16 Temmuz 2019 Salı - 15:22:14

SON DAKİKA

KİMSENİN UMURUNDA DEĞİL

ENİS ÇANLI

27 Kasım 2018 Salı | 945 Okunma

Geçtiğimiz pazartesi günü “Yeşilay haftası” nedeniyle televizyonlarda Sayın cumhurbaşkanımızı sigara ile alakalı konuşmasını izleyince içimden şöyle seslenmek geldi:

Sayın Erdoğan;

Sigara yüzünden sağlığını kaybetmiş birisi olarak, sizi en iyi anlayanlardan birisi de benim. On binlerce kalp ve kanser hastası da aynı dertten muzdarip.

  Sigaradan daha da beteri, “ABD projesi” olan, “Türkiye’de mısır üretimi” ile özellikle köylerde hızla üretimi ve kullanımı artan, kısa adı “esrar” olan “Hint keneviri üretimi ve satışı” ülkemizin dengesini bozdu.

  Özellikle 1950’lilerde ABD’de artan mısır üretimi ile beraber esrar üretimi de hız kazanmış. Artık günümüzde kimse ile baş edemeyip, içimine izin veren eyaletleri bile var. ABD cezaevlerinde sadece madde bağımlılığı yüzünden suça bulaşmış mahkum sayısı 2.5 milyon. Anlayın felaketin büyüklüğünü.

  ABD ülkemiz insanını mısır ile üç konuda, göz göre, göre resmen zehirliyor, kazıklıyor.

  Birisi mısırdan elde edilen ucuz diye pancar şekerine alternatif, ama sağlığa zararlı “nişasta bazlı glikoz şurubu”, diğeri de dolaylı şekilde esrar, yani Hint keneviri üretimine yol açmak. Bir diğeri de tohumluk mısır ABD firmalarının tekelinde. Türkiye’de ektirip ambalajında kilosu  5 tl.ye mal edilen hibrid mısır tohumu, biz çiftçilere tam 13 kat fazlası fiyata satılıyor.

  Herkes dikkat etsin, baksın, incelesin! Günümüzde suç işleyenlerin yüzde 90’ı bu mereti içiyor. Kadın cinayetlerinin çoğunun arkasında bu illet var. Üstelik ağır suç işleme yaşı lise çağlarına, tüketim ortaokul birinci sınıflarına kadar indi.

  Bende mısır üreticisiyim.

  Yılda 5-6 milyon ton mısır üretimimiz var. Katma değeri 1 milyar dolar. Katma değeri daha yüksek başka ürünler ekmemekten kaybımız milyarlarca dolar. Tarlalar aşırı gübrelemeden ve sudan çoraklaştı. Yer altı sularımız bitmek üzere. Her yerde obruklar oluşuyor.

  Ülkemizde mısır üretimini yasaklayın! Tabi ABD lobilerine gücünüz yeterse. Üreten yeteri kadar ülke var. En büyük üreticiler(mesela Arjantin ve Brezilya) bizim gibi ekonomileri bozuk ülkeler.

  Alternatif ve katma değeri yüksek ürünler var. Mesela pamuk. Daha pek çok ürün var, ekecek, dikecek. Yasaklayın! Çocuklarımızın hayatını kurtarın.

  Sayın cumhurbaşkanı;

  Bu arada çok fazla da yırtınmayın! İki neslimizi görmüş, toprağa gömmüş, yaşını almış, feleğin her türlüsünü görmüş, geçirmiş insanlarız.

  Hayatımda okul çağında evladı olup da, bu kadar kaygısız, gamsız, vurdumduymaz bir ebeveynler nesli görmedim. Okulda öğretmenin insafına terk eder, sokakta da polise, jandarmaya. Ya sonrası? “Çocuğum özgür yaşasın” veya “benim çocuğum yapmaz” geyiği. Artık herkes evinde patlamaya veya kendisine,ailesine ve de etrafına zarar verecek işlere karışabilecek saatli bomba, canavar, ne derseniz deyin, birilerini besliyor!

               SİGARA PAKETİ

  Sigara paketlerini değiştirseniz de, fiyatlarını arttırsanız da, içen sayısının azalması bir yana, genç içicilerin sayısı hızla artıyor. Üstelik başlama yaşı 12’lere kadar düştü.

Kapalı alan içme yasağı, kaldırımlar işgal edilerek ve ucube naylon barakalarla iğrenç görüntüler haline dönüştü. Böyle bir saçmalığı ancak ülkemizde görürsünüz. Hele köy kahvehanelerinde ne yasağı, sürekli içeride içiliyor.

  Son olarak yasa ile değiştirilecek paket görüntüleri ve yeni cezalar için şunu söyleyeyim:

  Bu sigara lobileri var ya, siyaset adamlarımız vasıtası ile resmen halkımızla alay ediyorlar. Avrupa’da en ucuz adi sigara bizim paramızla 25 lira. Ya çoluk çocuğa satmaya kalkışanına verilen para cezası miktarı? Arabanı satsan, ödeyemezsin.

  Kısacası paketteki değişiklikle içen sayısını azaltamazsınız. Tedbir ve kontrol noktasında sıfırız.

  18 yaşından küçük gençleri içerken yakalarsın, sigarayı aldığı yerin adresini verirse yarı ceza, vermezse tam para cezası, üstelik içen çocuğun ailesinin ciğerine oturacak rakamda kes cezayı, bak bakalım içen, satan, kalıyor mu?

  Sigara içmeyene esrar içirtemezsiniz. Önce sigaraya başlatacaksınız ki, “esrarlı sigara içmeyi” merak etsin.

     HEPİMİZİN SAĞLIĞI BOZUK

  Dedektif gibi şehirde iz sürdüm. Ortaokul talebelerine bakkallardan ziyade, okul önlerine takılan serseriler tanesi bir liraya adetli sigara satıyor. Yani kimisi marketlerin adamı, kimisi de kendisine iş yapıyor. Genellikle sivil polis olur diye de okul önü yerine yakın internet kafe önlerinde, parklarda satış yapılıyor. Tıpkı esrarcılar gibi bunlara da “torbacı” deniyor. Çocukları sokak arasında görüp soruyorum, “kimden alıyorsunuz” diye. Sokak satıcıları. Ama satan sabit yerlerde var.

  Fatih ve Ulupark’ın, Sultan parkının içi, tenha sokak araları, sigara içme mekanları. Genellikle öğle saatleri. Guruplar halinde.

       ANNELER-BABALAR

  Polis sizin çocuğunuzun bekçisi falan değil! Çocuklarınızı takip edin! “Benim çocuğum yapmaz” demeyin! Özellikle kız çocuğu olanlar. Yazmaya bile utandığım başka olayları da hepimiz görüyor, şahit oluyoruz. O çirkinlikleri yaşayan bizim kızlarımız. Ve de sayısı hızla artıyor. Kimse kimsenin çocuğuna karışamaz hale geldi. Sahip çıkın çocuklarınıza!

  O kadar çok “sosyal dert” var ki, hangisini yazayım, bende bilemedim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ENİS ÇANLI

27 Kasım 2018 Salı | 945 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

ALAŞEHİR'İN 25 MİLYONLUK YATIRIMI DEVAM EDİYOR
SIYASET
MASKİ Genel Müdürlüğü, Alaşehir ilçe merkezi için 25 milyon TL yatırım bedeli ile inşaatına başladığı atıksu arıtma tesisinde betonarme imalatlara devam ediyor.
16.7.2019

20

SELENDİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANILDI
SIYASET
Selendi Kaymakamlığı tarafından düzenlenen 15 Temmuz Şehitlerini Anma ve Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri yoğun katılımla gerçekleştirildi.
16.7.2019

17

SARIGÖL'ÜN İLK ÜZÜMLERİ RUSYA'YA
SIYASET
Manisa'nın Sarıgöl Ovasından ilk üzüm hasadına başlandı. Erkence üzüm olarak bilinen Trakya İlkeren türü üzümlerin hasadına başlanırken ilk üzümlerin Rusya'ya ihracatının yapılacağı öğrenildi.
16.7.2019

22

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks