16 Temmuz 2019 Salı - 15:53:52

SON DAKİKA

KURU ÜZÜMÜN GELECEĞİ

ENİS ÇANLI

15 Kasım 2018 Perşembe | 1108 Okunma

İki yılda bir yapılan, 21-25 Ekim tarihleri arasında kısa adı SIAL olan, "Paris gıda ve teknolojileri fuarı" biz kez daha sahne aldı.

  100 katılımcı ülke, 5890 firma, 120 bin civarında ticari müşterinin gezdiği bir fuar. İnsanların giderek artan şiddette gıda terörüne maruz kaldığı günümüzde, sağlıklı ve tüketebilinir gıda çeşitlerini bilmesi ve satın almasına vasıta olan, yapılanlarının içinde en önemli fuarlardan birisi.

  Daha önce stant için para yatıran İran'ın ABD ambargosu yüzünden parası iade edilerek fuardan çıkarılmış. AB ülkeleri bu sefer işi sıkı tutuyorlar. Türkiye'den ciddi firmalar haricinde "sen, ben, bizim oğlan tayfası" da fuarda idi. Manisa'yı yazmıyorum bile. Dünya da zeytin ve kuru üzüm gibi iki stratejik gıda ürününe aynı andan sahip olan tek şehiriz. Halimize bak! Resmen utandım.

  Sayfalar dolusu yazsam, yapacağım değerlendirme, gıda biliminin pazarlama aşamasında ne kadar geri kaldığımızın belgesi niteliğinde olur.

  Bu seferlik sadece kuru üzümü ele alayım istedim. Manisa'yı ilgilendiriyor diye zeytin ve yağını ise ayrı bir yazıda değerlendireceğim.

  Size şu kadarını söyleyeyim. Kağnı ile elektrikli araba kıyaslaması olur mu? Kendi çiftçimize, kendi işletmecimize tembelliği yüzünden hakaret edecek kelime bulmak da, inanın Türkçe sözlük bile yetmez! Neyse.

             KURU ÜZÜM MANİSA'YI UÇURACAK

  ABD’nin İran ambargosu ve dünya genelinde kuru üzüm aktörlerinin giderek üretim ve pazarlama işinden çekilmeleri, bizim aktörlerin “açgözlülüğüne” rağmen Türkiye’yi pazar konusunda bir hayli popüler yapmış vaziyette.

  Daha doğrusunu yazalım, herkes işin aslını iyice kafasına soksun!

  USA California Raisin İnstitute başkanı Jeffrey P. Milinowich ile bir tesadüf eseri dolaylı tanışıklığımı daha önce yazmıştım. Kısa keserek yazayım.

  Onun da gönderdiği son raporlarda ağırlıklı olarak işçi sorunu ve artan maliyetlerin yanında ABD üzümünün neredeyse tamamının üretildiği Fresno ve San Joaquin bölgelerindeki yaklaşık 8 bin bağcıdan yarıya yakını kuru üzüm üretiminden vazgeçmiş durumda. Son 10 yılda şarap bağcılığına dönenlere şimdide hızla yenileri ekleniyor. Geri kalanlarının da bağlarını kökleyip, aşırı karlılığı nedeniyle ve makineli hasadı olan, tarıma uygun diye herkesin bademe yöneldiğini rakamlarla raporlar halinde yazmış, göndermiş.

  ABD, yıllık 500 bin tonlarda olan k. üzüm rekoltesini zaman içerisinde düşürerek, ki bunun içinde San Joaquin'de şaraplık bağa dönüştürülen alanları da çıkartırsak şu anda "thomson" yani "bandırmasız kuru üzüm rekoltesi" 200 bin tonlar seviyesine düşmüş durumda.

  Günümüze kadar ABD ve Kanada üretimin 3/4'ünü, geri kalanını da İngiltere ve Japonya tüketiyordu. Şimdi ise ABD şu anda yetmediği için dışarıdan özellikle Türkiye’den de bandırmasız üzüm talep etmekte.

  ABD'de fiyat 3.5 Dolar seviyesinde. Yani 19 Lira. İç piyasa perakende satış fiyatları ise bize bakış, el yakıyor. 5.85 Dolar. Yani paketli market kuru üzümün fiyatı 34 liradan başlıyor!

  Bizim cingözlerin bandırmalı, bandırmasız üzümü aldıkları fiyat ne kadar dersiniz? 1.93 Dolar. Yani 9.20 Tl.

  2018-2019 sezonu “ kuru üzümün gerçek fiyatı” kilosu en düşük 2.20 dolar. Bize söylenenleri bir hatırlayın! Borazanlığını borsaların yaptığı bahaneler neler idi?

  Çin güya ihracatçı idi. Biz bağcılara ABD, Çin, İran, Afganistan Özbekistan üzümleri çok ucuz diye yıllarca düşük fiyat yalanı savurdular. "Tüccar kafalar" Çin'in üzümünü hiç tattılar mı acaba? İçinde şekerin Ş'si yok! Çin bile şimdi bizden üzüm talep ediyor.

  Avustralya ve Güney Afrika yavaş, yavaş şaraplık bağlara döndü. Dünya toplam rekoltesinde son 5 yılda yaşanan toplam kayıp 250 bin ton. Bizde bile son iki yılda, yıllık bazda 100 bin ton eksik üretim var.

          BAĞCIYA MÜJDE

  Dünya giderek beyaz şekerden uzaklaşıyor. Onun yerine früktoz, yani meyve şekeri yüksek olan ürünleri gıdada kullanmanın daha sağlıklı olduğunu keşfetti. Bunların başında da kuru üzüm geliyor.

  Esas size şu müjdeyi vereyim. Yakın bir zamanda bizim kapımızı Japonlarda çalacak. Çünkü ABD artık onların talebini karşılayamıyor. O şımarık Hollandalı alıcıları o zaman göreceğiz.

  Biraz daha zaman geçsin. Japon ticaret ataşeliği kanalı ile işletmecilerini Türkiye'ye nasıl davet ediliyormuş herkes görecek!

  Fındığın imparatoru Türk Oltan sanayi şirketi idi. 5 fındık işleme fabrikasını da İtalyan Ferroro satın aldı, yüzde 80 fındığın kontrolü artık onlarda. Geri kalan işletmeler yavaş, yavaş piyasadan çekiliyor. Neden mi?

  “Elin gavuru” senin gibi sadece kabuk kırmak, çöp ayıklamakla kendisine “sanayiciyim” demiyor. Fındığı gıda sanayinde işleyip, katma değerini arttırıp, öyle daha yüksek kazanç elde ediyorlar da ondan. Bizde “hap yap, parayı kap” işletmeleri olduğu için, elin adamı peyniri ağzından çekiveriyor. Kısmetse sıra kayısı, kuru üzüm ve incir'de.

 

  Sıradaki yazılarımızda pamuk ve zeytin de var. İyice cıvıdı işler.

                 İL TARIM UYUMA!

  Unutmadan daha önemli ve tehlikeli durumu bildireyim. Çünkü "tarım doktorlarımız" resmen kulak arkası ediyorlar.

  Ömrü hayatımda ilk defa son 1.5 yıldır şahit olduğum, ama hiç kimsenin tedbir alınması konusunda doğru düzgün uyarmadığı, müdahale etmediği, "pornoz ve ölü kol" hastalıklarının mevsimi geçmesine rağmen bağlarda hala akut bir şekilde devam ettiğini belirtmek isterim.

  Geçen yıl “don” afeti yaşamadık. Rekolte 100 bin ton düşük. Neden?

  Bağlarda çubuklar çatlıyor. Gelecek yılın gözleri şimdiden kurudu. Bir çeşit “bağ vebası” hali yaşanıyor. Ben ilaç atsam ne olacak? Komşum atmıyor. Böyle mücadele olmaz!

  Bıktık artık! Biraz da vatandaşınızı ve ülkenizi düşünecek kadar gayretiniz olsun!

  

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ENİS ÇANLI

15 Kasım 2018 Perşembe | 1108 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

BAŞKAN AKIN 3 AYLIK SÜRECİ DEĞERLENDİRDİ
GÜNDEM
Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, "9 Nisan itibariyle belediyeyi 36 milyon 714 bin lira borçla devraldık. Bu geçen süre zarfında Turgutlu Belediyesinin borcu 35 milyon 355 bin 171 liraya düşmüştür.
16.7.2019

14

ALAŞEHİR'İN 25 MİLYONLUK YATIRIMI DEVAM EDİYOR
SIYASET
MASKİ Genel Müdürlüğü, Alaşehir ilçe merkezi için 25 milyon TL yatırım bedeli ile inşaatına başladığı atıksu arıtma tesisinde betonarme imalatlara devam ediyor.
16.7.2019

28

SELENDİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANILDI
SIYASET
Selendi Kaymakamlığı tarafından düzenlenen 15 Temmuz Şehitlerini Anma ve Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri yoğun katılımla gerçekleştirildi.
16.7.2019

23

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks