19 Ağustos 2019 Pazartesi - 20:15:17

SON DAKİKA

KALLEŞİN MEKTUBU OKUNMAZ

ENİS ÇANLI

30 Ocak 2018 Salı | 1361 Okunma


   Atatürk’ün her hareketini İngiliz işgal güçlerine sürekli rapor edenler, bu ülkenin “kalleşler”i idi.

Enver Paşa sırf harbiye nazırlığından kovulsun diye, ordunun Bulgar ordusu karşında yenilmesini isteyen, bu ülkenin “şerefsizler”i idi.

Yedikule zindanlarında işkenceden geçirilen, Çanakkale gazisi subayları İngilizlere ispiyonlayanlar, yine bu “alçaklar”dı.

Anadolu’da gece baskınlarında, Yunan askeri tarafından yatağında şehit edilen kuva-yi milliye subaylarının yerini gösterenler, yine bu “kansızlardı”.

***

Buna benzer yüzlerce örnek yazabilirim. Tarih, devir değişse bile, insan mayasında ne varsa, onu yapacaktır. Kişilerin genetik kodlarına işlemiş “devlet düşmanlığının”, tedavisi de, ilacı da yok!

***

Her ana “yurtsever evlat” doğurup, yetiştirecek diye bir kuralda yok. Sizi bilmem ama “ifade ve fikir özgürlüğü” adı altında “adiliklerini” afişe etmelerinden şahsen ben çok memnunum! “Kansızların” alnında yazmaz. Ancak böyle öğrenebiliyoruz.                                                                                                           ***

AİLE VE ÜLKE ŞEREFİ

Yalnız bu tip insanlara çok dikkat edin! En tehlikeli insanlar bunlardır. 

Düşünün hepimiz aile reisi veya üyesiyiz. Evimizin içinde, dört duvar arasında olan biten her türlü olumsuzluğu, yatak odasına varıncaya kadar, dışarıda kendi yakınlarımız da dahil, herkese anlatacak kadar “şerefsiz, alçak, namussuz, ahlaksız, kansız” olabilir miyiz?                             

***

Devletten maaşı alacaksın. Devletin hayati sayılacak sırlarını, olası yanlışlarını uluorta kamuoyu önünde çanak, çanak satacak kadar “sefil bir yaratık” olabilir misin? Ya da başka ülkelere şikayet edecek kadar “karaktersiz” olunur mu? Bazen oluyormuş.

***

Kişi veya kişiler, yaptığının veya söylediğinin çok büyük bir “diplomatik hata” olduğunu bildiği halde, özellikle arkasında duruyorsa, ben şahsen onu yapanları veya söyleyenleri değil de, o kişi veya kişilerle konuşan, destekleyen, aynı çatı altında müşterek dava güdenlere de söyleyeceğimiz bir çift sözümüz var:

ÇOK PİŞKİNSİNİZ YA!

***

Barış istemek adına yazılmış yazıların altına imza atmak, insanlık görevidir. Hepimiz destekleriz.                                                                   

İnsanımızı Hipokrat yeminine aykırı, din, etnik, mezhep, ırk, millet, siyaset, savaş, terör ve ölüsüne göre ayrıştırıcı kavramlar üzerinden kategorize edenleri görüyoruz.

Bunları yaparken de utanmadan, sıkılmadan “barış, insan hakları, demokrasi” gibi ulvi kavramların arkasına saklanıyor, ayrımcılık yapıyorlar. Ne yaparsanız yapın, ne eğitim alırsanız almış olun,

İNSAN DIŞKISINDAN GÜBRE OLMAZ!

***

EMPATİ YAPIN CHP’LİLER! KEM KÜM ETMEYİN!

Atadan, dededen, sonradan, okuldan, sokaktan, doğma, büyüme CHP’lisin!

“Atatürkçüsün, Kemalistsin, altı oka, devrimlere sadık, kurucu liderin askerisin.                                                                                                                   Sosyal demokratsın. Ülkü ve mefkurelerine sadakat ile bağlısın, vs…. Hepsi tamam da, senin saydığın bu özelliklere haiz CHP’de ki yöneticilerin, parti içinde hızla tasfiye ediliyor.

***

Sosyal demokratlar hızla eriyor, kanser hızla yayılıyor. Gelenler, sosyalist ve komünist manifestosuna inanan, ateist proletarya mensupları. Söylemleri bildik, sloganları tanıdık:

Mustafa Kemal’in Harbiyelisi “faşist ordunun subayları”.. “Özgürlük savaşçısı ve Kürt gerillalarını” katleden “katil ordu” T.C. ordusu. DHKP/C, KCK, PKK “asla terör örgütü değil”, hepsi sosyalist, “halkların hareketi yapılanması”.

Altı okun “milliyetçilik” kavramı faşist parti geleneği, “olamaz”! Cumhuriyetçilik, “sosyalist cumhuriyet” olarak tanımlanmalı.                                             Laiklik “dine davetiye” çıkarıyor.

“Halkçılık ve ulusçuluk” yanlış, “halklar” olmalı!

Devletçilik, “sosyalist proletarya hükümetine” geçmeli!

Devrimcilik, şekilcilik değil, “halk devrimi” olarak yerini almalı!

***

SEÇİM MAÇI, OYNANMADAN BİTTİ.

Diyelim ki, ben iftira atıyorum, CHP’de yok böyle bir durum.

CHP İstanbul milletvekilleri Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu ve yeni seçilen İstanbul il başkanı Canan Kaftancıoğlu kamuoyunun önüne çıkıp,“DHKP/C ve PKK terör örgütüdür” desinler, söz veriyorum, mahkeme kararı ile adımı ve soyadımı değiştireceğim.

Bu arada Kemal beye güvenenlere de, Allah selamet versin!

***

Ecevit ve Baykal’a rağmen,1975-80 arası denenen bu model, 12 eylül de acı ve hüsranla son bulmuştu. Bu sefer tüm “gelenekçi ve sosyal demokratların kıyımı” ile amacına ulaşacak gibi duruyor.

***

Benzer siyasi intiharı T.Çiller’in DYP’si, F.Gülen hareketi ile yaptı. Partinin kilit organlarında tek muhafazakar-demokrat kalmadı. Sonuç malum. Parti soluğu “siyaset mezarlığında” aldı.

***

Bugünün CHP’sini “yürekten en çok kimler seviyor” diye sorarsanız:

“R.T.Erdoğan ve de onun AKP’si” derim.

Çok yazık!

1973’lerin meşhur sloganı “umudumuz Ecevit” idi. Tuttu. Ya şimdi? Ne zor değil mi, dostlar?

Atatürkçüyüm, sosyal demokratım, laik, milliyetçi, askeriyim deyip, bu değerlere hakaret edenlerin çoğaldığı partiye git, oy at!

“Mustafa Kemal’in askeri” mi, yoksa “Mustafa Kemal’in yoldaşı” mı? Malum, “yoldaş” kelimesini “komünizm yanlıları” kendi aralarında kullanırlar.

CHP için zor bir kongre, arkasından da zor bir seçim sizleri bekliyor.

 

ENİS ÇANLI

30 Ocak 2018 Salı | 1361 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks