17 Ekim 2019 Perşembe - 17:58:44

SON DAKİKA

KÖYÜMÜZE HOŞGELDİNİZ

ENİS ÇANLI

24 Ocak 2019 Perşembe | 1783 Okunma

İlimiz merkezinin nüfusu büyük bir hızla artmaya devam ediyor. Bu sefer ki artış, içgöç şeklinde ve yaklaşık 10 yıldan beri de devam ediyor. Maalesef bu göçe altyapı olarak hazırlıksız yakalandık. Ne imar, ne trafik, ne de yerleşim olarak modern bir şehir havası istenilse de,  yaratılamıyor.

  Kırsaldaki ilçelere bağlı mahallelerimiz (köyler) resmen boşalıyor. Kimisi tarımsal gelir düşüklüğünden, kimisi de, özellikle lise eğitimli genç nesil, köylerde kışın tarım yapılmadığı ve sosyal hayat olmadığı için kahvehane köşelerinde vakit geçirmek zorunda kalmaları yüzünden hızla düze iniyor. Köyde yaşayanların yaş ortalaması 40’a çıktı.

  Özellikle lise eğitimini tamamlayıp, üniversiteye gidemeyen köy gençleri, büyük şehir büyüsüne kapılarak, şansını büyük ilçeler veya il merkezinde iş bulurum hayali ile evini terk ediyor, geliyor. Büyük çoğunluğu geldiği yerdeki aldığı eğitimin niteliksizliği yüzünden sanayi bölgelerinde "vasıfsız eleman" olarak iş arama sevdası peşine düşmeleri, peşinden gelen hayal kırıklıkları, durum içler acısı.

                  İŞKUR- MANİSA VALİSİ

  Geçtiğimiz salı günü İl istihdam ve mesleki eğitim kurulu toplantısı vali Ahmet Deniz başkanlığında toplandı.

  Toplantıda konuşulan konular, okurlarımın defalarca yazdıklarımdan bildikleri malum konular. İş arayan "VASIFSIZ İŞÇİ" sayısı 48 bin imiş. Bizzat vali beyin huzurunda açıklandı. Yeni bir bilgi değil. Yıllardan beri süregelen kısır döngünün sonucu, hiç değişmedi.                                     

             BU ŞEHİRDE İŞSİZLİK YOK!

  Mesele işsizlik değil okurlar! Muhalefet partileri gibi hedef saptırmayalım. MOSB ve ilçe organize sanayicileri, küçük ve orta ölçekli sanayi, tarım kesimi dahil, piyasaların çırak-kalfa-usta, traktör-iş makinesi şoförü talebi, şu anki vasıfsız işçi sayısından fazla. 

  Geçtiğimiz yıl 130 bin kişi İŞKUR'a başvurmuş, 24 bin kişi iş bulmuş. Geri kalanının yarısı işi beğenmemiş, yarısı da "vasıfsız". Bu mu işsizlik?

  Manisa’nın valisi daha henüz yeni, bilmez. 15 Temmuz sonrası, MOSB karşısındaki FETÖ örgütüne ait özel kolej yangından mal kaçırır gibi bir anda imam-hatip lisesi yapıldı. Soma'da şimdi yenisi hayırsever birisine yaptırılıyor. Belediye binasının bahçesine, küçük sanayinin alt kısmına sanki yakınında yokmuş gibi cami yapma sevdasında olan aynı kişi, yine belediye başkan adayı.

  Ben çiftçiyim. Bilimsel tarım yapıyorum. Ekipmanlarım modern. Tam üç yıldır net 2500 tl. maaş ile traktörümü kullanacak, tarladan, tarımdan anlayan şoför bulamadım. Acemilerle işi götürmeye çalışıyorum. Bu yaştan sonra kendim bile traktör tepesindeyim. Bu ve benzeri sebeplerden ötürü yüzlerce çiftçi işi bıraktı. Bağını, tarlasını, bahçesini kiraya veya ortağa verdi. Neredeyse ovanın yarısından fazla tarım arazisi kiracı-çiftçi de. Şoför-işçi problemi olmayan çiftçi gösterin de, görelim!

  Damadım orta ölçekli yan sanayi sahibi. Tüm üretimini AB ülkelerine ihraç ediyor. Sanayi ürünü parça üretimi yapıyor. İki yıldan beri son sistem CNC tezgahlarının başına tüm aramalara rağmen nitelikli kalifiye eleman bulamıyor. Üstelik ücretleri de asgari ücretin iki katı olmasına rağmen.

  Bende kendisine "imam-hatip okulları da meslek okulu, git oradan eleman bul" dedim. O da, "baba, tezgah başında hatim mi indireceğiz" dedi.

  Bunu böyle yazdık ya, şimdi bize utanmadan ya "dinsiz derler, ya da imam-hatip düşmanı"!

  Eskiden imam-hatip okulları için "Erbakan hocanın partisinin arka bahçesi" derlerdi. O rahmetli olduğuna göre şimdi ne diyelim?

  Ya "düz liselere" ne diyeceğiz? Başıboş, avare bir gençliğin yetiştiği mekanlara dönüşmüş vaziyette.

  Yazık ediliyor bu ülkeye ve gençliğine!

  48 bin “vasıfsız” değil, “avare işçi” var. Gömlek cebinde 15 liralık ABD sigarası, sürekli elinde tuttuğu 3-5 bin liralık cep telefonu, kendine iş arayan tipler bunlar. Al da yanında çalıştır, göreyim! İşkur'a başvuran sayısı 48 bin. Ya müracaat etmeyenlerin sayısı ne kadar acaba?

        MANİSA'NIN MESELESİ

  Geçtiğimiz pazartesi günü cumhurbaşkanında katıldığı TOBB'un toplantısına Manisa ticaret ve sanayi odası ile borsası da katılmış.

  Manisa'nın meselelerini EBSO başkanı, çok eski arkadaşım Ender Yorgancılar güya anlatmış. Bu ne şimdi?

  O kalabalıkta eğer size konuşma hakkı vermedilerse, şehrimizin sorunlarını anlatmak Ender başkanın işi mi? Benim derdimi, İzmir EBSO başkanı ben söylemezsem nereden bilecek? Ender başkan en son ne zaman Manisa'ya geldi ki?

  Eğer senin şehrinin sanayi ve ticaretinde bir sorun varsa, hazırlarsın 10 tane dosya verirsin şehrinin milletvekillerine, takip etmelerini talep edersin! Veya bizzat muhatabı bakanın karşısına dikilirsin!

  Manisa köy mü? Sizler muhtar değil, oda başkanlarısınız! Şehrimizin karizmasını neden Manisalı olmayanlara oyuncak ettiriyorsunuz?

  1976 yılında Manisa’da, 1982’de İzmir’de Ticaret ve sanayi odası ve de tic. borsasına üye başlangıcı ve 20 yıla yakın üyeliği olan birisi olarak size bir tek tavsiyem var:

  Derhal ve acilen Sanayi ve ticaret odalarını birbirinden ayırın!

  Kimse kimseyi kandırmasın!

  “Tüccardan sanayici olmaz”?

  “Sanayici de ticaret erbabı ile aynı kulvarda faaliyet göstermek istemez”! Eşyanın tabiatına aykırı.

       MANİSA AKP MİLLETVEKİLLERİNİN DİKKATİNE

  Seçimler yaklaştıkça iktidar partisi olarak bol kepçeden vaatler ve para muslukları açılmış vaziyette.

  Kredi kartı borcunu bırak, kredi kartı bile olmayan, aldığı işletme kredilerini, tahakkuk eden vergilerini zamanında ödeyen “enayi sürüsünün” bir ferdi de benim! Tüm menfi ekonomik göstergelere rağmen şahsım başta olmak üzere gerek istihdam, gerekçe katma değer yaratmak üzere ürettiğimiz ürünü ihracata yönelik satmak üzere teknolojik makine parkı ithal etmek istiyoruz. Hükümetin “KOBİ değer kredisi” vaadinden yararlanmak gibi bir taleple yola çıktığımızda karşımıza kendisine “ARACI KURUMLAR” denilen bir takım organizasyonlar çıkıyor. Alınacak krediden en düşük bedeli yüzde 10’lardan başlayarak istenen avantaları, resmi adı “DANIŞMANLIK BÜROSU” olan bu gayr-i ahlakı duvarları nasıl aşacağız, eyyy benim memleketimin iktidar vekilleri?

  Sakın “yok böyle bir şey” demeyin, Ankara’da bu bürolardan yüzlercesi var. Bunun mucidi rahmetli Özal’ın “benim memurum işini bilir” tarihinden beri var ve hiç değişmedi.

  “Devletin ilgili resmi kurumuna müracaat et” der gibisiniz. Edeceğim. Bakalım neyimiz eksik çıkacak, ne kadar git-gel yapılacak, doğrusu merak ediyorum.

  Ne yapayım, siz söyleyeceksiniz, bende ona göre hareket edeceğim. Eğer bu yazıma cevap alamazsam yine bu sayfada görüşürüz.

 

 

 

 

 

 

 

ENİS ÇANLI

24 Ocak 2019 Perşembe | 1783 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks