19 Ağustos 2019 Pazartesi - 19:52:12

SON DAKİKA

KÖT܅İYİ…GÜZEL

ENİS ÇANLI

1 Mart 2018 Perşembe | 1537 Okunma


Ekonomide şubat ayı rakamlarının yorumu, bardağın baktığınız tarafına göre değişiyor.                            

Dolu tarafına bakarsanız enflasyon az da olsa tek haneli rakamlara inmiş, ihracatımız 2017 şubat ayına göre yüzde 10.7 artmış. Sanayide kapasite kullanımında artış var. Döviz sabitlenmiş görünüyor.

Gelelim bardağın boş tarafına.

S&P kredi derecelendirme kuruluşuna göre, notumuzda bir yıldan beri değişiklik yok. ABD kıskacı devam ediyor. Yatırım yapmak için riskli ülkeyiz. Yani negatif.

Türk lirası ile yapılan dış ticarette yüzde 38 daralma var. İthalatımız geçen yıla göre yüzde 38 artmış, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 50’ye düşmüş. Yani cari açığımız şubat 2018’de yüzde 100 artmış. Bu yıl kalkınma hızımız tahminlerin aksine biraz düşecek. Bütçe açığının seçim ekonomisi yüzünden artacağı, faiz yükünü de arttıracağını söyleyebilirim. Bu arada akaryakıt pahalanıyor.

Ekonomik uzman ahkamı kesmenin, sizleri rakamlara boğmanın alemi yok!

Hesap basit. Dükkanımız var. 200 liralık mal almışız. Hepsini satmışız, dükkanımız boşalmış. “Kar ettik” diyoruz. 100 lira borç çıkıyor. Tefeci de (S&P) diyor ki: “fena değilsin”.

Dayak yiyen boksör misali. Antrenörün “Çok iyi dövüştün, harika maç çıkardın” diyor. Yüzün gözün kan içinde, ama maçı kaybetmişsin. Durum bu halde.

Yinede ekonomide şimdilik çok ciddi çatlak var, diyemeyiz.

Ulusal beka sorunumuz için yaptığımız “zeytin dalı harekatının” ülkemize maliyeti, yaklaşık 1 milyar doları geçecek gibi.

Oraları gezmeyen bilmez. Suriye’de Fırat’ın batısı, ağırlıklı olarak zeytin, diğer meyve ağaçları ile kaplı, sulak ve verimli tarım alanları şu anda Türkiye’nin kontrolünde. ABD kurnaz. PKK-PYD ile hemen baraj bölgesini ve Deyrezor petrol sahalarına el koydu. Böylece partnerinin petrolden gelir elde etmesini, Fırat kenarında tarım yapmasını sağlıyor.

Bizde Hatay ve G.Antep olarak kontrolümüz olan bölgelerle sınır ticareti yapmalıyız. Bu arada Suriye’den doğan Asi nehri suyunun kontrolü bize geçtiğinden Amik ovamızın rahat sulanması için tehdit olmaktan çıkmıştır.

Ülkemize dönecek olursak, esas sıkıntı, 2019’dan sonra makro ekonomideki dalgalamaların bütçe-kur- faiz üzerinde baskı yaratacak olması. İnsanların tasarruf amaçlı altın ve gayrimenkul almak yerine, yatırım hisselerine yönelmesi lazım. Yani gelişmiş ülkelerdeki gibi sanayi üretimi için küçük yatırımcı finans desteği. Tabi devlet garantisinde yapılması gerekir.

Yani, ileri de olası batı “finans mengenesine” kısmamamız için, daha çok çalışmamız, daha çok tasarruf yapmamız, şiddetle ithal mamul ürünlerden, özellikle otomotiv ürünlerinden de uzak durmamız lazım. Yurtdışına tatil dahil, delik kuruş döviz kaptırmamamız gerekir. Özellikle Yunanistan ve adalarına.

           YERLİ ENERJİ YATIRIMLARI (?)

Enerji konusunda “yerli üretim yatırımı” artıyor. Ama sermaye koyan, yatırım yapan şirketlerin çoğunluk hisseleri yabancıların elinde. Mesela en büyük güneş enerji santrali ihalesini “Alman Siemens” firması aldı. “Bu Türkleri Avrupa’da görmek istemiyorum” diyecek kadar aşağılayan, Afrin’de PYD-PKK’yı destekleyen “Merkel’in Almanya’sı”.

Yine off-shore tarzı karasularımızda rüzgar enerjisi santralının ihalesini de Siemens aldı. Hem de yine bu yakınlarda. 20 yıl boyunca kilovatını 38.5 euro/cent’ten, alma garantili devletimize satacaklar. Sonuçta pahalı kullanan, ödeyecek olan da bu halk. Neymiş? “Milli enerji”.

Şimdi enerji bakanının çıkıp “yerli üretimimizin” arttığının söylemesi biraz komik olmuyor mu? Davul bizim boynumuzda, tokmak yabancının elinde.

Diyeceksiniz ki, “yerli şirketlerin sermaye yapıları zayıf”. İşte zaten esas sıkıntı da bu.

Yine de her şeye rağmen “kerhen” evet demek mecburiyetinde kalıyoruz. Bu kadar yatırıma rağmen ithal hazır enerjiye ödediğimiz parada artış var. 4 milyar dolara yaklaştı.

Tabii, bu arada sorulması gereken bir sürü soru var.

Neden “devlet kontrollü, kar garantili” halka arz enerji şirketleri kurulmuyor?

Neden özel sektör enerji şirketleri, İMKB’den halka arz yaparken “garanti kar yüzdeli hisse” satmıyor?.

Mesela, neden Şeker fabrikaları Türk Halkına “kooperatif tarzı” satılmıyor?

                       VESTEL-META A.Ş.

Ülkemiz ve Manisa için çok, ama çok hayati bir gelişme var.

Manisa’mızın ekmek kapısı, medar-ı iftiharlarından birisi olan Vestel A.Ş, biliyorsunuz yerli otomobil üretiminin yakıt pillerini ve elektronik aksamını yapacak.

Meta Nikel-Kobalt Gördes tesisleri, ilave yapılacak yatırımlarla 860 milyon Dolarlık işletmeye dönüşecek. Hedef 2023. Pil fabrikası ile beraber 5500 kişiye istihdam sağlayacak bu tesisi çok önemsediğimi belirtmek isterim.

Umarım ve dilerim, çevre felaketlerine sebebiyet vermez!

Tonu 30 dolar olan ham cevherin işlenmiş hali dünyada 14 bin dolara alıcı buluyor. Şu anda sadece cep telefonu ve benzeri cihazlarda kullanılan nikel, önümüzdeki yıllarda hızla artacak olan otomotiv ürünlerde ve enerji depolama da kullanılmaya başlaması ile 35 bin dolar seviyelerine çıkacağı düşünülüyor.

En önemli adım geçtiğimiz günlerde atıldı.

Yakıt pilleri konusunda dünyada en büyük ve uzman firmalarından birisi olan Çinli GSR Capital firması ile % 50’lilik ortaklık, 4.5 milyar dolarlık “yakıt pilleri” üretim tesislerinin Türkiye’de kurulması üzerine antlaşma imzaladılar.

Müthiş bir başarı. Gördes haricinde Eskişehir’de de nikel üretim tesisi kurulacak. Uşak’ta ise etüt çalışmaları devam etmekte.

Şöyle düşünün. Otomotiv yakıtı piller( benzin), lazım olan nikel(petrol)..

Kısacası;                    

150 yıllık “Arap-ABD-İngiltere-Rusya petrol saltanatı” sona erecek”!

                                          

                  

ENİS ÇANLI

1 Mart 2018 Perşembe | 1537 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks