25 Ağustos 2019 Pazar - 07:54:49

SON DAKİKA

İLKELİ SİYASET(?)

ENİS ÇANLI

24 Nisan 2018 Salı | 1185 OkunmaYıl. 2 Temmuz 1993

Yer. Sivas

C.Başkanı: Süleyman Demirel

Başbakan: Tansu Çiller (Doğruyol partisi)

Başbakan Yard.: Erdal İnönü (Sosyal Demokrat Halkçı parti)

Sivas Bld. Bşk.: Temel Karamollaoğlu(Refah partisi)

Sivas ilinde, Pir Sultan Abdal Derneği tarafından düzenlenen “Pir Sultan Abdal şenlikleri” için şehre gelen aydın, entelektüel, ozan, şair, yazar, sanatçıların katılımı ile sempozyum ve paneller düzenlendi. Şehirde “alevi” kimliklerinden dolayı gelen misafirlerden rahatsız olanlar homurdansa da ilk günlerde olay çıkmadı.

Ne zaman bazı basın organlarında “ateist yazar” Aziz Nesin’in de şenliklere katılacağı, dindışı söylemleri eşliğinde halka duyuruldu, fitne ve fesat tohumları şehre saçılmış oldu. Halbuki A. Nesin ile aydınları Sivas’a bizzat devletin valisi davet etmişti.

Aziz Nesin bahane edilerek önce toplantılar basıldı, aydınlar tartaklandı. Sonra da kültür derneğinin olduğu bina ve vilayet konağı taşlandı. Polisin dağıttığı kalabalık hızını alamadı ve misafirlerin o esnada geldiği ve kaldıkları otelin önüne gelip önce binayı taşladılar, camlarını indirdiler, sonra da otel kapısının önünde park etmiş arabaları ateşe verdiler.

Kalabalık iyice arttı. Yangın binanın önce dış yüzüne, sonrada ara katlardan ve camlardan içeri otelin her yerine yayıldı. Gelen itfaiye araçları halk tarafından engellenince otelde mahsur kalan 33 tanınmış değerli şahsiyet ile 2 personel “tekbirler” eşliğinde yanarak ve dumandan boğularak katledildiler.

Ne tesadüf ki olayın “baş aktörü” Aziz Nesin alevler arasında yanmaktan son anda itfaiye merdiveni ile kurtarıldı.

Aşağıda yangını seyredenler arasında, otel yanarken halkın “mücahit Temel” sloganları ile karşıladığı, sözüm ona “yapmayın” diye bağırdığını iddia eden, A. Nesin’e göre ise “gazamız mübarek olsun” diye bağıran Sivas belediye başkanı Temel Karamollaoğlu’da vardı.

İşte, meşhur “MADIMAK KATLİAMININ” özeti bu!

KARA LEKE

Katliama sebep olan yüzlerce kişi yargılandı, ağır cezalar aldılar. Kimisi düzmece ara kararlarla tahliye edildi, itirazlar oldu, hapiste olması gerekenler firari oldu. 20 yılın sonunda “zaman aşımından” şimdi de aramıza döndüler.

Katliamları yapanların avukatlarının çoğu şimdiki adı “Saadet partisi” olan Refah partili avukatlardı. Daha sonraları mahkumları cezaevinde ziyaret eden şimdiki “Saadet partisi üyesi”, o zamanın Refah partili “adalet bakanı” Şevket Kazan idi.

SEÇİM VE KİRLETİLEN SİYASET

Kimin, kimin ile ittifak yapacağı, ortak aday belirleyeceği veya ayrı, ayrı adaylarla hem c.başkanlığı, hem de milletvekilliği seçimlerine gireceği bir vatandaş, bir seçmen olarak zerre kadar umurumda değil!

Bu ülkede olmayan siyaset adına hangi fikir ve düşünce varsa benim için tepemden düşen saç teli kadar bile değeri yok! Çünkü evrensel siyaset kurumları ve ilkelerinin katledildiği bir ortamı hep beraber yaşıyoruz.

Ülkemizin henüz hortlatılmamış tek bir sorunu kaldı. O da “alevi-sünni çekişmesi”.

Geçmişte denenmiş, alçakça kumpaslarla insanların canlarına kastedilmiş, olaylar çıkmasına rağmen hep sağduyu hakim kılınmıştır. Umarım ve de dilerim ki gelecekte de sorun olarak karşımıza çıkmaz.

HEM İLKELİ OLACAKSIN, HEM DE OMURGALI

Her sene-i devriyesinde Madımak trajedisini siyaseten kullanan CHP’nin bu seçim öncesi içine düştüğü “aczi” yazmadan geçemeyeceğim.

Genel başkanı “alevi” mezhebine mensup CHP’nin bizzat “alevi düşmanlığından” yola çıkarak 33 alevi yurttaşımızın diri, diri yakılmasına seyirci kalan bir parti ve olayın başkahramanı, aynı zamanda günümüzde aynı partinin genel başkanı olan zat ile, “siyasi ikbal” üzerine bir takım koltuk paylaşma hesapları yapmasını, şiddetle kınıyor ve protesto ediyorum!

Şeref, onur, haysiyet, dik duruş, adam gibi adam olmak, omurgalı siyaset yapmak…..Bu değerleri değersizleştirmek bizi bizden etmez mi?

Nasıl bir ülkede yaşıyoruz? Bizi yönetenlerin karakter kriterleri nedir? Siyasi ikbal, insanın tüm erdemlerinden daha mı önemlidir?

Bir zamanlar “düşmanınız olanın” şimdilerde “düşmanımın düşmanı dostumdur” diyenlerden olmak nasıl bir duygudur, Allah aşkına?

Sırf “R.T.Erdoğan’ı alaşağı etmek için her türlü atraksiyonları denemenin adına ne zamandan beri “seçim-siyasi ittifakı” deniyor? Mezhep düşmanlığını beyninin korteks tabakasının derinliklerinde saklayan zihniyetle nasıl oluyor da fikri işbirliğine gidile biliniyor? 94 yıllık ulu çınara ağaç kurdu sokmanın alemi ne?

Benim bildiğim, “ağaçlar ayakta ölür”.

Yazıklar olsun!

MERAL AKŞENER

İyi parti, seçim ve siyasi parti kanunlarının hükümlerine göre zaten 23 Haziran seçimlerine iştirak edebiliyordu. Bir telaş yüzünden kendi ipini kendisi çekti.

CHP tarihi ve siyasi hamlesini yaparak, anketlerde K.Kılıçdaoğlu’na müthiş tepkili CHP’li seçmenin oyunun milletvekili seçiminde İYİ partiye gitmesini engellemek amacı ile 15 vekilini Meral hanımın partisine vererek kapısını İYİ parti tehlikesine kapatmış oldu.

Galiba Meral hanım c.başkanlığı adaylığından vazgeçmek üzere. Ortak aday senaryosuna yönelmenin hesaplarını yapıyor.

O da ikinci tura CHP adayı yüzünden kalamayacağını, c.başkanı adayı olduğu içinde milletvekili adayı olamayacağının farkına vardı gibi. İttifak halinde parlamentoya kesin girecekken, tamamen siyasetin dışına itilmek, akıl alır gibi değil.

Bu kadar basit siyaset manevrasını göremeyen, çözemeyen hanımefendiden bu ülkeye “cumhurbaşkanı” olur diyenler. Kusura bakmayın! “Çok safsınız”!ENİS ÇANLI

24 Nisan 2018 Salı | 1185 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks