19 Eylül 2019 Perşembe - 08:33:55

SON DAKİKA

KURTLAR SOFRASINDA SİYASET

ENİS ÇANLI

12 Nisan 2018 Perşembe | 1814 Okunma


Vatandaşına, seçmenine, partiline, üyelerine, taşra teşkilatlarına sormadan, danışmadan, kurulan, kurulacak olan ittifakçıların oturduğu” siyaset sofrasından” bahsediyorum. Hani derdi koltuk olanlar var ya, işte onlar.

Dinleri, imanları “yemek”. Kimi birbirini, kimisi rakiplerini, ekran, meydan, gurup, kongre toplantıları, kavga, dövüş, hakaret, Allah ne verdiyse ye babam ye! Yalnız unuttukları bir şey var. Bizler, yani halk, yani seçmen. Kafamızın etini, beynimizi, ömrümüzü yediniz, doymadınız!

Günümüzdeki liderlerin alayı bana pek de acemi geliyor. Düşünsenize N.Erbakan ve S.Demirel’in sağ ve parlamentoda olduklarını. Mevcutları şaşkına çevirip, adlarını bile unuttururlardı.

Seçimlere çok zaman var diyoruz. Lakin araya önemli olaylar girmediği, ordumuz da sefer-i hümayuna çıkmadığı takdirde seçim gününe kadar galiba hep, seçim ile geçimi konuşacağız.

Yaşamakta olduğumuz ekonomik gidişata göre, çok büyük bir ihtimalle 2018 sonbaharında “erken genel seçim” var! Çok açık ve net söyleyeyim: “cumhur ittifakının” yerel seçimleri önce yapacak kadar “saf” olacağını sanmıyorum. Şayet yaparlarsa bu ittifakın ve c.başkanlığının sonu olur.

                       İTTİFAK-MÜTTEFİK

Eskiler bilir. Kazanındaki pervanesi bir sağa, bir sola dönerek çamaşırı yıkayan “yarı otomatik çamaşır makineleri” vardı. Şimdilik adı olmayan, ama anlaşırlarsa “karşı ittifak” denilecek partilerde olan biten, aynen bu çamaşır makinesi gibi olacak. Bir sağa dön İYİ parti+ SP+DP, bir sola dön CHP.                              HDP ise, “yedek kuvvetler” sepetinde.

            VATANDAŞ REFERANDUMDA REİS’İ SADECE UYARDI

Referandumda halk R.T.Erdoğan’a şu mesajı verdi:

Ya arkadaş! Parti kurdun, sen hapiste iken partini ezici çoğunlukla iktidar yaptık. Baskı yaptık, seni hapisten çıkarttık. Hülle bir seçimle seni önce m.vekili, sonra da başbakan yaptık. Sen istedin, referandum ile A. Gül’ü C. Başkanı seçtik. Girdiğin her seçimi kazanmanı sağladık. İstediğin anayasa için halk oylamasına gittik, çıkarttık. Seni de C. Başkanı seçtik.

Tutturdun “ben başkan olacağım” dedin, yetmedi mi daha ne istiyorsan dememize, bir kısmımızın “hayır oyu” vermesine rağmen “başkan” oldun. Hem C. Başkanısın, hem de AKP genel başkanı oldun. Son referandum oylamasındaki aldığın düşük “EVET” oy oranı, “artık bizden yeni bir şey isteme” mesajıdır.

                                C.BAŞKANLIĞI SEÇİMİ

CHP C.başkanlığı referandumunda hayır oylarının yüksek çıkmasından resmen umutlandı, ama son günlerde yapılan anket sonuçları resmen moral bozucu.

Halkımızın sağduyusunu hafife almayın! Son yapılan referandum, başkanlık makamı yaratma işi idi. O iş halloldu, bitti. O makama, yapılacak seçim ile adam oturtulacak. Yani referandum ile c.başkanı seçimi atmosferini birbirine karıştırmamak lazım.

Sandığa gidildiğinde kafasındaki aday ismi net olan seçmenlerde sorun yok, oyunu atar, çıkar. Tereddüdü olanlar da ise, “Ya arkadaş! Macera aramayalım. İyi, kötü bu adamı biliyoruz, ya diğeri gelirse ne olacağını biliyor muyuz” dediği anda, seçim ibresi R.T.Erdoğan’dan yana döner.

CHP’nin C.başkanlığı seçimi için önünde iki seçenek var. Birincisi CHP+İYİ+SP+DP ittifakı. Daha önce benzeri CHP+MHP ile E. İhsanoğlu’nun şahsında denendi, olmadı.

Diğer seçenek, olası ikinci tur ihtimalini düşünerek birinci tur seçime tek başına girmek. Nasıl olsa ilk turdan çıkış garanti. İkinci tur da İYİ+SP+DP ittifakı ve HDP oylarına yönelmek. Bu ihtimal de bir hayli düşük. İlk turda R.T.E seçilirse, m.vekilliği seçiminin sonucu ne olursa olsun CHP’de kesin kopmalar olur.

Bu arada unutmayalım. Muhalefet, özellikle CHP en büyük medya destekçisini resmen kaybetti. Doğan Medya. Kala, kala, Sözcü gazetesi ve Fox tv. ile bu iş nasıl yürüyecek?

Muhalefet açısından diğer bir sıkıntı da, seçmenin beyninde oluşan soru işaretlerinde.

Dünyada başkanlık seçimi yapılan her yerde parti genel başkanları aday olur. K.Kılıçdaroğlu’nda “R.T.E’ye karşı kaybederim, parlamentoya da giremezsem, genel başkanlığımda gider” korkusu var mı? Evet var! Bu yüzden mi aday olmaktan kaçıyor? EVET!

CHP tek başına veya ittifak ile de girse, adayının çok güçlü birisinin olması lazım. Sizce R.T.E’nin karşısına çıkacak kudrette öyle birisi var mı?

O zaman bu millet “aptal” mı sana inanıp da oy atsın, Kemal bey!

         CHP’DE HESAPLAR BAMBAŞKA

Çok açık ve net bir şey söyleyeyim. CHP’nin mevcut üst yönetimi kendi geleceğini kurtarma derdinde. Onlarda bu C.başkanlığı işinin olamayacağının farkında. Derleme, toplama kuvvetlerle kurulan “siyaset ordusu ile iktidar savaşı kazanılmaz”! “Karşı cephe” ittifakı mutlaka kurulacak! Neden bu kadar kesin konuşuyorum, yazayım.

Diyelim C.başkanı R.T.E oldu.

CHP “bari parlamento da çoğunluk muhalefette olsun” istiyor. Bu olasılıktan hareketle ittifakı oluşturup hem Meral hanımı, hem de Temel beyi genel başkan ve partileri ile beraber parlamentoya sokmak, hiç olmazsa yasamada çoğunluğu alıp, AKP’nin elini, kolunu bağlarız” diye düşünüyor.

İttifak kurulursa AKP ve MHP’den koparılan her oy öncelikler CHP’nin hanesine yazılmış olur. K.Kılıçdaroğlu’na müthiş kızan bir kısım CHP’lilerin oyları da İYİ parti yerine, kendilerinde kalmış olacak.

Bu şekilde olursa “karşı ittifakın” oy oranı artacağı için çıkaracakları vekil sayısı da fazla olacak. HDP’de oy oranını muhafaza ederse parlamentoda muhalefet, “yasama iktidarını” ele geçirebilir.

Hiç kimsenin hesap etmediği bir konuyu ben söyleyeyim. Bugünkü atmosfere göre söylüyorum.“HDP baraj altında” kalırsa hiç şaşırmayın! G. Doğuda PKK’dan bıkan HDP’lilerden AKP’ye müthiş bir yönelme var.

En doğru açılım, demokrasi adına oluşacak tablo, 6 partili bir parlamentonun olması. Bu da % 94 halkın temsili demektir.

Yalnız, birileri ısrarla İYİ+SP+DP ittifakının rahatlıkla % 10 barajını geçebileceğini pompalıyor. Eğer olmaz ise hiç kimse bu sefer AKP’yi tutamaz!

CHP+İYİ+SP+DP ittifakı Attila İlhan’ın şiirindeki gibi.

“Ben sana mecburum”.

 

                

ENİS ÇANLI

12 Nisan 2018 Perşembe | 1814 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks