19 Eylül 2019 Perşembe - 08:47:27

SON DAKİKA

İKİZ KARDEŞLER

ENİS ÇANLI

11 Kasım 2018 Pazar | 1257 Okunma

Tasarruf ve pintilik.

  Ayrı yumurta ikizleri gibidir.

  Birisi insanın hayatını ve geleceğini kurtarır, diğeri de hem hayatını, hem de içini kurutur.

  Yaşadığımız geçmiş yılların sayısı arttıkça, sosyal hayatımızda her türlü çalkantılı değişkenlikleri parabol eğrisi gibi tüm çıplaklığı ile görüyoruz.

  Günümüz dünyasında adeta tapar hale gelinen para ile yatıp kalktığımız için, olanı biteni de maalesef menfaat ve çıkar gözlüğü ile değerlendiriyoruz. Duygusallık, insani değerler, itibar, aile kutsiyetleri birer, birer erozyona uğruyor. Böyle devam edip gidecek olursa da, hepsi birden bir iki kuşak sonra yok olup gidecek.

  Biraz kafalar suyun üstüne çıkıp nefes almaya, hayatın renklerini görmeye, havayı koklamaya, yaşamın tadını çıkarmaya çalışırken, aniden gökyüzü kararıyor, fırtına, yağmur, sel, dolu, fırtına derken, bir bakmışsın kendimizi tekrar suyun altında boğuşur halde buluyoruz. Geçtiğimiz son 40 yılda tam tamına 12 kez yaşamışız bu tarz krizli günleri. Bizim nesil enflasyon, devalüasyon, yüksek faiz, ekonomik kriz konusunda tam tekmil talimli evvel Allah! Lakin Allah evlatlarımıza acısın! Ne tasarruf biliyor, yapıyorlar, ne de pintilik nedir, onu biliyorlar.

  Sabit maaşlı ya da değişken kazançlı hiç fark etmez. Hayatını neye veya hangi kıstaslara göre sürdüreceğini bilen var mı? Her yıl yaşantısını aynı statü ve düzeyde sürdürebilen kaç kişi veya aile var? Çok zor. Umutla yaşamak bu değil, bu olmamalı. Gerçi "neyi hak ediyorsak onu yaşıyoruz" diyebiliriz. Ama bu yaşananlar herkes için geçerli bir durum değil ki. “Tuzu kurular” lafı bu yüzden icat olmuş.

  Fırsatların veya koşulların bir anda ekonomik olarak statü kazandırdığı pek çok kişi ve ailelerin nasıl şımardıklarını, egolarının nasıl şiştiğini, etrafına olan tavır ve davranışlarında nasıl bayağılaştıklarını görmemek için, kör olmak lazım.

  Hasedin, fesadın, bedenini, aklını ve ruhunu esir aldığı kişiliklerin nasıl seviyesizleştiğine hep birlikte şahit oluyoruz.

  Sonunda olup bitenleri de bilmeyenimiz yok. Ahlaksızlıktan başla, insan fıtratına uymayan ne kadar değersiz şeyler varsa bu tarzın insanlarında mislisi ile mevcut.

        KENDİNE MÜSLÜMAN YARATIKLAR

  Pintilik bir hastalık. Tip-1 şeker hastalığı gibi, belki de doğuştan, genetik. Yakalanan kişinin beynini kemiren, yakın çevresine de zarar veren bir durum. "Acıma, acınacak hale gelirsin", ya da "fakir ve tembeller ölsün" diyecek kadar beyni çürümüşlerin hastalığı.

  "Kefenin cebi olmadığı için", ancak ölünce kurtulunan bir hastalık. Sonrası ise ölen için tam bir "kemik sızlatıcı" bir hale dönüşüyor. Mirasçılar, vereseler, davalar, haraç, mezat satılan, taksim edilip, har vurup, harman savrulan, hazıra dağ dayanmaz misali kar gibi eriyip, giden servetle son bulan film. Ders alana tabi. Yoksa dedikodusunu yapıp, geçiyoruz.

  Bir de 60'dan sonra bizim gibileri bulan pintilik var. O da tip-2 şekeri gibi. Sonradan olma. "Ya parasız kalırsam halim ne olur. Huzurevine düşersem para o zaman lazım. Bu çocuklar ya beni sokağa atarsa. En iyisi mi kenara ölümlük, dirimlik bir şeyler atayım". Say, say bitmez bahaneler. İşin gücün yoksa sıkıntılı düşünceyi beyninde, parayı da cebinde biriktir dur. Yalan mı?

  Eee? Ne yapalım dağıtalım mı yani, onu mu demek istiyorsun? diye sormanız için yazmadım bunları. Sadaka, fitre, zekat müessesesi var. Herkes kendine yakışanı zaten yapar, yapmaz. O da derdimiz değil.

                 AĞLAŞMA MODASI

  Televizyonların muhalif kanalları ısrarla “hayat pahalılığı, geçim sıkıntısı, vatandaş çilesi” şikayetlerini işliyor. Diğer kanallar ise ülkenin her derdi bitti, Müslüman Somali’ye, Suriye’ye, Arakan’a, Filistin’e yardım kolisi için vatandaşımızdan talepte bulunuyor. Ya da yeni moda çıktı, Çin’de trafik kazaları, ABD’de toplu cinayetler, Avustralya’da kangurular, Arjantin’de penguenler. Köy yanıyor, hep birlikte taranıyoruz misali.

  Ayakları havada gezen birisi olmadığımı tanıyanlar bilir. Siyasette taraf olmadığım için rahatça yazıyorum. Üç konu, üç olay yazacağım.

  Çiftçi “perişan, borçlu, ürün para etmiyor, aç” vs. Bende çiftçiyim. Vallahi bende bıktım bu tarz söylemlerden.

  Arkadaş! Bu ova topraklarının neredeyse yarıdan fazlası icarda (kirada). Nasıl oluyor da kira bedelleri yüzde 50 arttığı halde icar tutulmayan tek santim yer kalmadı? Birisi bana bu durumu anlatsa ya.

  Geçtiğimiz cumartesi Alaybey halk pazarını gezdim. Hem çiftçi, hem gıdacı, hem de emekli bir siyasetçi olarak vatandaştan farklı gözle etrafı, yani esnafı ve alışveriş yapan insanımızı inceledim. Tamam! Psikolojik bir surat asıklığı ve bezginliği yüzlere yansıyor. İşlerin gevşek olduğu pazarcı esnafının nara atar gibi bağırmasından da belli. O kadar!

  Ama ne hikmetse herkes sera malı pahalı yaz sebzesi alıyordu. Üstelik pazar da çok kalabalıktı. Bu ne iş? “Hem ağlaşırım, hem de pazara giderim” misali mi?

  Öğleden sonra da hem Balçova AVM’leri, hem de Bornova Forum’u eşimle gezdik. İnsan ve alışveriş kalabalığından bir ara midem bulandı, tansiyonum düştü.

  Birileri yalan söylüyor. Hem de okkalı. Ya da sırf muhalif olmak adına “ağlaşıyor” demek geliyor içimden.

 

 

 

 

 

 

ENİS ÇANLI

11 Kasım 2018 Pazar | 1257 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks