da ortaya çıkacak!

  ABD kuru üzüm enstitüsü bile bizim rekoltemizi yüzde 1.7 hata payı ile belirleyip, yayınlıyor. Bizdeki uzmanlardan kurulu bir heyet, tespitte yaklaşık 50 bin tonluk, yani yüzde 26 gibi bir yanılma-yanıltma oranla fahiş hata yapıyorsa, ben bunda kasıt ararım! Bir önceki senede aynısı oldu. Seneye bu işi siz yapmayın kardeşim! Kimin değirmenine su taşıyorsunuz? Sizler karşınızdaki bağcıları salak mı sanıyorsunuz?

  RAKAM, FİYAT, REKOLTE..TAMAMI YANLIŞ BEYAN

  2017 yılı sonu(4 aylık) ihraç edilen kuru üzüm miktarı….111.414 ton.

  2018 yılı sonu(4 aylık) ihraç edilen kuru üzüm miktarı….113.579 ton.

İhracatta bir önceki yıla göre artış, birisinin yalan, yanlış beyanatına göre yüzde 25 değil! Gerçeği yüzde 2.

  2017 yılının son 4 ayında üzüm ihraç fiyatı ortalama 1.52 dolar/kg. iken bu sene (2018) 1.85 dolar/ oldu. Yeni yılın ilk ayında (2019) ise 2.03 dolar/kg. oldu.

  Peki, oldu da ne oldu? Kocaman bir hiç!

  Devenin boynu hikayesi gibi. “Yüzümüz gülüyormuş”. İşletmecilerin sözcüsü başkan öyle diyor. Geçen sene 10 ton üzüm, bu sene 6 ton üzüm. Geçen sene 5 tl. kilosu, bu sene 10 tl. kilosu. “Ayvaz kasap, hepsi bir hesap”.

  Sen hep gülüyorsun da, bizimle dalganı geçmeye kalkma, olur mu? Senin üyelerinin yüzü, sayemizde gülüyor olabilir. Bizim yüzümüzün gülmesi veya asılması sizi değil, bağlı bulunduğumuz ziraat odasını ilgilendirir! Haddinizi aşmayın! Palavra da sıkmayın!

  Diyelim ki sen haklısın. Bak bu hesaplara da, ondan göre gül, iyi mi? Budak yevmiyeleri yüzde 25 arttı. TKK’lerine ara, sor, gübre, bordo bulamacı ve zirai ilaç fiyatları, geçen sene ne idi, bu sene kaç lira oldu diye. İşçi yevmiyesinden haberin var mı?

  Sokağa çık. Burası Manisa. Kuru üzüm membaı. Çerezcileri gez. Kilosu 25 liranın altında kuru üzüm var mı, bak! Nasıl oluyor da bağcıda 10 lira, hiç firesiz temizlenmişi oluyor 25 lira?

  Dünya serbest ihraç piyasasında “bandırmasız k.üzümün kilosu 3.5 dolar, bandırmalı sultanas k.üzümün kilosu 2.5 dolar. Senin işletmelerin üreticiden kaçtan alıyor. Nereden çıkardınız en az 1.5 ay vadeli üzüm alma senaryosunu? Şu anda G. Afrika, Arjantin ve Şili’deki 2019 Şubat ayında yapılacak k. üzüm hasadın gerçek rekolte oranlarını isteyen olursa onları da yayınlarım.

  Geçen yılın ihracat sezonunda 279.343 ton k.üzüm ihraç edildi. Bu sene 200 bin ton olursa bayram edelim. Çünkü k.üzüm YOK!

                KENEVİR

  Sayın cumhurbaşkanı kenevir bitkisinin çok stratejik bir ürün olduğunu ve mutlaka ülkemizde de ekilmesinin yararından bahsetti. Şu memleketin haline bak! Koskoca tarım bakanlığı var, bakanı var, fikir kimden çıkıyor? Yutkunuyoruz, yapacak bir şey yok.

  Ekimine izin verilecek 17 il anında tespit ediliyor. Başta Karadeniz illeri olmaz mı hiç(?). Sonra ekilecek çok tarım alanları varmış gibi AKP oy ambarı orta Anadolu illeri. Hele bir tanesi var ki evlere şenlik. İzmir. Tarım bakanımızın kenti. Sanki kenevir tarımı değil de, torpille memur ataması yapılıyor.

  Ben hatırlamıyorum. Naylon öncesi ülke hayatında kenevir ip, urgan, bez, çuval imalatına ihtiyaç çok olunca rahmetli babam ve dedemde ekmişler. Pamuk para edince de vazgeçmişler.

  Manisa’da neden ekim izni yok? İşin peşini kovalayacak kıratta vekilimiz mi yok? Hani Sayın Pakdemirli “Manisa’nın bakanı” idi? Nerede bizim anlı şanlı STK’lar? “Pamuk yerine ekilir, bizim sağmal inekleri elimizden kaçırır mıyız” diye düşündüler acaba?

                      SAYIN VALİ

  Ahmetli regülatöründe bulunan pompalar geçtiğimiz yıl arızalı olduğu ve DSİ-sulama birliklerinin “senin işin-benim işim, enerji bedelini sen ödeyeceksin-ben ödeyeceğim”” kavgası yüzünden çalıştırılamadı. Olan biz çiftçilere oldu. Demirköprü barajında ve Gölmarmara gölünde yeterli su olmadığı için ovaya geç ve az su verilmesi yüzünden mısır sulamasında çok ciddi ürün kayıplarımız oldu.

  Regülatöre bahar ayında gelen atıl sular, genellikle Bozdağ’ın eriyen kar suları ve kısmen yağmur suları. Bu sular pompalar vasıtası ile Gölmarmara gölüne basılır(dı). Hem gölün su seviyesi, hem de suyun kalitesi korunur. Malum, gölümüz de, sulama amaçlı çekilen sular ve kuraklık yüzünden giderek küçülmeye başladı.

  Ayrıca bu gölden sulama kanallarına yazın takviye yapılır ki, ovanın su ihtiyacı karşılansın.

  Bu yazıyı kayda geçmesi için yazıyorum. Zira sulamaya bağlı yine maddi zarara uğrayacak olursak, tazminat dava haklarımız saklı kalmak üzere şimdiden şehrimizin İta amiri olarak zatınızı bilgilendiriyorum.

  DSİ yetkilisine sorarsanız size “elektrik dinamo kablolarının çalındığını, o yüzden pompaların çalıştırılamadığını” bilirler, ama söylemezler.

  Duyarlı bir çiftçi olarak konunun bizzat takipçisi olacağımdan emin olabilirsiniz.

  Manisa gerçekten “mega köy”.

ENİS ÇANLI

15 Ocak 2019 Salı | 1146 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks