16 Temmuz 2019 Salı - 15:18:10

SON DAKİKA

İSMAİL BİLEN"İN AKP"Sİ

ENİS ÇANLI

12 Haziran 2018 Salı | 3026 OkunmaYıl. 1986

Boşalan iki vekillik için Manisa’da ara seçim yapılıyor. Zamanın güçlü iktidar partisi ANAP ile milletvekili dahi olmayan iki yaşındaki DYP çekişmekte. ANAP nasıl olsa kazanırım edası ile birinci bölgeden DYP’nin adayı Sümer Oral’ın karşısına ağır topu Ekrem Pakdemirli’yi, ikinci bölgeden ise, DYP adayı Ümit Canuyar’ın karşısına yine ANAP’ın ağır topu Mehmet Keçecileri aday gösterdi. Bir çeşit atlı süvariye karşı-tank savaşı gibi bir siyasi ortam yaşandı. Sonuç: DYP:2, ANAP:0.

Konyalı M. Keçeciler Konya’ya postalandı. Bir köy toplantısında “efendim ikinci el pamuk para etmiyor” diyen köylüye, “eh napalım, sende ikinci el pamuk ekme” diyen Pakdemirli’yi de paket edip, Ankara’ya Özal’ın yanına postalamıştık.

“Postaladık” diyorum, zira o DYP ekibinin ön safhalarında yer alanlardan birisi de, pek çok arkadaşım gibi naçizane bende vardım.

Birisi Manisalı değil diye, diğeri de yaptığı “tarihi tarım gafı” ile yolcu edildi.

BU SEFER TOPUĞUNUZA DEĞİL, KAFANIZA SIKMIŞSINIZ

Rabbim bu. “İnsanoğlu beşer, çok konuşunca veya bilmeyince şaşar”!

Gazetem Manisa Olay’da bir yazı okudum. Hani yani rahmetli E. Pakdemirli hocaya rahmet okutacak “tarımsal gaf” bir daha karşıma çıktı. Alaşehir’de tertiplenen bir iftarda konuşan AKP m. vekili avukat İsmail Bilen bey, bana göre “Manisa siyaset tarihine geçecek” bir konuşmaya imza atmış.

İsmail bey, aslen Muş’lu olup, mesleği hukukçu, benim ağabeyim gibi avukat. Yani ben hukuktan ne kadar anlıyorsam, toprağı ve bitkiyi saksıda gören hukukçular da tarımdan o kadar anlıyorlar.

Uzun yazmayacağım. Çünkü yazarken bile sinirleniyorum.

Yıllardır Salihli’de ikamet edip, avukatlık yapacaksınız, iki dönem m. vekilliğiniz olacak, üçüncüsüne hazırlanacaksınız, lakin Manisa’nın en önemli tarım ürününün sorunları hakkında yanlış bilgi sahibi olacaksınız. Pes ötesi İsmail bey!

Sarıgöl ve Alaşehir gibi yaş üzüm satıp, biz k.üzüm bağcılarına göre en az iki katı fazla para kazanan ilçelerimiz hariç, özellikle iktidarınızın son 5 yılında kurutmalık üzüm yetiştiren bende dahil, Manisalı yaklaşık 75 bin “bağcı ailesi”, 3-5 tane üzüm işletmecilerinin insafına terk edildik.

Eylül-2017 tarihinde taban fiyatı 4 lira açıklanmasına rağmen, TMO’nun alımları ağırdan alması yüzünden kilosu 3.20 liraya kadar gerileyen kuru üzümün (%95’inin işletme ve tüccarının eline geçmesinden sonra) fiyatların 7.30 TL. ye yükseldiğini, bununda “R.T. Erdoğan ve AKP’sinin sayesinde olduğunu” söylemişsiniz.

Manisa AKP milletvekili İsmail Bilen beye şunları söylemek istiyorum:

Yılın 12 ayı emek ve hizmet isteyen, işçi yoğunluklu bir tarım ürünü olan üzümümüzü bin bir ticari oyunla elimizden alanları, buna bilerek veya bilmeyerek göz yumanları, çoluk, çocuğumuzun rızkına göz dikenleri şu mübarek günlerde Allah’ıma havale ediyoruz. Eğer bir parça hakkımız var ise haram ediyoruz. Yiyeni de, dahli olanı da, seyredeni de!

Her yıl 300 bin tonun üzerinde rekoltesi olan, fındıktan sonra en fazla rakam ve miktarda ülkemize döviz kazandıran bir tarım ürününü, iki yıldır destek kapsamında almamak üzerine kurgulanmış TMO’sini alet edenlere de yazıklar olsun! Ofisin bir üretim sezonunda aldığı k. üzüm miktarı 4500 ton. Yani devede kulak! Okul üzümüne zar, zor yetiyor.

“Bilmiyorduk” demeyin! Bal gibi biliyorsunuz! Bilmiyorsanız, senede en az 3-4 kere k.üzümünün sıkıntılarını yazdığım köşemi okusanız, işin esasını öğrenirdiniz!

Sadece son iki yılda toplamda 1 milyar Tl.’ın üzerinde brüt kazancı cebine atan 3-5 şahıstan, sizlerin haberiniz bile yoktur, herhalde. 75 bin bağcı ailesinin tamamının cebine giren kar ise işletmecilerin 1/4 kadar bile değil!

KESER DE DÖNER, SAPTA. GÜNÜ GELDİ, HESAPTA DÖNECEK!

Neyse.

Gün hesap kesme günü.

Ben başkaları adına konuşamam! Kimse adına hak arayacak da değilim! Herkes bir şekilde hakkını arasın. Demek ki bağcı tayfası sizlerden memnun ki, sesini çıkartmıyor. Ne diyelim? Mübarek olsun! Sonucu sandıkta hep beraber göreceğiz inşallah.

Kendi adıma söyleyeyim:

AKP mağduru veya zengini değilim! Borcu, harcı olmayan, Allah’tan başka kimseden medet ummayan bir çiftçi, bir bağcı olarak, hak gaspına uğrayan, uğratılan birisi olarak, size oy atarsam, rabbim bana hesap sorar!

DEĞERLİ OKURLARIM

Ramazan bayramınız mübarek olsun. Allah (c.c) sevdiklerinizle beraber sağlıklı, huzurlu ve mutlu günler geçirmenizi nasip etsin!

Malum çiftçiyim, bağcıyım, mısır, domates üreticisiyim.

Bu yıl devletimizin “aymaz bazı bürokratları yüzünden” ovada su sıkıntımız da var! Yer altı suları da İzmir’e verildiği için iyice azaldı. Sondaj suyu elektrik bedelleri çok yükseldi. Zor bir yıl geçirmekteyiz. Şoför, kalifiye işçi bulma sıkıntımızda cabası. Sürekli arazideyim. Yaşıma göre daha da fazla yorulmaktayım. Ne kahvehane, ne de kıraathane köşelerinde vaktimi boşa harcayacak kadar “aptal-ahmak” değilim! Hala ülkem adına bir şeyler üretme çabası içindeyim.

Bu yüzden yazılarıma uzunca bir süre ara vermek durumundayım. Özür dilerim. Sonbaharda inşallah yine buluşuruz.

Fırsatım olur, çok önemli konular da olursa, arada yazmaya çalışırım.

Lütfen, size sadece bir oy pusulası kağıdı kadar değer verenler kim olursa olsun, dersini mutlaka verin! Verin ki, ülke yönetiminde söz sahibi olmanın yolunun “ucuz siyaset” olmadığını herkes görsün!

Saygılarımı sunarım.

ENİS ÇANLI

12 Haziran 2018 Salı | 3026 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

ALAŞEHİR'İN 25 MİLYONLUK YATIRIMI DEVAM EDİYOR
SIYASET
MASKİ Genel Müdürlüğü, Alaşehir ilçe merkezi için 25 milyon TL yatırım bedeli ile inşaatına başladığı atıksu arıtma tesisinde betonarme imalatlara devam ediyor.
16.7.2019

19

SELENDİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANILDI
SIYASET
Selendi Kaymakamlığı tarafından düzenlenen 15 Temmuz Şehitlerini Anma ve Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri yoğun katılımla gerçekleştirildi.
16.7.2019

16

SARIGÖL'ÜN İLK ÜZÜMLERİ RUSYA'YA
SIYASET
Manisa'nın Sarıgöl Ovasından ilk üzüm hasadına başlandı. Erkence üzüm olarak bilinen Trakya İlkeren türü üzümlerin hasadına başlanırken ilk üzümlerin Rusya'ya ihracatının yapılacağı öğrenildi.
16.7.2019

21

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks